Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γύρισα σε stock rooted ics και το τηλέφωνο δουλεύει ρολόι, χωρίς call lags/ dialer lags , η μπαταρία κρατάει μια χαρά και το gps επιτέλους δουλεύει όπως πρέπει. Παλιότερα είχα δοκιμάσει την enigma 3.5 αλλά η status bar και τα toggles της δεν μου άρεσαν, ενώ ειχε θέματα με την μπαταρία, δεν κρατούσε, ενώ είχε πχ 20% έσβηνε κτλ. Την είχα κρατήσει μόνο 1-2 μέρες γιατί είχα ξενερώσει αλλά ίσως της δώσω άλλη μία ευκαιρία κάποια στιγμή μιας και από ότι είδα μάλλον είναι η πιο updated ics rom

 

Εγώ γύρισα σε GB με prerooted kernel και το κινητό πετάει λες και είναι z2

 

OK λίγο outdated αλλά τι πάει να πει αυτό;επειδή δεν γράφει 4.4.2 στα properties ;

 

 

Υ.γ. Χωρίς παρεξήγηση βέβαια για τις φιλότιμες προσπάθειες του Νικόλα,άλλωστε έχουμε πει ότι είναι φταίξιμο της Sony

Edited by aftergr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

OK λίγο outdated αλλά τι πάει να πει αυτό;επειδή δεν γράφει 4.4.2 στα properties ;

 

Μα κολλάς σε κάτι λεπτομέρειες...:lol:

http://i58.tinypic.com/wqojcx.png

Προσωπική μου άποψη είναι πως όσες βελτιώσεις και να πέσουν, σαν τη 2.3 δεν έχει, τόσο σε λειτουργικότητα, όσο και σε αυτονομία.

Εντάξει, μας λείπει το Greenify, αλλά ok, τι να κάνουμε, θα την αντέξουμε την απουσία του...:p

Link to comment
Share on other sites

:p:p:p

Θα γράψω 5.0.1 για σπάσιμο :D

 

Δυστυχώς-ευτυχώς η διαφορά ταχύτητας είναι παραπάνω από εμφανής στην gb και αυτό το έχω παρατηρήσει όχι μόνο σε κινητά της se αλλά και σε HTC και σε samsung

Μήπως τελικά όλη η σειρά 4.x.x είναι μια αποτυχία ή τουλάχιστον όχι τόσο καλή όσο η 2.3?

Κάτι σαν win xp,vista,7,8?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παρατηρω εδω και καιρο το εξης προβλημα με το xperia....περα απο τι καθυστερη να απαντησει οταν σε καλουν οι αλλοι...εδω και κανενα μηνα ενω το κινητο ειναι ανοιχτο, δειχνει οτι εχει σημα με παιρνουν τηλεφωνο και τουσ λεει οτι το εχω κλειστο....μετα απο καμια ςρα μου ερχονται οι κλησεις...+ μερικεσ φορες μετα απο καμια κληση μου χανεται το σημα, μου δειχνει οτι δεν εχει καθολου....οποτε αναγκαζομαι και το κανω restart....Εχει καποιος αλλος παρομοιο προβλημα? Γνωριζει κανενας τι πρεπει να κανω??
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, εχω το xperia p στην εκδοση 4.1.2 kernel 3.0.8+ και αριθμό έκδοσης 6.2.Α.1.100 δεν έχω βρεί τρόπο να κανω root και να δουλέψει, Μπορει κανείς να βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω το xperia p στην εκδοση 4.1.2 kernel 3.0.8+ και αριθμό έκδοσης 6.2.Α.1.100 δεν έχω βρεί τρόπο να κανω root και να δουλέψει, Μπορει κανείς να βοηθήσει?

 

Για δοκίμασε με http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2335992

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα άλλα δεν προχωρούσε, μέχρι που έβαλα το εργοστασιακό καλώδιο του! ευχαριστώ πολυ Edited by summit1_1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω το xperia p στην εκδοση 4.1.2 kernel 3.0.8+ και αριθμό έκδοσης 6.2.Α.1.100 δεν έχω βρεί τρόπο να κανω root και να δουλέψει, Μπορει κανείς να βοηθήσει?

 

Απλά φλάσαρε τον νέμεσις κέρνελ ο οποίος είναι prerooted.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του p 10 μήνες. Εντάξει πήρα χαμπάρι ότι η Sony δεν θα του κάνει update και έτσι έκανα downgrade στην ics γιατί με την jelly bean ήθελα να το πετάξω στον τοίχο τίγκα στα bugs και κολλήματα. Είμαι με την ics τώρα όλα καλά Κάθολου κόλλημα απλά στεναχωριέμαι πλήρωσα για κάτι το οποίο δεν δείχνει πραγματικά τι αξίζει. Θέλω να ρωτήσω γιατί η sony σταμάτησε τα update? Το κινητό άνετα τρέχει και 4.4. Γιατί το έκανε; Αν μαζευτούν υπογραφές δεν μπορούν να βγάλουν κάποιο update όπως έγινε και με το sp και έτσι θα πάρει την 4.4;
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν drivers για τον επεξεργαστή για να βγει έκδοση μετά την 4.1. Έχει κλείσει η εταιρεία που έβγαζε τον επεξεργαστή.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα λογου ελειψης χρονου μαλλον εχω χασει αρκετες εξελιξεις εχω την ainigma rom μηπως δημιουργηυηκε καμια καλυτερη ρομ να περασω εχετε να προτινετε κατι?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά σήμερα έγινε κάτι πολύ παράξενο.

Το τηλέφωνο έκλεισε και δεν ανοίγει με τίποτα.

Ούτε σε fastbood mode ούτε σε flashmode μπαίνει.

Το μόνο που γίνετε είναι όταν συνδέω το καλώδιο usb ζεσταίνεται

πάρα πολύ ο επεξεργαστής.

Μάλλον πάω για καινούριο κινητό έτσι;

 

:rolleyes: :rolleyes:

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά σήμερα έγινε κάτι πολύ παράξενο.

Το τηλέφωνο έκλεισε και δεν ανοίγει με τίποτα.

Ούτε σε fastbood mode ούτε σε flashmode μπαίνει.

Το μόνο που γίνετε είναι όταν συνδέω το καλώδιο usb ζεσταίνεται

πάρα πολύ ο επεξεργαστής.

Μάλλον πάω για καινούριο κινητό έτσι;

 

:rolleyes: :rolleyes:

 

ενταξει μη πολυτρελενεσε , εγω θα ημουν και χαρουμενος ..με τις ιδιες επιδοσεις τα κινεζικα εχουν 40 ευρω

Link to comment
Share on other sites

ενταξει μη πολυτρελενεσε , εγω θα ημουν και χαρουμενος ..με τις ιδιες επιδοσεις τα κινεζικα εχουν 40 ευρω

 

Δεν είναι θέμα επιδόσεων. Είναι θέμα ότι αν κάποιος ξέρει κάποιο τρόπο να το επιδιορθώσω για να πάρω τα αρχεία από μέσα.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο κινητό είναι φοβέρο. Αλλά λογου μη υποστήριξεις update δεν δέχομαι ότι έκλεισε η εταιρεία και δεν υπάρχουν τεχνικοί της sony να συνεχίσουν τα update. Σε λίγες μέρες το αφήνω για την γυναίκα και εγώ θα παραλάβω το xiaomi mi3 w.

Παντως είναι κρίμα η συσκευή ειναι ωραία, στιβάρη φοβερή κάμερα κρίμα sony.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες βρήκα τη λύση στο πρόβλημα του gps στη jb, αν κάποιος ενδιαφέρεται ας μου πει ;-)

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε το phonebook της enigma να ανοίγει πιο γρήγορα ? Θα άφηνα την z1 rom που είναι η πιο ελαφριά / γρήγορη από όλες όσες έχω δοκιμάσει αλλά δεν τα πάει τόσο καλά όσο η enigma στην αυτονομία της μπαταρίας..

 

Edit: εγκατέστησα το exdialer προς το παρόν και βλέπουμε..

Edited by theok7
Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα προσπαθησω να βγαλω αλλη μια αναβαθμιση με καποια συγκεντρωμενα bug fixes.

 

Θα ηθελα επισης να σας ευχαριστησω για την υποστηριξη σας και να σας ενημερωσω οτι μπορω να επιδιορθωνω προβληματα λογισμικου μεσω teamviewer και οποιος ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει email στο ncaracoulis [at] outlook.com και να μου πει τι προβληματα εχει και να κανονισουμε την επιδιορθωση. Σεβομενος τους καιρους που διανυουμε μιλω παντα για λογικες τιμες.

 

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το gps δούλεψε για λίγες μέρες στη jb και μετά.. Καληνύχτα ζωή.. Δεν υπάρχει λύση με το ρημάδι που έχουμε μπλέξει :-P

Μπορεί να μου πει κάποιος γνώστης γιατί οι μαμα ρομ είναι πολύ πιο γρήγορες απο τις custom? Περίμενα να συμβαίνει το αντίθετο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα επιδόσεων. Είναι θέμα ότι αν κάποιος ξέρει κάποιο τρόπο να το επιδιορθώσω για να πάρω τα αρχεία από μέσα.

Τελικά βρήκες άκρη φίλε μου;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιο αρχείο που αφορά την μπαταρία και το σβήνεις ξέρετε ποιο είναι είχε αναφερθεί παλιότερα αλλά δεν μπορώ να βρω το ποστ
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιο αρχείο που αφορά την μπαταρία και το σβήνεις ξέρετε ποιο είναι είχε αναφερθεί παλιότερα αλλά δεν μπορώ να βρω το ποστ

Καλημέρα φίλε μου.

Με κάθε επιφύλαξη : Χρειάζεσαι Root Explorer, open data folder, find system folder and delete batterystats.bin

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.

Με κάθε επιφύλαξη : Χρειάζεσαι Root Explorer, open data folder, find system folder and delete batterystats.bin

 

Σωστά αυτό είναι. Αλλιώς αν δε θέλει να το ρισκάρει κατεβάζει ένα battery calibration από το play

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι με jb γύρνα σε ics, δεν έχει επαφή η αυτονομία / ταχύτητα του κινητού, το μόνο που μου λείπει από jb είναι τα καινούργια πληκτρολόγια που μπορείς να βάλεις αν είσαι ροοτ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...