Jump to content

Galaxy Ace : Root - Unroot


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας!Ειμαι εντελως καινουριος και φυσικα ΑΣΧΕΤΟΣ με smartphones,root, unroot κτλ.Εχω παρει το ace GT-S5839i μοντελο με android 2.3.6 και αριθμο κατασκευης gingerbread.boli1.Mπορω να το κανω root ωστε να του αυξησω την εσωτερικη μνημη χρησιμοποιωντας την sd?Κι αν ναι αξιζει να προσπαθησω? Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

καλοριζικο

το κανει ηδη αυτο δεν χρειαζεται root

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σ'ευχαριστω για την απαντηση.Πως ομως γινεται?

 

γινεται αυτοματα

πηγενε ρυθμισεις-ρυθμισεις εφαρμογων η τριτη καρτελα ειναι η λιστα με τις εγκατεστιμενες στην sd

 

τωρα αν θες να μεταφερεις καποιες εφαρμογες στην sd

πας στην 1η καρτελα που ειναι ολες οι εγκατεστημενες και επιλεγεις μια και θα δεις ενα κουμπι που λεει μετακινιση στην sd αν ειναι ηδη εκει θα δεις μετακινηση στο τηλεφωνο. προσοχη δεν μπορουν να τρεξουν ολεσ οι εφαρμογες απο την sd οπως widgets και launchers

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει ενας φιλος μου το "gt-s5839i" και θελει να περασει μια custom rom 4.0.1 ή καμια ποιο ανεπισημη καινουργια γιατι το μονο που θελει ειναι να μπορει να εγκαταστασει τα παιχνιδια που θελουν android 4.x θα εχει κανα θεμα ή οχι???

 

Επισης ποια custom rom μου προτεινετε να βαλω και γιατι?

 

Και τι να προσεξω?

 

Επισης στο GT-S5839i ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ στο recovery mode μονο με τα πληκτρα home+power αλλα με τα πληκτρα volume up+home+power.

 

Εχει την τελευταια εκδοση της cosmote 2.3.6

 

Και ρε παιδια τι παραπανω προσφαιρει τo super user δηλαδη?

Εγω δεν ειδα απολυτως καμια διαφορα π.χ. δεν μπορω να σβησω τα εικονιδια/προγραμματα που ειχε απο πριν το κινητο ουτε μπορω να κανω κατι παραπανω απ' οτι μπορουσα πριν οποτε ποιος ο λογος να το κανουμε?

 

Τωρα για να γινει unroot τι κανουμε γιατι αφου δεν προσφερει απολυτως τιποτα θα το γυρισω στην αρχικη του κατασταση.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

παιδια προσπαθησα να βαλω το jellybean στο galaxy ace και δεν το επαιρνε, μετα προσπαθησα να βαλω το αρχικο android και τωρα εχει κλεισει και δεν ανοιγει, ουτε φορτιζει, ουτε το αναγνωριζει το pc. ξερει κανεις τι γινεται?
Link to comment
Share on other sites

παιδια προσπαθησα να βαλω το jellybean στο galaxy ace και δεν το επαιρνε, μετα προσπαθησα να βαλω το αρχικο android και τωρα εχει κλεισει και δεν ανοιγει, ουτε φορτιζει, ουτε το αναγνωριζει το pc. ξερει κανεις τι γινεται?

 

 

Λογικά αν δεν φορτιζει το έχεις κάψει. Ποια jb προσπαθησες να του περάσεις;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

 

Λογικά κάτι έγινε όταν πήγες να του περάσεις την μαμά με το Odin και καρβούνιασε. Αν έχεις εγγύηση πας αντιπροσωπία κι ο θεός βοηθός, φυσικά δεν αναφέρεις τίποτα περί φλασαρίσματος.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...

Εχω το Samsung galaxy ace gt-s5830 εκδοση android 2.3.3 εκδοση kernel 2.6.35.7-per-CL561786root@dell128#1.

Ποιο αρχειακι χρησιμοποιω να κανω root το κιν και ποιο για unroot?????

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στο πρώτο μήνυμα.

Δοκίμασε το και αν έχεις κάποιο πρόβλημα μας το λες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι με την σειρα μου? Εχω το 5839i Cosmote.

Επειδή ειδα παραπανω οτι δεν χρειαζεται να κανεις SD partition στο 5839i για να εχεις περισσοτερο χωρο στο τηλεφωνο τελικά διαπιστώνω ότι δεν είναι ετσι. Με το partition & με Link2SD, οποια εφαρμογή και αν εχεις στο κινητό, αυτή δεν μπορείς να την περάσεις στην SD? Αν ειναι διαφορετικά ας ενημερώσει κάποιος.

Επίσης επειδή προσπάθησα να εγκαταστησω το Flash ClockworkMod δεν το υποστηρίζει και έτσι δεν έκανα SD partition. Αν υπαρχει αλλος τρόπος και τον γνωρίζει κάποιος θα εξυπηρετούσε μαλλον αρκετούς!

Link to comment
Share on other sites

εχει ενσωματομενο το app2sd δηλαδη μπορει να εγκαθιστα μερος τον εφαρμογων (αν θες) στη καρτα το 5830 δεν μπορουσε να κανει ουτε αυτο δηλ office παιχνιδια κτλπ εγκαθιστα ενα μερος στην εσωτερικη αναλογα απο 200-1000kb και τα υπολοιπα 10-20mb στην καρτα sd

αυτο που λες ειναι να εγκαθιστα εξολοκλιρου ολες τις εφαρμογες την καρτα αυτο δεν το κανει απο μονο του

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες ειναι να εγκαθιστα εξολοκλιρου ολες τις εφαρμογες την καρτα αυτο δεν το κανει απο μονο του

 

Αυτό ακριβώς θέλω να κάνω. Μήπως γνωρίζεις με ποιο τροπο μπορώ να κάνω SD partition από την στιγμή που το CWM δεν υποστηρίζεται??

Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω κανει για να σου πω ακριβως τι γινεται με το 5839ι και δεν γνωριζω αν υπαρχει διαφορα στην εγκατασταση μεταξυ αυτου και των υπολοιπων ace
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και συγχωρηστε με αν εκανα κατι λαθος με τα threads.(ειμαι καινουργιος εδω)...Ειχα ενα προβλημα με το Ace μου (πηγα να φλασαρω rom απο ROM Manager) αλλα λυθηκε μπαινοντας σε Download Mode εχαντας κατεβασει την stock ROM απο το (saMmobile) και περνωντας την απο το Odin. Το κινητο ανοιξε κανονικα αλλα δεν εντοπιζει με τιποτα την καρτα sim μου ενω οταν τη βαζω σε αλλες συσκευες εντοπιζεται κανονικοτατα...[Εχω cosmote δεν ξερω αν φταιει αυτο βεβαια]... και οταν μαπινω σε recovery μου βγαζει cannot acess to system/VGR/system και μετα ανοιγει κανονικα. (VGR= VodafonGR απο οτι καταλαβα) . Τι μπορω να κανω τωρα??? Αν μπορει ας βοηθησει καποιος....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Έκανα το Root στο S5839i Cosmote.

Εμαφανίστηκε το εικονοδίο Super User.

Πως Μπορώ τώρα να σβήσω από το κινητό τις

εφαρμογές που δεν θέλω?

Π.Χ. Top Games, Cosmote Music, Samsung Apps.

To μόνο που μπορώ να κάνω είναι διαγραφή δεδομένων

και όχι οριστική διαγραφή, μετακίνηση σε κάρτα SD κλπ

Σας Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Έκανα το Root στο S5839i Cosmote.

Εμαφανίστηκε το εικονοδίο Super User.

Πως Μπορώ τώρα να σβήσω από το κινητό τις

εφαρμογές που δεν θέλω?

Π.Χ. Top Games, Cosmote Music, Samsung Apps.

To μόνο που μπορώ να κάνω είναι διαγραφή δεδομένων

και όχι οριστική διαγραφή, μετακίνηση σε κάρτα SD κλπ

Σας Ευχαριστώ.

 

Κατέβασε το titanium κάνει αυτό που θες .

Ή χρησιμοποίησε κάποιον file manager με root access .

Πάντα με προσοχη σε αυτά που διαγράφουμε .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το titanium κάνει αυτό που θες .

Ή χρησιμοποίησε κάποιον file manager με root access .

Πάντα με προσοχη σε αυτά που διαγράφουμε .

 

Το δοκιμάζω Και επανέρχομαι.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς θέλω να κάνω. Μήπως γνωρίζεις με ποιο τροπο μπορώ να κάνω SD partition από την στιγμή που το CWM δεν υποστηρίζεται??

 

Με το Mini Tool Partition Wizard γίνεται εύκολα το SD partition και κατόπιν η εγκατάσταση του LinK2SD. Εγώ το έκανα στο κινητό της γυναίκας μου και λειτουργεί πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και από 'μένα!!!

 

Λοιπόν έχω το SG ace s5830 με έκδοση 2.3.3, ακολουθώ τα βήματα για να κάνω root αλλά όταν πάω να κάνω (apply update from sdcard) μου λέει (E:failed to mount /sdcard - no such file or directory) γιατί ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και από 'μένα!!!

 

Λοιπόν έχω το SG ace s5830 με έκδοση 2.3.3, ακολουθώ τα βήματα για να κάνω root αλλά όταν πάω να κάνω (apply update from sdcard) μου λέει (E:failed to mount /sdcard - no such file or directory) γιατί ?

 

η sd σε τι format την εχειs ? εμενα μου το έκανε σε μια NTFS και μόλις την έκανα fat32 δούλεψε :) το ίδιο μήνυμα μου έβγαζε και εμενα ( αλλα εγώ έβαζα rom )

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω θα ηθελα βοηθεια για την βελτιωση του Galaxy Ace 1 το οποιο εχω εδω και 1,5 χρονο. Την πατησα αρχικα γιατι δεν προσεξα οτι εχει πολυ μικρη εσωτερικη μνημη (158mb) και ειπα οτι με την καρτα sd των 2gb που εβαλα δεν θα ειχα προβλημα. Εχω περασει 10-15 εφαρνμογες και το τηλεφωνο εχει φουλαρει!

 

Εχω προσπαθησει να μετακινησω μερικες εφαρμογες στην sd (μονο με πολυ λιγες μπορεις να το κανεις αυτο...) αλλα για τις πιο "βαριες" δεν σου δινεται αυτην η δυνατοτητα οπως ξερετε.

 

Το τηλεφωνο συν τοις αλλοις, αρχισε να πεφτει σταδιακα σε ταχυτητα και ειναι αρκετα πιο αργο ακομη και στην πλοηγηση των μενου! Εβαλα το Android 2.3.3 εναντι του 2.1 που ηταν αρχικα εγκατεστημενο χωρις ομως να βελτιωθει σημαντικα (εως και καθολου...). Εχω προσπαθησει με εφαρμογες οπως το NQ android booster και το fast reboot αλλα τζιφος....

Τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Σας παρακαλω θα ηθελα βοηθεια για την βελτιωση του Galaxy Ace 1 το οποιο εχω εδω και 1,5 χρονο. Την πατησα αρχικα γιατι δεν προσεξα οτι εχει πολυ μικρη εσωτερικη μνημη (158mb) και ειπα οτι με την καρτα sd των 2gb που εβαλα δεν θα ειχα προβλημα. Εχω περασει 10-15 εφαρνμογες και το τηλεφωνο εχει φουλαρει!

 

Εχω προσπαθησει να μετακινησω μερικες εφαρμογες στην sd (μονο με πολυ λιγες μπορεις να το κανεις αυτο...) αλλα για τις πιο "βαριες" δεν σου δινεται αυτην η δυνατοτητα οπως ξερετε.

 

Το τηλεφωνο συν τοις αλλοις, αρχισε να πεφτει σταδιακα σε ταχυτητα και ειναι αρκετα πιο αργο ακομη και στην πλοηγηση των μενου! Εβαλα το Android 2.3.3 εναντι του 2.1 που ηταν αρχικα εγκατεστημενο χωρις ομως να βελτιωθει σημαντικα (εως και καθολου...). Εχω προσπαθησει με εφαρμογες οπως το NQ android booster και το fast reboot αλλα τζιφος....

Τι μου προτεινετε?

 

Μπορείς να εγκαταστήσεις το LINK2SD και να μεταφέρεις τις εφαρμογές στην κάρτα. Η διαδικασία είναι σχετικά απλή. Μπορείς να δεις και εδώ:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα σας θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα γιατι ειμαι τελιως ασχετη.εχω το ace s5839i εχω κατεβασει λιγες εφαρμογες και ειναι σχεδον γεματο μ ερχονται οι ενημερωσεις κ μ λεει πως δεν εχω επαρκει μνημη με καρτα 2 gb η οποια δεν ειναι γεματη γιατι κ τι πρεπει ν κανω?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
Link to comment
Share on other sites

Δν εχει σχεση η καρτα μνημης.να κοιτας την εσωτερικη μνημη η οποια πρεπει να σου ειναι 190mb..καποιες εφαρμογες μπορουν να εγκατασταθουν στην καρτα μνημης..καποιες αλλες ομως οχι..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...