Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι πολυ απλα ολα τα ωφελη ειναι στον KERNEL

 

Αν καποιος απλα θελει ενα διαφορετικο γραφικο περιβαλλον, ας δοκιμασει εναν launcher απο το market, πιο ευκολα θα του βγει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά καλησπέρα έχω σοβαρό πρόβλημα με το κινητό.

Όταν με παίρνουν τηλέφωνο και πάω να απαντήσω το κινητό κολλάει ολόκληρο και εν τέλη δεν απαντάω στη κλήση

Όταν παίρνω τηλεφωνο η κλήση "ξεκινάει" μετα τα 10 δευτερόλεπτα.

Έχω 4.1.2

Ζητώ συγγνώμη αν έχει ξανααναφερθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλησπέρα έχω σοβαρό πρόβλημα με το κινητό.

Όταν με παίρνουν τηλέφωνο και πάω να απαντήσω το κινητό κολλάει ολόκληρο και εν τέλη δεν απαντάω στη κλήση

Όταν παίρνω τηλεφωνο η κλήση "ξεκινάει" μετα τα 10 δευτερόλεπτα.

Έχω 4.1.2

Ζητώ συγγνώμη αν έχει ξανααναφερθεί.

 

Μην ζητας συγνωμη....Ειναι ενα απο τα μπαγκ της εκδοσης....Αν εισαι ρουτ υπαρχει ενας τροπος που προσωρινα λυνει το προβλημμα για αρκετο διαστημα.....

Για αμεση επιδιορθωση κανε ενα restart!!!!!!!

Την εκδοση την φοραγε το κινητο η' την περασες εσυ????

Αν την περασες εσυ (θα σου κανω την κλασικη ερωτηση.....) εκανες καθαρη εγκατασταση?????

 

Παντως απο οτι διαβαζα σε ενα διεθνες μπλοκ (του Ρ ) ετοιμαζεται update προς τα μεσα Ιουλιου .....Αν ισχυουν οι φημες και δεν ειναι ραδιο αρβυλα ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Παντως απο οτι διαβαζα σε ενα διεθνες μπλοκ (του Ρ ) ετοιμαζεται update προς τα μεσα Ιουλιου .....Αν ισχυουν οι φημες και δεν ειναι ραδιο αρβυλα ;)

 

αρρώστησαν εκεί στην sony? update για το xperia p????????????? για όλα τα κινητά βγάζει με το κιλό για το p/go/u που έχουν το novathor τα έχουν ξεχασμένα

Link to comment
Share on other sites

αρρώστησαν εκεί στην sony? update για το xperia p????????????? για όλα τα κινητά βγάζει με το κιλό για το p/go/u που έχουν το novathor τα έχουν ξεχασμένα

 

Απο οτι γραφει ειναι για Ρ και go....

6.2.Α.1.100 θα ειναι το νουμερο της.....

Link to comment
Share on other sites

γινεται να γυρισω χωρις να κανω ροοτ??πως??

 

Κατέβασε από xda μία ICS rom. Μετά από το flashtool την περνάς.

Σελίδα με τις διάφορες rom για το Xperia P: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1938296

Εδώ έχει οδηγίες στο 2ο post για το πως να περάσεις μία stock rom μέσω του flashtool: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1938296

 

 

Tωρα θα κανω τον κακο της παρεας

 

Συμβουλη:

Ή ξεκλειδωστε τα παντα ή αφηστε το κινητο ως εχει

 

Το να κανεις root μονο ή να βαζεις rom με κλειδωμενο bootloader, ειναι σαν να κανεις ντουζ με αδιαβροχο

 

Ταδε εφη Aftergr

 

Είσαι πολύ λάθος φίλε μου. Το root και η λειτουργεία του greenify, μόνο, επιφέρει μεγάλη αναβάθμιση στην εμπειρία χρήσης. Τουλάχιστον αυτό παρατήρησα εγώ στο Xperia Go μου. Αλλά και η custom rom με κλειδωμένο bootloader δεν είναι άχρηστη.. Συνεχίζω να έχω τα small apps, AC!D Soundmod και άλλα εργαλεία, που δίνουν τη δυνατότητα για καλύτερη διαχείρηση της συσκευής και power management. Μπορεί ο stock kernel να μην είναι τόσο καλός με τον custom kernel, αλλά οι διάφορες rom συνεχίζουν να προσφέρουν άλλα πράγματα, τα οποία τις κάνουν να αξίζουν, ενώ δεν χάνεις την εγγύηση.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Σκυλι το κινητο!! Εφυγε απο το τσαντακι σελας του ποδηλατου σε κατηφορα με +65χλμ/ωρα και επεζησε μονο με κατι βαθουλώματα στο πάνω μέρος....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι γραφει ειναι για Ρ και go....

6.2.Α.1.100 θα ειναι το νουμερο της.....

 

αν δεν το δω με τα μάτια μου δεν θα το πιστέψω (όχι την έκδοση τα bugfixes) τους έχω στείλει αναλικοτατα emails με τα bugs πάντως μαζί με τεχνικά στοιχεία τους (debug κλπ) μόνο το bug με το phone (κολλάει όταν απαντάς μια κλήση) δεν κατάφερα να το αναλύσω είναι συνδυασμός apk framwwork kernel κλπ δεν είναι σε ένα σημείο το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

αν δεν το δω με τα μάτια μου δεν θα το πιστέψω (όχι την έκδοση τα bugfixes) τους έχω στείλει αναλικοτατα emails με τα bugs πάντως μαζί με τεχνικά στοιχεία τους (debug κλπ) μόνο το bug με το phone (κολλάει όταν απαντάς μια κλήση) δεν κατάφερα να το αναλύσω είναι συνδυασμός apk framwwork kernel κλπ δεν είναι σε ένα σημείο το πρόβλημα

 

Και εγω περιμενω να το δω με τα ματακια μου η' τουλαχιστον να συζητηθει και επισημα απο την Sonny......

Παντως εγω εχω ηρεμησει με το συγκεκριμενο μπαγκ....ισως να φταιει και ο συνδυσμος της moonbraker v2 με το κολπακι σου ;)

Εχει πολλες μερες να σκασει μυτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από xda μία ICS rom. Μετά από το flashtool την περνάς.

Σελίδα με τις διάφορες rom για το Xperia P: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1938296

Εδώ έχει οδηγίες στο 2ο post για το πως να περάσεις μία stock rom μέσω του flashtool: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1938296

 

και τα δυο λινκ ειναι τα ιδια!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ζητας συγνωμη....Ειναι ενα απο τα μπαγκ της εκδοσης....Αν εισαι ρουτ υπαρχει ενας τροπος που προσωρινα λυνει το προβλημμα για αρκετο διαστημα.....

Για αμεση επιδιορθωση κανε ενα restart!!!!!!!

Την εκδοση την φοραγε το κινητο η' την περασες εσυ????

Αν την περασες εσυ (θα σου κανω την κλασικη ερωτηση.....) εκανες καθαρη εγκατασταση?????

 

Παντως απο οτι διαβαζα σε ενα διεθνες μπλοκ (του Ρ ) ετοιμαζεται update προς τα μεσα Ιουλιου .....Αν ισχυουν οι φημες και δεν ειναι ραδιο αρβυλα ;)

Δεν είμαι ρουτ αν και θα ήθελα να γίνω για να διορθώσω και το πρόβλημα με τους 70 χαρακτήρες/μήνυμα!

Την έκδοση δεν την φόραγε το κινητό!

Όχι δεν εκανα καθαρή εγκατάσταση και το πέρασα από πάνω. Βλακεία ε;

Πως μπορώ να το περάσω "καθαρά" ;

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο λινκ ειναι τα ιδια!!

 

Flashtool v0.9.10.1 (είναι τελευταία έκδοση του flashtool)

 

Sony Xperia P_6.1.1.b.1.75 (είναι η τελευταία ics)

 

enas odigos gia flashtool (an den exeis idea ti kai pos)

 

 

και το πως να "ροοταρεις" την ics

θα χρειαστείς από εδώ το αρχείο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

 

και από εδώ λίγο διάβασμα (τελείως λίγο :p )

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1900172

 

Και εγω περιμενω να το δω με τα ματακια μου η' τουλαχιστον να συζητηθει και επισημα απο την Sonny......

Παντως εγω εχω ηρεμησει με το συγκεκριμενο μπαγκ....ισως να φταιει και ο συνδυσμος της moonbraker v2 με το κολπακι σου ;)

Εχει πολλες μερες να σκασει μυτη :lol:

 

ούτε εμένα δεν κάνει σε πολύ σοβαρό βαθμό αυτό το bug με το tweak που έκανα αλλά και πάλι το νιώθεις (οκ δεν είμαστε σε επίπεδο δεν μπορώ να απαντήσω την κλήση αλλά και πάλι κάτι ελάχιστο υπάρχει)

 

Δεν είμαι ρουτ αν και θα ήθελα να γίνω για να διορθώσω και το πρόβλημα με τους 70 χαρακτήρες/μήνυμα!

Την έκδοση δεν την φόραγε το κινητό!

Όχι δεν εκανα καθαρή εγκατάσταση και το πέρασα από πάνω. Βλακεία ε;

Πως μπορώ να το περάσω "καθαρά" ;

 

από το flashtool περνάς και είσαι οκ

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα το greenify τι ακριβως κανει?egodemis ευχαριστω για το πμ

 

κάνει hybernate την εφαρμογή που δεν τρέχει κάποια ώρα (ui της δλδ) έτσι μόνο μνήμη καταναλώνει και δεν καθυστερεί το σύστημα σε συστήματα με ram κάτω από 512 άχρηστο είναι δημιουργεί πρόβλημα αλλά σε μας που έχουμε αδύναμο cpu και 1 ram είναι ότι πρέπει

Link to comment
Share on other sites

αφου τωρα μπορω να περασω την ics χωρις να κανω ροοτ...εαν τελικα κανω τι μπορω να προσφερω στο κινητο εχοντας το κανει ροοτ (τα πιο σημαντικα πειτε/απαραιτητα) ??? :) Edited by JimmyTrelas
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αφου τωρα μπορω να περασω την ics χωρις να κανω ροοτ...εαν τελικα κανω τι μπορω να προσφερω στο κινητο εχοντας το κανει ροοτ (τα πιο σημαντικα πειτε/απαραιτητα) ??? :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3645021#post3645021

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τι πας να κάνεις ακριβώς; Θέλεις να ξεκλειδώσεις τον bootloader; Έχε υπόψιν το παρακάτω πρώτα...

 

Before Unlocking Bootloader, You Need To Check That if Your Device’s Bootloader Can Be Unlocked Or Not.
For Checking Bootloader Status Dial *#*#7378423#*#* From Phone Dialer To Access Service Menu.
Find Bootloader Unlock Status Over There. If It is Set To Yes Then Only You Can Unlock Your Device’s Bootloader
Otherwise It’s Impossible To Unlock It.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι τελείως άσχετος.

Έχω κολλήσει με το flashtool.

Για δείτε και πείτε τι να κάνω!

http://gyazo.com/d12ef3de661f0a41ef7456e342f9e51e.png

 

wtf? τι flashtool είναι αυτό? τι πας να κάνεις με αυτό?

από το log βλέπω ότι προσπαθείς να ξεκλειδώσεις bootloader με πλάγιο τρόπω για να μην χάσεις εγγύηση? αν ναι ξέχνα το δεν γίνετε στο xperia p είναι κρυπτογραφημένος μόνο με επίσημο τρόπο στην σελίδα της sony

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Να περάσω την 4.1 καθαρή.

 

έχω γράψει σε ενα post πριν τη πρέπει να κάνεις........... θα το ξαναγράψω

 

 

Flashtool v0.9.10.1 (είναι τελευταία έκδοση του flashtool)

 

Jelly Bean 4.1 για flashtool

 

enas odigos gia flashtool (an den exeis idea ti kai pos)

Link to comment
Share on other sites

Συνέδεσα το account στο youtube με ένα smart player που έχω στην τηλεόραση και πλεον δεν μπορώ να δω στο κινητο youtube (μου εμφανίζει "προβλημα στην αναπαραγωγή¨ φορτώνει κανονικά όλο το application τα channel το history αλλά δεν παίζει βίδεοοοο)

 

ξεσύνδεσα το account απο την τηλεόραση, έκανα νέο account στο youtube στο κινητό και κανω απο αυτο loggin, έκανα απεγκατάσταση τις ενημερώσεις (εργοστασιακο youtube) ξανα μετά το έκανα update αλλά τζίφος...

 

Διέγραψα τα προσωρινά αρχεία, και την προσωρινή μνήμη του youtube αλλά τίποτα..

 

στο tubemate φαίνετε να βρίσκει κάτι...ξεκινάει να κατεβάσει κάτι κατεβάζει αλλά αυτό που έχει κατέβει δεν παίζει..

 

εκδοση android 4.1.2

Έκδοση kernel 3.0.8+

Αριθμός έκδοσης 6.2.Α.0.400

What is the MATRIX
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν θα υπάρξει κάποια μελλοντική αναβάθμιση, η οποία θα λύνει το πρόβλημα του dialer; Χωρίς φυσικά να δημιουργεί άλλα περαιτέρω. Το άλμπουμ να μη δουλεύει, μπορώ να το αντεξω. Αλλά να μην μπορώ να πάρω τηλέφωνο.... Ζητάω πολλά από ένα τηλέφωνο;
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν θα υπάρξει κάποια μελλοντική αναβάθμιση, η οποία θα λύνει το πρόβλημα του dialer; Χωρίς φυσικά να δημιουργεί άλλα περαιτέρω. Το άλμπουμ να μη δουλεύει, μπορώ να το αντεξω. Αλλά να μην μπορώ να πάρω τηλέφωνο.... Ζητάω πολλά από ένα τηλέφωνο;

 

κάτι ετοιμάζετε τώρα το τι και πως αν δεν περάσει από τα χέρια μας...................... τπτ δεν μπορώ να πω

 

btw δεν είναι θέμα dialer τηλέφωνο παίρνεις να απαντήσεις κλήση δεν μπορείς η τουλάχιστον δυσκολεύεσαι :D

Link to comment
Share on other sites

κάτι ετοιμάζετε τώρα το τι και πως αν δεν περάσει από τα χέρια μας...................... τπτ δεν μπορώ να πω

 

btw δεν είναι θέμα dialer τηλέφωνο παίρνεις να απαντήσεις κλήση δεν μπορείς η τουλάχιστον δυσκολεύεσαι :D

 

Καλα ρε ολο διαβαζω οτι κολαει η jb και εχει bugs αλλα σε μενα γιατι δουλευει μια χαρα?Την περασα με flashtool με οληκη επαναφορα και το κινητο δεν κολαει πουθενα ουτε dialers ουτε τιποτα.:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...