Jump to content

Το... νέο iPad vs Rest of the world. H... άποψή μας


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για αυτα που αναφερεις, γιατι να μην παει σε ενα Playbook που κοστιζει τα μισα (και βγαλε) ;;

 

Μου αρέσει η σύγκριση - απίθανη....

 

αυτό που ανέφερες είναι μια obsolete πλατφόρμα που όλοι αμφιβάλλουν αν θα υπάρχει σε μερικούς μήνες.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 282
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αφού έχει ήδη κυκλοφορήσει το Asus Prime με Τecra 3 θα μπορούσε μ΄αυτό να γίνει μια σύγκριση του νέου ipad...Γιατί να περιμένουμε το Asus Trasformer Pad Infinity 700? Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

Η Apple έχει παίξει μπουνίδια με τα USB και τις microSD slots και οι fans της το χουν κάνει Ευαγγέλιο ...

That's just sad ... :O

Παιδια ,η Apple έχει βγάλει 3 διαφορετικής χωρητικότητας pad σωστά? αν σου βάλει λοιπόν υποδοχή για microsd στο 16αρι ας πούμε... πως θα πουλήσει τις άλλες 2 εκδόσεις?

Εντάξει ρε παιδιά έχει μια πολιτική η Apple και έχει μια λογική βάση αυτό που κάνει.

Κακά τα ψέματα ας βρει κάποιος με 499 δολάρια καλύτερη πρόταση στον ανταγωνισμό με τα χαρακτηριστικά του New iPad.

Μην αρχίσετε τα εμένα η ανάλυση μου είναι άχρηστη κ τα γραφικά των 4 πυρήνων δεν έχουν νόημα κλπ κλπ , εδώ λέμε οτι το μηχάνημα στα λεφτά που σου ζητάει για να το αγοράσεις ειναι μακράν οτι καλύτερο υπάρχει,άσχετα αν κάποιους τους καλύπτει η όχι.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ,η Apple έχει βγάλει 3 διαφορετικής χωρητικότητας pad σωστά? αν σου βάλει λοιπόν υποδοχή για microsd στο 16αρι ας πούμε... πως θα πουλήσει τις άλλες 2 εκδόσεις?

 

Δεν θα μπορούσα να αδιαφορήσω περισσότερο, δεν θα την δικαιολογήσω κιόλας την κακομοίρα την επιχειρισούλα ...

Ας φτιάξει λιγότερα 64άρια ... Ούτως ή άλλως υπάρχουν άτομα που θα προτιμούσαν την 64άρα έκδοση παρά την 32άρα με 32άρα κάρτα μνήμης ... Fail στην Apple, λόγω έλλειψης συμβατότητας, epic megafail στους managers της που ντύνονται καταναλωτές και μας λένε πως τα Flashάκια είναι άχρηστα γιατί έχουμε το iCloud ... Πάνω σε αυτούς τους κακομοίρηδες φτιάχνονται και τα οικοσυστήματα και μετά τα θεωρούν και δώρο θεού .... Καταραμένη εξέλιξη :rolleyes:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Σου έδειξα εικόνες όχι νούμερα. Δε διαφωνώ ότι υπάρχει κάποιο όριο στη χρησιμότητα της υψηλής ανάλυσης. Μόνο που αυτό το όριο σε καμία περίπτωση δεν το είχε πιάσει η προηγούμενη γενιά των συσκευών. Τώρα μπορούμε να πούμε ότι πιάνουμε αυτό το όριο :)

 

 

 

:confused:

 

 

 

Ούτε κι εμένα μου λέει κάτι. Η ουσία είναι πως έχουμε σημαντική αναβάθμιση γραφικών πάρα το πολύ μεγάλο φορτίο της αυξημένης ανάλυσης. Τι άλλο θέλουμε δηλαδή;

 

 

 

Ποιες συσκευές μαζικής παραγωγής υπάρχουν σήμερα στην αγορά βασισμένες στα 28nm? Θέλουμε τουλάχιστον ένα εξάμηνο γι' αυτό...

 

 

 

Καθόλου εξειδικευμένα. Μιλάω για πολύ στοιχειώδη προγράμματα. Αν θέλεις να δεις εξειδικευμένα προγράμματα, πες μου να σου προτείνω. Το App Store είναι τίγκα :rolleyes:

 

 

 

Πρωτόκολλα υπάρχουν πολλά και πάντα θα υπάρχουν. Έτοιμο προϊόν, που μάλιστα να προσφέρει όσα υπόσχεται, μπορείς να μου δείξεις;

 

 

 

Αν θέλω να μεταφέρω ταινίες από ένα desktop σε ένα άλλο, δε θα χρησιμοποιήσω φυσικά ούτε iPad ούτε iCloud ούτε καλώδια. Θα βγάλω το μπρελόκ με τα κλειδιά όπου έχω ένα πολύ μικρό φλασάκι. Δεν επιλέγω πλατφόρμα με βάση ένα τέτοιο σενάριο :)

 

Μου έδειξες φωτογραφίες σε ζουμ μικροσκοπίου κολλημένο στην οθόνη. Τα ματάκια μου με το ζόρι βλέπουν pixel στο 800x480 της 3.7" οθόνης μου. Και έκανα εγχείρηση πριν από 1 χρόνο.

Εγώ σου λέω ότι έχει 4x pixel και 2x δύναμη στην GPU σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο.

Ο ασιατικός τετραπύρηνος του Transformer έχει την ίδια διάρκεια μπαταρίας. Το Galaxy s2 κρατάει περισσότερο από το iphone 4 (πόσο μάλλον το 4S). Βαριέμαι να συνεχίσω αφού δεν υπάρχει το θέμα που λες όπως σου είπα από την αρχή.

28nm έχει το HTC One S, X (αμερικής), Asus Padfone (και είμαι 99% σίγουρος το επόμενο Galaxy). Τα 2 πρώτα διαθέσιμα από τον επόμενο μήνα...

DLNA έχουν όλες οι καινούριες τηλεοράσεις και πολλά καινούρια στερεοφωνικά ενώ είναι το πρωτόκολλο που υποστηρίζουν όλοι οι κατασκευαστές εκτός της Apple. Το Airplay το υποστηρίζει μόνο η Apple και όποιος κάνει συσκευές γι αυτούς και μόνο.

 

"Ακόμα κι αν το iCloud έχει πολύ δρόμο ακόμα για να υλοποιηθεί στη βάση όσων υποσχέθηκε ο Jobs περσυ, δεν ξέρω πόσοι τη σήμερον ημέρα χρησιμοποιούν usb sticks για συνδεσιμότητα; Κάποιοι παλιοί χρήστες Nokia ίσως ..."

"Αν θέλω να μεταφέρω ταινίες από ένα desktop σε ένα άλλο, δε θα χρησιμοποιήσω φυσικά ούτε iPad ούτε iCloud ούτε καλώδια. Θα βγάλω το μπρελόκ με τα κλειδιά όπου έχω ένα πολύ μικρό φλασάκι."

Δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο συνδεσιμότητα... αλλά από όσο ξέρω τα USB stick κατά βάση χρησιμοποιούνται για μεταφορά αρχείων. Έλα... βγάλε το ΝΟΚΙΑ απ'την τσέπη τώρα...:)

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Μην αρχίσετε τα εμένα η ανάλυση μου είναι άχρηστη κ τα γραφικά των 4 πυρήνων δεν έχουν νόημα κλπ κλπ , εδώ λέμε οτι το μηχάνημα στα λεφτά που σου ζητάει για να το αγοράσεις ειναι μακράν οτι καλύτερο υπάρχει,άσχετα αν κάποιους τους καλύπτει η όχι.

Oπως τα λες.Θέμα κάλυψης είναι.Εγώ δεν παίρνω Ipad για τον απλούστατο λόγω ότι χρειάζομαι Usb,υποστήριξη flash στον Browser.Θα μου πεις άλλοι δεν τα χρειάζονται.Για όποιον δεν τα χρειάζεται το iPad είναι η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Oπως τα λες.Θέμα κάλυψης είναι.Εγώ δεν παίρνω Ipad για τον απλούστατο λόγω ότι χρειάζομαι Usb,υποστήριξη flash στον Browser.Θα μου πεις άλλοι δεν τα χρειάζονται.Για όποιον δεν τα χρειάζεται το iPad είναι η καλύτερη επιλογή.

Εξακολουθεί να μην μου απαντάει κανείς ... στα 499 δολάρια καλύτερο hardware υπάρχει?

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ. Έτσι είναι. Αλλά θέλω το slot και την επιλογή διαφόρων επιπέδων μνήμης. Αν θα βάλω κάτι στο slot ή όχι είναι δικό μου θέμα. Κάποιες φορές οι μνήμες μιας συσκευής κολλάνε, χαλάνε ή απλά θέλεις να μεταφέρεις αρχεία χωρίς να μπλέξεις τη συσκευή (πχ λόγω μπαταρίας).

Οι επιλογές δεν έκαναν κακό σε κανέναν. Δυστυχώς όμως βλέπω ότι τις κάρτες τις διώχνουν και από το android... Μόνο καλό δεν είναι αυτό.

 

Το ότι το iOS δεν υποστηρίζει εξωτερικά αποθηκευτικά μέσα έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν επιτρέπει ένα κεντρικό σύστημα αρχείων. Στο iOS δεν έχεις πρόσβαση στα αρχεία μέσω κάποιου file manager, αλλά μέσω των ίδιων των εφαρμογών που συσχετίζονται με τα εκάστοτε files. Υπάρχει φυσικά cross-reference.

 

Το ερώτημα είναι γιατί το κάνει αυτό; Γιατί η Apple σπρώχνει προς ένα "app-centric" file management system αντί για ένα "folder-centric" file management system? Κάποιοι το αποκαλούν "conversational file management paradigm". Γιατί λοιπόν το κάνει αυτό;

 

Όσοι έχουν άγνοια, ή βαριούνται να σκεφτούν, το αποδίδουν σε κάποια αρρωστημένη αντίληψη της εταιρείας περί μανίας ελέγχου, ή σε κάποια εξίσου αρρωστημένη αντίληψη περί marketing. Ο καθένας καταλαβαίνει και κρίνει μέχρι εκεί που μπορεί. Και μόλις εξαντληθεί η κριτική του ικανότητα το γυρίζει στο γνωστό "fanboys", θύματα του marketing κ.ο.κ. :O

 

Θα γράψω την άποψη μου σε ξεχωριστή απάντηση αν ενδιαφέρεστε. Η απάντηση έχει φυσικά να κάνει με πολύ μακροχρόνιες στρατηγικές πολιτικές της εταιρείας και όχι με πρόσκαιρες και ευκαιριακές επιλογές όπως υποθέτουν μερικοί. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Όπως δεν ήταν τυχαία η μη υποστήριξη διαφόρων cross-platform development tools αλα Flash - και είδαμε που κατέληξε αυτό: στην ταχύτερα αναπτυσσόμενη πλατφόρμα λογισμικού που έχουμε δει ποτέ ... :)

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

όταν λέμε... Το ipad (iphone,ipod) εναντίων όλων, το galaxy ταδε εναντίον του iphone ταδε γιατί βάζουμε πάντα πρωτίστως την apple;

editors του myphone, η apple μοιράζει εκαταμύρια για διαφήμηση, αν το κάνετε τζάμπα μάλλον κάτι κάνετε λάθος...

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί να μην μου απαντάει κανείς ... στα 499 δολάρια καλύτερο hardware υπάρχει?

 

1.Tι να το κάνω το καλύτερο hardware όταν δεν με καλύπτει...Aσε που ακόμα δεν ξέρουμε αν είναι καλύτερο από το Tecra 3.

H οθόνη του ipad σίγουρα είναι καλύτερη .

2.Τα 499 δολάρια ξέχνα τα.Στην Ελλάδα η απλή έκδοση σίγουρα θα κοστίζει 500 ευρώ.(Τόσο υπολογίζεται στην Γερμανία)

Με 499 ευρώ αγοράζω το Asus prime με Tecra 3 που με καλύπτει απόλυτα.

Και επαναλαμβάνω ότι είναι σούπερ το Ipad αρκεί να σε καλύπτει...

Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η άποψη μου για το iPad VS the world και τα android tablet είναι πως το τραγούδι είναι αρκετά ωραίο και θυμίζει παλές, πιο απλές εποχές, που τα κινητά διαρκούσαν πάνω από 1 χρόνο και έπαιζα καθημερινά κιθάρα.
http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου , την οποία την έχω εκφράσει αρκετές φορές, είναι πως η Google την έχει πατήσει στο θέμα Android με τα διαφορετικά Specification που βάζει η κάθε εταιρεία, όπως και με τον μη έλεγχο του Android store.

 

Ουσιαστικά αυτή η ποικιλομορφία που υπάρχει στα Specs οδηγεί πολλές εφαρμογές να μην τρέχουν ικανοποιητικά σε όλα τα τηλέφωνα. Η ΝΟΚΙΑ και η Microsoft αυτά ακριβώς εντόπισαν και φρόντισαν όλα τα τηλέφωνα με Win mobile να είναι τα ίδια.

 

Ως κάτοχος ενός iPAD2 , 2 τηλεφώνων Android και 1 Motorola XOOM (για κάποιους μήνες) έχω να δηλώσω πως ενώ το iPAD2 έχει τους περισσότερους περιορισμούς απ όλα, είναι το μοναδικό από τα 4 που δουλεύει απρόσκοπτα, έχει τις καλύτερες εφαρμογές και την καλύτερη εργονομία.

 

Δυστυχώς για μένα (καθότι φανατικός του Android) οφείλω να παραδεχτώ την Apple και κατ επέκταση την Microsoft-Nokia γιατί έχουν καταλάβει ότι αυτό που μετράει είναι η όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ικανοποίηση του πελάτη και η καλύτερη εμπειρία που έχει από τη χρήση του προϊόντος.

 

Τι να το κάνω το XOOM όταν λαγκάρει, οι περισσότερες εφαρμογές του είναι γραμμένες για κινητά, έχει προβλήματα σταθερότητας... Τι να το κάνω το Arc όταν με 10 Widget και Whatsapp messenger και Facebook messenger λαγκάρει του θανατά ...

 

Το iPAD είναι και θα είναι ο κυρίαρχος της αγοράς μέχρι να βγουν τα πρώτα ταμπλετ με Windows 8 ... Αν ποτέ η Google αποφασίσει να ακολουθήσει μια παρόμοια στρατηγική με Apple και Microsoft Και θέση αυστηρό έλεγχο στο Market Καθώς και έλεγχο στα Specs τότε θα βρεθεί στην κορυφή ... αν όχι θα εξακολουθήσει να πουλάει φτηνά σμαρτφονς για τον κοσμάκη .... γιατί κακά τα ψέματα τουλάχιστον 7/10 ιδιοκτήτες Android phone το έχουν γιατί πολύ απλά ήταν πολύ φτηνό σε σχέση με ένα ipHone.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου , την οποία την έχω εκφράσει αρκετές φορές, είναι πως η Google την έχει πατήσει στο θέμα Android με τα διαφορετικά Specification που βάζει η κάθε εταιρεία, όπως και με τον μη έλεγχο του Android store.

 

Ουσιαστικά αυτή η ποικιλομορφία που υπάρχει στα Specs οδηγεί πολλές εφαρμογές να μην τρέχουν ικανοποιητικά σε όλα τα τηλέφωνα. Η ΝΟΚΙΑ και η Microsoft αυτά ακριβώς εντόπισαν και φρόντισαν όλα τα τηλέφωνα με Win mobile να είναι τα ίδια.

 

Ως κάτοχος ενός iPAD2 , 2 τηλεφώνων Android και 1 Motorola XOOM (για κάποιους μήνες) έχω να δηλώσω πως ενώ το iPAD2 έχει τους περισσότερους περιορισμούς απ όλα, είναι το μοναδικό από τα 4 που δουλεύει απρόσκοπτα, έχει τις καλύτερες εφαρμογές και την καλύτερη εργονομία.

 

Δυστυχώς για μένα (καθότι φανατικός του Android) οφείλω να παραδεχτώ την Apple και κατ επέκταση την Microsoft-Nokia γιατί έχουν καταλάβει ότι αυτό που μετράει είναι η όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ικανοποίηση του πελάτη και η καλύτερη εμπειρία που έχει από τη χρήση του προϊόντος.

Τι να το κάνω το XOOM όταν λαγκάρει, οι περισσότερες εφαρμογές του είναι γραμμένες για κινητά, έχει προβλήματα σταθερότητας... Τι να το κάνω το Arc όταν με 10 Widget και Whatsapp messenger και Facebook messenger λαγκάρει του θανατά ...

Το iPAD είναι και θα είναι ο κυρίαρχος της αγοράς μέχρι να βγουν τα πρώτα ταμπλετ με Windows 8 ... Αν ποτέ η Google αποφασίσει να ακολουθήσει μια παρόμοια στρατηγική με Apple και Microsoft Και θέση αυστηρό έλεγχο στο Market Καθώς και έλεγχο στα Specs τότε θα βρεθεί στην κορυφή ... αν όχι θα εξακολουθήσει να πουλάει φτηνά σμαρτφονς για τον κοσμάκη .... γιατί κακά τα ψέματα τουλάχιστον 7/10 ιδιοκτήτες Android phone το έχουν γιατί πολύ απλά ήταν πολύ φτηνό σε σχέση με ένα ipHone.

 

Αυτοί οι "άτιμοι"περιορισμοί του Ipad είναι, που τώρα που ψάχνομαι για Tablet δεν θα το πάρω παρ΄όλο που διαθέτω τα χρήματα...Πολύ σωστά πάντως τα υπόλοιπα που έγραψες και το πώς προσέγγισες το θέμα χωρίς υπερβολές υπέρ του ενός ή του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Μου έδειξες φωτογραφίες σε ζουμ μικροσκοπίου κολλημένο στην οθόνη. Τα ματάκια μου με το ζόρι βλέπουν pixel στο 800x480 της 3.7" οθόνης μου. Και έκανα εγχείρηση πριν από 1 χρόνο.

 

Δε χρειάζεσαι μικροσκόπιο για να δεις τη διαφορά. Αν δεις ένα iPAD κι ένα iPhone 4 μαζί θα καταλάβεις τη διαφορά αμέσως. Δεν υπάρχει λόγος να επιχειρηματολογούμε στον αέρα. Όποιος έχει iPad καταλαβαίνει :)

 

Εγώ σου λέω ότι έχει 4x pixel και 2x δύναμη στην GPU σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο.

Ο ασιατικός τετραπύρηνος του Transformer έχει την ίδια διάρκεια μπαταρίας. Το Galaxy s2 κρατάει περισσότερο από το iphone 4 (πόσο μάλλον το 4S). Βαριέμαι να συνεχίσω αφού δεν υπάρχει το θέμα που λες όπως σου είπα από την αρχή.

 

Όλα αυτά δεν έχουν σχέση: η βασική κατανάλωση ενέργειας έρχεται από τα LEDs της οθόνης. Κατόπιν η GPU για να κάνει όλο αυτό το rendering. Οι πυρήνες του επεξεργαστή δεν έχουν σημασία...

 

28nm έχει το HTC One S, X (αμερικής), Asus Padfone (και είμαι 99% σίγουρος το επόμενο Galaxy). Τα 2 πρώτα διαθέσιμα από τον επόμενο μήνα...

 

Κανένα από αυτά τα προϊόντα δε βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην αγορά :confused:

 

DLNA έχουν όλες οι καινούριες τηλεοράσεις και πολλά καινούρια στερεοφωνικά ενώ είναι το πρωτόκολλο που υποστηρίζουν όλοι οι κατασκευαστές εκτός της Apple. Το Airplay το υποστηρίζει μόνο η Apple και όποιος κάνει συσκευές γι αυτούς και μόνο.

 

Μπορείς να κάνεις ασύρματο HD mirroring με Android συσκευή; Μπορείς να κάνεις dual-screen gaming με Android? Μου δείχνεις ένα παράδειγμα;

 

"Ακόμα κι αν το iCloud έχει πολύ δρόμο ακόμα για να υλοποιηθεί στη βάση όσων υποσχέθηκε ο Jobs περσυ, δεν ξέρω πόσοι τη σήμερον ημέρα χρησιμοποιούν usb sticks για συνδεσιμότητα; Κάποιοι παλιοί χρήστες Nokia ίσως ..."

"Αν θέλω να μεταφέρω ταινίες από ένα desktop σε ένα άλλο, δε θα χρησιμοποιήσω φυσικά ούτε iPad ούτε iCloud ούτε καλώδια. Θα βγάλω το μπρελόκ με τα κλειδιά όπου έχω ένα πολύ μικρό φλασάκι."

 

Δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο συνδεσιμότητα... αλλά από όσο ξέρω τα USB stick κατά βάση χρησιμοποιούνται για μεταφορά αρχείων. Έλα... βγάλε το ΝΟΚΙΑ απ'την τσέπη τώρα...:)

 

Πρέπει να μου εξηγήσεις τι ζητάς: μεταφορά αρχείων μεταξύ δύο desktop ή μεταφορά μεταξύ ενός desktop και μιας φορητής συσκευής; Νομίζω ότι απάντησα και στα δύο :).

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η άποψη μου για το iPad VS the world και τα android tablet είναι πως το τραγούδι είναι αρκετά ωραίο και θυμίζει παλές, πιο απλές εποχές, που τα κινητά διαρκούσαν πάνω από 1 χρόνο και έπαιζα καθημερινά κιθάρα.

 

ναι αλλά αν προχωρήσεις σελίδα σταματάει ρε γμτ :lol:

 

οντοπικ: Για μένα που ζητάω email/fb-twitter/browsing/mp3/ebooks/photo-video (τι άλλο δηλαδή να ζητήσεις από μια φορητή συσκευή?) δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρω android tablet να με καλύψει και μην κοστίζει πάνω από 200 ευρώ, όχι δεν θα έχει την ανάλυση του new ipad αλλά τα 300 ευρώ που θα κάθονται στην τσέπη μου θα με κάνουν να το ξεπεράσω σίγουρα :) όμως αυτό είναι γνώμη μου σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες όπως ανάγκη μπορεί να θεωρηθεί και το "πουλ μουρ" οπότε λίγο πολύ με αφήνει παγερά αδιάφορο το τι καλύτερο έχει το new ipad (ηλίθιο όνομα) με το ipad2 ή με τα άλλα tablets.

ΥΓ @ jg4 μπορείς να κάνεις hd stream video και dual gaming stream (LOL)και στην δική μου τηλεόραση που δεν έχω 120E να δώσω για το apple tv?

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μου εξηγήσεις τι ζητάς: μεταφορά αρχείων μεταξύ δύο desktop ή μεταφορά μεταξύ ενός desktop και μιας φορητής συσκευής; Νομίζω ότι απάντησα και στα δύο :).

 

Το ωραίο με την λειτουργία usb host είναι οτι μπορείς να δεις τα δεδομένα απο ενα flash drive παντού. Αν ενας φίλος σου εχει σε ενα flash drive κάποια παρουσίαση η κάποιο video που θέλει να σου δείξει δεν θα ηταν ωραίο να μπορεί να στο δείξει στο smartphone είτε στο tablet οπως θα στο έδειχνε αμα είχε laptop?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πολλούς που γκρινιάζουν και στέκονται καθαρά στα τεχνικά χαρακτηριστικά και στα νούμερα. ξεχνάνε ομως κάποιοι οτι το ipad δεν τρέχει τις ενεργοβόρες και απαιτητικές εφαρμογές που τρέχουμε στα pc μας με τα windows κλπ... Τι να τους κάνω τους τετραπυρηνους και τους εξαπυρηνους επεξεργαστές τα 4GB η 8GB RAM , οταν το ipad με το IOS κανει αψογα ολα οσα υποσχετε και τρέχει ολες τις εφαρμογές όπως πχ (ιwork , iphoto , imovie κλπ) άνετα και απροβλημάτιστα?

 

Επισης λιγοι αναφερανε το πολυ σημαντικο θεμα με την μπαταρια. H μπαταρια του νεου ipad ειναι σχεδον διπλασια και γιαυτο μπορουν και δινουν την ιδια αυτονομια με το προιγουμενο ipad στις 9 ωρες. Πραγμα πολυ οικανοποιητικο για εμενα ιδικα με τέτοια οθοναρα που ειναι μέχρι σήμερα η καλύτερη που εχει παρουσιαστεί σε mobile συσκευη.

 

τέλος πιστεύω οτι το νεο ipad ειναι το πιο τίμιο tablet για τα λεφτά που ζητάει. Ας περιμένουμε ομως να το δούμε απο κοντα και να το πιάσουμε στα χέρια μας και στην συνέχεια ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του και την τσέπη του θα αποφασίσει αν του χρειάζεται η οχι.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι μικροσκόπιο για να δεις τη διαφορά. Αν δεις ένα iPAD κι ένα iPhone 4 μαζί θα καταλάβεις τη διαφορά αμέσως. Δεν υπάρχει λόγος να επιχειρηματολογούμε στον αέρα. Όποιος έχει iPad καταλαβαίνει :)

 

 

 

Όλα αυτά δεν έχουν σχέση: η βασική κατανάλωση ενέργειας έρχεται από τα LEDs της οθόνης. Κατόπιν η GPU για να κάνει όλο αυτό το rendering. Οι πυρήνες του επεξεργαστή δεν έχουν σημασία...

 

 

 

Κανένα από αυτά τα προϊόντα δε βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην αγορά :confused:

 

 

 

Μπορείς να κάνεις ασύρματο HD mirroring με Android συσκευή; Μπορείς να κάνεις dual-screen gaming με Android? Μου δείχνεις ένα παράδειγμα;

 

 

 

Πρέπει να μου εξηγήσεις τι ζητάς: μεταφορά αρχείων μεταξύ δύο desktop ή μεταφορά μεταξύ ενός desktop και μιας φορητής συσκευής; Νομίζω ότι απάντησα και στα δύο :).

 

Βλέπω το iPhone σε σχέση με αλλά τηλέφωνα. Και δυστυχώς το μάτι μου δεν μπορεί να πιάσει τόσο μικρές διάφορες (να είσαι σίγουρος ούτε το δικό σου)

Χαίρω πολύ...το transformer είχε περισσότερα pixel αλλά κρατούσε το ίδιο. 4χ pixel σημαίνει η όχι 4χ φόρτος στη GPU; Αυτό ρώτησα...

Ούτε το iPad 3 υπάρχει... Μπορείς να παραγγείλεις αλλά δε θα το έχεις...

Χωρίς πλάκα δεν έχω ιδέα... Δεν ασχολήθηκα πότε γιατί δεν έχω συσκευή για να δοκιμάσω (τηλεόραση) αλλά και πάλι...αυτό που λες θέλει apple συσκευή σε apple υπολογιστή ή apple TV. Πρέπει να δώσω ότι έχω και δεν έχω στην apple; Το xbound που βρήκα με ένα απλό ψάξιμο κάνει το ίδιο για Android αλλά θέλει αγορά προϊόντος.

Εγώ έχω πάλι μια συσκευή και για τις 2 δουλειές γιατί έχω πρόσβαση στο filesystem + εφαρμογές τύπου icloud, wifi sync κτλ. Και μπορώ να δω το βίντεο και από το τηλέφωνο μου γιατί παίζει όλα τα format.

Διάβασα κι άλλο ένα σχόλιο πιο πάνω. Το λόγο που η apple δε δίνει πρόσβαση στο filesystem. O λόγος είναι απλός θέλεις δε θέλεις να το παραδεχτείς. Δεν μπορεί να βάζεις ότι θέλεις εσύ στη συσκευή σου. Αν θέλεις μουσική θα πρέπει να την ελέγξουν. Αν βάλεις ταινία θα πρέπει να την ελέγξουν. Για σκέψου γιατί δεν βάζουν ράδιο χρόνια τώρα. Δεν μπορεί να έχεις υλικό που δεν πλήρωσες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Κι αν ακόμα έχεις παραθυράκια σκέψου λίγο σε 5...σε 10 χρόνια...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Τι να το κάνω το XOOM όταν λαγκάρει, οι περισσότερες εφαρμογές του είναι γραμμένες για κινητά, έχει προβλήματα σταθερότητας... Τι να το κάνω το Arc όταν με 10 Widget και Whatsapp messenger και Facebook messenger λαγκάρει του θανατά ...

 

Σημαίνει κάτι κάνεις λάθος γιατί το ARC με 10 widget και 2 εφαρμογές δεν λαγκάρει του θανατά...

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει κάτι κάνεις λάθος γιατί το ARC με 10 widget και 2 εφαρμογές δεν λαγκάρει του θανατά...

 

Εγώ θα του πρότεινα να βγάλει τα widget και ας δοκιμάσει τότε. Συγκρίνει κάτι που τρέχει με 100 με κάτι που τρέχει 10 και αναρωτιέται πιο κάνει πιο ομαλή διαδρομή;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά.... τι να το κάνω όταν με αυτά τα χρήματα....

μπορώ να έχω και android tablet και netbook και PS3 και...

 

Για τα λεφτά του πολύ υπερτιμημένο.... και παραδέχομαι ότι είναι super (οθόνη, επιδόσεις tablet και κτλ...)... αλλά μεταξύ μας....

το έχετε τόσοοοοοοοοοοοο ανάγκη για να δώσετε ένα μισθό !!!!!

θα σκάσετε τώρα ένα τσουβάλι λεφτά ξανά (γιατί τα έχετε ξανασκάσει για να πάρετε το ipad2) πέφτοντας θύματα του

marketing και της τηλεόρασης...

 

Και πιστεύω ότι το 80% απ' όσους έχουν ipad και ipad2 .... το όφελος αγοράς τους δεν το έχουν εξοφλήσει και ούτε πρόκειται...

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή η οθόνη όμως όλες οι νέες προσθήκες δεν θα έχουν αντίκρισμα αν δεν έχει αυξηθεί η ram.

Το θεωρω απίθανο να έχει παραμείνει στα 512ΜΒ αλλα αν δεν κυκλοφορήσει δεν είμαστε σίγουροι.

 

Τωρα για τις iCloud δυνατοτητες γίνονται τα πάντα με android. Το ίδιο και προβολή media σε υπολογιστη η το αντίθετο.

Ακόμα και το mirroring πιστεύω οτι γίνεται αλλα δεν έχω ασχοληθεί γιατι δεν μ ενδιαφέρει το gaming.

Αντίθετα η πολλαπλη συνδεσιμοτητα των android μ έχει βολέψει αφάνταστα ειδικα στις επαγγελματικές μου υποχρεώσεις.

Σίγουρα δεν θα πάω στο νέο iPad κυρίως για τον λόγο οτι δεν έμεινα ευχαριστημένος απο το iPad 2 και τις επιλογές της apple.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που έχουν ανακοινωθεί στη Γερμανία:

IPAD-3-PREISE IM ÜBERBLICK

 

iPad 3 16 GByte 479 Euro (Wi-Fi) 599 Euro (WiFi + LTE )

iPad 3 32 GByte 579 Euro (Wi-Fi) 699 Euro (WiFi + LTE )

iPad 3 64 GByte 679 Euro (Wi-Fi) 799 Euro (WiFi + LTE )

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή η οθόνη όμως όλες οι νέες προσθήκες δεν θα έχουν αντίκρισμα αν δεν έχει αυξηθεί η ram.

Η ram τελικά πόση είναι?Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

οντοπικ: Για μένα που ζητάω email/fb-twitter/browsing/mp3/ebooks/photo-video (τι άλλο δηλαδή να ζητήσεις από μια φορητή συσκευή?) δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρω android tablet να με καλύψει και μην κοστίζει πάνω από 200 ευρώ, όχι δεν θα έχει την ανάλυση του new ipad αλλά τα 300 ευρώ που θα κάθονται στην τσέπη μου θα με κάνουν να το ξεπεράσω σίγουρα :)

 

Το πιθανότερο είναι πως αντί να γλιτώσεις 300, θα κλαις τα 200 ;). Και μετά θα έρθεις εδώ και θα οδύρεσαι ότι οι ταμπλέτες είναι άχρηστα προϊόντα που κάνουν μόνο για μόστρα και τον καναπέ...

 

ΥΓ @ jg4 μπορείς να κάνεις hd stream video και dual gaming stream (LOL)και στην δική μου τηλεόραση που δεν έχω 120E να δώσω για το apple tv?

 

Αν θες να κάνεις οικονομία σταμάτα να πετάς τα λεφτά σου σε κινέζικες σαβούρες :p

 

Το ωραίο με την λειτουργία usb host είναι οτι μπορείς να δεις τα δεδομένα απο ενα flash drive παντού. Αν ενας φίλος σου εχει σε ενα flash drive κάποια παρουσίαση η κάποιο video που θέλει να σου δείξει δεν θα ηταν ωραίο να μπορεί να στο δείξει στο smartphone είτε στο tablet οπως θα στο έδειχνε αμα είχε laptop?

 

Ναι, συμφωνώ. Όμως πρέπει καταλάβεις ότι προς την κατεύθυνση που πάει η Apple το flash drive είναι απαξιωμένο. Όλα ξεκινούν από το πως γίνεται το file management. Έχεις μεγαλώσει με μία πολύ συγκεκριμένη φιλοσοφία και δυσκολεύεσαι να σκεφτείς διαφορετικά...

 

Βλέπω το iPhone σε σχέση με αλλά τηλέφωνα. Και δυστυχώς το μάτι μου δεν μπορεί να πιάσει τόσο μικρές διάφορες (να είσαι σίγουρος ούτε το δικό σου)

 

Σε σχέση με τα καινούρια καλά smartphones ούτε κι εμένα μπορεί να πιάσει διαφορές. Σε σχέση όμως με τα προηγούμενα iPads η διαφορά είναι τεράστια. Το iPad 3 έρχεται απλά στο επίπεδο αυτών των καινούριων αναλύσεων, με τη διαφορά ότι εδώ μιλάμε για οθόνη 10 ιντσών. Δεν έχω βέβαια καμία αμφιβολία ότι ο ανταγωνισμός θα κάνει catchup σε λίγους μήνες ...

 

Χαίρω πολύ...το transformer είχε περισσότερα pixel αλλά κρατούσε το ίδιο. 4χ pixel σημαίνει η όχι 4χ φόρτος στη GPU; Αυτό ρώτησα...

 

Ναι, αν η GPU είναι ίδια. Όχι, αν δεν είναι. Το transformer που κολλάει; Αν εννοείς το prime που έχει ανακοινωθεί με HD οθόνη (μικρότερη ανάλυση από το iPAD), δεν έχουμε ιδέα από αυτονομία και ειδικά σε LTE δίκτυα. Μακάρι να είναι πολύ καλή και να τους δώσουμε συγχαρητήρια :)

 

Ούτε το iPad 3 υπάρχει... Μπορείς να παραγγείλεις αλλά δε θα το έχεις...

 

Δε βαριέσαι να παίζουμε με τις λέξεις; Μιλάμε για ένα προϊόν που σε μία εβδομάδα από σήμερα θα βρίσκεται στα ράφια σε εκατομμύρια κομμάτια. Που σημαίνει ότι οι επεξεργατές έχουν ήδη παραχθεί έδω και τουλάχιστον ένα δίμηνο. Δεν υπήρχαν 28nm σε μαζική παραγωγή εκείνη την περίοδο. No need to beat a dead horse :rolleyes:

 

Χωρίς πλάκα δεν έχω ιδέα... Δεν ασχολήθηκα πότε γιατί δεν έχω συσκευή για να δοκιμάσω (τηλεόραση) αλλά και πάλι...αυτό που λες θέλει apple συσκευή σε apple υπολογιστή ή apple TV. Πρέπει να δώσω ότι έχω και δεν έχω στην apple; Το xbound που βρήκα με ένα απλό ψάξιμο κάνει το ίδιο για Android αλλά θέλει αγορά προϊόντος.

 

Δεν αμφιβάλλω ότι δε γνώριζες. Και το μόνο που κατάφερες να βρεις μέσω google είναι ένα προϊόν που κάποιος κάπου έχει ανακοινώσει, αλλά δεν έχει παραχθεί ακόμα. Επίσης δε σου ζητάω να δώσεις ό,τι έχεις. Αν δεν έχεις, δε δίνεις :)

 

Διάβασα κι άλλο ένα σχόλιο πιο πάνω. Το λόγο που η apple δε δίνει πρόσβαση στο filesystem. O λόγος είναι απλός θέλεις δε θέλεις να το παραδεχτείς. Δεν μπορεί να βάζεις ότι θέλεις εσύ στη συσκευή σου. Αν θέλεις μουσική θα πρέπει να την ελέγξουν. Αν βάλεις ταινία θα πρέπει να την ελέγξουν. Για σκέψου γιατί δεν βάζουν ράδιο χρόνια τώρα. Δεν μπορεί να έχεις υλικό που δεν πλήρωσες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Κι αν ακόμα έχεις παραθυράκια σκέψου λίγο σε 5...σε 10 χρόνια...

 

Όχι φίλε bouss, δεν είναι αυτός ο λόγος. Πρέπει να ξέρεις ότι ελάχιστα η Apple κερδίζει από το iTunes (και ναι μπορείς να παίξεις ό,τι θες σε iOS). Η επιλογή της είναι κεφαλαιώδους σημασίας για την ύπαρξη της και για το τι θα εστί Apple μετά από 10 χρόνια. Ελάχιστα τους ενδιαφέρει αν θα πουλήσουν λίγα mp3's παραπάνω. Δεν αλλάζεις ολόκληρη την αριτεκτονική μιας πλατφόρμας για να πουλήσεις μερικά επιπλέον τραγουδάκια και μερικές ταινίες (τις οποίες εξάλλου ελάχιστοι αγοράζουν).

 

To file management του iOS γίνεται από τις εφαρμογές, όχι από το χρήστη. Προς τα εκεί πάει και το OsX. Γιατί; Είναι ωραία και ενδιαφέρουσα κουβέντα αν σας ενδιαφέρει :happy:

 

Η μαγκιά αυτής της εταιρείας είναι ότι σπρώχνει κάτι τόσο ριζοσπαστικό χωρίς να κολλώσει, παρότι ξέρει ότι αντίκειται στις παγιωμένες αντιλήψεις εκατομμυρίων χρηστών και δε φοβάται να σηκώσει το κόστος μιας τέτοιας αναπροσαρμογής. Το έχει κάνει ξανά στο παρελθόν. Όταν πια θα χάσει αυτό το DNA του ριζοσπαστικού, θα ξεφουσκώσει στα επίπεδα των άλλων. Για την ώρα, αυτός ο ριζοσπαστισμός (κι όχι το marketing) είναι που την έχει εκτοξεύσει στην στρατόσφαιρα :)

Edited by JG4

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...