Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Προσπαθω εδω και καιρο να βρω απο που μπορω να αγορασω το SE2TOOL και δεν εχω βρει τιποτα μεχρι τωρα. Ξερει κανεις απο που μπορω να το βρω και να το αγορασω; Προσπαθησα να ξεκλειδωσω το bootloader στο κινητο μου 12w19 αλλα με setool δεν γινετε τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω εδω και καιρο να βρω απο που μπορω να αγορασω το SE2TOOL και δεν εχω βρει τιποτα μεχρι τωρα. Ξερει κανεις απο που μπορω να το βρω και να το αγορασω; Προσπαθησα να ξεκλειδωσω το bootloader στο κινητο μου 12w19 αλλα με setool δεν γινετε τιποτα.

 

Για περισσότερες πληροφορίες, δες εδώ

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω εδω και καιρο να βρω απο που μπορω να αγορασω το SE2TOOL και δεν εχω βρει τιποτα μεχρι τωρα. Ξερει κανεις απο που μπορω να το βρω και να το αγορασω; Προσπαθησα να ξεκλειδωσω το bootloader στο κινητο μου 12w19 αλλα με setool δεν γινετε τιποτα.

 

http://files.setool.net/support/SETool2/

http://unlock-bootloader.com/

;)

Edited by barca10
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια περασα την 062 ροοτ στον πατερα μ και πηγα να του περασω την 07 του codename για lockbootloader και τωρα που ανοιγω το κινητο μενει στο logo τησ sony και δεν μπαινει ουτε στο cwm .phfa να κανω downgrade στην 42 και μου εβγαλε error βοηθειααα!!!!!:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια περασα την 062 ροοτ στον πατερα μ και πηγα να του περασω την 07 του codename για lockbootloader και τωρα που ανοιγω το κινητο μενει στο logo τησ sony και δεν μπαινει ουτε στο cwm .phfa να κανω downgrade στην 42 και μου εβγαλε error βοηθειααα!!!!!:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φλασαρε με το flashtool την στοκ ρομ για να το ξεbrickάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρε με το flashtool την στοκ ρομ για να το ξεbrickάρεις.

 

ολα καλα barca προς το παρων ευχαριστω!:)

 

παιδια μηπως ξερετε τι πρεπει να κανω για να εχω λογαργιασμο και συνχρονισμο στις ρυθμισεις γιατι τωρα δεν το εχει!! η ρομ ειναι [ROM][GB 2.3.4][LOCK BOOTLOADER][28 May] codename_L7 [MT11i/MT15i] και ειναι για του πατερα μου το κινητο!!:O τα σωζω με το titanium τα εγκαθηστω μετα στην νεα rom αλλα τιποτα!!:blink:

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως ξερετε τι πρεπει να κανω για να εχω λογαργιασμο και συνχρονισμο στις ρυθμισεις γιατι τωρα δεν το εχει!! η ρομ ειναι [ROM][GB 2.3.4][LOCK BOOTLOADER][28 May] codename_L7 [MT11i/MT15i] και ειναι για του πατερα μου το κινητο!!:O τα σωζω με το titanium τα εγκαθηστω μετα στην νεα rom αλλα τιποτα!!:blink:

 

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς;

 

ολα ενταξει με seus ολα ενταξει αλλα γιατι δεν μπορει να κανει συνχρονισμο το κινητο δηλ δεν βγαζει ουτε τις ημερομηνιες αφου τις εχω συνχρονισει με το facebook (με συνχρονισμο ολων)ουτε τις οδους στο google earth (αφου βεβαια πρωτα τις εχω ενεργοποιησει)ολα αυτα στο κινητο του πατερα για την rom

[ROM][GB 2.3.4][LOCK BOOTLOADER][28 May] codename_L7 [MT11i/MT15i]για lockbootloader ενω στην δικια την 08 του emann με unlock bootloader τους διχνει τους δρομους!!!!λιγο κουφο ειναι αυτο αλλα τι να πω!!!!:confused::confused:

 

ολα καλα παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και την προθυμια σας να βοηθησετε!!!:):)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μια βοήθεια ρε παιδιά...Σε xperia neo v θέλω να βάλω μια custom rom.Έχω root και clockwork mode και το bootloader μου είναι ξεκλείδωτο σύμφωνα με τα όσα λέει ο οδηγός στην πρώτη σελίδα με τον τρόπο που το ελέγχουμε.Βρήκα αυτήν εδώ την rom που είναι σαν iphone...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1686041

Πως στο καλό την εγκαθιστώ???

2) Καμιά καλή rom ξέρετε? Ή κανα site να κατεβάζω? Έχω την official 4.0.4 ics και είμαι ευχαριστημένος αλλά θέλω να δοκιμάσω και άλλες μήπως μου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μια βοήθεια ρε παιδιά...Σε xperia neo v θέλω να βάλω μια custom rom.Έχω root και clockwork mode και το bootloader μου είναι ξεκλείδωτο σύμφωνα με τα όσα λέει ο οδηγός στην πρώτη σελίδα με τον τρόπο που το ελέγχουμε.Βρήκα αυτήν εδώ την rom που είναι σαν iphone...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1686041

Πως στο καλό την εγκαθιστώ???

2) Καμιά καλή rom ξέρετε? Ή κανα site να κατεβάζω? Έχω την official 4.0.4 ics και είμαι ευχαριστημένος αλλά θέλω να δοκιμάσω και άλλες μήπως μου αρέσουν.

 

θα σου προτεινα την

[ROM][GB 2.3.4][30 June] codename_ei8ht [this is the final version] και κερνελ http://www.mediafire.com/?3h62ei2jihwlsc6 10.1 lite ειναι τα καλυτερα για το κινητο μας μεχρι τωρα σε gb αυτα εχω και εγω.Τωρα για το πως τα εγκαθιστας διαβασε στην αρχη του topic τα βηματα που δινει ο RIOENER και αν σκαλωσεις καπου εδω ημαστε.

Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα την

[ROM][GB 2.3.4][30 June] codename_ei8ht [this is the final version] και κερνελ http://www.mediafire.com/?3h62ei2jihwlsc6 10.1 lite ειναι τα καλυτερα για το κινητο μας μεχρι τωρα σε gb αυτα εχω και εγω.Τωρα για το πως τα εγκαθιστας διαβασε στην αρχη του topic τα βηματα που δινει ο RIOENER και αν σκαλωσεις καπου εδω ημαστε.

Σ'ευχαριστώ θα το δοκιμάσω το βράδυ.Σε περίπτωση που την βάλω και δε μου αρέσει,απλά κάνω restore μέσω του clockwork mode την παλιά μου rom (4.0.4 ics official).Το θέμα είναι θα πρέπει να ξαναλλάξω τον kernel με αυτόν της 4.0.4 μετ ον τρόπο που αναφέρει στην αρχή ο οδηγός??

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ θα το δοκιμάσω το βράδυ.Σε περίπτωση που την βάλω και δε μου αρέσει,απλά κάνω restore μέσω του clockwork mode την παλιά μου rom (4.0.4 ics official).Το θέμα είναι θα πρέπει να ξαναλλάξω τον kernel με αυτόν της 4.0.4 μετ ον τρόπο που αναφέρει στην αρχή ο οδηγός??

 

ακριβως.αν και πιστευω οτι δεν θα την βγαλεις.:):happy:απλα πληροφοριακα για να βαλεις kernel για ICS δεν γραφεις "fastboot flash boot boot.img"αλλα "fastboot flash boot kernel.img"

Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα στην παρέα,τα κατάφερα και το κόλλησα το κινητό και δεν ανοίγει,φτάνει ως την οθόνη που βγάζει sony και τέλος. :(

έχω κάνει root και προσπάθησα να βάλω την Xperia_Ice_Cream_Pureness_build_11.00,τελικά δεν τα κατάφερα και τώρα δεν ξέρω πως θα επαναφέρω τα αρχεία του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα στην παρέα,τα κατάφερα και το κόλλησα το κινητό και δεν ανοίγει,φτάνει ως την οθόνη που βγάζει sony και τέλος. :(

έχω κάνει root και προσπάθησα να βάλω την Xperia_Ice_Cream_Pureness_build_11.00,τελικά δεν τα κατάφερα και τώρα δεν ξέρω πως θα επαναφέρω τα αρχεία του κινητού.

 

Να φανταστώ ότι έχεις κλειδωμένο bl.

Επίσης ήσουνα σε gingerbread και προσπάθησες να βάλεις αυτήν την ρομ;

Link to comment
Share on other sites

ναι κλειδωμένο είναι.

το μόνο που έκανα ήταν να βάλω το superuser,και μετά ενώ είχα την 4.1.B.0.431 πήγα ναβάλω την rom.

Link to comment
Share on other sites

ναι κλειδωμένο είναι.

το μόνο που έκανα ήταν να βάλω το superuser,και μετά ενώ είχα την 4.1.B.0.431 πήγα ναβάλω την rom.

 

Κατέβασε το se(u)s και κάνε επιδιόρθωση του τηλεφώνου σου. Μετά γίνε root, βάλε cwm και φλασαρε την ρομ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια περναω αυτον τον κερνελ http://sourceforge.net/projects/seandroid/files/xperianeov/Kernel/Gingerbread/stockkernel/romk0la/boot0.3.img/download και ενω εδω

[sTOCK KERNEL] Marckernel Gingerbread OC 2 ghz λενε οτι με αυτην την version δεν υπαρχει προβλημα με το wi-fi σε εμενα δεν δουλευει το wi-fi υπαρχει καμια λυση????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

θελω να κανω overclock το κινητο αλλα μιας και δεν εχω βρει κατι σχετικο εχετε να μου προτεινετε καλυτερο τροπο/προγραμμα?

 

Υ.Γ kernel=The Alliance kernel mod for ICS (V1.4)

 

O λογος που θελω oc ειναι γιατι το κινητο εχωντας βαλει της ics του emann κολλαει σε παιχνιδια οπως το temple run(οχι οτι στην gb δεν κολλαγε)οποτε πιστευω με ενα οc θα φτιαξουν λιγο τα πραγματα...

Edited by kaliakman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

θελω να κανω overclock το κινητο αλλα μιας και δεν εχω βρει κατι σχετικο εχετε να μου προτεινετε καλυτερο τροπο/προγραμμα?

 

Υ.Γ kernel=The Alliance kernel mod for ICS (V1.4)

 

O λογος που θελω oc ειναι γιατι το κινητο εχωντας βαλει της ics του emann κολλαει σε παιχνιδια οπως το temple run(οχι οτι στην gb δεν κολλαγε)οποτε πιστευω με ενα οc θα φτιαξουν λιγο τα πραγματα...

 

cpu no frills δεν είχε η rom μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Ειχε αλλα καπου ειχα διαβασει οτι θελει να το κανεις και μετα να το αφησεις το κινητο μια μερα χωρις χρηση κτλ... Και επειδη δεν ηξερα ειπα να ρωτησω...
Link to comment
Share on other sites

Ειχε αλλα καπου ειχα διαβασει οτι θελει να το κανεις και μετα να το αφησεις το κινητο μια μερα χωρις χρηση κτλ... Και επειδη δεν ηξερα ειπα να ρωτησω...

 

Ανέβασε λίγο-λίγο τον cpu μέχρι εκεί που θες, και κάνε επανεκκινήσεις σε κάθε σου αλλαγή, έτσι ώστε να γίνει πιο ομαλά η μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...