Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει εδώ και δύο μέρες, που λειτουργούν οι ειδοποιήσεις στο κινητό με το stamina mode ενεργοποιημενο(δηλαδή ανάβει το λαμπάκι όταν η οθόνη είναι κλειστή).

Θα το έπιασε το πνεύμα των ημερών :)

Όσον αφορά το κινητό στην τσέπη, καλό είναι (γνώμη μου) να αποφεύγεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θηκούλα που δένει στο μπράτσο παλικάρι μου. :)

Στην τσέπη το είχα κι εγώ το κινητό κάποτε και κάνω προπόνηση για μαραθώνιο οπότε καταλαβαίνεις για τι μούδιασμα μιλάμε!!!

 

και τι δεν δοκίμασα (και τι δεν δοκίμασα πες καλύτερα:cry:)................ ενοχλεί απίστευτα στο τρέξιμο (καημένο find 5 μάλλον θα το δώσω τελικά :cry: )

 

εε μαραθώνιο ? πόσες μέρες πέρασες μετα στο νοσοκομείο :lol:

 

Έχει εδώ και δύο μέρες, που λειτουργούν οι ειδοποιήσεις στο κινητό με το stamina mode ενεργοποιημενο(δηλαδή ανάβει το λαμπάκι όταν η οθόνη είναι κλειστή).

Θα το έπιασε το πνεύμα των ημερών :)

Όσον αφορά το κινητό στην τσέπη, καλό είναι (γνώμη μου) να αποφεύγεται.

και που θα το βάλω? :confused:(ακούστηκε πρόστυχο):lol::lol:

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μπορώ να αποχωριστώ το ράδιο του P οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να δοκιμάσω άλλη ρομ (οι καλές δεν έχουν). Και όσο σκέφτομαι ότι στα καινούργια μοντέλα αρχίζουν και εξαφανίζουν τα ραδιόφωνα με πιάνει μια ψιλοαπόγνωση... Όλα στο βωμό του περιορισμού μεγέθους και της χαμηλότερης δυνατής τιμής... :cry:
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μπορώ να αποχωριστώ το ράδιο του P οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να δοκιμάσω άλλη ρομ (οι καλές δεν έχουν). Και όσο σκέφτομαι ότι στα καινούργια μοντέλα αρχίζουν και εξαφανίζουν τα ραδιόφωνα με πιάνει μια ψιλοαπόγνωση... Όλα στο βωμό του περιορισμού μεγέθους και της χαμηλότερης δυνατής τιμής... :cry:

 

πληροφοριακά και μόνο radio και στα καινούργια είναι στο chipset(δεν πήγε πουθενα) απλός δεν κανουν print πάνω στην μητρική για κεραία (δλδ ενα αποτύπωμα προς ακουστικά) και δεν περνάνε τους οδιγους............. δλδ δεν κερδίζουν ου τε από θέμα χώρου(αφου δεν ποιανει ουτε καν ένα nanometro) κλπ...

 

το να μην βάλουν fm είναι καθαρά και μόνο τακτική για να πουλιόσουν υπηρεσίες streaming τους ΤΠΤ ΠΕΡΡΙΣΟΤΕΡΟ ΤΠΤ ΛΙΓΟΤΕΡΟ

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακά και μόνο radio και στα καινούργια είναι στο chipset(δεν πήγε πουθενα) απλός δεν κανουν print πάνω στην μητρική για κεραία (δλδ ενα αποτύπωμα προς ακουστικά) και δεν περνάνε τους οδιγους............. δλδ δεν κερδίζουν ου τε από θέμα χώρου(αφου δεν ποιανει ουτε καν ένα nanometro) κλπ...

 

το να μην βάλουν fm είναι καθαρά και μόνο τακτική για να πουλιόσουν υπηρεσίες streaming τους ΤΠΤ ΠΕΡΡΙΣΟΤΕΡΟ ΤΠΤ ΛΙΓΟΤΕΡΟ

 

Offtopic: Έχει παραγίνει το κακό με τις εταιρίες... Αλλά δεν φταίνε αυτές. Όσοι αγοράζουμε φταίμε που τους κάνουμε να νομίζουν πως ότι και να μας πλασάρουν θα το πάρουμε χωρίς να λάβουμε υπόψην τις πραγματικές μας ανάγκες. Τέσπα ευτυχώς τα κινέζικα έχουν ακομα ραδιόφωνο :p

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Έχει παραγίνει το κακό με τις εταιρίες... Αλλά δεν φταίνε αυτές. Όσοι αγοράζουμε φταίμε που τους κάνουμε να νομίζουν πως ότι και να μας πλασάρουν θα το πάρουμε χωρίς να λάβουμε υπόψην τις πραγματικές μας ανάγκες. Τέσπα ευτυχώς τα κινέζικα έχουν ακομα ραδιόφωνο :p

 

αυτο κανουν εταιρείες όλα για το κέρδος ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, μόλις αγόρασα μεταχειρισμένο ένα xperia p , κανω αυτή τη στιγμή clean install από sony update service. επειδή έχει ακόμα 1 χρονο εγγύηση δε θα ήθελα να κανω root κλπ. Θα ήθελα όμως αν έχετε να μου προτείνεται κάποια προγραμματάκια, κολπάκια ρυθμίσεων που μπορεί να κάνουν το κινητό να τρέχει καλύτερα. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις αγόρασα μεταχειρισμένο ένα xperia p , κανω αυτή τη στιγμή clean install από sony update service. επειδή έχει ακόμα 1 χρονο εγγύηση δε θα ήθελα να κανω root κλπ. Θα ήθελα όμως αν έχετε να μου προτείνεται κάποια προγραμματάκια, κολπάκια ρυθμίσεων που μπορεί να κάνουν το κινητό να τρέχει καλύτερα. Ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα, αν δεν θες να κάνεις root βάλε την ics γιατί η jb έχει bugs με κυριότερα το κόλλημα στις κλήσεις μετά από μια εβδομάδα που το έχεις κάνει clean install(γίνεται πιο έντονο αν έχεις viber κτλ ), κολλάει το άλμπουμ, το λαμπάκι ειδοποιήσεων δεν δουλεύει όταν είναι σε stamina Mode,..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα.

Προσπαθησα να διαβσω αρκετες σελιδες για να βγαλω μια ακρη... αλλα μπερδευτηκα!

Εχω κι εγω το xperia p και εχω τα εξης προβληματα:

με την μπαταρια

με το αλμπουμ

εχει συνεχεια κολληματα... με παιρνουν τηλ και δεν με ακουνε ή ενω το εχω σηκώσει συνεχιζει κ χτυπαει, γενικα ειναι της υπομονης, δεν μπορω να πατησω κληση και να καλεσει αμεσως!

Η αληθεια ειναι οτι το εχω συνεχεια ανοιχτο, λογω του ξυπνητηριου. Εφαρμογες εχω πολλες. Τις εχω μεταφερει στην καρτα για να εχει περισσοτερη μνημη. Και οσο για την φορτιση, το φορτιζω 1-2 φορες την μερα.

Ισως να το εχω εξαντλησει... αλλα υπαρχει καποια λυση να φερεται "φυσιολογικα"?

Link to comment
Share on other sites

Για το κυριότερο πρόβλημα που είναι αυτό των κλήσεων βάλε ics Ή cm9 (σε αυτή την περίπτωση δεν θα έχεις ραδιόφωνο, μπορεί όμως να δουλεύει το spirit, δεν το έχω δοκιμάσει). Όλα τα άλλα firmwares αργά ή γρήγορα λίγο ή πολύ, θα σου εμφανίσουν το lag με τις κλήσεις

Τα υπόλοιπα με clean install θα διορθωθούν. Το θέμα της μπαταρίας (ανάλογα την χρήση που του κάνεις), είναι φυσιολογικό για κινητό εκείνης της εποχής. Η χρησιμοποίηση του greenify βελτιώνει τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Για το κυριότερο πρόβλημα που είναι αυτό των κλήσεων βάλε ics Ή cm9 (σε αυτή την περίπτωση δεν θα έχεις ραδιόφωνο, μπορεί όμως να δουλεύει το spirit, δεν το έχω δοκιμάσει). Όλα τα άλλα firmwares αργά ή γρήγορα λίγο ή πολύ, θα σου εμφανίσουν το lag με τις κλήσεις

Τα υπόλοιπα με clean install θα διορθωθούν. Το θέμα της μπαταρίας (ανάλογα την χρήση που του κάνεις), είναι φυσιολογικό για κινητό εκείνης της εποχής. Η χρησιμοποίηση του greenify βελτιώνει τα πράγματα

 

Επειδη δεν εχει τυχει να ασχοληθω με αυτα ποτε, σου ειναι ευκολο να μου πεις τον τροπο που βαζω το ics? Και να σου πω και την αληθεια αυτο με το firmware δεν το καταλαβα... :wacko: :worry:

Επισης clean install πως κανω? :worry:

(απ οτι καταλαβες τα μισα απ αυτα που μου πες επιασα... :O)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω από το xperia p τα αποθηκευμένα δίκτυα wifi και αό όσο έψαξα, ο μόνος τρόπος είναι να γίνει root η συσκευή.

Επομένως η απορία είναι: Πως μπορώ να κάνω root ώστε να πάρω το αρχείο που θέλω και μετά αμέσως unroot σαν να μην συνέβη τίποτα;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι εναλλακτική για να τραβήξω το αρχείο με τα αποθηκευμένα wifi passwords από το unrooted xperia p που έχω.

Ψάχνοντας στο google βλέπω ότι με εντολή pull από το adb μπορώ να τραβήξω όποιο αρχείο θέλω από το κινητό στον Η/Υ.

Το θέμα είναι ότι προσπαθώ να τραβήξω το /data/misc/wifi/ wpa_supplicant.conf αλλά μου λέει ότι δεν υπάρχει το αρχείο.

Πιθανότατα το αρχείο αυτό στο xperia αποθηκεύεται σε άλλη διαδρομή ή έχει άλλο όνομα;

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος με rooted xperia-p να δει που βρίσκεται το wpa_supplicant;

Ευχαριστώ!

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από ένα μήνα + χρήσης της ρομ που πρότεινα και στο φόρουμ στο ποστ 5604, έχω να πω πως είναι άψογη στις κλήσεις, το πολύ να έχει σκαλώσει 1-2 φορές αλλά αυτό γινόταν ακόμα και στην μαμά ics. Επίσης είναι πολύ ελαφριά και smooth . Είμαι με στοκ bl.. Το μόνο θέμα που έχει όπως και όλες με jb είναι το gps που αργεί πολύ να κλειδώσει
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω από το xperia p τα αποθηκευμένα δίκτυα wifi και αό όσο έψαξα, ο μόνος τρόπος είναι να γίνει root η συσκευή.

Επομένως η απορία είναι: Πως μπορώ να κάνω root ώστε να πάρω το αρχείο που θέλω και μετά αμέσως unroot σαν να μην συνέβη τίποτα;

 

Μα αν κάνεις root, μπορείς μετά να κάνεις unroot. Αυτό εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πρόγραμμα μπορώ να χρησιμοποιήσω για να το κάνω αυτό; Το superoneclick δεν δούλεψε.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πρόγραμμα μπορώ να χρησιμοποιήσω για να το κάνω αυτό; Το superoneclick δεν δούλεψε.

 

Έχω γράψει οδηγό εδώ.

Διάβασε.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Για unroot όμως δε βρήκα οδηγίες.

 

Κατεβάζεις τη ρομ από εδώ και τη φλασάρεις με τον ίδιο τρόπο όπως αυτό που διάβασες.

Και έτσι είσαι Unroot.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

το τελευταίο μήνα που το έχω κάνει ροοτ και έχω αφαιρέσει αρκετές εφαρμογές που είχε στοκ δεν επανεμφανίστηκε το πρόβλημα με τις κλήσεις το έχω κάνει κανα μήνα τώρα
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μπορει καποιος να με βοηθησει?

Εχω jb, και κολλαει πολυ. Απ οτι καταλαβα πρεπει να το αλλαξω σε ics. Ο τροπος ποιος ειναι? Χανονται τα αρχεια?

Και μετα σε τι φαση θα ειναι το κινητο?

:)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μπορει καποιος να με βοηθησει?

Εχω jb, και κολλαει πολυ. Απ οτι καταλαβα πρεπει να το αλλαξω σε ics. Ο τροπος ποιος ειναι? Χανονται τα αρχεια?

Και μετα σε τι φαση θα ειναι το κινητο?

:)

 

Χάνονται τα αρχεία που έχεις στη μνήμη του κινητού.

Από την sd card δεν χάνεται τίποτα.

Για να γυρίσεις σε Ics κατεβάζεις τη ρομ (αρχείο .ftf) και μέσω flashtool την φλασάρεις και είσαι οκ.

Βασικό να κάνεις ένα backup τις επαφές για να μη τις χάσεις.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

πως τα κανω ολα αυτα φιλε μου?

Αμα μου τα πεις βημα-βημα θα με βοηθησεις πολυ!

Ευχαριστω!

 

Μπορείς να διαβάσεις εδώ.

Για όποια απορία ξαναμιλάμε.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις οδηγιες.

το firmware το κατεβασα απο εδω, γιατι στην σελιδα που μου δωσες δεν ειχε το δικο μου μοντελο.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι: Αν μετα ζητηθει αναβαθμιση, το κανω? Στην ουσια αν το αναβαθμισω πηγαινει ξανα στην jb εκδοση?

Υπαρχει κατι που πρεπει μετα να προσεχω?

Ειχα διαβασει οτι χανεται το ραδιοφωνο... ισχυει?

To kit kat συμφερει για την περιπτωση μου ή οχι?

Edited by SweetChild
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...