Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά έχω την έκδοση 6.1.1.β.1.10

μόλις έκανα root, και πέρασα και cwm.

 

υπάρχει κάποια καλή ρομ που να μπορώ να περάσω μέσω cwm? δηλαδή από install.zip χωρίς πολλά πολλά. κοίταξα στο xda αλλά είδα κάτι περίεργα με flashboot και μετατροπές-αντιγραφές κ.λ.π

ως χρήστης galaxy απλά περνούσα τις rom με απλό install.zip από cwm manager, και τα κλασσικά clear cashe/dalvik wipe data....

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κι από εμένα,

Το κινητό ανήκει στην αδερφή μου. Δεν είναι power user.

Κλήσεις, μηνύματα, facebook, anfrybirds άντε και ως gps.

Φοράει stock rom και ακόμη δεν της έχω κάνει update στην ics.

Δε θέλω να μπλέξω με custom rom γιατί το κιν δεν το ξέρω (είμαι χρήστης galaxy)

και αν γίνει καμία στραβή ποιος την ακούει!

Ερωτήσεις:

Αξίζει να κάνω update στη stock ics?

Αν κάνω update μέσω pc companion θα χάσει ό,τι έχει μέσα?

Για να το κάνω root σύμφωνα με αυτό θα πρέπει να φοράει ics, σωστά?

ευχαριστώ!

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μεταφερθω σε GB καθώς η miui βασισμένη σε ics lagarei αρκετά πλέον όπως όλες η Rom που είναι σε ics!

 

Αν έχετε κάποια να προτείνετε και να αξίζει πραγματικά βάλτε ένα λινκ! Όπως και για τον κατάλληλο kernel!

 

εγω γυρισα στην ICS αφου δοκιμασα ολες και ολες μετα απο λιγο κολουσαν και ειμαι μια χαρα

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μεταφερθω σε GB καθώς η miui βασισμένη σε ics lagarei αρκετά πλέον όπως όλες η Rom που είναι σε ics!

 

Αν έχετε κάποια να προτείνετε και να αξίζει πραγματικά βάλτε ένα λινκ! Όπως και για τον κατάλληλο kernel!

 

Δοκιμασε αυτην http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2083286

την ειχα για κανα μηνα με Nightelf Kernel στο 1,4 oc και μπαταρια να κραταει 2 μερες περιπου... οσο με κρατουσε δηλαδη και με stock ics. Γενικα αρκετα ως και πολυ ευχαριστημενος με αυτη τη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Τι αποψει εχεις για codename?

 

να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι και πολλα γιατι την εβαλα αρκετους μηνες πριν, απλα θυμαμαι οτι δεν την κρατησα πανω απο βδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μεταφερθω σε GB καθώς η miui βασισμένη σε ics lagarei αρκετά πλέον όπως όλες η Rom που είναι σε ics!

 

Αν έχετε κάποια να προτείνετε και να αξίζει πραγματικά βάλτε ένα λινκ! Όπως και για τον κατάλληλο kernel!

 

δοκίμασε codename X... Την έχω κανένα μήνα τώρα με stock kernel (γιατί είμαι locked) και πετάει! Νομίζω είναι ένα κλικ πιο γρήγορη από όλες όσες έχω δοκιμάσει..Η μνήμη ram είναι συνεχώς πάνω από 150mb free και δεν κολλάει καθόλου! φαντάσου και εγώ miui v4 είχα πιο πριν αλλά μου φαινόταν ότι δεν ήταν και πολύ καλή σε θέμα ταχύτητας (αντίθετα όσον αφορά την μπαταρία είναι από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει) και την άλλαξα...Να σημειώσω πάντως ότι όταν γύρισα σε gb πριν βάλω codename δοκίμασα και την atomic 7 αλλά δεν μου άρεσε και τόσο και την ίδια μέρα την άλλαξα.

 

Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι ότι η μπαταρία κρατάει λίγο λιγότερο από miui αλλά ίσως και να είναι η ιδέα μου... Δοκίμασε τη και δεν θα χάσεις

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε codename X... Την έχω κανένα μήνα τώρα με stock kernel (γιατί είμαι locked) και πετάει! Νομίζω είναι ένα κλικ πιο γρήγορη από όλες όσες έχω δοκιμάσει..Η μνήμη ram είναι συνεχώς πάνω από 150mb free και δεν κολλάει καθόλου! φαντάσου και εγώ miui v4 είχα πιο πριν αλλά μου φαινόταν ότι δεν ήταν και πολύ καλή σε θέμα ταχύτητας (αντίθετα όσον αφορά την μπαταρία είναι από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει) και την άλλαξα...Να σημειώσω πάντως ότι όταν γύρισα σε gb πριν βάλω codename δοκίμασα και την atomic 7 αλλά δεν μου άρεσε και τόσο και την ίδια μέρα την άλλαξα.

 

Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι ότι η μπαταρία κρατάει λίγο λιγότερο από miui αλλά ίσως και να είναι η ιδέα μου... Δοκίμασε τη και δεν θα χάσεις

 

στην codename X εχεις κανενα προβλημα με τις συντομευσεις στη επιφανεια εργασιας με το να τις

χανει μετα απο επανεκινηση?

εμενα μου εχανε δυο συγκεκριμενες τωρα αλλαξα launcher εβαλα adw και μετα απο επανεκινηση χανω τα

widget που εχω βαλει.

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα, φιλε εχω παθει πλακα με την codename με facebook να τρεχει απο πισω με whats app επισης και με 30 εφαρμογες δεν περιμενα να εχω τοσο ελευθερη ρομ!

 

Οσο για την μπαταρια θα το δουμε, ειναι και θεμα κερνελ, μπορει να βαλω advanced stock kernel αν δω οτι πεφτει αρκετα!

 

Απο το θεμα wifi signal? Γιατι η miuiv4 πραγματικα ειχε πολυ δυνατο σημα και σε σημεια που δεν επιανα πριν! η codename πως ειναι;

δες λιγο το πιο πανω ποστ που εχω γραψει.

εχεις εσυ τετοιο προβλημα?

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μεταφερθω σε GB καθώς η miui βασισμένη σε ics lagarei αρκετά πλέον όπως όλες η Rom που είναι σε ics!

 

Αν έχετε κάποια να προτείνετε και να αξίζει πραγματικά βάλτε ένα λινκ! Όπως και για τον κατάλληλο kernel!

 

φιλικα παντα...η miui βασισμένη σε ics δεν λαγκαρει,απλως ειναι λιγο βαρια για το κινητακι μας.

εαν εμεινες ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες αλλα θελεις να γυρισεις σε gb,σου προτεινω να περασεις

την αντιστοιχη-βασισμενη σε gb rom που ειναι παρομοια σε ui και πεταει!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες!εβαλα την ultimate hd 3.0.2 αλλα δεν μου ανοιγει το handcent sms......δοκιμασα το go sms αλλα δεν μου αρεσει.

καμια ιδεα για να κανω το handent να δουλεψει; :worry:

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα, φιλε εχω παθει πλακα με την codename με facebook να τρεχει απο πισω με whats app επισης και με 30 εφαρμογες δεν περιμενα να εχω τοσο ελευθερη ρομ!

 

Οσο για την μπαταρια θα το δουμε, ειναι και θεμα κερνελ, μπορει να βαλω advanced stock kernel αν δω οτι πεφτει αρκετα!

 

Απο το θεμα wifi signal? Γιατι η miuiv4 πραγματικα ειχε πολυ δυνατο σημα και σε σημεια που δεν επιανα πριν! η codename πως ειναι;

 

παιδια δωστε λινκ για την codename και σε locked bootloader χρειαζεται και κερνελ να βαλουμε?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα.Έχω μια κάρτα sd 8 gb που της έχω κάνει partition.H κατάσταση αποθηκευτικού χώρου είναι :

Εσωτερική μνήμη από 420MB τα 361ΜΒ σε χρήση ( δεν ξέρω γιατί τόσα πολλά αφού έχω μόνο Business calendar, disable auto brightness, google play store, link2sd, superuser και υπηρεσίες google play)

Κάρτα SD από 6,72 GB τα 5,48 GB σε χρήση

Κάρτα SD δεύτερο διαμέρισμα από 714 mb τα 126 ΜΒ σε χρήση

Σύστημα από 400 ΜΒ τα 320 ΜΒ σε χρήση.

Δεν μου κάνει σε καμία εφαρμογή αναβάθμιση ούτε κατεβάζει άλλη εφαρμογή, γιατί λέει δεν υπάρχει διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος.:worry::worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

εχω εδω και ενα χρονο το neov και ξαφνικα εδω και μερικες μερες δεν ανταποκρινεται ομαλα το touch.

εκανα hard reset , του εβγαλα καρτα μνημης. παλι τα ιδια.

Φενεται να εχει γινει πολυ ευαισθητο και κανοντας αριστερα και δεξια το μενου του , ανοιγουν εικονιδια.

Το εχετε παρατηρησει και αλλοι κατι αναλογο???

Link to comment
Share on other sites

Σε lock bootloader και να θες να αλλαξεις κερνελ δεν μπορεις :p αλλα η codename ειναι και για lock bootloader. Οριστε και λινκ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1480273

 

Και μια εικονιτσα απο την ραμ :P

 

ευχαριστω πολυ

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Οχι, ποιον κερνελ εχεις;

 

 

stock kernel εχω και εχω προβληματα με τις συντομευσεις και τα widget

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

 

Και μια εικονιτσα απο την ραμ :P

 

Να συμφωνησω απολυτα με τα λεγομενα σου περι Codename.Περασα απο ολες σχεδον τις Rom απο 2.3.4 και επειτα.Μπορω να πω με το χερι στην καρδια οτι του πανε καλυτερα GB based Roms.Αν καποιος δεν εχει κανενα ιδιαιτερο κολλημα με την σχετικα ''παλια'' εμφανιση ειναι οτι καλυτερο.Aκομα και stock GB με τα build prop tweaks συμπεριφερεται καλυτερα απο οποιαδηποτε Zelly,Ultimate κλπ.Και πλακα πλακα καιρος ειναι να την ξαναπερασω στης γυναικας το Neo V γιατι αρχισε τις γκρινιες περι lag με την Ultimate 2.0 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως η μπαταρία στην codename X ίσως να κρατάει και λιγότερο γιατί έχει απενεργοποιημένη την αυτόματη φωτεινότητα... δοκίμασα να την ενεργοποιήσω από το system(ενώ κανονικά είναι ενεργοποιημένη, στην πραγματικότητα δεν δουλεύει) αλλά και με την εφαρμογή disable auto brightness αλλά δεν γινόταν... πάντως η οθόνη σε εμένα καταναλώνει το 60-65% της μπαταρίας.

 

Όσο για το σήμα του WiFi

είναι αρκετά ισχυρό αλλά ίσως στην miui να ήταν λίγο καλύτερο.

 

Επίσης μια άλλη λεπτομέρεια στην codename είναι ότι η γραμματοσειρά είναι λίγο διαφορετική από τις άλλες Roms(ο τύπος είναι ίδιος αλλά οι χαρακτήρες είναι λίγο πιο "λεπτοί" κάτι που -στα δικά μου μάτια- δημιουργεί την αίσθηση πως το κινητό έχει καλύτερη ανάλυση...

Edited by tsourakis13
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια αλλαξα καρτα μνημης γιατι ειχε γεμισει η προηγουμενη αλλα τωρα μου βγαζει γεματη την κανονικη μνημη του κινητου και δεν ξερω τι να κανω γιατι ολες οι προσθετες εφαρμογες ειναι στην καρτα μνημης δλδ εχει γεμισει μονο απο τα αρχεια

 

ρε παιδια ελεος ,εδω κανουμε ερωτησεις που αφορουν την συσκευη οπως την αγορασαμε και εσεις μας εχετε γραμμενους .Αντι να βοηθησετε καθεστε και υπεραναλυετε το πως θα του αλλαξετε τα φωτα

Link to comment
Share on other sites

με εφερε ενας φιλος να ρουταρω το κινητο.εχω δοκιμασα τα παντα και δεν γινεται τπτ.κατεβασα το φλαστουλ εγκαστησα και του drivers και δεν μπορει να με περασει το root με τπτ.δεν ξερω τι αλλο να κανω.εχω δει ολα τα βιντεο στο youtube και εχω δοκιμασει ποσα πραγματα.παρακαλω τα φωτα σας.φοραει 4.0.4 Edited by manosj3
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ψυχραίμια κύριοι. Είμαστε εδώ για να βοηθάμε με την καλή μας θέληση. Κανείς δεν αναγκάζει κανέναν, κανείς δεν απαιτεί. Ξέρετε και οι δυο ότι το ύφος σας δεν είναι σωστό οπότε καλύτερα να μην το συνεχίσουμε. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν υπάρχει διαφορά μεταξύ αυτών των δύο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2221798 και http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2219684 ;
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν υπάρχει διαφορά μεταξύ αυτών των δύο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2221798 και http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2219684 ;

 

Γιάννη Καλησπέρα

Υπάρχουν 2 rom MIUI 5 δεν είναι βέβαια 2 απλά ο ένας developer έχει επιλέξει να έχει το aroma ενώ ο άλλος σου όχι.

Τις έχω δοκιμάσει και τις δυο αλλά έχω καταλήξει εδώ και πολυυυ καιρο στη ΜΙUI 4 η οποία έχει ότι και η 5 σύν το ότι έχω στοκ κάμερα HD νομίζω hdmi και γενικά ότι hardware έχει η συσκευή μας δουλεύει τέλεια είναι άλλωστε final version σε αντίθεση με την 5 η οποία είναι ακόμη beta.

Πολύ γρήγορη η 5 δεν έχει όμως hdmi,hd video recording και αρκετά αναμενόμενα bugs.

Για μένα ν4 και το θέμα από ν5 και είσαι κομπλέ.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Α και από μπαταρία νομίζω η ν5 λίγο καλύτερη.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...