Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου έτυχε και άλλο περίεργο. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στην συσκευή μέσα απο την JB και μετά έκανα repair το τηλέφωνο με PC Companion. Μόλις άνοιξε εγκατέστησα εφαρμογές και λοιπά αλλα δεν ενεργοποίησα συγχρονισμο. Άνοιξα τον Dialer και όλες οι κλήσεις ήταν καταχωρημένες, ενώ εμφανιζόντουσαν και τα ονοματα των επαφών. Όσο σκρόλαρα τα ονοματα αλλαζαν σε νούμερα, δεν είχα συγχρονίσει όμως επαφες! Φαντάζομαι πως είχε μείνει cached η λιστα αλλά πως έγινε αυτο μετά απο επαναφορα και repair :S

 

Επίσης το TuneIn Radio κράτησε τους αγαπημένους σταθμους :/ Είχα κάνει φορματ και την εξωτερική μνημη...

Edited by stagtolis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου έτυχε και άλλο περίεργο. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στην συσκευή μέσα απο την JB και μετά έκανα repair το τηλέφωνο με PC Companion. Μόλις άνοιξε εγκατέστησα εφαρμογές και λοιπά αλλα δεν ενεργοποίησα συγχρονισμο. Άνοιξα τον Dialer και όλες οι κλήσεις ήταν καταχωρημένες, ενώ εμφανιζόντουσαν και τα ονοματα των επαφών. Όσο σκρόλαρα τα ονοματα αλλαζαν σε νούμερα, δεν είχα συγχρονίσει όμως επαφες! Φαντάζομαι πως είχε μείνει cached η λιστα αλλά πως έγινε αυτο μετά απο επαναφορα και repair :S

 

Επίσης το TuneIn Radio κράτησε τους αγαπημένους σταθμους :/ Είχα κάνει φορματ και την εξωτερική μνημη...

 

δεν έκανες τπτ ιδιαίτερο πέρα από μια σαλάτα παλιά με καινούργια παίζει να έγινε αρκετά χειρότερο το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο πρέπει να κάνεις για να γίνει clean install?

 

 

 

έχει μια επιλογή (δεν θυμάμαι πώς λέγετε που σου λέει καθαρή εγκατάσταση η κάπως έτσι )

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι αν η επιλογή αυτή υπάρχει στο pc companion η στο sus?

 

με τπτ καθώς δεν το χρησιμοποιώ εγώ κατεβάζω το flashhtool και από εκεί flasaro το ftf αρχείο που θέλω

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι αν η επιλογή αυτή υπάρχει στο pc companion η στο sus?

Στο sus σιγουρα :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

εδώ και μια βδομάδα είμαι με cm9.1 έχει ελάχιστα θέματα μόνο κατανάλωση της μπαταρίας είναι κάπως.......... έως πολύ κάπως...... κατά τα άλλα πολύ καλύτερη από default rom και επιτέλους χτυπάει κλήση και την απαντάω!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

εδώ και μια βδομάδα είμαι με cm9.1 έχει ελάχιστα θέματα μόνο κατανάλωση της μπαταρίας είναι κάπως.......... έως πολύ κάπως...... κατά τα άλλα πολύ καλύτερη από default rom και επιτέλους χτυπάει κλήση και την απαντάω!!!!!!!!!!!

 

Tι kernel εχεις βαλει?

Δοκιμασε αυτον

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2206248&highlight=speedy

Link to comment
Share on other sites

Tι kernel εχεις βαλει?

Δοκιμασε αυτον

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2206248&highlight=speedy

 

ότι είχε από μόνο του θα δοκιμάσω και αυτόν σήμερα πάντως τα λίγα bugs που έχει ζω με αυτά χωρίς κάποιο θέμα αυτό με την μπαταρία μου την σπάει όλα μα όλα τρώνε περισσότερο ρεύμα....

 

το έβαλα το kernel που λες; να δούμε μπαταρία πως θα πάει επιδόσεις δεν με καίνε τόσο κύριός στα games (έχω ένα tetris όλο και όλο)

 

λοιπόν εντυπώσεις δουλεύουν όλα λίγο καλύτερα εχω και 505 mb ram ελεύθερη(τώρα το παρατήρησα) ένα σοβαρό πρόβλημα δεν λειτουργεί usb otg που το χρησιμοποιώ αρκετά ε

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

το έβαλα το kernel που λες; να δούμε μπαταρία πως θα πάει επιδόσεις δεν με καίνε τόσο κύριός στα games (έχω ένα tetris όλο και όλο)

 

λοιπόν εντυπώσεις δουλεύουν όλα λίγο καλύτερα εχω και 505 mb ram ελεύθερη(τώρα το παρατήρησα) ένα σοβαρό πρόβλημα δεν λειτουργεί usb otg που το χρησιμοποιώ αρκετά ε

 

Καλημερα σε ολους.....

Φιλε egodemis αν δεν σε καλυπτει και αυτος ο kernel σου πρωτεινω τον phantom v1.1.0a power save......Δουλευει και στις CM rom (εχει ξεχωριστο αρχειο ) και σε συνδυασμο με moonbraker v3 η' dark rom (αυτες για οσους δεν θελουν CM rom ) σου δινουν ενα κινητο με οσο λιγοτερα bug γινεται (δεν υπαρχει custom rom που να μην εχει bug ;) αλλα τουλαχιστον εκει προσπαθουν και τα διορθωνουν αμεσα με συνεχη update ).

Απο θεμα με μπαταριας το κινητο δουλευει καλυτερα απο τον oficial kernel και απο τον nemesis (τουλαχιστον μεχρι να βγει το νεο update του).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.....

Φιλε egodemis αν δεν σε καλυπτει και αυτος ο kernel σου πρωτεινω τον phantom v1.1.0a power save......Δουλευει και στις CM rom (εχει ξεχωριστο αρχειο ) και σε συνδυασμο με moonbraker v3 η' dark rom (αυτες για οσους δεν θελουν CM rom ) σου δινουν ενα κινητο με οσο λιγοτερα bug γινεται (δεν υπαρχει custom rom που να μην εχει bug ;) αλλα τουλαχιστον εκει προσπαθουν και τα διορθωνουν αμεσα με συνεχη update ).

Απο θεμα με μπαταριας το κινητο δουλευει καλυτερα απο τον oficial kernel και απο τον nemesis (τουλαχιστον μεχρι να βγει το νεο update του).

 

δεν ξέρω τι ακριβός ευθύνεται αλλά μπαταρία φεύγει αρκετά γρήγορα (πχ χρησιμοποιούσα παλιά 1 ώρα browsing με 3g έτρωγε 30% μπαταρίας με τέρμα την φωτεινότητα τώρα το 30% εγινε 60% )

 

δεν είμαι oc (εξαλου συγκρινόμενο cpu δεν μπορεί να σηκώσει οc είμαι σε ondemand govenor) σε antutu βγάζω 6935 και με μαμά rom ήμουνα εκεί γύρο 6920/25) τώρα έβαλα το speedy kernel και παρατηρώ εχω σεταρει τα πάντα με autostarts και elixir2 έτσι εφαρμογές δεν ξεκινάνε όποτε νάνε ώστε να αποκλείσω οτι κάποια εφαρμογή ευθύνεται

 

δυστυχώς mama roms (moonbraker, enigma κλπ) όλες έχουν το χαοτικό bug με της κλήσεις (είναι πολύ σοβαρό ώστε να μπορέσει κάποιος να το λύσει ) έχουν και άλλα θέματα που δεν λύνονται με ενα tweak ............. για να κατέληξα στην cm σημαίνει sony τα έχει κάνει τελείως μαντάρα........... αν λύσω αυτό με την μπαταρία θα είμαι πολύ καλά

 

αν δεν κάνει τπτ το speedy kernel θα βάλω αυτόν που πρότεινες :):D:p

 

sony based rom δεν ξαναβάζω πάντως..... τα νεύρα μου είχαν γίνει κουρέλι..

 

 

edit: δεν δουλεύει phantom kernel με την cm 9 και cm10 έχει τόσο σοβαρά bugs που κάνουν την χρήση του κινητού μαρτύριο

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι ακριβός ευθύνεται αλλά μπαταρία φεύγει αρκετά γρήγορα (πχ χρησιμοποιούσα παλιά 1 ώρα browsing με 3g έτρωγε 30% μπαταρίας με τέρμα την φωτεινότητα τώρα το 30% εγινε 60% )

 

δεν είμαι oc (εξαλου συγκρινόμενο cpu δεν μπορεί να σηκώσει οc είμαι σε ondemand govenor) σε antutu βγάζω 6935 και με μαμά rom ήμουνα εκεί γύρο 6920/25) τώρα έβαλα το speedy kernel και παρατηρώ εχω σεταρει τα πάντα με autostarts και elixir2 έτσι εφαρμογές δεν ξεκινάνε όποτε νάνε ώστε να αποκλείσω οτι κάποια εφαρμογή ευθύνεται

 

δυστυχώς mama roms (moonbraker, enigma κλπ) όλες έχουν το χαοτικό bug με της κλήσεις (είναι πολύ σοβαρό ώστε να μπορέσει κάποιος να το λύσει ) έχουν και άλλα θέματα που δεν λύνονται με ενα tweak ............. για να κατέληξα στην cm σημαίνει sony τα έχει κάνει τελείως μαντάρα........... αν λύσω αυτό με την μπαταρία θα είμαι πολύ καλά

 

αν δεν κάνει τπτ το speedy kernel θα βάλω αυτόν που πρότεινες :):D:p

 

sony based rom δεν ξαναβάζω πάντως..... τα νεύρα μου είχαν γίνει κουρέλι..

 

 

edit: δεν δουλεύει phantom kernel με την cm 9 και cm10 έχει τόσο σοβαρά bugs που κάνουν την χρήση του κινητού μαρτύριο

 

 

Οτι περιγραφεις στην δευτερη παραγραφο μου φαινονται......κινεζικα.......:lol:

Σε moοnbraker v3 και dark rom (Aroma) δεν συναντησα το προβλημμα με τις κλησεις....ειδικα η dark rom μου αρεσε πιο πολυ γιατι ειχε και μαυρο φοντο σε dialer και μηνυματα ;) .....Την moonbraker v3 που εχω εδω και δυο μερες δεν εχω κανενα προβλημμα στις κλησεις - μεχρις στιγμης - ....Το μονο που μου παρουσιαζει οταν με καλεσουν και κλεισω το τηλεφωνο η' οταν διαβασω ενα μηνυμα και γυρισω στην αρχικη οθονη μενουν αναμενα τα 3 λεντακια και ας εχει σβησει η οθονη !!!!!! Διορθωνεται βεβαια με μια επισκεψη στο μενου της οθονης και κλεισιμο και ξανα ανοιγμα του εφε φωτισμου (σπαστικο βεβαια αλλα οχι τοσο οσο το κολλημα στις κλησεις!!!!!! )

Παντως επειδη εχω δοκιμασει αρκετους συνδυασμους κερνελ με ρομ και εχω ψιλοβαρεθει τα clean install και ξανα στησιμο απο την αρχη (ευτηχως που εχει κοψει και η δουλεια αρκετα και ασχολουμαστε με κατι να περναει η μερα μας :D ) αν δεν διορθωσουν γρηγορα τα ψιλομπαγκ στην moonbraker V3 (λενε οτι σημερα θα βγαλουνε update) ...με βλεπω να καταληγω στην dark rom με phantom kernel που ειδα οτι κινητο δουλευε πιο σταθερα και χωρις προβλημματα και με λιγοτερη ενεργεια σε ολες τις λειτουργιες του κινητου....

Για εμενα και τις δικες μου χρησεις μου φαινεται ο καλυτερος συνδυασμος ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!αν και σας διαβαζω αρκετο καιρο δεν ειχα γραψει.σημερα,κοιτωντας λιγο στο xda επεσα πανω σε ενα thread για ευκολο root στο xperia p.

δεν ξερω αν καποιος το εχει δει και ηθελα να το μοιραστω.http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2327473&page=9

post 85 λεει οτι προστεθηκε υποστηριξη για το xperia p lt22i.

νομιζω οτι για μερικους σαν κι εμενα χωρις μεγαλη εμπειρια στο android ειναι ενας ευκολος τροπος να κανουμε root.

πρεπει βεβαια να εχουμε το τελευταιο firmware 6.2.A.1.100.

για να δουμε που θα καταληξει το θεμα,ελπιζω να δουλευει!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!αν και σας διαβαζω αρκετο καιρο δεν ειχα γραψει.σημερα,κοιτωντας λιγο στο xda επεσα πανω σε ενα thread για ευκολο root στο xperia p.

δεν ξερω αν καποιος το εχει δει και ηθελα να το μοιραστω.http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2327473&page=9

post 85 λεει οτι προστεθηκε υποστηριξη για το xperia p lt22i.

νομιζω οτι για μερικους σαν κι εμενα χωρις μεγαλη εμπειρια στο android ειναι ενας ευκολος τροπος να κανουμε root.

πρεπει βεβαια να εχουμε το τελευταιο firmware 6.2.A.1.100.

για να δουμε που θα καταληξει το θεμα,ελπιζω να δουλευει!!

 

Καλησπερα και σε σενα....Γιατι κοιτας στο S και δεν κοιτας στα θεματα του Ρ μηπως βρεις κατι καλυτερο?????

 

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1729

Link to comment
Share on other sites

Οτι περιγραφεις στην δευτερη παραγραφο μου φαινονται......κινεζικα.......:lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol: πρέπει να λεωφ λιγότερα τεχνικά :p

 

Σε moοnbraker v3 και dark rom (Aroma) δεν συναντησα το προβλημμα με τις κλησεις....ειδικα η dark rom μου αρεσε πιο πολυ γιατι ειχε και μαυρο φοντο σε dialer και μηνυματα ;) .....Την moonbraker v3 που εχω εδω και δυο μερες δεν εχω κανενα προβλημμα στις κλησεις - μεχρις στιγμης - ....Το μονο που μου παρουσιαζει οταν με καλεσουν και κλεισω το τηλεφωνο η' οταν διαβασω ενα μηνυμα και γυρισω στην αρχικη οθονη μενουν αναμενα τα 3 λεντακια και ας εχει σβησει η οθονη !!!!!!

 

στην αρχή δεν έχει καμία μετά από μια βδομαδα η αν έχεις πολλές επαφές και δεν καθαρίζεις κάθε μέρα το call log και σβήνεις όλα τα μηνύματα ακόμη και ποιο νωρίς........... το παρουσιάζει είναι σοβαρότατο memory leak πολλαπλών σημείων δεν λύνεται έτσι απλά..........

 

 

 

δυστυχώς μου φαίνεται ότι θα μείνω με cm9 και ας είναι ics τουλάχιστον λειτουργεί πολύ καλά και βλέπω να είναι καλός ο spεedy kernel (βασικά θα δείξει η χρήση) είχε ένα θέμα η cm με φωτογραφείς (ποιότητα) το έλυσα με τρίτη εφαρμογή και κάνα δύο ρυθμίσεις

 

πάντως έχω το Oppo find 5 μαζί με το xperia και παραξενεύουμε κατά πόσο καλό και bugfree είναι το oppo

Link to comment
Share on other sites

@Expendable,

εχω κοιταξει και αυτο που λες,μου φαινεται ομως δυσκολο συν το γεγονος οτι βρισκομαι εξωτερικο και δεν εχω αλλο τηλεφωνο οποτε αν γινει το οτιδηποτε ,την πατησα!

το thread που παρεθεσα μοιαζει με τη μεθοδο του binary οπου με ενα διπλο κλικ μπορουσες να εισαι root.

τεσπα,αυτο το bug με τις κλησεις ειναι απαραδεκτο παντως.πεφτει και καζουρα..:)!!

Link to comment
Share on other sites

Tελικα ποτε μην λες ποτε

 

Ενω ειχα κατασταλαξει με την CM9, μονο και μονο που δεν μπορουσα να βαλω το camera mod στην CM(που εχει τρελη διαφορα στις φωτογραφιες), ξαναεβαλα την τελευταια 1.100 JB με την phantom kernel 1.1.0 powersave

Οταν το τηλεφωνο ειναι σε deep sleep απλα δεν λεει να κατεβει η μπαταρια, σιγουρα χωρις πολυ χρηση ανετα βγαζει 2ημερο

 

Ολα αυτα με βαση το camera mod φυσικα, αλλιως για μενα η CM9 παραμενει η κορυφαια για το P

Link to comment
Share on other sites

Tελικα ποτε μην λες ποτε

 

Ενω ειχα κατασταλαξει με την CM9, μονο και μονο που δεν μπορουσα να βαλω το camera mod στην CM(που εχει τρελη διαφορα στις φωτογραφιες), ξαναεβαλα την τελευταια 1.100 JB με την phantom kernel 1.1.0 powersave

Οταν το τηλεφωνο ειναι σε deep sleep απλα δεν λεει να κατεβει η μπαταρια, σιγουρα χωρις πολυ χρηση ανετα βγαζει 2ημερο

 

Ολα αυτα με βαση το camera mod φυσικα, αλλιως για μενα η CM9 παραμενει η κορυφαια για το P

 

δεν είναι και τόσο χάλια.............. ορίστε 3 φώτο βγαλμένες με αυτό

 

http://img29.imageshack.us/img29/4048/e5i6.jpg

http://img833.imageshack.us/img833/3142/snde.jpg

http://img856.imageshack.us/img856/6615/46hm.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εκανα εγκατασταση της νεας ενημερωσης μεσω seus πατησα εγκατασταση και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα δεν εχασα καμια εφαρμογη..πως γινεται αυτο?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εκανα εγκατασταση της νεας ενημερωσης μεσω seus πατησα εγκατασταση και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα δεν εχασα καμια εφαρμογη..πως γινεται αυτο?

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: ξανα κανε μάλλον σου κάνει πλάκα η εφαρμογή :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι και τόσο χάλια.............. ορίστε 3 φώτο βγαλμένες με αυτό

 

http://img29.imageshack.us/img29/4048/e5i6.jpg

http://img833.imageshack.us/img833/3142/snde.jpg

http://img856.imageshack.us/img856/6615/46hm.jpg

 

 

Kαλα σιγουρα δεν ειναι για πεταμα, απλα σε συνθηκες τελειες φωτισμου θα αποδωσει καλα, το θεμα ειναι οταν οι συνθηκες δεν ειναι τελειες, οπως σκιες ή εσωτερικους χωρους με ή χωρις φλας

 

Δες ενα συγκριτικο που εκανα λιγες βδομαδες πριν

Και υπ'οψιν στην CM9 δεν ειχα την μαμα εφαρμογη αλλα την 4.2 που ειναι πολυ καλυτερη

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=42379320&postcount=183

Link to comment
Share on other sites

Kαλα σιγουρα δεν ειναι για πεταμα, απλα σε συνθηκες τελειες φωτισμου θα αποδωσει καλα, το θεμα ειναι οταν οι συνθηκες δεν ειναι τελειες, οπως σκιες ή εσωτερικους χωρους με ή χωρις φλας

 

Δες ενα συγκριτικο που εκανα λιγες βδομαδες πριν

Και υπ'οψιν στην CM9 δεν ειχα την μαμα εφαρμογη αλλα την 4.2 που ειναι πολυ καλυτερη

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=42379320&postcount=183

 

όχι βέβαια δεν το έβγαλα με μαμά εφαρμογή μαμά εφαρμογή βγαζει σαν να τραβάς 4 mp φώτο και τα κάνεις resize σε 8 mp

 

την μαμά εφαρμογή την έχω αφαιρέσει τελείως και έχω το Snap Camera HDR v3.2.4 (με ρυθμίσεις όλα στα max) και πειραγμένο android media profile η μαμά εφαρμογή είχε και ένα πρόβλημα με focus (το αποδεικνύουν φωτογραφείς σου)

 

βάζω τώρα την μαμά εφαρμογή και κάνω τεστ ειδικά για σένα :D

 

 

δικό μου

http://img197.imageshack.us/img197/861/hez9.jpg

 

μαμά app

http://img196.imageshack.us/img196/6423/n9p9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι βλεπω η μαμα εφαρμογη εχει εστιασει καπου αναμεσα στο χερι σου και στο πατωμα

 

Με βαζεις σε πειρασμους να γυρισω σε CM9 παλι :lol:

 

Εχεις λινκ για την εφαρμογη Snap Camera HDR v3.2.4 :)

 

edit, καθως και το πειραγμενο profile?

Edited by aftergr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...