Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανονικα πρεπει να κανεις καθαρη εγκατασταση...Να σβηστουν ολα απο την ics ....Τις εφαρμογες σου θα μπορεσεις να τις βρεις και μεσα απο το play store οταν ξανασυνδεθεις μπαινοντας στο μενου "οι εφαρμογες μου" (εκει αποθυκευονται ολες οσες εχεις κατεβασει απο τοτε που χρησιμοποιεις android)...Σιγουρα θα σου λυθει το προβλημμα της μπαταριας- μιας και στην jb γινεται καλυτερη κατανομη ενεργειας - και του συρσηματος αλλα δυστηχως το προβλημμα των κλησεων θα επανελθει μετα απο μερικες μερες :cry: (τελικα ειναι προβλημμα της jb και οχι καποιου custom κερνελ η' rom ....). Αν συγκρινεις ics με jb στην καταναλωσει της μπαταριας με την ιδια ακριβως χρηση τοτε η jb ειναι καλυτερη....σου δινει καποιες ωρες παραπανω....Εχει ομως καποια bug ακομα (ελπιζω κανει συντομα update η sonny και να λυθει ).

Οποτε αν το προβλημμα σου ειναι μονο η μπαταρια κανε καθαρη εγκατασταση και θα το λυσεις......

 

Καταρχάς ευχαριστώ για τη βοήθεια! Οπότε αν κατάλαβα καλά θα πρέπει πρώτα να πάρω backup με companion των επαφών, sms, κλήσεων, φωτογραφιών και γενικά όσων αρχείων έχω αποθηκεύσει ή κατεβάσει (εκτός βέβαια από τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις τους) και μετά να κάνω καθαρή εγκατάσταση μέσω Update Service; Και στη συνέχεια επαναφορά όσων θα έχει κρατήσει το backup; Ή να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά επαναφορά; Αν δεν τα καταφέρω και χρειαστεί να επανέλθω σε ICS, πώς το κάνω; Μπορώ για το σκοπό αυτό να χρησιμοποιήσω το backup που είχα πάρει παλιότερα μέσω companion;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δύσκολη ερώτηση μιας κ ο καθένας έχει άλλα γούστα!Μπορεί να σου πω κάτι κ να μη σ'αρέσει!

Εγώ έχω κολλήσει με το can knockdown 3 σε παιχνίδι.Υπάρχουν στο Φόρουμ σχετικά τοπικ με εφαρμογές κ παιχνίδια!

Όταν λες καλή εφαρμογή τι εννοείς,τι ψάχνεις;

Καμία ενδιαφέρουσα εφαρμογή εννοώ...!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όσον αφορά στα προβλήματα, εννοώ κολλήματα και καθυστερήσεις στις εφαρμογές (όχι πάντα στις ίδιες, μπορεί να συμβεί με οποιαδήποτε), αλλά και επανεκκινήσεις. Και βέβαια προβλήματα με τις κλήσεις, δηλαδή καθυστέρηση στην αναπαραγωγή του ήχου κλήσης, με αποτέλεσμα να χάνω κλήσεις, καθυστέρηση ή και αποτυχία κλήσης αριθμών και άλλα τέτοια ωραία... Γενικά το κινητό "σέρνεται". Αλλά και αυτό να μη συνέβαινε, μόνο και μόνο για την μπαταρία, θα ήθελα να επανέλθω στην ICS, με την οποία η διάρκεια ζωής της είχε αυξηθεί σημαντικά. Με JB, ειδικά με οθόνη ανοιχτή (χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε εφαρμογή, με Wi-fi ή δεδομένα ανοιχτά ή όχι), η μπαταρία εξαφανίζεται εν ριπή οφθαλμού.

 

Επίσης δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση, έχουν διατηρηθεί τα πάντα όπως ήταν πριν την αναβάθμιση, και θα ήθελα (αν βέβαια υπάρχει τρόπος) να παραμείνουν αν μπορέσω να επιστρέψω στην ICS...

 

καθυστερήσεις κολλήματα και ******** είναι επειδή δεν έκανες καθαρή εγκατάσταση

 

σχετικά με κλήσεις το κάνει σε όλους με λίγα λόγια κανε καθαρή εγκατάσταση απο flashtool και μετά συζητάμε και πάλι

backup κανε μονο

sms και επαφες

 

τπτ άλλο foto mousic κλπ μένουν (δλδ οτι είναι σε αποθηκευτικό χώρο)

 

Παιδιά, έχει βγει επίσημη 4.1.2;;

 

τωωωωωωωωωωωωωωωωωραααααααααααααααα???????

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω περασει την 4.1.2 και δεν εχω κανενα παραπονο.Το μονο που με 'πειραξε' ειναι οτι οταν τραβας φωτογραφια αργει λιγο να την αποθηκευση δηλαδη γυρναει ο κυκλος και αργει περιπου 3 δευτερολεπτα.Το παρατηρησα γιατι πηγα να βγαλω πολλες φωτογραφιες πολυ γρηγορα και φυσικα ηταν μερα με ηλιο..!!!Καμια ιδεα?Το κανει και σε σας?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω περασει την 4.1.2 και δεν εχω κανενα παραπονο.Το μονο που με 'πειραξε' ειναι οτι οταν τραβας φωτογραφια αργει λιγο να την αποθηκευση δηλαδη γυρναει ο κυκλος και αργει περιπου 3 δευτερολεπτα.Το παρατηρησα γιατι πηγα να βγαλω πολλες φωτογραφιες πολυ γρηγορα και φυσικα ηταν μερα με ηλιο..!!!Καμια ιδεα?Το κανει και σε σας?

 

ούτε εμείς Είχαμε στην αρχή με την χρήση άρχισε να κάνει διάφορα κουλά

 

τωρα. σχετικά με την camera που λες ποιο κουκλάκι εκείνο κατο που πατάς και εμφανίζει φώτο? αν ναι τότε δεν αργεί να αποθηκεύσει αλλά αργεί να βγάλει μικρογραφία (ένα bug παραπάνω σχετικά με media server service....

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν εχω θεμα με τον dialer , προσπαθησατε να βαλετε καποιο αλλο (RocketDial,DW Contacts & Phone & Dialer..κλπ)??

edit :τι ηθελα και το ειπα μου το εκανε και μενα

Edited by ypatios
Link to comment
Share on other sites

αν καποιο απο τα παιδια εδω δει καλυτερα αποτελεσματα με χρηση καποιου αλου dialer ασ μασ το πει μπας και διορθωσουμε τιποτα εν αναμονη καποιας αναβαθμισης απο την μαμα .αν ερθει ποτε λεμε τωρα
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν εχω θεμα με τον dialer , προσπαθησατε να βαλετε καποιο αλλο (RocketDial,DW Contacts & Phone & Dialer..κλπ)??

edit :τι ηθελα και το ειπα μου το εκανε και μενα

 

δεν είναι το dialer είναι phone.apk εχει memory leak δεν μπορούμε να το αντικαταστήσουμε με κατι δεν είναι μια απλή εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

ούτε εμείς Είχαμε στην αρχή με την χρήση άρχισε να κάνει διάφορα κουλά

 

τωρα. σχετικά με την camera που λες ποιο κουκλάκι εκείνο κατο που πατάς και εμφανίζει φώτο? αν ναι τότε δεν αργεί να αποθηκεύσει αλλά αργεί να βγάλει μικρογραφία (ένα bug παραπάνω σχετικά με media server service....

 

Ωραια και κατι τελευταιο οταν παω να παρω τηλεφωνο και πληκτρολογο τους αριθμους ο ηχος δεν αγουγετε ενω το εχω τικαρει στις ρυθμισεις!!Ξερει κανεις τι γινετε?Αμαρτια να το ξανα φλαρασαρω τωρα και απο την αρχη ολα..

Link to comment
Share on other sites

Ωραια και κατι τελευταιο οταν παω να παρω τηλεφωνο και πληκτρολογο τους αριθμους ο ηχος δεν αγουγετε ενω το εχω τικαρει στις ρυθμισεις!!Ξερει κανεις τι γινετε?Αμαρτια να το ξανα φλαρασαρω τωρα και απο την αρχη ολα..

 

το έχω προσέξει και αυτό το bug βλακες μπέρδεψαν στην περίπτωση του dialer system sounds με media sounds...

πάνε βάλε ένα τραγούδι στο player και βάλε φωνή τέρμα μετά δοκίμασε πάλι το dialer και λογικά θα έχει ήχο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!! αξίζει να κανω unlock bootloader μπας κ γίνω ροοτ!!! θα ηθελα να βαλω μια αλλη ρομ διότι η J.B εχει τα ψυχολογικα της :worry:!! πολα προβλήματα!!! :(
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!! αξίζει να κανω unlock bootloader μπας κ γίνω ροοτ!!! θα ηθελα να βαλω μια αλλη ρομ διότι η J.B εχει τα ψυχολογικα της :worry:!! πολα προβλήματα!!! :(

 

αν περάσεις περνά cm 9 μιν βάλεις μαμά rom της sony μόνο σε gingerbread ήταν οκ

και εγώ σκέφτομαι να ξεκλειδώσο στο διαολο η εγγύηση

αν και σε cm δεν έχει και radio gmt

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω πως οι μονες που αξιζουν ειναι η μαμα GB(3.184) και η CM9.1

Ολες οι υπολοιπες ειναι γλαστρες,χαλια και λουλουδια, απο πισω οι τοιχοι ομως ειναι μουχλιασμενοι και τα πατωματα γεματα λεκεδες

 

Τι θελετε, fancy trancitions ή πραγματικη δυναμη?

 

Υ.Γ. Αχ γιατι να μην προλαβε να βγει CM7 για το P? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω πως οι μονες που αξιζουν ειναι η μαμα GB(3.184) και η CM9.1

Ολες οι υπολοιπες ειναι γλαστρες,χαλια και λουλουδια, απο πισω οι τοιχοι ομως ειναι μουχλιασμενοι και τα πατωματα γεματα λεκεδες

 

Τι θελετε, fancy trancitions ή πραγματικη δυναμη?

 

Υ.Γ. Αχ γιατι να μην προλαβε να βγει CM7 για το P? :cry:

 

gb μεν καλή αλλά είπαμε τόσο πίσω..

cm 9.1 το μονο πράγμα που δεν με βόλεψε ήταν οτι δεν δουλεύει φωτισμός κατο μπάρας έτσι το βράδυ έτρωγα ζόρια με τα κουμπιά έχω παντός κάποιες ελπίδες να βγάλουν σύντομα bugfixes για jb η περιμένω την cm 10

Link to comment
Share on other sites

Ετσι για να τσιτωσω μερικους :shifty:

 

Εχω τις παρακατω εφαρμογες:

Facebook

whatsapp msg

viber

skype

gmail

hangouts

go launcher

go locker

real racinh 3

csr racing

ducati challenge

batterybot

camera mx

vignette

lgcamera

pro hdr

co pilot

es file explorer

Καμια 10-15 ακομα μικρες εφαρμογες

 

Και δειτε ποσο μνημη εχω ελευθερη

http://imageshack.us/a/img836/7295/screenshot201305280132.png

Χωρις τα go launcher+go locker ειχα 590ΜΒ ελευθερα, αλλα χαλαλι γιατι ειμαι κρυφοs4κιας :lol:

 

http://imageshack.us/a/img534/8468/screenshot201305280129.png

Link to comment
Share on other sites

gb μεν καλή αλλά είπαμε τόσο πίσω..

cm 9.1 το μονο πράγμα που δεν με βόλεψε ήταν οτι δεν δουλεύει φωτισμός κατο μπάρας έτσι το βράδυ έτρωγα ζόρια με τα κουμπιά έχω παντός κάποιες ελπίδες να βγάλουν σύντομα bugfixes για jb η περιμένω την cm 10

 

Που πιστευεις οτι πας πισω?

ΟΛΑ τρεχουν πιο γρηγορα

Μην ψαρωνεις με το τι γραφει στο ''εκδοση android'', το θεμα ειναι πως ''κυλαει'' το κινητο, η ΟΥΣΙΑ

 

Το P δεν ειναι ουτε Ζ, ουτε S3-4, θελει αυτο το κατι για να παει πιο γρηγορα, και αυτο το κατι ειναι η GB

Kαι στο s2 θα το σκεφτομουν αν εβαζα κατι αλλο απο GB

 

H google ξαναγραφω εχει κανει πατατα με τα ics/jb

Η microsoft πως βελτιωσε τα windows και τα 7/8 ειναι αποδεδειγμενα πιο γρηγορα απο τα vista?

Ας βγαλει αντιστοιχο καλο λειτουργικο που να μην κανει απλα το κινητο πιο αργο για χαρη χαζων trancitions και status bar icons, και το ξανασυζηταμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Που πιστευεις οτι πας πισω?

ΟΛΑ τρεχουν πιο γρηγορα

Μην ψαρωνεις με το τι γραφει στο ''εκδοση android'', το θεμα ειναι πως ''κυλαει'' το κινητο, η ΟΥΣΙΑ

 

Το P δεν ειναι ουτε Ζ, ουτε S3-4, θελει αυτο το κατι για να παει πιο γρηγορα, και αυτο το κατι ειναι η GB

Kαι στο s2 θα το σκεφτομουν αν εβαζα κατι αλλο απο GB

 

H google ξαναγραφω εχει κανει πατατα με τα ics/jb

Η microsoft πως βελτιωσε τα windows και τα 7/8 ειναι αποδεδειγμενα πιο γρηγορα απο τα vista?

Ας βγαλει αντιστοιχο καλο λειτουργικο που να μην κανει απλα το κινητο πιο αργο για χαρη χαζων trancitions και status bar icons, και το ξανασυζηταμε ;)

 

καθαρά και μόνο σε γραφικό περιβάλλον (και δεν ενωω το launcher αλλά ολόκληρο framework +το dolphin για να δουλέψει σωστά το Jet engine θέλει σωστό hardware acceleration και αυτό απαιτεί ICS και άνω χωρίς αυτό μερικές βαριές σελίδες δεν.... και κάποια tweaks για gb δεν έχει που θέλω

 

έτσι η περιμένω να κάνουν την μπάρα που φωτίζει στο cm9 χωρίς αυτήν την νύχτα χάνουμε σε χρήση λίγο η περιμένω τι θα κάνουν με το cm 10 από την άλλη χρησιμοποιώ αρκετά το FM (κατι σαν παρέα είναι για μένα μερικές φορές)

έτσι δεν υπάρχει κάτι να με ικανοποιεί έχω κάποιες ελπίδες να κάνει η Sony τα bugs αλλά όπως είπα ελπίδες

παντός στο μέλλον δεν θα πάρω ποτέ ξανά κινητό που δεν θα έχει Qualcomm chipset μόνο αυτό που φοράνε της qualcomm είναι σχετικά οκ και να μην είναι στο τσακ μπαμ βγάζουν bugfix

Link to comment
Share on other sites

Θεώρω ότι το p μπορεί α μην είναι ζ αλλά για τα λεφτά του (208 ευρώ) έχει πολλές δυνατότητες και σίγουρα τα αξίζει τα λεφτά του
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω μερικά bugs της JB από τη δική μου πλευρά.

 

- Τις μισές (και παραπάνω) φορές που κάνω restart μου εμφανίζει τον οδηγό ρύθμισης λες και το ανοίγω πρώτη φορά. Βέβαια πατάω 3-4 next και φεύγει γιατί είναι ήδη ρυθμισμένο αλλά όπως και να το κάνουμε είναι εκνευριστικό.

 

- Μια φορά μου έσβησε από μπαταρία και όταν το φόρτισα αυτό είχε κρατήσει κάποιες ρυθμίσεις της λειτουργίας χαμηλής μπαταρίας του stamina mode, όπως έλλειψη δόνησης στα πλήκτρα αφής, κλείσιμο δεδομένων, κλείσιμο συγχρονισμού, απουσία ήχου ξεκλειδώματος και ίσως και άλλα που να μην κατάλαβα.

 

Εννοείται πως έχω κάνει clean install αν και να αναφέρω πως κατά την εγκατάσταση (ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες) μου κόλλησε στην οθόνη εκκίνησης και αναγκάστηκα να κάνω restart με power+vol up. Μετά ξαναέκανα την εγκατάσταση από την αρχή και ολοκληρώθηκε κανονικά. Το τηλέφωνο δεν έχει κανένα "πείραγμα" πάνω, ούτε root, ούτε ξεκλείδωτο bootloader, ούτε custom rom.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θεματακι από τότε που εγκατέστησα την J.B. , δεν μπορώ να δω φωτογραφίες με το album . Όταν ανοίγω το Album δεν δείχνει τίποτα . Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ποιο μπροστά , από άλλους , αν κάποιος ξέρει τι να κάνω για να λειτουργεί το album , η αν πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο άλλο πρόγραμμα ….
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θεματακι από τότε που εγκατέστησα την J.B. , δεν μπορώ να δω φωτογραφίες με το album . Όταν ανοίγω το Album δεν δείχνει τίποτα . Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ποιο μπροστά , από άλλους , αν κάποιος ξέρει τι να κάνω για να λειτουργεί το album , η αν πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο άλλο πρόγραμμα ….

 

αν είσαι root μπορώ να σου στρώσω το album αν οχι κατέβασε από το market το quick pic (προγραμα) να τελειώνει η υπόθεση

 

Παραθέτω μερικά bugs της JB από τη δική μου πλευρά.

 

- Τις μισές (και παραπάνω) φορές που κάνω restart μου εμφανίζει τον οδηγό ρύθμισης λες και το ανοίγω πρώτη φορά. Βέβαια πατάω 3-4 next και φεύγει γιατί είναι ήδη ρυθμισμένο αλλά όπως και να το κάνουμε είναι εκνευριστικό.

 

- Μια φορά μου έσβησε από μπαταρία και όταν το φόρτισα αυτό είχε κρατήσει κάποιες ρυθμίσεις της λειτουργίας χαμηλής μπαταρίας του stamina mode, όπως έλλειψη δόνησης στα πλήκτρα αφής, κλείσιμο δεδομένων, κλείσιμο συγχρονισμού, απουσία ήχου ξεκλειδώματος και ίσως και άλλα που να μην κατάλαβα.

 

Εννοείται πως έχω κάνει clean install αν και να αναφέρω πως κατά την εγκατάσταση (ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες) μου κόλλησε στην οθόνη εκκίνησης και αναγκάστηκα να κάνω restart με power+vol up. Μετά ξαναέκανα την εγκατάσταση από την αρχή και ολοκληρώθηκε κανονικά. Το τηλέφωνο δεν έχει κανένα "πείραγμα" πάνω, ούτε root, ούτε ξεκλείδωτο bootloader, ούτε custom rom.

 

στείλε mail στην sony (θα στείλω και εγω)το επόμενο update να είναι οκ έστω γιατί μας έχει @@ μόνο gingerbread δεν είχε θέμα............

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

αν περάσεις περνά cm 9 μιν βάλεις μαμά rom της sony μόνο σε gingerbread ήταν οκ

και εγώ σκέφτομαι να ξεκλειδώσο στο διαολο η εγγύηση

αν και σε cm δεν έχει και radio gmt

 

νομιζω πως με το spirit fm :this: θα κανεις τι δουλεια σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως με το spirit fm :this: θα κανεις τι δουλεια σου!!!!!

 

όχι δεν είναι ότι λείπει το app δεν μπορούν να κάνουν port τα libs καθώς είναι κλειστού κώδικα και μάλιστα κρυπτογραφημένα:wacko:

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι ότι λείπει το app δεν μπορούν να κάνουν port τα libs καθώς είναι κλειστού κώδικα και μάλιστα κρυπτογραφημένα:wacko:

 

κρίμα!! :cry: αν κανουμε un lock δεν μπορουμε να lockaroume το boot loader παλι? :blink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. εμενα το κινητο μου εχει παρουσιασει διαφορα, το αγορασα πριν 3βδομαδες και μου μπηκε κατευθειαν το νεο λογισμικο οποτε δε μπορω να ξερω αν το προβλημα ειναι λογω λογισμικου ή εξαιτιας της συσκευης!

Τις πρωτες μερες ολα ηταν μια χαρα.. αλλα ξαφνικα εχει αρχισει να μου κανει απιστευτα κολληματα! τα πληκτρα αφης που βρισκονται στην κατω μπαρα πατιουνται μονα τους απο το πουθενα.. χωρις καν να τα αγγιζω! Με αποτελεσμα να εχει καταντησει κουραστικο καθε φορα που παω να κανω κατι πχ να γραψω sms με πατιεται απο μονο του το πληκτρο και με πεταει πισω και φυσικα μου κανει κι εμενα τα τρελα οταν με παιρνουν κι οταν προσπαθω να παρω τηλεφωνο!

 

Εχει βαλει κανενας gps στο κινητο..? Εχετε να μου προτεινετε κατι? :)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...