Jump to content

Galaxy ACE : Εγκατάσταση GingerReal-2


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα φιλε μου.

Το δευτερο link (η rom) δουλευει. Τα αρχεια που υπηρχαν στο πρωτο Link τα ξανα-ανεβασα εδω.

 

Κι εγώ φτιάχνω τον οδηγό.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 90
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

εγώ είχα κάνει backup τις επαφές μου με το kies... πέρασα αυτή την rom και τα άλλα αρχειάκια που έχει εδώ και δεν μπορώ να ξαναπεράσω τις επαφές μου στο κινητό μου. Έχω το Samsung Galaxy Ace. Θέλω αν ξέρετε να μου πείτε εναν τρόπο είτε να ξανακάνω το κινητό μου όπως ήταν όταν το αγόρασα είτε να το αφήσω έτσι και να περάσω κάπως τις επαφές μου.

Σας ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Στο πρώτο πόστ προτείνω το Myphone explorer ακριβώς γιατί η ρομ δεν είναι συμβατή με το KIESS, ένας τρόπος είναι να περάσεις τις επαφές από το KIESS στο GMAIL και να συγχρονίσεις έτσι τις επαφές σου. Σε γενικές γραμμές για όσους φλασάρουν ένα καλό πρόγραμμα για αυτές τις δουλειές είναι αυτό που είναι δωρεάν και κάνει buckup επαφές μηνύματα και αρχεία κλήσεων

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καταρχήν καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα...

 

Μιας και έχω διαβάσει το θέμα όσο καλύτερα μπορούσα θα ήθελα να σας ρωτήσω, μιας και είμαι κάτοσχος ενός GT-S5839i, πως θα το αναβαθμίσω από την 2.3.6 android μέχρι αυτή που μπορεί να αναβαθμιστεί και δεύτερον αν πρέπει πρώτα να κάνω αυτή την αναβάθμιση ή να αλλάξω πρώτα την rom(ποια προτείνετε;) ?

Υ.Γ: Συγνώμη αν σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παροτι εδω και 2+ χρονια εχω το S2, χρησιμοποιουσα το παλιο μου Ace για δοκιμες με την επισημη 2.3.5. Απο την περασμενη βδομαδα περασα την GR2 και, εχοντας παιξει και παλαιοτερα με custom roms, μπορω να πω οτι ειναι πραγματικα ο,τι καλυτερο μετα την επισημη. Εχω κανει ο,τι περιγραφεται στις 6 σελιδες του θρεντ (ελληνικα στο samsung keyboard, 14 toggles, link2sd) και το μονο που θα ηθελα για να το εχω ως απολυτη εφεδρεια ειναι να προσθεσω στο εικονιδιο της μπαταριας το ποσοστο της. Εχετε βρει κανενα patch γι αυτο?

Επισης, εγκατεστησα την Zoom Camera Free η οποια επιτρεπει την ληψη φωτο με ζουμ αλλά και με ποσοστο μπαταριας κατω απο το 15%. Εκτιμω οτι ειναι ο,τι καλυτερο για το Ace.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αυτό γίνεται είτε με xposed framework και gravitybox η με οποιαδήποτε εφαρμογή για μπαταρία από το playstore.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Μπορείς να μου δώσεις λεπτομέρειες?

 

Επίσης, στο ψάξιμο βρήκα αυτό : http://uot.dakra.lt/

Βλέπω ότι μπορείς να φτιάξεις κάτι σαν αυτό που θέλω αλλά πλέον δεν καταλαβαίνω τί πρέπει να κάνω...

Edited by spyros88
Ultimate Online Theme Kitchen
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το xposed installer (εφαρμογή), μεσα από αυτό επιλέγεις να κάνεις install το framework και μετά κατεβάζεις ότι module θέλεις (μέσα από την εφαρμογή πάλι).

Το gravitybox πχ που σου λεω (module) έχει διάφορες μοντες για τις συσκευές.

Φυσικά πάρε ένα nandroid backup από cwm πρώτα καλού κακού γιατί λόγο έκδοσης 2.3 μπορεί να έχεις προβλήματα η ασυμβατότητα.

 

Ps. Η "κουζίνα" που παρέθεσες είναι εύκολη και αυτή στη χρήση αλλά δεν ξέρω τι παίζει τώρα γιατί έχω να την χρησιμοποιήσω από το 11.

Link to comment
Share on other sites

Ένα σημαντικό πρόβλημα που είδα είναι ότι, μετά την εγκατάσταση+ενεργοποίηση του link2sd, δεν μπορούσα να δω το fat-partition (των αρχείων) της κάρτας sd από το pc. Η λύση είναι εδώ: όταν συνδέεται το Ace στο pc αγνοούμε τα μηνύματα του android και ενεργοποιούμε το widget του προγράμματος, οπότε τα περιεχόμενα του fat-partition της κάρτας φαίνονται ταυτόχρονα και από το pc και από το τηλέφωνο!

 

Σημειωτέον ότι έστησα όλο το τηλ. από την αρχή για να βεβαιωθώ σε ποιό σημείο χάνεται η πρόσβαση της κάρτας από το pc.

(......Η αλήθεια είναι ότι δεν αντέγραψα κάποιο αρχείο για να το δοκιμάσω........ Θα έχει πλάκα άν δεν δουλεύει τελικά!)

 

Οσο για το % της μπαταρίας: διαπίστωσα ότι υπάρχουν εικονίδια για προβολή ανά 5% της μπαταρίας και όχι ανά 1%, οπότε το παράτησα το θέμα.

 

Τέλος, δεν έχω βάλει ακόμα sim στο Ace για να δοκιμάσω κλήσεις+μηνύματα, αλλά η καλή εντύπωση που σχημάτισα για την GR2 παραμένει. Είναι λίγο πιο στρωτή από την stock 2.3.5 (KS9) που χρησιμοποιούσα, ενώ πρέπει να έχει ανέβει λίγο και η ανάλυση καθότι βλέπω τα μικρά γράμματα πιο καθαρά. Τις θερμές ευχαριστίες μου στους συντάκτες των οδηγών και των tips του θρεντ :)

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές ρομ που είχα αλλάξει με το ace (όλες μέχρι τις,4.0.4), κατέληξα στην gr2 γι'αυτό και έκανα τον οδηγό. Ειλικρινά, είναι η μόνη ρομ που το έκανε να δουλεύει όσο καλύτερα γίνεται και να κρατάει η μπαταρία. Φαντάσου να μην ήταν και παρατημένο από νωρίς το πρότζεκτ..!

Anyway, στο θέμα της μπαταρίας το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβάσεις από το play οποιοδήποτε πρόγραμμα και να δείχνει κανονικά το ποσοστό. Με μια αναζήτηση "battery status bar" θα βγάλει άπειρα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα...

 

Δεν μπαίνει πουθενά... έχει κολλήσει στην αρχικη μαύρη οθόνη με το λογότυπο του Ace

 

GALAXY Ace

GT-S5830

 

:confused:

 

εγώ έχω τώρα μέσα κάποια έκδοση android ή όχι? πρέπει οποιοσδήποτε να περάσω με odin κάποια ρομ?

 

 

edit...

 

άνοιξε και βρισκομαι στο βήμα 5.... ΟΥΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ αναμένω...! ξε-Ιδρωσα!

 

 

edit

 

τα κατάφερα τελικά...και διαπίστωσα και πόσο απλό ήταν! αλλά πάντα η πρώτη φορά...:X

κωδικός μοντέλου GT-S5830

εκδοση Android 2.3.6

εκδοση Βασικού φάσματος S5830XWKP8

εκδοση kernel 2.6.35.7-perf-CL807529 ketut@A0A110#1

αριθμός κατασκευής GingerReal-2.0.0-XWKT7

 

 

:cool:

 

Εχω ακριβως το ιδο προβλημα, Με ποιο τροπο μπορω να προχωρησω? Μεσω Odin η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα τα wipe χωρίς επιτυχία. Τώρα πλέον έχει τελειώσει κι η μπαταρία. Στο recovery φορτίζει, μάλλον όχι, ε?
Link to comment
Share on other sites

Και κλειστό φορτίζει και σε cwm.

Reflash

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Θα το δοκιμάσω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές ρομ που είχα αλλάξει με το ace (όλες μέχρι τις,4.0.4), κατέληξα στην gr2 γι'αυτό και έκανα τον οδηγό. Ειλικρινά, είναι η μόνη ρομ που το έκανε να δουλεύει όσο καλύτερα γίνεται και να κρατάει η μπαταρία. Φαντάσου να μην ήταν και παρατημένο από νωρίς το πρότζεκτ..!

Anyway, στο θέμα της μπαταρίας το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβάσεις από το play οποιοδήποτε πρόγραμμα και να δείχνει κανονικά το ποσοστό. Με μια αναζήτηση "battery status bar" θα βγάλει άπειρα αποτελέσματα.

 

Επειδή με έχει πιάσει λίγο να βολτάρω στις custom roms του S2 και δεν θέλω να μείνω χωρίς smartphone, έκανα χτες ντου εδώ...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2609021

...και δοκίμασα ούτε-ξέρω-πόσες από το ποστ #2 μόνο, καθότι από GB είμαστε οκ με την GR2 (η οποία δεν εμφανίζεται στην λίστα). Εχω κρατήσει προς το παρόν αυτήν...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2442024

...επειδή μου έχει κάνει εντύπωση η κάμερά της - μιλάμε για πεντακάθαρες φωτό ακόμα και σε σκοτάδι. Η ποιότητα της απεικόνισης δεν είναι η καλύτερη (άπιαστη η GR2!) και έχει διάφορα κολλήματα σε άσχετα σημεία, αλλά ίσως την κρατήσω αντί της GR2 επειδή έχει πιο παιχνιδιάρικο περιβάλλον (...και συμβατότητα με τον CM Browser που χρησιμοποιώ αυτόν τον καιρό...). Επίσης, μου άρεσε πολύ μία λειτουργία που έχει στο πληκτρολόγιο (...το οποίο είναι μικροσκοπικό/άθλιο): τα Vol+/Vol- μετακινούν τον κέρσορα μέσα στο κείμενο σαν δεξί/αριστερό βελάκι. Ομορφη λειτουργία που δεν έχω ξαναδεί.

 

[EDIT]

Ολοταχώς πίσω στην GR2. Καλή η τσαχπίνα κάμερα, καλό και το ψαγμένο πληκτρολόγιο, καλό και το android 4.3, αλλά όταν το σύστημα δεν είναι σταθερό ουσιαστικά όλα αυτά ακυρώνονται.

 

[EDIT-2]

...Από την άλλη, η κάμερα της 4.3 ήταν *πολύ καλή* για να την αφήσω έτσι... οπότε ψάχτηκα για ports κάμερας από 4.3 σε 2.3.x... οπότε και το έσκισα το τηλεφωνάκι για μία ακόμα φορά και δεν παίζει (η κάμερα όμως έγινε port, αλλά τι να το κάνεις...)... οπότε είπα να ψαχτώ λίγο ακόμα... και βρήκα αυτήν εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1951701

Είναι πιο καινούργια από την GR2 και διάβασα πολλά και ωραία για την αυτονομία της. Την έχει δοκιμάσει κανείς?

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...