Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε νομίζω ότι είναι οκ.Έπρεπε να βγάζουμε 2 μέρες άνετα (με μισή ώρα wifi,6-7 κλήσεις των 3-4 λεπτών,κάνα δυο παιχνίδια και τη σχετική "βόλτα μας" στο μενού του τηλεφώνου (φωτογραφίες, τραγούδια, ρυθμίσεις και τα σχετικά..). Με το neo v (φωτεινότητα full και live wallpaper),έβγαζα δυόμιση μέρες άνετα.....Πρόβλημα με την μπαταρία-ανάλογο με του sony s-είχα παλιότερα με το htc desire....:O

 

Ανάλογα πάντα τι κάνεις μέσα στις δύο μέρες. Μη συγκρίνεις με συσκευές με διαφορετικές (αν μπορώ να το πω έτσι) οθόνες. Η οθόνη είναι η πιο σημαντική και αυτή που έχει την μεγαλύτερη κατανάλωση,μαζί με 3g. Εμένα προσωπικά, αφού έστρωσε μετά από μερικές μέρες χρήσης της jb επανήλθε στα στάνταρ του (μου). Μία ημέρα με δεδομένα είτε wifi ανοιχτά, αυτόματο συγχρονισμό, υψηλή φωτεινότητα την ημέρα κτλ... Δοκίμασα τις προάλλες να τα κλείσω όλα. Και ζήτημα να έκανα 3 τηλεφωνήματα. Κράτησε 3 μέρες. Αλλά τι να το κάνεις; Δεν έχει νόημα όπως είπες και στο προηγούμενο μήνυμα. Έχω αποδεχτεί πλέον να διαρκεί η μπαταρία του 20-24 ώρες (καμιά φορά πιάνει και τις 30), αφού στο τέλος της ημέρας θα γυρίσω σπίτι. Και κάτω δεν νομίζω ότι μπορώ να ζητήσω περισσότερο από αυτό αν είμαι 6 ώρες με ανοιχτά δεδομένα, τις υπόλοιπες με το wifi και παίζω δεξιά και αριστερά με το οτιδήποτε.

Edited by mcde
Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

Δεν εχει κατι ύποπτο....andreaspe

 

* edit: 84% (08:02)απο την ωρα που εκανα post τa ss, με 10 sms…και 2-3' 3g

Δεν υπάρχει...θα το σπασω @!?*

 

Δηλ πηγε 84% μεσα σε 2 ωρες απο 96 που ηταν? Κοιτα, στο προγραμμα δεν φαινεται κατι να καταναλωνει μπαταρια παντως.

Προσπαθησε να απεγκαταστησεις οτι εφαρμογη του εχεις βαλει κ αστο τελειως με τις εφαρμογες που εχει η rom μολις την πρωτοβαλεις, κ ξανατσεκαρε το

Επισης σημα εχεις καλο στην περιοχη που εισαι? Μηπως ψαχνει συνεχεια? Δοκιμασε κ με gsm

Αν εξακολουθει τα τρελλα, εγω θα εκανα τα backup μου, κ καινουργια εγκατασταση κανοντας wipe τα παντα !!

 

Αυτο το super stamina που τρεχει να υποθεσω ειναι η λειτουργια που απενεργοποιει τα mobile data οταν το κινητο κοιμαται ετσι δεν ειναι ?

Edited by andreaspe
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες. με την ics ειχα εγκαταστασει την εφαρμογη του ebay και ολα καλα. Τωρα με jb αν την ανοιξω μια φορα τρεχει στο παρασκηνιο και μ εμφανιζεται στην κατασταση μπαταριας οτι καταναλωνει αρκετη.. πατησα αναγκαστικη διακοπη και ολα καλα. Γιατι ετσι;;
Link to comment
Share on other sites

Επίσημη απάντηση στο forum της Sony ότι δουλεύουν την αποκατάσταση του προβλήματος με την εγγραφή HD βίντεο σε επόμενο update. Για να δούμε...

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη απάντηση στο forum της Sony ότι δουλεύουν την αποκατάσταση του προβλήματος με την εγγραφή HD βίντεο σε επόμενο update. Για να δούμε...

 

Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα!!!

 

Λόγο ότι η Rom και ο kernel όπου φοράω επάνω στην συσκευή μου είναι από το Xperia SL lt26ii

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Δηλ πηγε 84% μεσα σε 2 ωρες απο 96 που ηταν? Κοιτα, στο προγραμμα δεν φαινεται κατι να καταναλωνει μπαταρια παντως.

Προσπαθησε να απεγκαταστησεις οτι εφαρμογη του εχεις βαλει κ αστο τελειως με τις εφαρμογες που εχει η rom μολις την πρωτοβαλεις, κ ξανατσεκαρε το

Επισης σημα εχεις καλο στην περιοχη που εισαι? Μηπως ψαχνει συνεχεια? Δοκιμασε κ με gsm

Αν εξακολουθει τα τρελλα, εγω θα εκανα τα backup μου, κ καινουργια εγκατασταση κανοντας wipe τα παντα !!

 

Αυτο το super stamina που τρεχει να υποθεσω ειναι η λειτουργια που απενεργοποιει τα mobile data οταν το κινητο κοιμαται ετσι δεν ειναι ?

Δεν εχω καλό σήμα η αλήθεια είναι άλλα το βαζω σε σημείο που εχω λιγο καλύτερο σημα. Το έβαλα εδω και 2 μέρες σε gsm, αλλά δεν είδα δδιαφορά.

Όταν πέρασα την 211, έκανα wipe data, aαλλά και πάλι καμία διαφορά. Αυτό με τις εφαρμογές θα δοκιμάσω και θα επανέλθω...

Thanks...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλτατοι,

έχω παριδιαβεί σρκετές σελίδες του forum και βρήκα πολλά ενδιαφέροντα θέματα....Εϊμαι κάτοχος κι εγώ ενός sony s.Θέλω με τη σειρά μου να εκθέσω μερικούς προβληματισμούς μου:Αφού το αναβάθμισα σε jb (η οποία αναβάθμιση έδωσε στο κινητό άλλη αίγλη και αίσθηση άλλου αέρα),διαπίστωσα ότι η μπαταρία εξαντλείται πολύ γρήγορα.....Μετά από πλήρη φόρτιση και αφού το τηλ. αποσυνδεθεί απ' το φορτιστή,αρχίζει η κατιούσα.....Με λογική χρήση βγάζει δε βγάζει μιάμιση μέρα....Μερικά trips είναι να απενεργοποιήσουμε τον οπίσθιο φωτισμό της οθόνης,να κατεβάσουμε τη φωτεινότητα,να μη βάζουμε live ταπετσαρία κ.ά.Τότε όμως δεν απολαμβάνουμε τα "καλούδια" του τηλ. και στο κάτω -κάτω,γιατί τα έχει διαθέσιμα στο τηλ. η sony;;;;Η διάρκεια της μπαταρίας είναι ένα μεγάλο θέμα.Ένα άλλο θέμα είναι ότι πολλές φορές χρειάζεται να πατήσεις δυο φορές ένα εικονίδιο για να ανοίξει κάποια εφαρμογή...Το touchscreen έχει ένα θεματάκι..Το ουσιωδέστερο όμως για μένα είναι τα ηχεία του τηλ.Δηλαδή και το ηχείο της συνομιλίας είναι αδύναμο και δεν ακούγεται η φωνή του συνομιλητή δυνατά,αλλά και το ηχείο της μουσικής έχει άσχημο ήχο,παρόλες τις ρυθμίσεις (ισοσταθμιστές κ.λ.π.).Ειδικά όταν είσαι σε χώρο με θόρυβο (καφετέρια),δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου ο συνομιλητής.Για ανοιχτή ακρόαση σε συζητάμε...Ακούγεται ψιθυριστά.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η sony,αδικεί μ'αυτόν τον τρόπο αυτό το κατά τ' άλλα καλό τηλ.Αν κάποιος έχει δοκιμάσει πού έχει καλύτερο σήμα στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας,WCDMA/GSM ή μόνο CSM;Πριν είχα το sony neo v και στο θέμα του ήχου γενικά ήταν πολύ ανώτερο του sony s.Πρέπει μάλλον να τα μεταφέρουμε αυτά τα προβλήματα στη sony,μήπως και γίνει κάτι.

Όποιος έχει κάποια συμβουλή γύρω απ' αυτά τα θέματα,ας τη γνωστοποιήσει.:worry:

πεστα ρε φίλε μου!και εμένα δεν ακούγετε τίποτα!!!!!με το ζόρι μιλάω και βγάζω άκρη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Δυστυχώς εχθές έχασα το S μου, πείρα πάλι το ίδιο γιατί έχει σχετικά καλό hardware, καλή τιμή και σε ποιο λογικές διαστάσεις. Το Z ήταν και ακριβό και ποιο μεγάλο.

Μιας και θα το στήσω το τηλέφωνο από την αρχή σκέφτηκα να το κάνω και root αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι και δεν ξέρω αν τα έχω καταλάβει σωστά.

Για μα μην χάσω την εγγύηση απλός το κάνω root (με την original rom) χωρίς να πειραχθεί ο boot loader ; και τι γίνετε αν πρέπει να πάει για service , μπορείς να το κάνεις unroot ;

Αν βγάλει η sony κάποιο update πρέπει να το ξάνα κάνεις root;

Ο boot loader πότε πρέπει να είναι ξεκλείδωτος όταν θέλεις να βάλεις custom ROM ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Δυστυχώς εχθές έχασα το S μου, πείρα πάλι το ίδιο γιατί έχει σχετικά καλό hardware, καλή τιμή και σε ποιο λογικές διαστάσεις. Το Z ήταν και ακριβό και ποιο μεγάλο.

Μιας και θα το στήσω το τηλέφωνο από την αρχή σκέφτηκα να το κάνω και root αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι και δεν ξέρω αν τα έχω καταλάβει σωστά.

Για μα μην χάσω την εγγύηση απλός το κάνω root (με την original rom) χωρίς να πειραχθεί ο boot loader ; και τι γίνετε αν πρέπει να πάει για service , μπορείς να το κάνεις unroot ;

Αν βγάλει η sony κάποιο update πρέπει να το ξάνα κάνεις root;

Ο boot loader πότε πρέπει να είναι ξεκλείδωτος όταν θέλεις να βάλεις custom ROM ;

 

Αρχικά πες μας ποια έκδοση έχει αυτή τη στιγμή το τηλέφωνο, και θα έρθουν όλες οι απαντήσεις σιγά σιγά ;)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πες μας ποια έκδοση έχει αυτή τη στιγμή το τηλέφωνο, και θα έρθουν όλες οι απαντήσεις σιγά σιγά ;)

 

Αύριο θα το παραλάβω, λογικά θα έχει την .55, λέω να μην το κάνω αναβάθμιση στην .211 γιατί διαβάζω ότι υπάρχουν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Δυστυχώς εχθές έχασα το S μου, πείρα πάλι το ίδιο γιατί έχει σχετικά καλό hardware, καλή τιμή και σε ποιο λογικές διαστάσεις. Το Z ήταν και ακριβό και ποιο μεγάλο.

Μιας και θα το στήσω το τηλέφωνο από την αρχή σκέφτηκα να το κάνω και root αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι και δεν ξέρω αν τα έχω καταλάβει σωστά.

Για μα μην χάσω την εγγύηση απλός το κάνω root (με την original rom) χωρίς να πειραχθεί ο boot loader ; και τι γίνετε αν πρέπει να πάει για service , μπορείς να το κάνεις unroot ;

Αν βγάλει η sony κάποιο update πρέπει να το ξάνα κάνεις root;

Ο boot loader πότε πρέπει να είναι ξεκλείδωτος όταν θέλεις να βάλεις custom ROM ;

 

1. η εγγυηση χανεται οταν ξεκλειδωσεις τον bootloader

2. αν κανεις αναβαθμιση over the air το root δεν χανεται (προυποθεση να μην εχεις σβησει εργοστασιακες εφαρμογες γιατι τοτε δεν κανει το FOTA update. Αν κανεις μεσω pc comnpanion / sus τοτε αν κανεις clean install χανεται

3. ο bootloader πρεπει να ειναι ξεκλειδωτος αν θελεις να βαλεις custom kernel (που περιλαμβανεται σε ολες σχεδον τις custom roms)

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!

εδώ και δυο μέρες προσπαθώ να βρω γνώμες για το xperia s που λέω να αγοράσω.

δεν έχω ιδέα από smartphones.... το βρήκα στο kaizer στα 254 ευρώ και θεωρώ πως είναι μια καλή τιμή για τις δυνατότητες που έχει. με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η κάμερά του (το παλιό μου έχει 8mp κι είμαι πολύ ευχαριστημένη).

αυτό που με ανησυχεί και δεν ξέρω αν μπορείτε να με βοηθήσετε, είναι ότι το μαγαζί το έχει ως: SONY XPERIA S WHITE ΕΛΛΗΝΙΚΟ.

αυτό το ΕΛΛΗΝΙΚΟ δεν το καταλαβαίνω......................!!!!!!!

ευχαριστώ και χάρηκα που σας βρήκα!

:cat:

Link to comment
Share on other sites

βουτιά όπως το λες.... ευτυχώς για μένα!!!! :rolleyes:

σε ευχαριστώ για την πληροφορία!

 

αλλά το γλυκάκι μου το παλιό δεν θα το πετάξω..... έχω το w995 (γενικά κόλλημα με τα sony!)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει αυτήν την εφαρμογή (ROEHSOFT RAM-EXPANDER). Επειδή είναι στα γερμανικά και δεν είμαι σίγουρος, αυτό που κάνει είναι να χρησιμοποιεί χώρο από την SD ως RAM; Επίσης την έχει δοκιμάσει κάποιος σε SXS με CM10; δουλεύει κανονικά; θα έχω κάποιο θέμα με τον χώρο αποθήκευσης;; υπάρχει περίπτωση να χαλάσει κάτι;;;

 

αν είναι καλή εφαρμογή και κάνει αυτό που νομίζω, προτείνετε κάποιες αλλαγές στις ρυθμίσεις;; να αλλάξω κάτι μόλις την πάρω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

βουτιά όπως το λες.... ευτυχώς για μένα!!!! :rolleyes:

σε ευχαριστώ για την πληροφορία!

Δες και το xperia t, 10 ευρω παραπανω εχει αλλα τα αξιζει http://www.skroutz.gr/s/2504972/Sony-Xperia-T.html

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

1. η εγγυηση χανεται οταν ξεκλειδωσεις τον bootloader

2. αν κανεις αναβαθμιση over the air το root δεν χανεται (προυποθεση να μην εχεις σβησει εργοστασιακες εφαρμογες γιατι τοτε δεν κανει το FOTA update. Αν κανεις μεσω pc comnpanion / sus τοτε αν κανεις clean install χανεται

3. ο bootloader πρεπει να ειναι ξεκλειδωτος αν θελεις να βαλεις custom kernel (που περιλαμβανεται σε ολες σχεδον τις custom roms)

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο

 

Ήσουν κατατοπιστικότατης ευχαριστώ.

Δεν με ενδιαφέρει να μπλέξω με custom ROM κτλ, απλός αν είσαι root έχεις αρκετά καλά.

Να υποθέσω ότι αν βγάλεις εργοστασιακές εφαρμογές μπορείς να το κάνεις update μεσω pc comnpanion απλός χάνεις το root ;

Αν χρειαστεί να το πάς στην αντιπροσωπία και το έχεις κάνει root πηράζει;

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν κατατοπιστικότατης ευχαριστώ.

Δεν με ενδιαφέρει να μπλέξω με custom ROM κτλ, απλός αν είσαι root έχεις αρκετά καλά.

Να υποθέσω ότι αν βγάλεις εργοστασιακές εφαρμογές μπορείς να το κάνεις update μεσω pc comnpanion απλός χάνεις το root ;

Αν χρειαστεί να το πάς στην αντιπροσωπία και το έχεις κάνει root πηράζει;

 

δεν μπορείς να κάνεις update μέσω pc companion με ροοτ διότι θα σου πεί ότι έχεις τροποποιημένο λογισμικό.

Σε αυτήν την περίπτωση κάνεις unroot και εγκαθιστάς πάλι τις εργοστασιακές εφαρμογές που έχεις αποθηκέυσει με κάποιο εργαλείο τύπου Titanium Backup. Έτσι μπορείς να κάνεις update.

Αλλιώς φλασάρεις ξανά το firmware....

Τώρα με την αντιπροσωπεία το βλέπω λίγο δύσκολο να σου πούνε ότι έχεις root άρα βγαίνεις εκτός εγγύησης και δεν σου κάνουμε τίποτα. Ειδικά σε θέματα τραυματισμού της συσκευής θα πάει στο ανάλογο τμήμα επισκευών.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να κάνεις update μέσω pc companion με ροοτ διότι θα σου πεί ότι έχεις τροποποιημένο λογισμικό.

Σε αυτήν την περίπτωση κάνεις unroot και εγκαθιστάς πάλι τις εργοστασιακές εφαρμογές που έχεις αποθηκέυσει με κάποιο εργαλείο τύπου Titanium Backup. Έτσι μπορείς να κάνεις update.

Αλλιώς φλασάρεις ξανά το firmware....

Τώρα με την αντιπροσωπεία το βλέπω λίγο δύσκολο να σου πούνε ότι έχεις root άρα βγαίνεις εκτός εγγύησης και δεν σου κάνουμε τίποτα. Ειδικά σε θέματα τραυματισμού της συσκευής θα πάει στο ανάλογο τμήμα επισκευών.

Ευχαριστώ.,

Μόλις μου ήρθε το τηλέφωνο, τελικά έχει μέσα την 6.1.a.0.452, λέω να του κάνω και ένα update, αν και διαβάζω ότι έχει αρκετά bug η τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.,

Μόλις μου ήρθε το τηλέφωνο, τελικά έχει μέσα την 6.1.a.0.452, λέω να του κάνω και ένα update, αν και διαβάζω ότι έχει αρκετά bug η τελευταία έκδοση.

Έχει ένα bug στην λήψη βίντεο ( εγώ δεν έχω πρόβλημα αλλά έχει αναφερθεί από πολλούς ).

Οι λεύκες οθόνες στα μηνύματα και στις κλήσεις είναι αστείο να αναφέρονται από κάποιους ως bug. Μια αλλαγή στην εμφάνιση είναι. Τίποτα παραπάνω.

Εσύ για ποιο άλλο bug έχεις διαβάσει ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα bug στην λήψη βίντεο ( εγώ δεν έχω πρόβλημα αλλά έχει αναφερθεί από πολλούς ).

Οι λεύκες οθόνες στα μηνύματα και στις κλήσεις είναι αστείο να αναφέρονται από κάποιους ως bug. Μια αλλαγή στην εμφάνιση είναι. Τίποτα παραπάνω.

Εσύ για ποιο άλλο bug έχεις διαβάσει ?

 

Για την κάμερα κυρίως σε 1080p και για το άσπρο φόντο.

Link to comment
Share on other sites

Για την κάμερα κυρίως σε 1080p και για το άσπρο φόντο.

 

τι είναι τα μπαγκ ρε παιδιά???? εδώ μέσα θα γίνω εξπέρ στη γλώσσα των κινητών!!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

τι είναι τα μπαγκ ρε παιδιά???? εδώ μέσα θα γίνω εξπέρ στη γλώσσα των κινητών!!!!!!! :D

Ειναι προβληματα της rom :lol:

 

Οταν βρεις χρονο αρχισε το διαβασμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085 :respect:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...