Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα λεγα Sony

 

Προσπαθησα και με τα δυο!!!Απο τη στιγμη που ανοιγοκλεινει συνεχεια απο μονο του,δεν γινεται τιποτα!!!Μαλλον ειμαι για Γερμανο!!!!Αν εχει κανεις καμμια ιδεα ας τη πει ρε παιδια,κριμα ειναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπαθησα και με τα δυο!!!Απο τη στιγμη που ανοιγοκλεινει συνεχεια απο μονο του,δεν γινεται τιποτα!!!Μαλλον ειμαι για Γερμανο!!!!Αν εχει κανεις καμμια ιδεα ας τη πει ρε παιδια,κριμα ειναι!!!!

 

αν είσαι κάπου θεσσαλονικι κοντά θα στο κάνω εγώ (εκτός και αν πράγματι χάλασες κάνα hardware)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα και με τα δυο!!!Απο τη στιγμη που ανοιγοκλεινει συνεχεια απο μονο του,δεν γινεται τιποτα!!!Μαλλον ειμαι για Γερμανο!!!!Αν εχει κανεις καμμια ιδεα ας τη πει ρε παιδια,κριμα ειναι!!!!

 

Βασικα ξερει κανεις πως να το κλεισω το ρημαδι;;;Ειναι απιστευτο να μην μπορεις να κανεις reset η εστω να βγαλεις τη μπαταρια να τελειωνουμε βρε αδελφε!!!!!!!

 

αν είσαι κάπου θεσσαλονικι κοντά θα στο κάνω εγώ (εκτός και αν πράγματι χάλασες κάνα hardware)

 

Ευχαριστω,αλλα ειμαι Αθηνα!!!Παιζει να ειναι και αυτο (hardware)!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,αλλα ειμαι Αθηνα!!!Παιζει να ειναι και αυτο (hardware)!!!

 

ας σου δώσω μερικές οδηγίες μπας και σε σώσω

1. πάτα συνεχόμενα τα κουμπιά (volume up + power ) στην αρχή θα κάνει μια δόνηση (μην τα αφήσεις) μετά θα κάνει άλλες 4 5 μαζί μόλις της κάνει άσε τα κουμπιά (τώρα το τηλέφωνο έκλεισε)

2. σύνδεσε το σε flashmode πάλι και δες μπας και το περάσει (για να μπει σε flashmode όσο είναι κλειστό τηλέφωνο κράτα πατημένο το volume down και μετά όσο το κρατάς σύνδεσε το καλώδιο πρέπει να εχεις το flashtool ανοιχτό θα σου γράψει συσκευή συνδέθηκε σε flashmode ε άσε το κουμπάκι μετά και προσπάθησε να περάσεις το ftf αρχείο

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

ας σου δώσω μερικές οδηγίες μπας και σε σώσω

1. πάτα συνεχόμενα τα κουμπιά (volume up + power ) στην αρχή θα κάνει μια δόνηση (μην τα αφήσεις) μετά θα κάνει άλλες 4 5 μαζί μόλις της κάνει άσε τα κουμπιά (τώρα το τηλέφωνο έκλεισε)

2. σύνδεσε το σε flashmode πάλι και δες μπας και το περάσει (για να μπει σε flashmode όσο είναι κλειστό τηλέφωνο κράτα πατημένο το volume down και μετά όσο το κρατάς σύνδεσε το καλώδιο πρέπει να εχεις το flashtool ανοιχτό θα σου γράψει συσκευή συνδέθηκε σε flashmode ε άσε το κουμπάκι μετά και προσπάθησε να περάσεις το ftf αρχείο

 

Ευχαριστω!!Το δοκιμαζω τωρα!!!

........ΤΕΛΕΙΑ!!!!!Πετυχε!!!Τελικα το κανω με το Sony Update για να ειμαι σιγουρος!

egodemis εισαι ολα τα λεφτα!Ευχαριστω φιλαρακι,θα σε ενημερωσω πως πηγε!!!

Edited by minasc
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!!Το δοκιμαζω τωρα!!!

........ΤΕΛΕΙΑ!!!!!Πετυχε!!!Τελικα το κανω με το Sony Update για να ειμαι σιγουρος!

egodemis εισαι ολα τα λεφτα!Ευχαριστω φιλαρακι,θα σε ενημερωσω πως πηγε!!!

 

τπτ να σε καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Πετυχε!!Εχω παλι τηλεφωνο!!Τι Γερμανος και λαλακιες;;;;...egodemis....εγγυηση!!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: χαίρομε που λα πήγαν καλά :)

Link to comment
Share on other sites

@harispao,έχεις δει διαφορά κ στη μπαταρία;

Εχω πολύ έντονη την αίσθηση ότι είναι πολυ καλύτερα θα σου πω όμως με σιγουριά μετά από δύο τρείς φορτίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το LT22_6.0.B.1.654_Customized_NCB.ftf

Φλασάρεις με flashtool και είσαι έτοιμος.

Δεν είσαι όμως root για να γίνει αυτό κατεβάζεις system_prerooted_nypon_654.img

Το δεύτερο το βάζεις ΜΟΝΟ αν είσαι με ξεκλείδωτο bootloader αν είσαι βάζεις αυτό όχι το πρώτο...

Το πρώτο είναι το επίσημο firmware Sony το δεύτερο είναι preroot.

Αν ξέρει άλλος κάποιο τρόπο άλλο για root στην 2.3.7 ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το LT22_6.0.B.1.654_Customized_NCB.ftf

Φλασάρεις με flashtool και είσαι έτοιμος.

Δεν είσαι όμως root για να γίνει αυτό κατεβάζεις system_prerooted_nypon_654.img

Το δεύτερο το βάζεις ΜΟΝΟ αν είσαι με ξεκλείδωτο bootloader αν είσαι βάζεις αυτό όχι το πρώτο...

Το πρώτο είναι το επίσημο firmware Sony το δεύτερο είναι preroot.

Αν ξέρει άλλος κάποιο τρόπο άλλο για root στην 2.3.7 ας βοηθήσει.

 

Δε νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος.Flashtool κ καθάρισες

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά την βαρέθηκα την cm μου έλειψε η εμφάνιση της jelly bean..καμία πρόταση έχουμε?

 

nop yet αν βαρέθηκες εμφάνιση βρες κάνα skin

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα να δωσω την updated rom πρωτα απο εδω, οποτε μπορειτε να κατεβασετε την enigma v5.1 απο: http://www.mediafire.com/download/i4qr0f7gc552ytw/Enigma_5.1.zip

 

Επιγραμματικα εχουν γινει βελτιστοποιησεις στην διαχεριση μνημης, στον dialer, εχουν ανανεωθει εφαρμογες και αρκετα πραγματα ακομα που θα αναγραψω στο xda.

 

Αν συναντησετε fc στην εφαρμογη ταινιες, απλα βρειτε την στο /system/app σαν "SemcVideo.apk" και εγκαταστηστε την σαν κανονικη εφαρμογη.

 

Σας ευχαριστω

Edited by nicolasdr
Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να γινει ενα wipe data/factory reset αλλα μπορειτε και απο πανω ναι. Τα wipes γινονται αυτοματα στο τελος της εγκαταστασης μαζι με το reboot

 

Ενα zero day patch για να ειμαι σιγουρος οτι παιζει σωστα. Το φλασαρετε αφου εκκινησει για πρωτη φορα το κινητο μετα την rom μεσω cwm.

 

Δεν θα εμφανιζει πλεον error η εφαρμογη video ενω ενα μικρο λαγκαρισμα θα φυγει.

 

Μπορειτε να το κατεβασετε απο εδω : http://www.mediafire.com/?8sa8pyozeg9k0uo

 

Ευχαριστω

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα να δωσω την updated rom πρωτα απο εδω, οποτε μπορειτε να κατεβασετε την enigma v5.1 απο: http://www.mediafire.com/download/i4qr0f7gc552ytw/Enigma_5.1.zip

 

Επιγραμματικα εχουν γινει βελτιστοποιησεις στην διαχεριση μνημης, στον dialer, εχουν ανανεωθει εφαρμογες και αρκετα πραγματα ακομα που θα αναγραψω στο xda.

 

Αν συναντησετε fc στην εφαρμογη ταινιες, απλα βρειτε την στο /system/app σαν "SemcVideo.apk" και εγκαταστηστε την σαν κανονικη εφαρμογη.

 

Σας ευχαριστω

 

ερώτηση Νικολα με τους driver ήχου που δεν επικοινονουν σωστά και δημιουργεί πρόβλημα όταν λαμβάνεις κλήση (μπόλικες φόρες σε κάποιους ελάχιστες σε άλλους) κατάφερες να κάνεις τπτ?

Link to comment
Share on other sites

βασικα το προβλημα ειναι στην διαχειριση του μικροφωνου. Στο Nemesis Kernel εχω ανανεωσει τα drivers του ηχου. Οταν η συσκευη ειναι idle για πολυ ωρα τοτε το μικροφωνο μεχρι να γινει initialized περναει καποια ωρα και εκει οφειλεται βασικα το θεμα μαζι με καποια αλλα θεματα τα οποια ελυσα πληρως στο update αυτο. Για το μικροφωνο ορισα μια ρουτινα η οποια ενεργοποιει το μικροφωνο ανα 5 λεπτα για λιγοτερο του 1 sec. Τιποτα δεν γινεται record προς αποφυγη παρεξηγησης. Απλα με αυτη την ρουτινα το μικροφωνο ή καλυτερα το service του μικροφωνου ειναι standy αλλα οχι in deep sleep. Ετσι το προβλημα λογικα εχει λυθει. Το χρονικο οριο των 5 λεπτων ισως χρειαστει καποια μειωση αλλα αυτο το βλεπουμε στην συνεχεια.
Link to comment
Share on other sites

βασικα το προβλημα ειναι στην διαχειριση του μικροφωνου. Στο Nemesis Kernel εχω ανανεωσει τα drivers του ηχου. Οταν η συσκευη ειναι idle για πολυ ωρα τοτε το μικροφωνο μεχρι να γινει initialized περναει καποια ωρα και εκει οφειλεται βασικα το θεμα μαζι με καποια αλλα θεματα τα οποια ελυσα πληρως στο update αυτο. Για το μικροφωνο ορισα μια ρουτινα η οποια ενεργοποιει το μικροφωνο ανα 5 λεπτα για λιγοτερο του 1 sec. Τιποτα δεν γινεται record προς αποφυγη παρεξηγησης. Απλα με αυτη την ρουτινα το μικροφωνο ή καλυτερα το service του μικροφωνου ειναι standy αλλα οχι in deep sleep. Ετσι το προβλημα λογικα εχει λυθει. Το χρονικο οριο των 5 λεπτων ισως χρειαστει καποια μειωση αλλα αυτο το βλεπουμε στην συνεχεια.

 

Και να μην έχει λυθεί ελαχιστοποιήθηκε κατά πολύ έτσι αν το κάνει μια φορά στα τόσο οκ δεν με καίει μια.....

 

+ την ρουτίνα με κάποιο init.d script την προσθεσες? γιατι θα πάρω την rom θα την προσαρμόσω στης ανάγκες μου μην σκοτώσω κάτι που δεν πρέπει :p

 

κάνα Σαββάτο καμία κιριακη θα κάνω backup την rom που εχω και θα βάλω και θα προσαρμόσω για της ανάγκες μου και αν και αν κάτι πάει στραβά θα σου στείλω feedback η εδώ η στο xda

 

χίλια μπράβο και χίλια ευχαριστώ για την δουλειά σου :D:)

Link to comment
Share on other sites

Και να μην έχει λυθεί ελαχιστοποιήθηκε κατά πολύ έτσι αν το κάνει μια φορά στα τόσο οκ δεν με καίει μια.....

 

+ την ρουτίνα με κάποιο init.d script την προσθεσες? γιατι θα πάρω την rom θα την προσαρμόσω στης ανάγκες μου μην σκοτώσω κάτι που δεν πρέπει :p

 

κάνα Σαββάτο καμία κιριακη θα κάνω backup την rom που εχω και θα βάλω και θα προσαρμόσω για της ανάγκες μου και αν και αν κάτι πάει στραβά θα σου στείλω feedback η εδώ η στο xda

 

χίλια μπράβο και χίλια ευχαριστώ για την δουλειά σου :D:)

 

Η ρουτινα ειναι στο driver.. απλα δεν ειχα προετοιμασει την ρομ για την αλλαγη. εχω πατσαρει ενα lib ηχου ωστε να επικοινωνει με την ρουτινα. Βασικα να τρεχει σωστα η ρουτινα..

 

Προσαρμοσε τη αναλογα με τις αναγκες σου σαφως. Για αποφυγη feedback για χαμηλη μνημη να πω το εξης.. 128mb δυναμικα και οχι απευθειας θα δεσμευονται απο την ram. Σε αυτα τα 128mb θα χωρανε 443mb συμπιεσμενης πληροφοριας. Ουσιαστικα και το multitasking γινεται καλυτερο αλλα και δεν υπαρχει περιπτωση να "μεινει" καποιος απο μνημη.

 

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια

Link to comment
Share on other sites

νικολα,

την περασα πανω απο την 5 χωρις wipe και reset γιατι βαριεμαι να ξαναστηνω βραδιατικα:)

οντως,δινει την αισθηση οτι ειναι πιο smooth απο την προηγουμενη.μου αρεσε η προσθηκη των toggles(αν και δεν εχει το 2g/3g:()ωραια θεματα.

το hotspot tethering μου βγαζει error,αλλα με βαζει να κανω setup και μου δινει την εντυπωση οτι λειτουργει.βασικα το error μου το βγαζει στο tethering,δεν ξερω παρακατω...:rolleyes:

το movies κλεινει οπως ειπες.πηγα να περασω το fix αλλα δεν κανει boot to recovery,ουτε απο το μενου, ουτε κανονικα με το κουμπι.μαλλον χαθηκε το cwm,αλλα δεν ειναι τιποτα να ξαναπεραστει.

αυτα μεχρι τωρα.

συγχαρητηρια για την εξαιρετικη δουλεια σου και επειδη τη μοιραζεσαι μαζι μας.

Edited by asbatey
Link to comment
Share on other sites

νικολα,

την περασα πανω απο την 5 χωρις wipe και reset γιατι βαριεμαι να ξαναστηνω βραδιατικα:)

οντως,δινει την αισθηση οτι ειναι πιο smooth απο την προηγουμενη.μου αρεσε η προσθηκη των toggles(αν και δεν εχει το 2g/3g:()ωραια θεματα.

το hotspot tethering μου βγαζει error,αλλα με βαζει να κανω setup και μου δινει την εντυπωση οτι λειτουργει.βασικα το error μου το βγαζει στο tethering,δεν ξερω παρακατω...:rolleyes:

το movies κλεινει οπως ειπες.πηγα να περασω το fix αλλα δεν κανει boot to recovery,ουτε απο το μενου, ουτε κανονικα με το κουμπι.μαλλον χαθηκε το cwm,αλλα δεν ειναι τιποτα να ξαναπεραστει.

αυτα μεχρι τωρα

 

Αν εχεις locked bootloader τοτε ναι πρεπει να περαστει ξανα.. στο hotspot tethering πρεπει να βαλεις κωδικο στο wifi hotspot και αν το ενεργοποιησεις χωρις να εχεις ανοιχτα τα mobile data ειναι λογικο να πεταει error.

 

Θα προστεθει και το 2g/3g toggle σε επομενο update.

 

Σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...