Jump to content

Nokia 6630 (CHARLIE)


DON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος killing_you2 ( 8 Οκτ. 2004 , 13:15)

 

μεγάλη μπουκιά φαε, μεγάλη κουβέντα μη λες.

εχουμε εναμησι μήνα μεχρι να κυκλοφορίσει και λέτε να ξέρουν ποσο κάνει το 6630!! εδω δεν ξέρουν ποσο θα κοστολογίσουν το 6260 μια βδομάδα πριν και θα ξέρουν για 1-2 μηνες πριν;

και επειδη η επανάληψη είναι η μητέρα της μαθήσεως οπότε να επαναλάβω...

 

"ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΤΣΑΡΛΑΤΆΝΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΤΟ ΜΌΝΟ ΠΟΥ ΘΈΛΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ(ΜΑΣ) ΞΕΦΟΡΤΩΘΟΥΝ"

 

 

Τυγχάνει να είμαι ιδιοκτήτης Nokia Shop και όχι ένας απλός υπάλληλος αλυσίδας καταστημάτων και όταν σε αυτό το forum ποστάρω μια τιμή πάντα είναι η επίσημη τιμή και όχι ότι μου κατέβει... Το 6630 έρχεται πιο σύντομα απ'ότι πιστεύετε και το τηλέφωνο έχουν ήδη την δυνατότητα να το παραγγείλουν όλα τα Nokia shop στην τιμή που προανέφερα. Όσο για την τιμή του 6260 την ξέραμε πριν απο 2 μήνες περίπου...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγχαρητηρια man για τη θεση σου!(κανενα ιχνος ειρωνειας)ειλικρινα το λεω..μακαρι να εισαι πάντα στο myphone.gr να μας ενημερωνεις!

 

1.Είναι γεγονός ότι η τιμή του 6260 ήταν γνωστή εδώ και πολύ καιρόο..

2.Ελπίζω να ισχύει η τιμή αν και προσωπικά σε εμπιστεύομαι!

3.Μήπως ξέρεις πότε ακριβως το περιμένουμε?Σε κατανοώ αν δε μπορεις να το πεις...Ίσως με προσωπικό μήνυμα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ili ( 8 Οκτ. 2004 , 12:21)

 

Η επανάληψη είναι η μητέρα της μαθήσεως όπως έλεγε κι ο παππούς μου οπότε να επαναλάβω...

 

ΤΕΛΙΚΗ τιμή NokiaShops 560 ευρώ! :rolleyes:

 

 

Επειδή παίζει και αυτό ρόλο, 560 ευρώ με ή χωρίς το Φ.Π.Α.; :o

 

Γιατί αν είναι με το Φ.Π.Α. έχει καλώς αλλιώς 560 * 1,18 = 660,8 ευρώ είναι σημαντική διαφορά.

 

Δώσε μας τα φώτα σου! :cool:

 

Το έχουμε ανάγκη... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ili ( 8 Οκτ. 2004 , 12:21)

 

Η επανάληψη είναι η μητέρα της μαθήσεως όπως έλεγε κι ο παππούς μου οπότε να επαναλάβω...

 

ΤΕΛΙΚΗ τιμή NokiaShops 560 ευρώ! :rolleyes:

 

 

Με κεφαλαία man!!Είναι τελική!!!ΚΟΡΥΦΗ!!ποσο παει χωρίς το Φ.Π.Α δηλαδή ???φύρω στα 430??απλά κορυφη!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος JustMe! ( 8 Οκτ. 2004 , 16:13)

 

Με κεφαλαία man!!Είναι τελική!!!ΚΟΡΥΦΗ!!ποσο παει χωρίς το Φ.Π.Α δηλαδή ???φύρω στα 430??απλά κορυφη!!!

 

 

Δεν το πιστεύω!

 

(χωρίς το Φ.Π.Α. πηγαίνει γύρω στα 474,57627118644067796610169491525 Ευρώ!!!)

 

Τι τέλεια. Θα ζητήσω πολλά αν θελήσω να μάθω την ακριβή ημερομηνία;;;

 

Με λίγα λόγια τέλεια!!!! :up:

Link to comment
Share on other sites

Σε υπερπαρακαλουμε http://www.langkawi.dk/z066.gif http://www.langkawi.dk/z066.gif http://www.langkawi.dk/z066.gif http://www.langkawi.dk/z066.gif http://www.langkawi.dk/z066.gif

 

Πες μας ποτε θα ερθει... http://www.langkawi.dk/n89.gif http://www.langkawi.dk/n89.gif http://www.langkawi.dk/n89.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ili ( 8 Οκτ. 2004 , 15:48)

 

Τυγχάνει να είμαι ιδιοκτήτης Nokia Shop και όχι ένας απλός υπάλληλος αλυσίδας καταστημάτων και όταν σε αυτό το forum ποστάρω μια τιμή πάντα είναι η επίσημη τιμή και όχι ότι μου κατέβει... Το 6630 έρχεται πιο σύντομα απ'ότι πιστεύετε και το τηλέφωνο έχουν ήδη την δυνατότητα να το παραγγείλουν όλα τα Nokia shop στην τιμή που προανέφερα. Όσο για την τιμή του 6260 την ξέραμε πριν απο 2 μήνες περίπου...

 

 

δεν μπορούσα να ξέρω αν γνώριζες απο πρώτο χερι ή αν ρώτησες σε nokia club γιατι απλα δεν το προσδιόριζες! και οσο να'ναι ασε με να εχω τις επιφυλάξεις μου για κάποιους υπαλληλους μου εχει τύχει να ρωτησω τον περασμένο Ιουνιο σε nokia club για το 7610 τιμη και πότε θα το έχουν και όχι μόνο δεν ηξεραν τιμη αλλα δεν ήξεραν καν οτι εχει ανακοινωθεί τέτοιο τηλεφωνο :eek:

το ξέρω σου φαινεται απιστευτο αλλα υπάρχουν μέσα στο forum πολλα παραπονα για υπαλληλους οχι μόνο nokia club αλλα και γερμανος, tim κτλ.

εγω παντως θα κρατήσω μερικές επιφυλάξεις γιατι Η "ΙΔΙΑ" nokia αναφαιρει στο site της 550+φπα.

 

μηπως η τιμή που δίνεις είναι χωρις φπα; η μήρως σε τιμή χωνδρικής;

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι η ΤΕΛΙΚΗ! Δηλαδή ΜΕ το ΦΠΑ...

 

Όσο για το ότι αναφέρεται στα FAQ ότι θα είναι γύρω στα 550 χωρίς ΦΠΑ, παρακάτω γράφει : ''It is subject to local market dynamics and retailer promotions.''

 

Το πότε ακριβώς θα έρθει δεν είμαι σε θέση δυστυχώς να το γνωρίζω αλλά συνήθως όταν μας δίνεται η τιμή για την παραγγελία το τηλέφωνο είναι ΠΟΛΥ κοντά...

 

Ανυπομονώ όσο κι οι περισσότεροι απο σας να το πιάσω στα χέρια μου και ελπίζω να μη με απογοητεύσει. :D :D :D

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ili ( 8 Οκτ. 2004 , 15:48)

 

Τυγχάνει να είμαι ιδιοκτήτης Nokia Shop και όχι ένας απλός υπάλληλος αλυσίδας καταστημάτων και όταν σε αυτό το forum ποστάρω μια τιμή πάντα είναι η επίσημη τιμή και όχι ότι μου κατέβει... Το 6630 έρχεται πιο σύντομα απ'ότι πιστεύετε και το τηλέφωνο έχουν ήδη την δυνατότητα να το παραγγείλουν όλα τα Nokia shop στην τιμή που προανέφερα. Όσο για την τιμή του 6260 την ξέραμε πριν απο 2 μήνες περίπου...

 

 

παρεπιπτόντως το τσαρλατάνους υπαλληλους δεν το ελεγα για σένα μιας και δεν ήξερα οτι δουλεύεις/εχεις nokia shop νομιζα οτι είχες ρωτήσει σε Nokia shop! ;) sorry κι ολλας αν παρεξηγίθηκες :)

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Also one other big difference worth mentioning is the 6630 video recording. It is improwed, and now it takes 15 frames per second(fps), the nokia 7610 still, like 6600 only 7.5 fps.

εγώ θα σταθώ σ αυτό λίγο και θα αφήσω την τιμή γιατί δεν με ενδιαφέρει είτε έχει 500 είτε 600 είτε 700 ,το 6630 είναι το επόμενο μου τηλέφωνο και από τώρα ψάχνω αγοραστή για το 6600.

 

15 fps video recording -playback..το διπλάσιο δηλαδή .

μπορείτε να φανταστείτε την διαφορα?

και στα 220 που λέγεται ότι τρέχει το τηλέφωνο πραγματικά δεν μασάει τίποτα!!

και δεν είναι μονο αυτό...

το να βγάζεις 6 megapixel φωτογραφίες σε 2 δευτερόλεπτα δεν είναι κάτι εύκολο νομίζω (για τα δεδομένα των κινητών)

 

επίσης το ομαλό zoom ,τα 3d java ...

όλα αυτά δείχνουν ένα τηλέφωνο δυνατό και γρήγορο...

νομίζω ότι το πρώτο πράγμα που θα μας κάνει εντύπωση στο 6630 θα είναι η ταχύτητα του...

Link to comment
Share on other sites

Να ελπίζεις το πρώτο πράγμα που θα σου κάνει εντύπωση να είναι η γρηγοράδα του και όχι η χαμηλή του αυτονομία. Είναι το μόνο που με ανησυχεί σε αυτό το, κατα τα άλλα, άψογο τηλέφωνο.

 

ili, τα νέα που μας φέρνεις είναι όντως απίστευτα ευχάριστα και ελπιδοφόρα. Η αλήθεια είναι οτι δεν το περίμενα νωρίτερα απο αρχές Δεκέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

ίδια αυτονομία με τα 6600 και 7610 δίνουν mirror άρα με κάποιο τρόπο επιτυγχάνεται κι αυτό!! ...φυσικά και δεν πιστεύω να έχει καλύτερη.

δεν ανησυχώ πάντως ...έχω συνηθίσει :)

 

και όσο για τον music player που λέγαμε, θυμάσαι?

πλέον είμαι πεπεισμένος ότι έχει :o :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος freyarip ( 8 Οκτ. 2004 , 13:07)

 

Παιδια εγω εχω μονο μια απορια, γιατι το λετε Charlie?

 

Ασχετο με το 6630 ,αλλα

μια που το εφερε η κουβεντα:

Calypso - 7650

Calimero - 6600

Cameron - 3650

Catalina - 7610

Charlie - 6630

Erin - Communicator 9500

Linda - Communicator 9210

Lightning - 6260

Mango - 7600

Matrix - 6230a

Morpheus - 6230b

Neo - 7110 ???

Travbadix = Troubatrix - ?

Vanessa - 7210

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6230/2.0 (04.28) Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Αρχικό Μήνυμα από mirrorofsorrow

Να ελπίζεις το πρώτο πράγμα που θα σου κάνει εντύπωση να είναι η γρηγοράδα του και όχι η χαμηλή του αυτονομία. Είναι το μόνο που με ανησυχεί σε αυτό το, κατα τα άλλα, άψογο τηλέφωνο.

 

ili, τα νέα που μας φέρνεις είναι όντως απίστευτα ευχάριστα και ελπιδοφόρα. Η αλήθεια είναι οτι δεν το περίμενα νωρίτερα απο αρχές Δεκέμβρη.

 

Simfona me tin mexri twra empeiria mou tha prepei na erthei kapou sto telos tou mina, ante arxes tou epomenou... Elpizw na mi diapsefstw... To thelw ki egw twra!!! :-P

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ili ta news pou ferneis ine poli elpidofora file...well done..Epidi asxolise apo oti fenete, mporeis na mu epiveveoseis episima, oti iparxei kalodio, pou vazeis k mporeis na akus k radiofono?

 

Ine minor tha mu peis, alla ine kati pou me apasxolei, giati exoun pei edo oti tha iparxei..alla oxi kati dead sure:)

 

Thanks a lot prokatavolikaaaaaaaaa....(puliete Sx1, opios to thelei pm me:P)

 

Ps2

 

Iparxei kana forum me agelies na valo to Sx1 gia polisi?

Tha to peraso ena full service apo siemens prota, mias k iparxun ta 2 years egiisi

 

Ps3

 

Ili, se pio nokia shop ise? Athina?

 

:)

Wanna Play ??

www.gamers.gr

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lance2 ( 9 Οκτ. 2004 , 02:46)

 

Ili ta news pou ferneis ine poli elpidofora file...well done..Epidi asxolise apo oti fenete, mporeis na mu epiveveoseis episima, oti iparxei kalodio, pou vazeis k mporeis na akus k radiofono?

 

Ine minor tha mu peis, alla ine kati pou me apasxolei, giati exoun pei edo oti tha iparxei..alla oxi kati dead sure:)

 

Thanks a lot prokatavolikaaaaaaaaa....(puliete Sx1, opios to thelei pm me:P)

 

Ps2

 

Iparxei kana forum me agelies na valo to Sx1 gia polisi?

Tha to peraso ena full service apo siemens prota, mias k iparxun ta 2 years egiisi

 

Ps3

 

Ili, se pio nokia shop ise? Athina?

 

:)

 

βαλτο στις πωλησεις του myphone h στο http://www.fleamarket.gr ,Στην Θεσσαλονικη ειναι απο οτι βλεπω ο φιλος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lance2 ( 9 Οκτ. 2004 , 02:46)

 

Ili ta news pou ferneis ine poli elpidofora file...well done..Epidi asxolise apo oti fenete, mporeis na mu epiveveoseis episima, oti iparxei kalodio, pou vazeis k mporeis na akus k radiofono?

 

Ine minor tha mu peis, alla ine kati pou me apasxolei, giati exoun pei edo oti tha iparxei..alla oxi kati dead sure:)

 

Thanks a lot prokatavolikaaaaaaaaa....(puliete Sx1, opios to thelei pm me:P)

 

Ps2

 

Iparxei kana forum me agelies na valo to Sx1 gia polisi?

Tha to peraso ena full service apo siemens prota, mias k iparxun ta 2 years egiisi

 

Ps3

 

Ili, se pio nokia shop ise? Athina?

 

:)

 

 

Όπως έχει ξαναειπωθεί το 6630 θα είναι συμβατό με το Radio Handsfree...

 

Όσο για το πού είμαι, το λέει κάτω απο το Avatar. :D

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c ( 8 Οκτ. 2004 , 20:27)

 

εγώ θα σταθώ σ αυτό λίγο και θα αφήσω την τιμή γιατί δεν με ενδιαφέρει είτε έχει 500 είτε 600 είτε 700 ,το 6630 είναι το επόμενο μου τηλέφωνο και από τώρα ψάχνω αγοραστή για το 6600.

 

15 fps video recording -playback..το διπλάσιο δηλαδή .

μπορείτε να φανταστείτε την διαφορα?

και στα 220 που λέγεται ότι τρέχει το τηλέφωνο πραγματικά δεν μασάει τίποτα!!

και δεν είναι μονο αυτό...

το να βγάζεις 6 megapixel φωτογραφίες σε 2 δευτερόλεπτα δεν είναι κάτι εύκολο νομίζω (για τα δεδομένα των κινητών)

 

επίσης το ομαλό zoom ,τα 3d java ...

όλα αυτά δείχνουν ένα τηλέφωνο δυνατό και γρήγορο...

νομίζω ότι το πρώτο πράγμα που θα μας κάνει εντύπωση στο 6630 θα είναι η ταχύτητα του...

 

I couldn't agree more.

Και γω ψάχνω αγοραστή για το 6600 μου!

 

 

Είναι λίγο off-topic αυτό που θα πω και ας με συγχωρέσουν όσοι ενοχλούνται αλλα δεν κρατιέμαι!..

 

Το 6630 θα έχει 560 ευρώ τελική:

Στο κουτί του έχει...

 

 

Περιεχόμενα συσκευασίας πώλησης

Έξυπνο τηλέφωνο Nokia 6630

Κάρτα πολυμέσων MultiMediaCard (MMC) μειωμένου μεγέθους 64MB

Προσαρμογέας για την κάρτα πολυμέσων MultiMediaCard (MMC)

Στερεοφωνικό ακουστικό HDS-3 Nokia

Μπαταρία Nokia BL-5C

Φορτιστής ταξιδίου Nokia ACP-12

Καλώδιο σύνδεσης Nokia (USB) DKU-2

CD-ROM με λογισμικό και οδηγίες

 

Το 6260 που τελικά φαίνεται κατα πολύ κατώτερο στοιχίζει 150 ευρώ λιγότερα.Και στην συσκευασία δίνει:

 

Κινητό 6260

Διπλά ακουστικά(υποθέτω τα ίδια με του 6630)

Μπαταρία

Κάρτα μνήμης απλή MMC

rs-MMC 32MB

 

 

Αν υπολογίσουμε τα περισσότερα accesories που περιέχει το 6630(καλύτερη κάρτα,καλύτερη μπαταρία νομίζω,καλώδιο σύνδεσης)βγαίνουν γύρω στα 50 ευρώ περισσότερα απο αυτά του 6260.Άρα η διαφορά μειώνεται στα 100 ευρώ.Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει αυτά τα 100 ευρώ μέχρι το τελευταίο cent γιατί δίνει πολλά περισσότερα.

Εγώ θα πάρω!Εσείς?

 

 

Φιλικά πάντα

DrJustMe!

Link to comment
Share on other sites

Στο mobile-review ένας χρήστης έγραψε : The Norwegian nokia distributor "Dangaard" will be shipping out the Nokia 6630 to stores next week, making them avaliable for sale the 20th of october. It will probably apear in webshops a few days earlier, but in smal numbers."

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος JustMe! ( 9 Οκτ. 2004 , 15:48)

 

I couldn't agree more.

Και γω ψάχνω αγοραστή για το 6600 μου!

 

 

Είναι λίγο off-topic αυτό που θα πω και ας με συγχωρέσουν όσοι ενοχλούνται αλλα δεν κρατιέμαι!..

 

Το 6630 θα έχει 560 ευρώ τελική:

Στο κουτί του έχει...

 

 

 

 

Το 6260 που τελικά φαίνεται κατα πολύ κατώτερο στοιχίζει 150 ευρώ λιγότερα.Και στην συσκευασία δίνει:

 

Κινητό 6260

Διπλά ακουστικά(υποθέτω τα ίδια με του 6630)

Μπαταρία

Κάρτα μνήμης απλή MMC

rs-MMC 32MB

 

 

Αν υπολογίσουμε τα περισσότερα accesories που περιέχει το 6630(καλύτερη κάρτα,καλύτερη μπαταρία νομίζω,καλώδιο σύνδεσης)βγαίνουν γύρω στα 50 ευρώ περισσότερα απο αυτά του 6260.Άρα η διαφορά μειώνεται στα 100 ευρώ.Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει αυτά τα 100 ευρώ μέχρι το τελευταίο cent γιατί δίνει πολλά περισσότερα.

Εγώ θα πάρω!Εσείς?

 

 

Φιλικά πάντα

DrJustMe!

 

σιγουρα 560 τελικη????και βεβαια τα αξιζει τα λεφτα του

Link to comment
Share on other sites

I got to try the 6630 today at Symbian Expo in London. I love it!

 

NB Only a demo model - but fully functional, although not connected to a 3G network as such. I have new faith in its design - it's designed in terms of ease of use, allbeit not entirely in terms of appearance. It looks cool though, and yes, better in real life!

 

Made a few notes (currently own a 6600, and a working 7610 was next to the 6630 on the display) -

 

Literally same size as 6600, slightly thinner but camera lens sticks out a bit at back, recessed inside a protective outer rubber ring.

Keypad is ergonomic, it's not flat at all (pics don't give this away) - almost as if it's been dented inwards around the '5' - great to use.

 

Overall finish is metallic, I almost thought it was metal (!), just hope it wears well. Not clear if the changeable cover actually 'includes' the screen cover (i.e. like 3650) - it seemed to fit around the screen. Forgot to ask/probe -damn! Surely it must do, or you'll need to apply a screen protector. Oh and the 5-way control - cool - I would not go back to a joystick now!! It's so precise and easy.

 

Camera is great - 'smooth' zoom is exactly that, not stepped at all like 7610. Lots of tweaky controls for image. Excellent quality. Disappointed though in quality of recorded video - no better than 6600, worse if you zoomed to a max. (I'm wondering if this is not the final software for this...?? Time with the Nokia rep was very limited, couldn't ask).

 

Operating speed - WOW! Very quick! E.g. scan memory card for memory - no time even to display the 'scanning' graphic - instant! Menus instant. The guy told me the processor is nearly twice the speed of the 6600. Much faster even than 7610.

 

Images gallery - 3D effects! Kind of a circular rotating virtual gallery where you can spin round to your chosen image and then zoom in to it. Full screen effect also as per the Nokia promo video. Was good - I think not quite finished as images were really slow to load into the gallery.

 

Screen quality - good - slightly brighter than 7610. Backlight does not fade out after few secs - instead it dims to about 40% so you can still view the screen, after time then goes into full screen saver mode (i.e. no backlight, as per 6600).

 

Sound - output is stereo on headphones, mono on speaker - but speaker is very clear - and 48 polyphonic - I took the phone out of 'silent' mode just to try max volume on a ringtone - all nearby heads quickly turned. Oops!

 

Well...... I'm getting one! Release date is 'very soon' .......

 

απο forum σε forum πηγαινει αυτο το μηνυμα .

ετσι και γω το εκανα κοπυ πειστ :)

Link to comment
Share on other sites

Nokia 6630 Review

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Well atlast i had a chance to use Nokia's first 3G Phone.. i used the phone for 30 mins! In that 30 mins, i spoke to the Nokia Executive and clarified my all my doubts! I am going to post a small review on the phone!!

 

The 1.3 MegaPixel Camera is good! Pics are a lot better than 7610. The pics were very clear and crisp! I sent one pic to my PC and i must say they pic was awesome (even on the computer screen it looked splendid).

 

Digital zoom (6x) is better compared to the Digital zoom of 7610!

 

What i was worried the most was about the looks of the phone.. i must say it looks far better than what i imagined it to be! The phone doesnt look as good as 7610 but looks much better than 3650, 3660 or for that matter even 6600!

 

Now the major difference, EDGE yes you read it right it is EDGE! Hutch in India has come out with EDGE technology recently! So i had a chance to watch a Cricket Match on the phone through EDGE (i didnt get a chance to browse) I earlier had watched a cricket match on 6230 (i think) but 6230 had a small screen so i didnt like it very much! But watching the match on 6630 was a awesome experience.. while watching the match (yes on the phone) it was very smooth it did not stop in between (just like a TV) but the clarity was about 70% to that of the TV, but that is good enough!

 

The Keypad was good and easy to get used to. The Display was brighter than 7610. I would have preferred a Joystick instead of a D-pad but the D-pad is brilliant and very accurate! But i did not find auto key lock facilty (you still need to use a 3rd party app for that). I did not know that 6630 was going to have a Hot-Swappable RS-MMC slot, but it did have one! that is a welcome change from Nokia!

 

One of the major complaints of 7610 was that the 7610 did not have stereo output! But 6630 has got stereo output and the mp3z are a treat to listen to! It has got 48 voice polyphonic sound!

 

Video Recording is stricly OK, no major changes the quality is still the same (a bit better than 7610 though) but you can record upto 1 hour of video with sound of course!

 

6630 has got 9.9 MB of internal memory. And the phone comes with 64 Mb Rs-MMC Card!

 

Sms, calender, call log app everything is the same from the older Nokia series 60 smartphones! Although Call Log is unlimited now! you can set it as auto clear of 5 days etc (default is 1 month)

 

Bluetooth is the same (although i didnt have time to talk to the executive in detail about it) i even used the Nokia Bluetooth Keyboard, its good and easy to use but the price is a bit high for most people (especially me).

 

The voice clarity is very good, the speakerphone is brilliant!

 

The interesting thing what they did was they charged two 6630 phones completely and then called from one phone to the other and kept it ON. One phone got switched off after 4 hrs 02 mins.. Thats quite good! Nokia.com says the phones talktime is upto 3 Hrs!

 

I was able to use the e-mail system very easily, although there were not many changes from 7610!

 

Each MMS Message can be as huge as 300kb! 7610 only supported upto 100kb for each MMS!

 

Messaging systems (T9) is very fast!

 

There is no Radio and infrared! All phones have something against it for sure!

 

Now the price, the starting price of 6630 is going to be around Rs 31000 (7610 started out with a price of Rs 27000 i.e USD 575) i.e USD 660! Maybe a bit high!

 

All in all a must buy for every Nokia lover and for others too! UI is brilliant, MP Cam is good, the phone has got Stereo output, Great 65K TFT Screen (display) it has got everything that you would need in a phone! I must say 6630 is going to be one of my favorites!

 

...επίσης από mobileburn forum...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα τα νεα που διαβασα παραπανω :)

 

Με εκαναν να ανυπομονω περισσοτερο για τον ερχομο του κινητου... :o

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα... :)

 

Πλεον ειμαι πεπεισμενος πως ειναι το καλυτερο κινητο! Το μονο που μενει για να το αγορασω ειναι η τιμη που αν εμπειστευθω τον ili ειναι τελεια (η τιμη)! :up:

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν σκεφτείτε τι δίνει με 560 ευρώ είναι τρομερό!Πραγματικά παιδιά,είναι ίσως το πρώτο κινητό της Νοκια που εγώ προσωπικά θα σκεφτόμουνα να πάρω στη θέση ενός Ρ910(εννοείται)της SE.Δε θέλω να ξεκινήσω σύγκριση αλλά είναι απλά τέλειο!Μας τα χάλασαν στις υπέρυθρες όμως,δεν μπορούσε να ήταν τόσο πλήρες...Αλλά και πάλι βλέπεις ότι κανείς και τίποτα δεν ειναι τέλειος!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...