Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μ αρεσε που νοιαστηκες να με καθησυχασεις,αλλα ολα καλα,δεν αγχωθηκα οτι επαθε κατι.

Απλα σπαστηκα γιατι ειχα μεινει απο χτες απο κινητο.

Τωρα εκανα το flash,αλλα κανει μονο του restarts το κινητο.

Θα το παλεψω λιγο και θα επανελθω.

Πρεπει να τσεκαρω τιποτα στα exclude μηπως?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μ αρεσε που νοιαστηκες να με καθησυχασεις,αλλα ολα καλα,δεν αγχωθηκα οτι επαθε κατι.

Απλα σπαστηκα γιατι ειχα μεινει απο χτες απο κινητο.

Τωρα εκανα το flash,αλλα κανει μονο του restarts το κινητο.

Θα το παλεψω λιγο και θα επανελθω.

Πρεπει να τσεκαρω τιποτα στα exclude μηπως?

Αν κάνει μόνο του Restart τότε κάτι δεν πήγε σωστα στην εγκατάσταση. Όλα wipe και format απο το cwm.Και το dalvik cache.

Εγκατέστησε την HD custom rom. Λογικά θα φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

εκανα φλας μονο στον κερνελ,τι βημα κανω μετα?

edit α ειναι ftf και η rom ε?

αρα το φλασαρω κανονικα με το flashtool?

Edited by webassasin
Link to comment
Share on other sites

εκανα φλας μονο στον κερνελ,τι βημα κανω μετα?

edit α ειναι ftf και η rom ε?

αρα το φλασαρω κανονικα?

 

Τον κερνελ μην τον πειράζεις....

Μόνο την rom φλάσαρε.Μέσα στην rom υπάρχει ο official kernel που μπαίνει. Γι'αυτό σου κάνει επανεκκινησεις...κάντα όλα wipe και format και μετά βάλε την rom. Αλλαγή kernel κανουμε μονο αν εχουμε ξεκλειδωτο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Ok,ανοιξε.

Ξεκλειδωτο bootloader ειχα.

Περασα τον κερνελ που λεγανε παντως,τωρα περναω cwm για να περασω τη δικη μου rom.

Υποθετω οτι ο official kernel που περασα ειναι συμβατος με την hd e?

Link to comment
Share on other sites

Ok,ανοιξε.

Ξεκλειδωτο bootloader ειχα.

Περασα τον κερνελ που λεγανε παντως,τωρα περναω cwm για να περασω τη δικη μου rom.

Υποθετω οτι ο official kernel που περασα ειναι συμβατος με την hd e?

 

ΣΥΜΒΑΤΟΤΑΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

cwm να κατεβασω απο το play?

εχω αρχεια .cmd,αλλα μου ζηταει να πατησω accept sto super user,κατι που δε βλεπω στο κινητο..

 

Τι ακριβώς δε βλέπεις στο κινητό? Έκανες root? Πρέπει να κάνεις root και μετά να βάλεις το cwm. Αν δεν έχεις το εικονίδιο superuser στο μενού σου τότε δεν είσαι root.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι ηταν ηδη root το κινητο.

Πηγα να το κανω τωρα με το zergrush αν θυμαμαι καλα,αλλα ειχε πολλα error,επειδη ειναι read only system.

Thoughts?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι ηταν ηδη root το κινητο.

Πηγα να το κανω τωρα με το zergrush αν θυμαμαι καλα,αλλα ειχε πολλα error,επειδη ειναι read only system.

Thoughts?

 

Λοιπόν φίλε άκου....

1) Βάζεις την official 4.1.B.0.587 με το flashtool

2) Κάνεις root με το e-root -> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2220568

3) Εγκαθιστάς το cwm με την εφαρμογή x-parts απο το Play Store

4) Αντιγράφεις την HD ULTIMATE στην κάρτα μνήμης σου

5) Μέσω του cwm κάνεις wipe dalvik cache,wipe battery stats,wipe data/factory reset,wipe cache partition,format cache,format data,format system

6) Eγκαθιστάς την HD ULTIMATE

 

ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ KERNEL. AYTH EINAI H ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει ντε,τι φωναζεις? :P

Θα περασω την official 4.1.B.0.587 γιατι ειχα περασει αλλη εκδοση,κατεβαινει και επανερχομαι να σε ζαλισω :P

πιστευω οτι δε θα χρειαστει κατι αλλο,σε ευχαριστω παρα πολυ!

κανε κανα refresh καλου κακου σε λιγο :P

Link to comment
Share on other sites

Νταξει ντε,τι φωναζεις? :P

Θα περασω την official 4.1.B.0.587 γιατι ειχα περασει αλλη εκδοση,κατεβαινει και επανερχομαι να σε ζαλισω :P

πιστευω οτι δε θα χρειαστει κατι αλλο,σε ευχαριστω παρα πολυ!

κανε κανα refresh καλου κακου σε λιγο :P

 

Δε φωνάζω ρε συ. Απλά σου επισημαίνω που να δώσεις βάση.Στο να μην πειράζεις τον Kernel.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει,τον πειραξα απο την αρχη τον κερνελ.

Τωρα κανει το πρωτο boot και βλεπουμε μετα..

 

Απο την στιγμή που περνάς την official rom μέσω flashtool σου αλλάζει και τον kernel απο μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι και πολυ γνωστης,οπως καταλαβες.

Τωρα περναω το cwm,χαζευα τοση ωρα,νομιζα οτι περαστηκε μολις κατεβασα το xparts..

 

Παλι κολλαμε στο sony logo.

Παιζει ρολο που δοκιμασα να περασω την HD 5?

τα βηματα δεν ηταν ακριβως οπως τα ανεφερες πριν,μηπως καναμε λαθος στη σειρα τους?

σε αλλο οδηγο δεν αναφερει τα τελευταια 3 βηματα που ανεφερες και δεν τα συναντησα κιολας ετσι ακριβως..

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Παλι κολλαμε στο sony logo.

Παιζει ρολο που δοκιμασα να περασω την HD 5?

τα βηματα δεν ηταν ακριβως οπως τα ανεφερες πριν,μηπως καναμε λαθος στη σειρα τους?

σε αλλο οδηγο δεν αναφερει τα τελευταια 3 βηματα που ανεφερες και δεν τα συναντησα κιολας ετσι ακριβως..

 

Τα βήματα είναι ακριβως αυτά που σου έγραψα. Τα έχω κάνει 1.000.000 φορές. Απλά πείραξες τον kernel και σου κάνει bootloop. Σου ε΄πα δεν πειράζουμε τον kernel. Πρέπει να ακολουθήσεις ακριβώς τη σειρά που σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

ναι,ειδα μετα οτι ειναι στο mount and storage.

δοκιμασα τα βηματα που περιγραφει στο xda για την 5 και μολις ανοιξε κανονικα..

αρα δεν ειχε να κανει με τον κερνελ που πειραξα,γιατι στην τελικη οπως ειπες οταν flasarw official αλλαζει ο κερνελ.

Σε ευχαριστω οπως και να εχει,βοηθησες παρα πολυ και ξερω οτι εχασες κ πολυ απο το χρονο σου.

Ευχαριστωωωωω!

Edited by webassasin
Link to comment
Share on other sites

ναι,ειδα μετα οτι ειναι στο mount and storage.

δοκιμασα τα βηματα που περιγραφει στο xda για την 5 και μολις ανοιξε κανονικα..

αρα δεν ειχε να κανει με τον κερνελ που πειραξα,γιατι στην τελικη οπως ειπες οταν flasarw official αλλαζει ο κερνελ.

 

Ακριβώς αυτά που σου είπα λέει και στο faq της HD ULTIMATE. Aφου σου έφτιαξε πάλι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Περασα ενα kernel και το neo v εχει νεκρωσει ! το ανοιγω ,μου βγαζει την εικονα του νεου Kernel ,αναβει για 5 sec to Μπλε led και μετα η οθονη εχει λιγο φως και δεν κανει τιποτα ,καμια ιδεα ? :P

 

 

 

 

P.S και official πλεον το Neo V μας αφησε.. Hard Brick :/

Edited by XristosKom

CFX65 > w810i > 5530 > Neo V / 3GS > G2 > Oneplus 3 > Mi9T Pro > S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Περασα ενα kernel και το neo v εχει νεκρωσει ! το ανοιγω ,μου βγαζει την εικονα του νεου Kernel ,αναβει για 5 sec to Μπλε led και μετα η οθονη εχει λιγο φως και δεν κανει τιποτα ,καμια ιδεα ? :P

 

 

 

P.S και official πλεον το Neo V μας αφησε.. Hard Brick :/

Κατι έκανες λάθος...Με flashtool προσπάθησε να το επαναφερεις

Και κανε wipe τα παντα μεσω flashtool.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε ! Σωθηκε ! Απλα θελω να βαλω αλλη ρομ ,πρεπει να αλλαξω και το κερνελ ?

CFX65 > w810i > 5530 > Neo V / 3GS > G2 > Oneplus 3 > Mi9T Pro > S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε ! Σωθηκε ! Απλα θελω να βαλω αλλη ρομ ,πρεπει να αλλαξω και το κερνελ ?

 

Αν εχεις κλειδωμένο bootloader δε πρέπει να αλλάξεις kernel.Γι'αυτό σου brickare το τηλεφωνο.Στην καθε ρομ που θες να βάλεις να ακολουθείς πιστα τις οδηγίες των δημιουργών τους. Καποιες rom λειτουργούν και σε κλειωμενο bootloader αλλα και σε ξεκλείδωτο. Οτι απορία εχεις εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω ξεκλειδωτο μπουτλοαντερ ,ειναι ροοτ και εχω CMW ! Τωρα προσπαθω να περασω την 587 παλι μεσω pc γιατι πρεπει να κανα πατατα και το τηλεφωνο δεν χτυπαει ,δεν μπενει στο γοογλε πλει για να κατεβασω το xparts και το rom manager..απ την ωρα που πηγα να περασω αλλο κερνελ αρχισε τα κολπα του ,πριν ηταν ολα κομπλε..

Ευχαριστω :)

 

 

P.S Εχω ιντερνετ αλλα δεν μου ανοιγει το γοογκλε πλει ! Αλλα ανοιγει αλλες σελιδες ! Και δεν μπορω να βαλω ουτε μεσω Pc την 587.. Εχει κανεις να μου στειλει τον μαμα κερνελ του neo v ? Βρηκα κατι αρχεια αλλα λενε error 404 :/

Edited by XristosKom

CFX65 > w810i > 5530 > Neo V / 3GS > G2 > Oneplus 3 > Mi9T Pro > S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω ξεκλειδωτο μπουτλοαντερ ,ειναι ροοτ και εχω CMW ! Τωρα προσπαθω να περασω την 587 παλι μεσω pc γιατι πρεπει να κανα πατατα και το τηλεφωνο δεν χτυπαει ,δεν μπενει στο γοογλε πλει για να κατεβασω το xparts και το rom manager..απ την ωρα που πηγα να περασω αλλο κερνελ αρχισε τα κολπα του ,πριν ηταν ολα κομπλε..

Ευχαριστω :)

 

 

P.S Εχω ιντερνετ αλλα δεν μου ανοιγει το γοογκλε πλει ! Αλλα ανοιγει αλλες σελιδες ! Και δεν μπορω να βαλω ουτε μεσω Pc την 587.. Εχει κανεις να μου στειλει τον μαμα κερνελ του neo v ? Βρηκα κατι αρχεια αλλα λενε error 404 :/

 

Το πιο πιθανό είναι να μην περνάς τον σωστό kernel στην ανάλογη rom.Παράδειγμα μην προσπαθείς στην official rom να βάλεις custom kernel παρα μόνο τον original kernel.

Αφού δεν βρίσκεις τον official kernel θα στον ανεβάσω.

Ορίστε το Link -> http://www.sendspace.com/file/z5r18y

Να ξέρεις πως αν χρησιμοποιήσεις το flashtool για να βάλεις πάλι την official ron 587 τότε θα σου περάσει και τον official kernel.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...