Jump to content

Ideos X5 : Πλήρης Οδηγός Εγκατάστασης


ooTYPOSoo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κι από μένα.

"Φοράω" το CWM 5.0.2.6 και την Oxygen 2.3.2 2.3.7 Gingerbread, παρ' όλες τις προσπάθειές μου, δεν έχω μέχρι στιγμής καταφέρει να περάσω ICS. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: θα πρέπει να περάσω στο τηλέφωνο το boot.img και το recovery.img που είχε αρχικά το κινητό (το αγόρασα με froyo 2.2.1) για να μπορέσω να εγκαταστήσω αρχικά την 2.3.5 ;

 

Συγχαρητήρια για τον οδηγό, πολύ καλή δουλειά!

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας κι από μένα.

"Φοράω" το CWM 5.0.2.6 και την Oxygen 2.3.2 2.3.7 Gingerbread, παρ' όλες τις προσπάθειές μου, δεν έχω μέχρι στιγμής καταφέρει να περάσω ICS. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: θα πρέπει να περάσω στο τηλέφωνο το boot.img και το recovery.img που είχε αρχικά το κινητό (το αγόρασα με froyo 2.2.1) για να μπορέσω να εγκαταστήσω αρχικά την 2.3.5 ;

 

Συγχαρητήρια για τον οδηγό, πολύ καλή δουλειά!

 

οχι περνα κατεθειαν την 2.3.5 και μετα κανε την εγκατασταση μολις τελειωσεις κανε ροοτ το τηλεφωνο και μετα περασε το recovery και οταν τελειωσεις βαλε και την ρομ μεσα στην εσωτερικη sd και φλασαρε την....

 

@Giorgos216 εγω θα σου προτεινα να ξαναπερασεις την 2.3.5 και να ξαναδοκιμασεις απο την αρχη αλλα καλυτερα ψαξτο το θεμα λιγο... :)

Edited by arte1234566
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

@Giorgos216 εγω θα σου προτεινα να ξαναπερασεις την 2.3.5 και να ξαναδοκιμασεις απο την αρχη αλλα καλυτερα ψαξτο το θεμα λιγο... :)

 

Δυστυχώς δε γίνεται, μου βγάζει ροζ οθόνη όταν πατάω το power button και volume up + volume down, όταν πατάω μόνο το power buttom και το volume up όπως όταν πάω να περάσω την Aurora μου βγάζει και εκεί μπλε οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

οχι περνα κατεθειαν την 2.3.5 και μετα κανε την εγκατασταση μολις τελειωσεις κανε ροοτ το τηλεφωνο και μετα περασε το recovery και οταν τελειωσεις βαλε και την ρομ μεσα στην εσωτερικη sd και φλασαρε την....

 

Το έχω κάνει χωρίς αποτέλεσμα [ATTACH]25459[/ATTACH]. Δοκίμασα και με CWM του Genokolar: 5.0.2.7, αλλά και με το original ([ATTACH]25458[/ATTACH]αυτό δεν είναι; )

 

Απλά να αναφέρω πως η μετάβαση στη rom της Oxygen έγινε επειδή στα μέσα του Ιανουαρίου το τηλέφωνο άρχισε ξαφνικά να κάνει συνεχόμενες επανεκκινήσεις.

 

Αποστολή εξετελέσθη!!

Aurora 2.04 ICS 4.03!

Ο κινέζος το μόνο που ήθελε ήταν να αντιγράψω τον dload φάκελο της 2.3.5 στην εσωτερική SD, της συσκευής..! Από εκεί και πέρα όλα πήγαν ρολόϊ.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε γίνεται, μου βγάζει ροζ οθόνη όταν πατάω το power button και volume up + volume down, όταν πατάω μόνο το power buttom και το volume up όπως όταν πάω να περάσω την Aurora μου βγάζει και εκεί μπλε οθόνη...

 

τοτε αμα μπορεις ξαναφλασαρε μια την ics αλλα κανε wipe και οτι πρεπει να διαγραφτουν οι εφαρμογες σου αμα δεν το εχεις κανει κανε ομως πριν και μετα την εγκατασταση

Και βγαλε την καρτα μνημης καλου κακου...

@Vassilis_u8800

Ειναι πολυ σταθερο το ics μεχρι στιγμης απ'οτι βλεπω ουτε μια επανακενιση δεν μου εχει τραβιξει σε σχεση με την cm7 που ειχα πριν αλλα το μονο που με χαλαει λιγο ειναι οτι χανει καμια φορα το σιμα του το wifi αλλα δεν πειραζει μικρο το κακο.

Θα σου προτεινα να βαλεις και το set cpu μεσα και να πας τον επεξεργαστη στα 1,4 για να τρεχει σφαιρα.

Edited by arte1234566
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

τοτε αμα μπορεις ξαναφλασαρε μια την ics αλλα κανε wipe και οτι πρεπει να διαγραφτουν οι εφαρμογες σου αμα δεν το εχεις κανει κανε ομως πριν και μετα την εγκατασταση

Και βγαλε την καρτα μνημης καλου κακου...

 

Ευχαριστώ αλλά το έδωσα στη Wind...!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, το έχω βάλει ήδη και τον «τρέχω» στα 1600MHz. Το δικό μου X5 πάντως τα τρώει τα κολλήματά του και τις επανεκκινήσεις επειδή του έχω φορτώσει πάρα πολλά applications φαντάζομαι. Το wifi του είναι πολύ σταθερό, δεν έχω παράπονο. Μόνο που δεν λειτουργεί καθόλου το tether, κανένα από τα δύο (USB ή AP). Edited by Vassilis_u8800

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά το έδωσα στη Wind...!

 

Ελπιζω να μην σε χρεωσουν πολλα...

 

Vassilis_u8800

κολλημα δεν εχω δει εγω εκτος οταν τρεχει στο 1ghz που ψιλοκολαει σχετικα με το wifi υπαρχει ενα προγραμμα το οποιο κανει αυτην την δουλεια ουτε εμενα μου δουλευε στις προηγουμενες ρομ.

Κοιταξε λιγο το θεμα επιδοσεις/μπαταρια γιατι να ξερεις οσο ποιο πανω θα τρεχει ο επεξαργαστης τοσο ποιο πολυ μπαταρια χαλας και εκτος απο αυτο σε καποια φαση και μετα δεν καταλαβενεις και πολυ την διαφορα.

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε..εγω κολλαω στο mount μου γραφει failure..αν παει το μυαλο σου πες μου σε παρακαλω τι δεν εχω κανει καλα?δεν σκαμπαζω και πολλα απο αυτα αλα υποψιαζομαι το root
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι μου εχω το x5 pro εβαλα την τελευταια aurora 4 αλλα δεν εχω wifi δε μου το ανοιγει..Ουτε bluetooth κολλαει...περιεργο...Τι προβληματα εχει η 4??
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε..εγω κολλαω στο mount μου γραφει failure..αν παει το μυαλο σου πες μου σε παρακαλω τι δεν εχω κανει καλα?δεν σκαμπαζω και πολλα απο αυτα αλα υποψιαζομαι το root

 

Προσπάθησε με την κάρτα σου δεν καθετε σωστα στην θηκη της sd βγαλε την βαλε την ξανα.

www.2ospbyron.gr
Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση του αρχείου που παραθέτεις έγινε κανονικά η εγκατάσταση στην συσκεύη.Παρόλα αυτά έχω φίλε μου ένα πρόβλημα όσον αφορά τη λειτουργεία wifi η οποία κατά την ενεργοποιησή του εμφανίζει σφάλμα. Θα μπορούσες να με βοηθήσεις εάν γνωρίζεις κάτι για την αντιμετώπιση του προβληματός μου.Σε ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις είδα αυτόν τον οδηγό και θέλω να κάνω μερικές επισημάνσεις μιας και έχει κάποιες ανακρίβειες:

1. Η τελευταία έκδοση της ρομ, η 528 δηλαδή, μπορεί να γίνει root, αλλά με διαφορετικό τρόπο:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=23565074&postcount=7

2. Χρείαζονται 512ΜΒ ελεύθερα στην sd αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αναγκαίο το format(έχω κάνει άπειρες φορές αυτή τη διαδικασία και με σχεδόν όλες τις εκδόσεις των επίσημων ρομ, και ποτέ δε χρειάστηκε να φορμαριστεί η κάρτα μου.

3. Αμέσως μετά την εγκατάσταση της custom recovery(και αν υπάρχει κάποια εμπειρία με την κονσόλα, ακόμη καλύτερα, αμέσως μετά το root), το καλύτερο είναι να φλασαριστεί ο ξεκλείδωτος bootloader από την έκδοση 518. Έτσι γίνεται και πάλι λειτουργική η ροζ οθόνη, πράγμα που δίνει πολύτιμες επιλογές ανάκτησης σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά σε οποιοδήποτε κομμάτι της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα... Όλα καλά μέχρι την εγκατάσταση τις official 2.3 αλλά μετά μου τα χάλασε... Πιστεύω ότι το έχω ρουτάρι... Από εκεί και μετά το χάος... Προσπάθησα να εγκαταστήσω το CWMrecovery αλλά το βημα 5 (Με το remount βρείτε από την λίστα το .cust_backup/image και κάντε το Mount σε R/W.) δεν το δέχεται με τίποτα... Εμένα υπάρχει μόνο το .cust_backup και μου γράφει το εξής: failure! .cast_backup could not be remounted as rw. Υπάρχει καμμια ιδέα??? Ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιώσου ότι είσαι root πρώτα. Μπορείς με κάποιον terminal emulator, να δώσεις την εντολή "su". Αν σου βγάλει το σύμβολο "#" είσαι.

Αν τώρα είσαι και υπάρχει πρόβλημα προσάρτησης του διαμερίσματος(είναι το cust_backup, το Image είναι ο φάκελος που περιέχει τις εικόνες των αρχειων συστήματος), ίσως να εχεί πρόβλημα το διαμέρισμα και να χρειάζεται εκ νέου διαμόρφωση. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αντικαταστήσεις τον κλειδωμένο bootloader(αν έχεις βάλει ρομ πιο πρόσφατη από την 518), ώστε να μπορείς να δεις τα διαμερίσματα από το pc σε ροζ οθόνη:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1457490

Αναγκαστικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τη χειροκίνητη μέθοδο, η οποία δεν είναι δύσκολη, απλά χρειάζεται λίγη προσοχή ώστε να μην κάνεις λάθος στην εντολή που πρέπει να δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τζίφος... Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να ροοτάρω το κινητό με τίποτα... Δοκίμασα το super oneclick v2.3.3... τίποτα... Δοκίμασα το doomlord root... Τίποτα... Δοκίμασα και χειροκίνητα αυτό που είχες γράψει φίλε dancer 69 :http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1423422 πάλι τίποτα... Δεν ξέρω βέβαια αν έκανα κάποιο λάθος αλλά δεν νομίζω... Ξαναπέρασα την 2.3 ξανά μπας και είχε γίνει κανένα μπέρδεμα και ξαναδοκίμασα... Πάλι τίποτα... Καμιά ιδέα???
Link to comment
Share on other sites

Το καλό με το χειροκίνητο τρόπο είναι ότι μπορείς εύκολα να δεις σε ποιο σημείο υπάρχει πρόβλημα, μιας και θα τυπωθεί απευθείας το σφάλμα στην κονσόλα. Εκτός και αν δοκιμάζεις στην 528(την τελευταία επίσημη έκδοση, η οποία δεν γίνεται root με κανένα από τους τρόπους που ανέφερες), το πιθανότερο είναι κάπου να κάνεις κάποιο λάθος, ή να δίνεις λάθος κάποια εντολή.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε dancer_69 η αλήθεια είναι ότι μάλλον κάνω κάπου λάθος στο χειροκίνητο τρόπο... Σίγουρα όμως όχι με το super oneclick v2.3.3 ή το doomlordroot. Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει γίνει οπότε η μόνη λύση είναι ο χειροκίνητος τρόπος... Και επειδή δεν ξέρω πολλά από εντολές θέλω λίγο την βοήθειά σου. Τα κάνω όλα όσα λέει ο οδηγός αλλά στις εντολές κάπου το χάνω...

Σε αυτόν εδώ τον οδηγό : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1423422 έχεις γράψει τον κώδικα. Τον αντιγράφω όπως είναι στη γραμμή εντολών του υπολογιστή? Γράφω τα μαύρα γράμματα και τα μπλε γράμματα είναι εντολές που πρέπει να τα κάνω ενδιάμεσα??? Και αν ναι το adb shell που γράφεις πως γίνεται? Συγνώμη αν οι ερωτήσεις είναι χαζές απλά έχω τα έχω δοκιμάσει πολλές φορές και άκρη δεν βρήκα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!

μια ερώτηση θέλω να κάνω

το 2.3. δεν έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο?

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΝΟΣ ΑΝΤΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΣΠΑΤΑΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥΣ
Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση Aurora ICS είναι πιο σταθερή για το κινητό?

Αποφάσισα απο 2,.2.1 να πάω σε Aurora οπότε απλά ακολουθώ τον οδηγό εδώ αλλα αναρωτιέμαι ποια έκδοση να βάλω.

http://www.gmaglis.gr/ αρχιτεκτονική και άλλα
Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση Aurora ICS είναι πιο σταθερή για το κινητό?

Αποφάσισα απο 2,.2.1 να πάω σε Aurora οπότε απλά ακολουθώ τον οδηγό εδώ αλλα αναρωτιέμαι ποια έκδοση να βάλω.

 

μια απο τα ιδια.Καποια απαντηση?

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

FYI: Επειδη έφαγα 2-3 ώρες μέχρι να το καταλάβω.. Επειδή έχουμε βγεί και updates της Aurora 4.1 ΔΕΝ προσπαθούμε να εγκαταστήσουμε την 4.1update1 και μετα να λέμε γιατι εγινε brick to κινητό!!!!

Βάζουμε την 4.1 και μετά κανουμε το 4.1.update1.

 

Θα δείτε και διαφορά στο download (139MB ένταντι 5ΜΒ!!!) Ηλιθιωδώς δεν το πρόσεξα πιο πρίν!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...