Jump to content

Samsung Galaxy S II (I9100G)


GIANNAKIS75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ φίλε είχα δει χοντρό θέμα με μειωμένη λύψη γιατί το υπνοδωμάτιο είναι σχετικά μακριά από το ρούτερ με αποτέλεσμα να είναι σχεδόν αδύνατο το σερφάρισμα από εκεί. Το κρατούσα με ειδικό τρόπο και πάλι μερικές φορές πηδ....ταν!

 

Δεν έχω κανένα λόγο να μη σας πιστέψω Φανατικέ! (όχι Ολυμπιακάκιας ελπίζω..:lol: )

 

Πάντως εγώ χτες το βράδυ που πέρασα και πάλι την 4.0.3 έπρεπε να φύγω καρφί απ'το σπίτι για μπύρα (με περίμεναν τα παιδιά μέχρι να τελειώσει η εγκατάστασή της) και τις πρώτες εγκαταστάσεις εφαρμογών απ'το Play και ρυθμίσεις mail/facebook και άλλα διάφορα τα έκανα απ'το ασύρματο της καφετέριας, φανταστείτε ότι καθόμασταν έξω και το router βρισκόταν σε απόσταση μεγαλύτερη των 10-12 μέτρων, 1-2 γραμμούλες ανάβανε στο εικονίδιο αλλά όλα πήγαιναν αρκετά γρήγορα θα έλεγα, αποσύνδεση καμμία. (όχι βέβαια ότι αποκλείω το κόλλημα και την επανεκκίνηση σήμερα κιόλας απ'το ίδιο μου το σπίτι..:p). Είδωμεν..:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παδιά.

Και εγώ την 4.0.4 τη γερμανική έχω περασμένη με ODIN (την έκδοση που δίνει σε link πιο πάνω ένας φίλος) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το Wi-Fi έχει βελτιωθεί σε σχέση με την 4.0.3. Αν δεν συνδεθεί αμέσως με το που ανοίξεις το WiFi, μπαίνω στις ρυθμίσεις (στην αρχική σελίδα) και το κλείνω αμέσως με το διακοπτάκι. Αν τό ανοίξεις γρήγορα με το διακοπτάκι της αρχικής σελίδας μετά μου συνδέεται πάντα.

 

Και το κινητό δεν έχει επανεκινήσει ή κολλήσει ποτέ, ενώ στην 2.3.6 μου έσπαγε τα νεύρα από τα κολλήματα και χωρίς να το ζορίζω και ιδιαίτερα. To μόνο που έχω παρατηρήσει μέχρι τώρα είναι κάτι μικρές διακοπές που κάνει ο mp3 player - μισό δευτερόλεπτο κάθε 5-6 τραγούδια. Αλλά θα κατεβάσω άλλον player να δω αν έτσι αυτό φτιάξει.

 

Επίσης και η cyanogenmod 9 η τελική stable έκδοση πρέπει να είναι αρκετα σταθερή σύμφωνα με όσα διαβάζω σε XDA και με πολύ λίγα θεματα (είναι βασισμένη σε Αndroid 4.0.4).. Δεν την έχω δοκιμάσει όμως.

 

Πάντως το factory reset και clear cache με clean install είναι επιβεβλημένο για να δουλέψει σωστά και γρήγορά το κινητό με την 4.0.4.

Όσο για την έκδοση 4.1 δεν νομίζω να τη δούμε ποτέ στο κινητό μας, τουλάχιστον officially. Μια ελπίδα για αυτήν είναι το project για τη cyanogenmod 10 που πάει αρκετά καλά από ό,τι το παρακολουθώ αλλά δεν έχει δώσει ακόμα κάποια stable έκδοση.

Edited by THORf
Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα και παλι,αποφασισα τελικα να γυρισω σε 2.3.6 απο 4.0.4.Ξερει καποιος το λινκ που μπορω να κατεβασω 2.3.6 με ελληνικα που να ειναι ΓΙΑ 9100G οχι για το κανονικο, και την περναμε κανονικα με odin αυτο το τελευταιο που περασα και την 4.0.4?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα και παλι,αποφασισα τελικα να γυρισω σε 2.3.6 απο 4.0.4.Ξερει καποιος το λινκ που μπορω να κατεβασω 2.3.6 με ελληνικα που να ειναι ΓΙΑ 9100G οχι για το κανονικο, και την περναμε κανονικα με odin αυτο το τελευταιο που περασα και την 4.0.4?

 

Για ρίξε μια ματιά εδώ:

http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I9100G

Τώρα εξαρτάται ποιο firmware είχες στην αρχή ή ποιο θες να εγκαταστήσεις. Οι πιο πολλοί στην Ελλάδα είχαμε το γερμανικό - εννοείται πως έχει ελληνικά - δηλαδή του region DBT.

Για να κατεβάσεις το firmware πατας το F και το κατεβάζεις...

Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά εδώ:

http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I9100G

Τώρα εξαρτάται ποιο firmware είχες στην αρχή ή ποιο θες να εγκαταστήσεις. Οι πιο πολλοί στην Ελλάδα είχαμε το γερμανικό - εννοείται πως έχει ελληνικά - δηλαδή του region DBT.

Για να κατεβάσεις το firmware πατας το F και το κατεβάζεις...

σε ευχαριστω πολυ και ξερεις αν τη φλασαρω με το νεο odin(v3.04) η με το παλιο(v1.85)?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω..

Εγώ όταν είχα δοκιμάσει ξανά την 2.3.6 την είχα περάσει με το τελευταίο ODIN και ήταν ΟΚ πάντως..

Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω..

Εγώ όταν είχα δοκιμάσει ξανά την 2.3.6 την είχα περάσει με το τελευταίο ODIN και ήταν ΟΚ πάντως..

 

ok να σε ρωτησω και κατι αλλο,διπλα στο F που κατεβαζω,εχει και Κ για κερνελ και Μ για μοντεμ,αυτα χρειαζονται να φλασαρουν χωρια η περιλαμβανονται στην F?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδήμων, νομίζω πως με την εγκατάσταση μονο του firmware θα είσαι ΟΚ. Αλλά δεν είμαι σίγουρος.. Αν κάποιος άλλος ξέρει εδώ μέσα κάτι άλλο μπορεί να συμπληρώσει..

Γενικά εμένα μου δούλευε αφού επανέφερα μόνο το firmware μέσω ODIN και χωρίς να κάνω τίποτα άλλο.

 

Βέβαια μετά κατά την άποψή μου, θέλει και factory reset οπωσδηποτε και clear cache γιατί τα δύο Android 2.3.6 και 4.0.4 είναι αρκετά διαφορετικά..

Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 4.0.3 και το ειχα κανει ροοτ με εναν οδηγο που ειχα βρει εδω

οσο ηταν 2.3.6 εβγαζα συνεχεια μπαταρια γιατι κρασαρε σε διαφορες εφαρμογες απο οταν εβαλα 4.0.3 δεν εχω βγαλει ποτε μα ποτε μπαταρια και σε γενικες γραμμες το τηλεφωνο παει πολυ καλυτερα σε σχεση με πριν οσον αφορα την λειτουργια του, το browsing και γενικα δεν σε αγχωνει.

αυτα που με χαλανε παρα πολυ ειναι οτι αδρανοποιειται η οθονη για κανα λεπτο αν την χτυπησει ηλιος απευθειας (και δεν ξερω αν γινοταν και με gb αυτο αν μπορει ας βοηθησει καποιος) ειναι πραγματικο βασανο να θες να παρεις τηλ εξω στον δρομο και να μην ξεκλειδωνει και οτι μου λαγκαρει το game gt hd το οποιο με gb πηγαινε ...οντας.

τωρα ειμαι σε σκεψεις να βαλω 4.0.4 με καποιον custom kernel ,απο την αλλη αυτο με την οθονη αν δεν υπαρχει στην gb ισως να σκεφτω να γυρισω πισω σε καποια σταθερη εκδοση official gb με custom kernel

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 4.0.3 και το ειχα κανει ροοτ με εναν οδηγο που ειχα βρει εδω

οσο ηταν 2.3.6 εβγαζα συνεχεια μπαταρια γιατι κρασαρε σε διαφορες εφαρμογες απο οταν εβαλα 4.0.3 δεν εχω βγαλει ποτε μα ποτε μπαταρια και σε γενικες γραμμες το τηλεφωνο παει πολυ καλυτερα σε σχεση με πριν οσον αφορα την λειτουργια του, το browsing και γενικα δεν σε αγχωνει.

αυτα που με χαλανε παρα πολυ ειναι οτι αδρανοποιειται η οθονη για κανα λεπτο αν την χτυπησει ηλιος απευθειας (και δεν ξερω αν γινοταν και με gb αυτο αν μπορει ας βοηθησει καποιος) ειναι πραγματικο βασανο να θες να παρεις τηλ εξω στον δρομο και να μην ξεκλειδωνει και οτι μου λαγκαρει το game gt hd το οποιο με gb πηγαινε ...οντας.

τωρα ειμαι σε σκεψεις να βαλω 4.0.4 με καποιον custom kernel ,απο την αλλη αυτο με την οθονη αν δεν υπαρχει στην gb ισως να σκεφτω να γυρισω πισω σε καποια σταθερη εκδοση official gb με custom kernel

 

Για να συμβαινει αυτό οταν στο χτυπάει ο ήλιος πάει να πει πως παθαίνει κόλλημα με τον αισθητήρα φωτός που έχει δίπλα στο ακουστικό. Μήπως έχεις βάλει αυτόματη φωτεινότητα; Στην αυτόματη φωτεινότητα χρησιμοποιείται αυτός ο αισθητήρας για να ανιχνευει το πόσο φως υπάρχει έξω και να ρυθμίζει αυτόματα την φωτεινότητα.

Αν είναι έτσι δοκίμασε να την βάλεις manually.

 

Πάντως για να ελέγξεις αν ευθύνεται αυτός ο αισθητήρας βγες έξω στον ήλιο και κάλυψε με κάτι μαύρο όλη την περιοχή από την κάμερα μέχρι το ακούστικό που έχει τους αισθητήρες. Και δες αν μπλοκαρει και πάλι..

Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδήμων, νομίζω πως με την εγκατάσταση μονο του firmware θα είσαι ΟΚ. Αλλά δεν είμαι σίγουρος.. Αν κάποιος άλλος ξέρει εδώ μέσα κάτι άλλο μπορεί να συμπληρώσει..

Γενικά εμένα μου δούλευε αφού επανέφερα μόνο το firmware μέσω ODIN και χωρίς να κάνω τίποτα άλλο.

 

Βέβαια μετά κατά την άποψή μου, θέλει και factory reset οπωσδηποτε και clear cache γιατί τα δύο Android 2.3.6 και 4.0.4 είναι αρκετά διαφορετικά..[/QU

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

έχω το s2 i9100G με android 2.3.6.

Θέλω να το rootαρω και να του περάσω android 4.0.4

Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει τον σωστό τρόπο.

Βρήκα τον οδηγό εδώ που έτσι το κάνω root και έχει 2.3.6 πάνω,τι γίνεται τωρα που θέλω μια custom rom με ics?

 

 

Y.Γ

τελικά απλά πέρασα την 4.0.4 και το rootραρα με έναν οδηγό απο το xda

Edited by elby4u
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά...

Βγήκε official αναβάθμιση σε ics για το sg2g;

Το συνδέω με Kies και δε μου βγάζει αναβάθμιση.

 

Αν βγήκε official αναβάθμιση και δε μου τη βγάζει το Kies, τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ φορας τωρα κι απο ποια χωρα;

Η τελευταια αναβαθμιση ειναι η 4.0.4.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα μεσω Odin να περασεις την 4.0.4 την Γερμανικη.Γραψου εδω και κατεβασε την.

Οδηγιες για το πως να το κανεις εδω .Εκει που λεει Διαδικασία αλλαγής Firmware.

Οτι χρειαστεις πες μου.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα αν εχει κανεις καμια ιδεα.

Ειχα βαλει την omega 15 και τωρα την 4.0.4 του nikpapakos.

 

Οταν το συνδεω με το pc με usb ενω μου πεταει κανονικα να ανοιξω να δω τα files (με την εσωτερικη μνημη ειμαι) και δουλευει για λιγο (ελαχιστο), εχω κανει δηλαδη delete files ή εχω κανει transfer καποιο txt αρχειο, μετα απο λιγο αν παω να περασω καποιο αλλο αρχειο, κολλαει, σαν να αποσυνδεετε. Εκανα και διαμορφωση εσωτερικης μνημης να τα σβησει ολα μηπως και ηταν αυτο αλλα τιποτα.

Καθε φορα το συνδεω, το βλεπει κανονικα (φορτιζει επισης) μπορω να κανω browse τα αρχεια αλλα μετα σε μια αντιγραφη τιποτα... Και πεταει και μηνυμα οτι η συσκευη εχει αποσυνδεθει...

 

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ποσταρει κανεις την επισημη γερμανικη 4.0.4 για να την κατεβασω γιατι το προηγουμενο λινκ δεν δουλευει
Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ..

http://samsung-updates.com/get/1992/Samsung_Firmware_GT-I9100G_DBT_I9100GXXLPY_Android_4_0_4.html

 

4.0.4 , Γερμανική για I9100G

 

Ελπίζω αυτό να δουλεύει..

Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

εβαλα και γω 4.0.4 γερμανικη αλλα δεν μπορω με τπτ να κανω ροοτ και εχω ξενερωσει τελειως

μπορει να βοηθησει καποιος???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το 9100G και αρχισε να μου μαυριζει κ εμενα η οθονη συνηθως οταν με παιρνει καποιος τηλεφωνο. Ποια ειναι η πιο σταθερη εκδοση για να μην το κανει αυτο. Εχω περασει με odin 4.0.3
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

εβαλα και γω 4.0.4 γερμανικη αλλα δεν μπορω με τπτ να κανω ροοτ και εχω ξενερωσει τελειως

μπορει να βοηθησει καποιος???

 

Για δες εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1679778

 

Εμένα με τη δεύτερη μέθοδο έγινε κανονικά το root στην 4.0.4

Με τις άλλες μεθόδους δεν ξέρω..

Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το 9100G και αρχισε να μου μαυριζει κ εμενα η οθονη συνηθως οταν με παιρνει καποιος τηλεφωνο. Ποια ειναι η πιο σταθερη εκδοση για να μην το κανει αυτο. Εχω περασει με odin 4.0.3

 

Δοκίμασε την 4.0.4 την παραπάνω, τη γερμανική.

Άλλα κάνε και ενα wipe cache και factory reset για να μην κρατήσει κάτι από την 4.0.3 και σου εμφανίσει ξανά το πρόβλημα..

.Φυσικά κάνε back-up τα δεδομένα σου πριν κάνεις τα παραπάνω..

Νομίζω πως είναι καλύτερη απο την 4.0.3 και πιο προσεγμένη έστω και στα σημεία..

Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

τελικα δικη μου χαζαμαρα.

οταν εμπαινα σε cwm προσπαθουσα να κανω επιλογη με volume k power buttons αλλα ηταν αφης.....οτι να ναι:lol::lol::lol:

τωρα ειμαι κομπλε κ με το ροοτ με την 2 μεθοδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προσέξατε ότι το i9100G έχει καλύτερη υποστήριξη από CM10 από το κλασικό i9100;

Είναι εύκολο να ρουταριστεί και να πάρει ROM Manager;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (I9100G)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...