Jump to content

[ROM] NIKPAPAKOS ICS 4.0.4 XWLPU


nikpapakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

- άν τώρα μου προκύψει και αυτονομία 3-4 ημερών όπως στο Ace θα είμαι πολύ-πολύ χαρούμενος!

 

χλωμότατο να σου κρατάει τόοοοσο πολύ...εκτός και αν ανοίγεις το κινητό μόνο για να δεις τι ώρα είναι:)

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 228
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ είναι και μια φωτό για την κατανάλωση μετα από δύο κύκλους φόρτισης..

Όσον αφορά τον τρόπο ροοτ δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα όπως και να γίνει αρκεί να υπάρχει custom recovery για να περάσει το zip της ρομ και να γίνουν τα τρία wipe εφόσον ερχόμαστε από ρομ εκτός 4.0.4 γιατί έχουν πραγματικά πολύ διαφορετικό base, ακόμη και ο o jkay αναφέρει ότι είναι τόσο διαφορετικες οι 4.0.4 με τις 4.0.3 που χρειάζεται να αλλάξει παρά πολλά στο framework!!!

noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως μου τελειωνει η μπαταρια πολυ γρηγορα σε σχεση με το παρελθον...

(το βγαζω απο τη φορτιση το μεσημερι στις 13:30 περιπου και με το ζορι φτανει ως τις 00:00)

επισης δεν ειμαι ευχαριστημενος με τις ληψεις φωτογραφιων πια..ειναι πολυ θολες, προφανως κουνημενες, ενω εχω ενεργο το αντιshake (και με φλας αναμμενο)

παραθετω φωτο απο βραδινη ληψη..

[ATTACH]26604[/ATTACH]

Οπως βλεπετε, ο,τι λεω το τεκμηριωνω...παντως μου κανει εντυπωση που κανεις δεν σχολιασε το προηγουμενο μου ποστ για την ηχογραφηση...περασε στο ντουκου...για να δουμε και με το θεμα των φωτογραφιων, θα ασχοληθει κανενας ή μονο με επιδοσεις επεξεργαστικες θα ασχολουμαστε, σε σημειο να χανουμε τα ηδη κεκτημενα...

Ξερει να μου πει καποιος τι ειναι το Android Core Apps που μου βγαζει στη διαχειρηση της μπαταριας?(γραφει 14%)

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές που εκτιμώ ότι θα έπρεπε να υπάρχουν εγκατεστημένες σαν system apps ...

- Eφαρμογή για αρχεία Office (2003-2010) (read/write) και pdf (read)

- Adobe Flash - είδα ότι έλειπε και το πέρασα χωρίς να τεστάρω άν ο Dolphin browser έβλεπε τα flash objects χωρίς να είναι εγκατεστημένο

 

Ακόμα δεν έχω άποψη για την rom συνολικά - περισσότερα μετά από 2-3 πλήρεις κύκλους φόρτισης :ninja:

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της ηχογράφησης ούτε το εχω χρησιμοποίησει πότε ούτε μπορώ να εκφέρω γνώμη...όμως όσον αφορά τις φωτογραφίες δε νομίζω ότι έχεις δίκιο υπάρχει αισθητή βελτίωση από gb και τουλάχιστον όσες εχω βγάλει είναι καλύτερες...δες μήπως τον φακό της κάμερας μήπως έχει κάποιο θέμα, τι να πω..και βέβαια στο θέμα της μπαταρίας σαφώς και διαφωνώ καθετα γιατί τέτοιους χρόνους εχω να δω από gb και καλύτερα ακόμη...ίσως να δεις ξανά μήπως κάποια εφαρμογή σου κάνει battery drain δες εδώ:
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της ηχογράφησης ούτε το εχω χρησιμοποίησει πότε ούτε μπορώ να εκφέρω γνώμη...όμως όσον αφορά τις φωτογραφίες δε νομίζω ότι έχεις δίκιο υπάρχει αισθητή βελτίωση από gb και τουλάχιστον όσες εχω βγάλει είναι καλύτερες...δες μήπως τον φακό της κάμερας μήπως έχει κάποιο θέμα, τι να πω..και βέβαια στο θέμα της μπαταρίας σαφώς και διαφωνώ καθετα γιατί τέτοιους χρόνους εχω να δω από gb και καλύτερα ακόμη...ίσως να δεις ξανά μήπως κάποια εφαρμογή σου κάνει battery drain δες εδώ:

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον Nik.

 

H ROM είναι πολύ καλή και φωτογραφικά και ενεργειακά!

Επίσης, (ας μην θεωρηθεί ειρωνικό το σχόλιο μου), ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για τηλέφωνο. Αν θέλω να βγάλω φωτογραφίες επαγγελματικά, ε δε θα χρησιμοποιήσω το κινητό μου... Δε μπορώ να φανταστώ ότι πρέπει να περιμένουμε δυνατότητες ηχογράφησης επιπέδου studio από μια τηλεφωνική συσκευή...

 

:)

Edited by Pyladhs
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα πως εχω απαιτηση ηχογραφησης επαγγελματικου επιπεδου..ειπα πως χειροτερεψε η ποιοτητα ηχογραφησης.

Οσο για τις φωτος, ακριβως το ιδιο εννοω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα πως εχω απαιτηση ηχογραφησης επαγγελματικου επιπεδου..ειπα πως χειροτερεψε η ποιοτητα ηχογραφησης.

Οσο για τις φωτος, ακριβως το ιδιο εννοω..

 

Κατανοώ τον προβληματισμό σου αλλά δεν βρίσκω ερμηνεία... Σε ανάλογες περιπτώσεις με άλλες Rom μια εγκατάσταση από την αρχή, είχε διορθώσει το πρόβλημα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με τις φώτο δεν έχω πρόβλημα κανένα. Είναι πεντακάθαρες και ίσως ενα κλικ πιο καλές. Το antishake το έχω απενεργοποιημένο διότι μου βγάζει αντίθετα αποτελέσματα πάντα.

 

Όσον αφορά στην ηχογράφηση, υποθέτω έχεις πάει στα settings να τσεκάρεις το "high quality". Εγώ έκανα ένα τεστ και δεν είδα ούτε κλικς (καθόλου βασικά, ambient ηχογράφησα που μετά μπαίνει ένα beat και μετά την φωνή μου), ούτε ιδιαίτερη αυξομείωση. Η ποιότητα ήταν ικανοποιητική.

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Με τις φώτο δεν έχω πρόβλημα κανένα. Είναι πεντακάθαρες και ίσως ενα κλικ πιο καλές. Το antishake το έχω απενεργοποιημένο διότι μου βγάζει αντίθετα αποτελέσματα πάντα.

 

Όσον αφορά στην ηχογράφηση, υποθέτω έχεις πάει στα settings να τσεκάρεις το "high quality". Εγώ έκανα ένα τεστ και δεν είδα ούτε κλικς (καθόλου βασικά, ambient ηχογράφησα που μετά μπαίνει ένα beat και μετά την φωνή μου), ούτε ιδιαίτερη αυξομείωση. Η ποιότητα ήταν ικανοποιητική.

 

Μα το antishake και σε κανονικές μηχανές δημιουργεί πολλές φορές μη επιθυμητά αποτελέσματα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να έχετε το στο νού σας ότι αρκετοί kernel βασίζονται επάνω σε 4.0.3 και η κάμερα παρουσιάζει αρκετά προβλήματα όταν έχεις τέτοιους kernel και 4.0.4 rom.

 

Καλό θα ήταν να δοκιμάσετε τον kernel που λέει και ο nikpapakos αν κάνετε χρήση κάποιον άλλο (νομίζω μιλάει για speedmod και cf-kernel)

 

Πχ με siyah σε 4.0.4 rom είχα πολλά προβλήματα με την κάμερα. Σε 3.x siyah τα περισσότερα προγράμματα δεν έδειχναν την κάμερα στην οθόνη και αυτό το εφτιαχνες με patch, και σε 4.x siyah είχα είτε κοκκινίλα στο κέντρο της φωτογραφίας, είτε απίστευτα κουνημένες φωτογραφίες.

 

Απλά ενημερωτικά. Ξέρουν τα παιδιά που λένε για όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα και κοντά σε αυτά που λένε κρατήστε όχι πειραγμένους kernel.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που υιοθετώ εγώ προσωπικά είναι το εξής: εμπιστεύομαι τον δημιουργό της ROM και την εγκαθιστώ η δεν τον εμπιστεύομαι και ψάχνω αλλού. Σε καμιά περίπτωση δεν κάνω πειράματα. Αν μη τι άλλο, θυμάμαι πού και πού τα 600 € πού έφυγαν ...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που υιοθετώ εγώ προσωπικά είναι το εξής: εμπιστεύομαι τον δημιουργό της ROM και την εγκαθιστώ η δεν τον εμπιστεύομαι και ψάχνω αλλού. Σε καμιά περίπτωση δεν κάνω πειράματα. Αν μη τι άλλο, θυμάμαι πού και πού τα 600 € πού έφυγαν ...

 

ΝΑΙ, Αλλά όταν κάνεις πειράματα Και αναφέρεις το αποτέλεσμα (καλό +/- κακό) βοηθάς τον developer να φτιάξει κάτι καλύτερο για σένα ;)

 

Μερικά πραγματάκια - ίσως χρήσιμα..

- Το μόνο πρόγραμμα που βρήκα ότι κάνει σωστό freeze/unfreeze είναι το Anttek app manager (δεν θέλω πλήρες uninstall γιατί μπορεί να γίνει καμία στραβή). Δοκίμασα τα ROM Toolbox Pro και Ultimate Backup Pro που φαίνονται πιο λειτουργικά, αλλά είδα πως όποια εφαρμογή παγώνει μετά δεν ξεπαγώνει, οπότε δεν τα συνιστώ - άν έχει κάποιος φίλος άποψη ας πει.

- Είδα ότι γλιτώνω πολλή μπαταρία όταν παγώνω τα DSMLawmo και DSMForwarding. Αν θέλετε δοκιμάστε κι εσείς - το Anttek app manager το βρίσκετε στο Google Play και είναι δωρεάν.

- Φίλε Νικ, υπάρχει κάποιος λόγος που έβγαλες το Polaris Office και το Adobe Flash από την rom? Δοκίμασα όποια σουίτα Office βρήκα (εκτός από το Thinkfree - θα το δοκιμάσω πριν το επόμενο φλασάρισμα ;) ) και είδα ότι σαν το Polaris της μαμάς άλλο κανένα! Το flash πάλι, γιατί?

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Και το polaris εχω στη ρομ και τον flash player είναι στο data του zip αν έχεις κάνει όμως αμέσως μετά την εγκατάσταση hard reset λογικό είναι να μην τα βλέπεις ξαναπέρνα τη ρομ χωρίς wipe και πιστεύω θα τα δεις..
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η εμπειρία μου με το κινητό πλέον είναι απίστευτη....

 

Χωρίς ίχνος υπερβολής, η εν λόγω rom με τον CF kernel είναι πιο γρήγορη από την GB που είχα, η μπαταρία κρατάει απίστευτα πιο πολύ (αλήθεια όμως....) και το πιο σημαντικό απ'όλα είναι ότι το κινητό μου πλέον ΔΕΝ κάνει reboots ΠΟΤΕ και σε καμία περίπτωση όταν ανοιγοκλείνω wi-fi.

 

Δεν ξέρω αν τα ανωτέρω οφείλονται στο ότι έβγαλα και πολύ πράγμα (χειρουργικά) πριν φλασάρω, αλλά αυτή είναι η εμπειρία μου so far.

 

Απλά τέλειο. Ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ Nikpapakos.

Edited by STELSTEL

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα και έφτιαξα ενα mod για να ανοιγοκλείνει ο φακός. Όταν είμαστε στην lockscreen. Το led ανάβει όσο έχουμε πατημένο το home button.... Το κάνετε εγκατάσταση απο cwm.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Καλό είναι να έχετε κάνει backup την rom σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά. To mod είναι συμβατο με XWLPU 4.0.4

 

Άντε να προσφέρω και εγώ κάτι σε αυτή την πολύ καλή rom!!! Ευχαριστούμε NIKPAPAKOS

 

Το αρχείο μπορείτε να το κατεβάσετε απο εδώ.... http://www.multiupload.nl/AG31W845OV

http://routerutilities.blogspot.com/ - Εργαλεία για routers

http://earthquakesgr.blogspot.com/ - Σεισμοί Ελλάδος

http://sendtogps.blogspot.com/ - google maps -> ανοίξτε με το gps πρόγραμμά σας.

talexop Kernel for Note4 910C

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η εμπειρία μου με το κινητό πλέον είναι απίστευτη....

 

Χωρίς ίχνος υπερβολής, η εν λόγω rom με τον CF kernel είναι πιο γρήγορη από την GB που είχα, η μπαταρία κρατάει απίστευτα πιο πολύ (αλήθεια όμως....) και το πιο σημαντικό απ'όλα είναι ότι το κινητό μου πλέον ΔΕΝ κάνει reboots ΠΟΤΕ και σε καμία περίπτωση όταν ανοιγοκλείνω wi-fi.

 

Δεν ξέρω αν τα ανωτέρω οφείλονται στο ότι έβγαλα και πολύ πράγμα (χειρουργικά) πριν φλασάρω, αλλά αυτή είναι η εμπειρία μου so far.

 

Απλά τέλειο. Ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ Nikpapakos.

 

Αν σου είναι εύκολο, δώσε μια λίστα από το "πολύ πράγμα" που αφαίρεσες για να ξέρουμε τί μπορούμε να βγάζουμε χωρίς να πέφτει το ICS.

 

(Ετοιμάζω και την δική μου σχετική λίστα - πρέπει όμως πρώτα να βεβαιωθώ ότι είναι πραγματικά ασφαλής..)

 

Μέχρι στιγμής εμπειρία χρήσης...

- Το μεσημέρι έχασε το mp3 που είχα για ήχο κλήσης ανάμεσα σε 2 τηλέφωνα χωρίς να κάνω τίποτε - το ξαναδήλωσα και είναι πάλι οκ - δεν ξέρω γιατί έγινε.

- Προχτές το μεσημέρι δεν λειτουργούσε το gps όταν το άνοιγα - έκανα reboot και όλα οκ. Παρεπιπτόντως, το gps είναι αστραπή με wifi αλλά αισθητά πιο αργό με mobile data απ' ό,τι με το Angry GPS.

- Μπαταρία: από 100% στο 0% μετά από 25 ώρες χρήσης μέσα σε ένα 44-ωρο (το κλείνω το βράδυ). Μόλις έκανα την 2η φόρτιση - θα επανέλθω για την αυτονομία.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής οι καλύτεροι χρονοι που είχα με τη συγκεκριμένη χρήση με wifi always on απλά να κλείνει όταν σβήνει η οθόνη..
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Έκατσα και έφτιαξα ενα mod για να ανοιγοκλείνει ο φακός. Όταν είμαστε στην lockscreen. Το led ανάβει όσο έχουμε πατημένο το home button.... Το κάνετε εγκατάσταση απο cwm.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Καλό είναι να έχετε κάνει backup την rom σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά. To mod είναι συμβατο με XWLPU 4.0.4

 

Άντε να προσφέρω και εγώ κάτι σε αυτή την πολύ καλή rom!!! Ευχαριστούμε NIKPAPAKOS

 

Το αρχείο μπορείτε να το κατεβάσετε απο εδώ.... http://www.multiupload.nl/AG31W845OV

 

μπράβο φίλε, είσαι αρχηγός, πολύ καλό και χρήσιμο το mod:) παίζει κανονικά

 

έχω την rom καμιά βδομάδα περίπου, όλα καλά, ούτε ένα κόλλημα, ούτε ενα reboot, μπαταρία άψογη...κόλλησα πλέον με αυτήν μετά από πολλεεεες δοκιμές custom rom. θα την αλλάξω μόνο με νέα έκδοση του nik ή με jb όταν βγει και αξίζει

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολο, δώσε μια λίστα από το "πολύ πράγμα" που αφαίρεσες για να ξέρουμε τί μπορούμε να βγάζουμε χωρίς να πέφτει το ICS.

 

(Ετοιμάζω και την δική μου σχετική λίστα - πρέπει όμως πρώτα να βεβαιωθώ ότι είναι πραγματικά ασφαλής..)

 

- Προχτές το μεσημέρι δεν λειτουργούσε το gps όταν το άνοιγα - έκανα reboot και όλα οκ. Παρεπιπτόντως, το gps είναι αστραπή με wifi αλλά αισθητά πιο αργό με mobile data απ' ό,τι με το Angry GPS.

 

1. Η λίστα με τα apk που παρέμειναν επισυνάπτεται σε Jpg. Δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιά έβγαλα, αλλά τουλάχιστον βλέπουμε πιά έμειναν. ΠΡΟΣΟΧΗ αυτό είναι βάσει δικών μου αναγκών και δεν πρέπει να θεωρηθεί default.

2. Αυτό με το GPS το πρόσεξα και εγώ. Δηλαδή ότι με το angry GPS κλείδωνε σε δεύτερα ενώ τώρα αργεί λίγο. Βέβαια μικρό το κακό να περιμένω 1-2 λεπτά.

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα αναφορές από ανθρώπους στο xda που, ενω είχαν την XWLPU ΜΕ CF KERNEL XWLPU και προσπάθησαν να φλασαρουν AOSP,MIUI,AOKP ROM έιχαν πρόβλημα με τα wipe, ΣΥΝΙΣΤΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΟΝ KERNEL ΣΕ SPEEDMOD ΓΙΑ ΠΑΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ από εδώ :http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1574218

Εγώ έκανα αρκετες φορές wipe και φλάσαρα άλλη ρομ αλλά ήταν πάντα sammy rom οπότε για να μην υπάρχουν προβλήματα θα ανεβάσω μέχρι το βράδυ και την ρομ με τον speedmod για να μην υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα και θα αποσύρω την πρηγούμενη....

noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, θα μπορούσες ίσως να κάνεις μια έκδοση με τα εικονίδια και γενικά το θέμα όπως είναι αυτή ΕΔΩ

(αυτήν φοράω τώρα και δεν την αποχωρίζομαι και λόγω εμφάνισης και λόγω του ότι τρέχει άριστα χωρίς προβλήματα) :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε το 1ο ποστ με το link για την XWLPU ΜΕ ΤΟΝ speedmod kernel!:)
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...