Jump to content

HTC One X / X+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω παροπλισμένο ένα htc one x εδώ και ένα χρόνο με σπασμένη οθόνη. Λέω να το φτιάξω βρήκα στο ebay κάτι οθόνες στα 30 ευρώ αλλά δε τις εμπιστεύομαι καθόλου. Ξέρει κάνεις που αλλού μπορώ να βρω? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψάξε ως OEM ή genuine. Κοστίζουν γύρω στο 50αρικο

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά... Έχω ένα παροπλισμένο hox λόγω πολλών προβλημάτων που έχει. Η ανάγκη όμως με κάνει να το πιάσω να το φτιάξω.

Έχει:

σπασμένη οθόνη από πέσιμο και...

έσπασε το γλωσσάκι που έχει μέσα στο mini usb με συνέπεια να μη φορτίζει και να θέλει άλλαγμα.

Αυτά είναι τα δυο πιο σημαντικά προβλήματα.

Η οθόνη δουλεύει κανονικά και δε θα την άλλαζα αλλά σε μια γωνία θρυμματίστηκε εντελώς το γυαλί και έχουν φύγει κομματάκια.

Έχω δει

και νομίζω ότι θα καταφέρω.

Με το usb μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου? αλλάζει? του έχει τύχει κάτι τέτοιο κανενός? ακόμα δε το άνοιξα...

 

Ευχαριστώ.

 

Edit: Το ότι δουλέυει η οθόνη, δε σημαίνει ότι θέλει άλλαγμα μόνο το εξωτερικό γυαλί? και όχι όλη η οθόνη? Αυτό δηλαδή κάνει?

Edited by geopip
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να είσαι οκ. Αλλά μπορείς να αλλάξεις μόνος σου μόνο το digitizer;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα επαναφορα εργοσταδιακων ρυθμισεων το htc one x plus και τωρα που παω να βαλω το more lecole2 μου ζηταει να κανω μια διαδικασια με τον υπολογιστη γνωριζει καποιος πως γινεται; επισης στι μηνυμα εχω 70 χαρακτηρες οποιος ξερει ας βοηθησει ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Στο μήνυμα γράφεις στα ελληνικά ή στα αγγλικά; Πήγαινε στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων και άλλαξε την κωδικοποίηση ;)

Όσο για το morelocale, μου φαίνεται περίεργο. Είσαι σίγουρος ότι εγκατέστησες τη σωστή εφαρμογή; Υπάρχουν πολλές αντίστοιχες στο google play...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
υπαρχει καποιο thread με αποψεις χρηστων για τις custom rom? ειμαι με την stock και σκεφτομαι να βαλω καποια custom με εμφαση στην εξοικονομηση μπαταριας...
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο thread με αποψεις χρηστων για τις custom rom? ειμαι με την stock και σκεφτομαι να βαλω καποια custom με εμφαση στην εξοικονομηση μπαταριας...

Νομίζω δεν υπάρχει εδώ στο myphone ξεχωριστό thread. Προσωπικά χρησιμοποιώ την Beanstalk ROM εδώ και κανένα μήνα περίπου. Αλλά στο θέμα αυτονομία δεν θα σου την πρότεινα, γιατί απλά δεν θα δεις διαφορά. Σε στοκ ρομ διαφορά είδα μόνο χρησιμοποιώντας custom kernel, greenify, ελέγχοντας τα autostarts και κάτι τέτοια τρικς και τα ίδια κάνω και τώρα στην beanstalk που έχω.

Αν παρόλα αυτά περάσεις κάποια ρομ που σου βελτιώνει την αυτονομία μοιράσου το εδώ, να την δοκιμάσουμε κ εμείς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα παιδες και καλη χρονια!εχω ενα HOX+. Δεν καταλαβα τι ακριβως εκανα αλλα οταν το ανοιγω,μπαινει στο λογοτυπο της htc και μετα κανει restart Και μπαινει στο twrp. Προσπαθησα να βαλω παλι την rom που ειχα μεσω adb sideload αλλα την ωρα που το κανω λεει adb server is out of date.killing.device not found...μηπως ξερει κανεις τι παιζει?ευχαριστω εκ των προτερων Edited by St3L4k0s
Link to comment
Share on other sites

Mπραβο Κωστα,ωραια και αναλυτικα και θα βοηθησει σιγουρα η περιγραφη σου κι αλλους χρηστες.Το θεμα ομως ειναι αυτος ο οδηγος να μην χαθει μεσα στο βουνο με τα διαφορα ποστ εδω μεσα.Πως θα γινει να γραφει καπου μεμονωμενα μαζι με αλλα που υπαρχουν (xda και αλλες πηγες) και αλλα που σιγουρα θα ακολουθησουν και να γινονται αποκλειστικα συζητησεις για θεματα root-unroot,firmwares κλπ για το one-x?Να αναρτηθουν και οι εκαστοτε ρομς που εχουν βγει-θα βγουν (μπορω να βοηθησω αν χρειαστει σε αυτο) ωστε να μπορει καποιος χρηστης να κατεβαζει οποια θελει μεσω του myphone και να μην ταλαιπωρειται οπως εσυ και φυσικα να εχουμε συνεχεις ανανεωσεις με οτι νεο βγαινει-βρισκουμε.Ας δωσουν τα φωτα τους οι mods

συγνωμη για την ενοχληση αλλα ψαχνω να βρω λογισμικο και δεν βρισκω αν γινεατι να μου στειλεται καποια σελιδα :) ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα

Καθώς έχω ήδη λάβει 3 ΡΜ's αναφορικά με την διαδικασία που ακολούθησα για να επαναφέρω την συσκευή από "τούβλο" σε τηλέφωνο και για να βοηθήσουμε όποιον άλλον (απεύχομαι) του τύχει κάτι παρόλοιο, αναφέρω παρακάτω τα βήματα που ακολούθησα για να το πετύχω. Αν κάπου έχω γράψει κάτι λάθος, παρακαλώ οι πιο ειδήμονες επί του... ανδροϊδούς ας με διορθώσουν. Όλα τα παρακάτω δεν τα ήξερα βέβαια, είμαι ψιλοάσχετος με το Android, αλλά ας είναι καλά το xda, τα παιδιά του myphone και το OneXUnroot.com. Εννοείται πως όλα έγιναν με τη συσκευή κολλημένη στη μαύρη οθόνη με το κόκκινο θαυμαστικό:

* Εν αρχή ειν το Firmware. Υπάρχει sticky στο xda με όλες τις Stock RUU που τρέχουν για το ΗΟΧ. Προσωπικά, θέλοντας να επιστρέψω σε totally stock κατάσταση, κατέβασα την έκδοση της Vodafone που είχα. Την βρήκα απλά ψάχνοντας με google για "RUU Vodafone 1.28.16", καθώς τα link που δίνει στο sticky είναι πολύ αργά στο download!

* Συνδεδεμένος με USB, μπήκα σε bootloader και αρχικά φλάσαρα την πλέον πρόσφατη έκδοση του ClockworkMode Recovery που βρήκα στα sticky topics του νήματος του HTC OneX στο xda, με την εντολή fastboot recovery. Αφότου το έκανε, μου έδωσε μήνυμα ότι όλα έγιναν ΟΚ. Η συσκευή έκανε ένα reboot και γύρισε μόνη της σε περιβάλλον bootloader.

* Επόμενη εντολή το εκ νέου κλείδωμα του bootloader, προκειμένου να επιστρέψουμε σε stock firmware. Η εντολή ήταν το fastboot lock oem. Και πάλι, έκανε ένα reboot και επέστρεψε στο bootloader.

* Τέλος, πέρασμα του Firmware. με το ΗΟΧ συνδεδεμένο με USB σε bootloader mode, έτρεξα το .exe του firmware και... άρχισαν τα ευχάριστα. Έτρεξε χωρίς πρόβλημα, ολοκληρώθηκε σε ~15 λεπτά η όλη διαδικασία και εντέλει η συσκευή rebootαρε κανονικά. Δώσαμε ΡΙΝ και voila, το τηλέφωνο as good as new!

* Μετά το συγχρονισμό με το Google Account μου, έτρεξα το OTA Update, βρήκε την 1.29.161.13, την εγκατέστησε και μετά από 10 λεπτά που απαιτήθηκαν όλα είναι πλέον μία χαρά. Θεωρητικά - θα το παρακολουθήσω κάποιες μέρες και θα αναφέρω εκ νέου - επιλύθηκε και το πρόβλημα με την απώλεια χωρητικότητας στο HTC Storage και πρέπει - από ό,τι λένε - να βελτιώθηκε και η αυτονομία.

Όσον αφορά στο bloatware της Vodafone που φορτώθηκα εκ νέου, έκανα ότι έκανε και ένας άλλος χρήστης στο xda, απλά μπήκα στις ρυθμίσεις/εφαρμογές, βρήκα την εν λόγω εφαρμογή και απλά την απενεργοποίησα. Δεν τις σβήνει μεν, αλλά τουλάχιστον δεν γεμίζει το menu με άχρηστες εφαρμογές της κάθε εταιρίας.

Σε ό,τι άλλο μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω μετά χαράς.

 

αν γινεται μπορειται να μου στειλεται τις σελιδεσ αυτων των προγραμματων που αναφερεται γιατι δεν τα βρισκω . ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάνω factory reset (μαζί με delete storage data) στο hox+ μέσω του OS (Android Revolution HD 8.0) και έχει κολλήσει εδώ και ώρα στο Factory Data Reset, rebooting...

Εάν το κλείσω the hardway από το power θα έχει πρόβλημα?

The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Στα είπα και αλλού, αλλά δοκίμασε να κάνεις reflash τη ROM με full wipe, και να σβήσεις την SD χειροκίνητα ή από recovery.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

λογισμικο για το htc one x που μπορω να βρω ?

ευχαριστω:)

 

Τι ακριβώς ψάχνεις;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Την στοκ 4.2.2 ρομ ξέρετε που μπορούμε να την βρούμε;

(προτιμότερo σε zip για φλασάρισμα από twrp)

 

Με λίγο ψάξιμο παραπάνω βρήκα τα παρακάτω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1546970

http://android-revolution-hd.blogspot.gr/p/android-revolution-hd-mirror-site-var.html

https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=25113

Κατεβάζω το boot και ποια rom (odexed, deodexed?)

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Η stock είναι η odexed. Η deodexed είναι αν θέλεις να πειράξεις πράγματα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια τα φωτα σας

 

εχω το κηντο αρκετο καιρο τωρα.

 

αλλα τωρα τελευτεα παρατηρω κατι τρελα πραγματα.οταν το ξεκλειδωνω η οθονη κανει λες πατιεται.αλλαζει μονο του.το σψρλαρισμα ειναι πολυ ασχημο και κολαει.οταν πχ σκρολαρο στο φβ αντι να κατεβει την σελιδα ανοιγει τον συνδεσμο η κανει λαικ.το ιδιο στις ριθμισεις αντι να κατεβει μπανει αλλοθ.σε ορισμενα σημεια η αφη δεν πινει..μετα απο κλειδωμα ξεκλειδωμα στρωνει και ειναι λες κ δενεχει προβλημα.οταν μπαινω σε ρικοβερι δεν δειχνει κανενα προβλημα .εχω δοκιμασει πολλες ρομ και σ ολες το κανει.μια ετσι μετα παλι τ ιδια και μετα στρωνει...γιατι?φταιει η οθονη?>θελει αλλαγμα?ποσο κανει?βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα φωτα σας

 

εχω το κηντο αρκετο καιρο τωρα.

 

αλλα τωρα τελευτεα παρατηρω κατι τρελα πραγματα.οταν το ξεκλειδωνω η οθονη κανει λες πατιεται.αλλαζει μονο του.το σψρλαρισμα ειναι πολυ ασχημο και κολαει.οταν πχ σκρολαρο στο φβ αντι να κατεβει την σελιδα ανοιγει τον συνδεσμο η κανει λαικ.το ιδιο στις ριθμισεις αντι να κατεβει μπανει αλλοθ.σε ορισμενα σημεια η αφη δεν πινει..μετα απο κλειδωμα ξεκλειδωμα στρωνει και ειναι λες κ δενεχει προβλημα.οταν μπαινω σε ρικοβερι δεν δειχνει κανενα προβλημα .εχω δοκιμασει πολλες ρομ και σ ολες το κανει.μια ετσι μετα παλι τ ιδια και μετα στρωνει...γιατι?φταιει η οθονη?>θελει αλλαγμα?ποσο κανει?βοηθεια!!!

Τα ίδια ακριβώς και το δικό μου, έχει hardware πρόβλημα προφανώς αφού και εγώ το είδα με όλες τις rom. Ευτυχώς αυτό μου έγινε πολύ πρόσφατα και μόλις άλλαξα συσκευή οπότε δεν με ανησύχησε παραπάνω αλλά δυστυχώς δεν ξέρω να σου προτείνω τι να κάνεις

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ακριβώς και το δικό μου, έχει hardware πρόβλημα προφανώς αφού και εγώ το είδα με όλες τις rom. Ευτυχώς αυτό μου έγινε πολύ πρόσφατα και μόλις άλλαξα συσκευή οπότε δεν με ανησύχησε παραπάνω αλλά δυστυχώς δεν ξέρω να σου προτείνω τι να κάνεις

 

καπιος που να του ετυχε το ιδιο και να το εφτιαξε? αλλα γιατι να γινει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Βρήκα ένα σφραγισμένο ελληνικό HTC One X και είπα να το τσιμπήσω για να κάνει παρέα στο lumia 930 μου.

Προφανώς δεν έχει εγγύηση πλέον, οπότε θα παίξω λίγο με τη stock rom και μετά θα αρχίσω να δοκιμάζω διάφορες custom:)

Μόλις ξεσφράγισα πραγματικά κόλλησα! Πανέμορφο! Τελικά, μετά από αυτό μπορώ να πω ότι τα HTC One S και HTC One X είναι τα πιο όμορφα κινητά που έχει βγάλει με android λειτουργικό η HTC και φυσικά η ποιότητα και τα χαρακτηριστικά τους ήταν πολύ μπροστά για την εποχή τους!

Αν έχετε κάτι να προτείνετε σε custom rom ρίχτε το! Στο htc one s είχα την maximus hd που πετούσε και είχε μπαταριάρα.

Link to comment
Share on other sites

Με την ViperX που είχα εγώ ήμουν πολύ ευχαρηστημενος. Είχε πολλές παραμέτρους να ρυθμίζεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η ViperX είναι τίγκα στα tweaks και ιδανική για παραμετροποίηση, όμως, αυτό την κάνει αρκετά «βαριά» για όσους φορτώνουν αρκετά τη συσκευή. Αν δεν είσαι από αυτούς που θέλουν 150 apps με τα μισά να τρέχουν services δοκίμασε την :)

 

Εναλλακτικά υπάρχει η Android Revolution HD η οποία είναι όσο πιο κοντά στη stock γίνεται με άριστη απόδοση και μπαταρία.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα φωτα σας

 

εχω το κηντο αρκετο καιρο τωρα.

 

αλλα τωρα τελευτεα παρατηρω κατι τρελα πραγματα.οταν το ξεκλειδωνω η οθονη κανει λες πατιεται.αλλαζει μονο του.το σψρλαρισμα ειναι πολυ ασχημο και κολαει.οταν πχ σκρολαρο στο φβ αντι να κατεβει την σελιδα ανοιγει τον συνδεσμο η κανει λαικ.το ιδιο στις ριθμισεις αντι να κατεβει μπανει αλλοθ.σε ορισμενα σημεια η αφη δεν πινει..μετα απο κλειδωμα ξεκλειδωμα στρωνει και ειναι λες κ δενεχει προβλημα.οταν μπαινω σε ρικοβερι δεν δειχνει κανενα προβλημα .εχω δοκιμασει πολλες ρομ και σ ολες το κανει.μια ετσι μετα παλι τ ιδια και μετα στρωνει...γιατι?φταιει η οθονη?>θελει αλλαγμα?ποσο κανει?βοηθεια!!!

 

 

το εχει παθει κανεις αλλος?

 

θελει αλλαγμα η οθονη?και ποσο περιπου κοστιζει?αξιζει να το φτιαξω?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC One X / X+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...