Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τωρα για hotspot που λες κ τετοια θα το δοκιμασω αρκει να βρω πως γινεται!

ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

 

Δοκίμασε αυτό . Νομίζω το κορυφαίο!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσπαθώ να κάνω root στην έκδοση με το flashtool (το οποίο κατέβασα από εδώ: http://androxyde.github.com/Flashtool/), αλλά όσες φορές και αν το εγκατέστησε, μόλις η διαδικασία τελειώνει δεν υπάρχει πουθενά εγκατεστημένο. Προσπάθησα να εγκαταστήσω το Update και πάλι μου λέει πως δεν έχει εγκατασταθεί...

Πραγματικά έχω παιδευτεί πάρα μα πάρα πολύ με το root σε αυτή την έκδοση...

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι πρέπει να κανω επιτέλους γιατί κουράστηκα;;;;

Ακόμα δεν βρέθηκε λύση και για μένα το καημένο;;;;

παιδιά...please help...θέλω να γίνω root και δεν μπορώ...

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις υποψη κανα απ αυτα τα καλυματα που μπαινουν περιμετρικα να το πω του κινητου .. δεν ξερω πως λεγονται .σε λευκο βασικα ?

 

Εγώ έχω πάρει ως τώρα 3 ίδιες θήκες της Momax σε λευκό (για το δικό μου κινητό και για άλλα 2 φίλων) όπως αυτές στο link που ακολουθεί, επώνυμες, κορυφαία ποιότητα και "κουμπώνουν" τέλεια στο κινητό. Είναι και σχεδόν διαφανείς από την πίσω πλευρά οπότε φαίνεται και το logo της SE, τα γράμματα γύρω από την κάμερα κλπ. Η συσκευασία περιλαμβάνει και screen protector αλλά δεν συνιστώ να το τοποθετήσετε, είναι ψιλοχάλια. Εγώ μία που το έβαλα και μία που το έβγαλα.

Επίσης μου τις έστειλαν πάρα πολύ γρήγορα (περίπου 4-5 εργάσιμες) και χώρις χρέωση μεταφορικών.

Α και ένα τελευταίο που μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους, αν μετά την αγορά και την παραλαβή κάνετε rating με 5 stars στο ebay στον συγκεκριμένο πωλητή σας επιστρέφει και ένα ποσό, περίπου 10% αν θυμάμαι καλά, της αξίας αγοράς στην πιστωτική σας.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=251070233607&ssPageName=ADME:L:OU:US:3160

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν βρέθηκε λύση και για μένα το καημένο;;;;

παιδιά...please help...θέλω να γίνω root και δεν μπορώ...

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!

Κατέβασα όλα τα αρχεία από το link που δίνεις και έκανα όλη τη διαδικασία από την αρχή. Στο τέλος της εγκατάστασης εμφανίζεται κανονικά ο φάκελος flashtool στον C:\ (Win 7).

 

To μόνο σημείο στο οποίο μπορεί κάτι να πάει στραβά είναι εκεί που σου λεει σε ποιο path να εγκαταστήσει το πρόγραμμα. Υποθέτω όμως ότι αυτό δεν το αλλάζεις...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες...εχω ενα προβληματακι...προσπαθω να κανω ρουτ αλλα δεν κανει reboot η συσκευη και φυσικα δεν γινεται ρουτ...εχω δει πολλα ποστ αλλα δε μπορω να καταλαβω που κανω το λαθος....καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα όλα τα αρχεία από το link που δίνεις και έκανα όλη τη διαδικασία από την αρχή. Στο τέλος της εγκατάστασης εμφανίζεται κανονικά ο φάκελος flashtool στον C:\ (Win 7).

 

To μόνο σημείο στο οποίο μπορεί κάτι να πάει στραβά είναι εκεί που σου λεει σε ποιο path να εγκαταστήσει το πρόγραμμα. Υποθέτω όμως ότι αυτό δεν το αλλάζεις...

δε μου ζητάει ποτέ να διαλέξω...το μόνο που βγάζει είναι να επιλέξω ποιους drivers θέλω να εγκαταστήσω μετά πααώ επόμενο και εμφανίζει τον οδηγό εγκατάστασης πατάω επόμενο εγκαθιστά ότι θέλει και μετά πατάω τέλος...μετά finish στο πρόγραμμα εγκατάστασης του flashtool και μου λέει ότι έιναι επιτυχής...Αλλά που θενά δεν υπάρχει ο φάκελος του flashtool στον υπολογιστή μου...τον έψαξα και με αναζήτηση αλλά τίποτα...Δεν καταλαβαίνω...

Δοκίμασα σε 2 υπολογιστές, έναν με vista και έναν xp...τίποτα όμως και στους 2...

HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες σε όλους τους φίλους,

 

έχω το neo v, εδω και 6 μήνες σχεδόν και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Αλλά εδώ και 2-3 μέρες αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα με την οθόνη του κινητού, όταν πάω να ξεκλειδώσω την οθόνη με την ολίσθηση, πρέπει να κάνω 2-3 προσπάθειες για να τα καταφέρω, το ίδιο και όταν θέλω να μεταβώ από τη μία οθόνη στην άλλη.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Έχετε καμιά ιδεά για το τι φταίει και πως μπορώ να το διορθώσω?

 

Κανείς? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός αρχαρίων

Εκεί θα δεις τι πρέπει να διώξεις. Δεν χρειάζεσαι το app remover που λες. Όλα μπορούν να γίνουν με το χέρι χωρίς να φορτώνεσαι περιττές εφαρμογές.

 

 

Τώρα το λες σωστά (και ακόμα πιο σωστό θα ήταν αν έλεγες "ότι είχες κάνει root"). Όχι, τίποτα δεν θα καταλάβουν!

και εγω αυτο υπεθετα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες...εχω ενα προβληματακι...προσπαθω να κανω ρουτ αλλα δεν κανει reboot η συσκευη και φυσικα δεν γινεται ρουτ...εχω δει πολλα ποστ αλλα δε μπορω να καταλαβω που κανω το λαθος....καμια ιδεα?

Έκδοση λειτουργικού;

Κανείς? :worry:

Κάνε μια επιδιόρθωση αλλιώς κάτι πρόβλημα έχει το digitizer σου.

 

@smarianina

Δεν μπορεί να μην σου βγάζει στον οδηγό ένα βήμα στο οποίο σου λεει σε ποιο path γίνεται η εγκατάσταση. Πρίν λίγο το εγκατέστησα! :blink:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έκδοση λειτουργικού;

 

Κάνε μια επιδιόρθωση αλλιώς κάτι πρόβλημα έχει το digitizer σου.

 

@smarianina

Δεν μπορεί να μην σου βγάζει στον οδηγό ένα βήμα στο οποίο σου λεει σε ποιο path γίνεται η εγκατάσταση. Πρίν λίγο το εγκατέστησα! :blink:

δεν βγάζει για να διαλέξω...απλά πάνω πάνω στη λίστα που εμφανίζει λέει ότι αποθηκεύεται εδώ:

C:\Users\F1A6~1\AppData\Local\Temp\Flashtool

 

παρατήρησα πως όταν γίνεται η εγκατάσταση ο φάκελος είναι γεμάτος με κάποια αρχεία και φακέλους...μόλις όμως τελειώσει ξαφνικά αδειάζει...τι στο καλό συμβαίνει;; το έχω κάνει πάρα πολλές φορές...δεν γίνεται τίποτα...παραμένει άδειος και δεν μπορώ να συνεχίσω...Δεν υπάρχει κάποια λύση επιτέλους για να γίνω root; ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω

Link to comment
Share on other sites

δεν βγάζει για να διαλέξω...απλά πάνω πάνω στη λίστα που εμφανίζει λέει ότι αποθηκεύεται εδώ:

C:\Users\F1A6~1\AppData\Local\Temp\Flashtool

Μισό λεπτό γιατί όντως κάτι δεν κάνεις σωστά. Όταν λες "πάνω πάνω στη λίστα" εννοείς τα Downloads του Firefox; (ή τέλος πάντων όποιου browser χρησιμοποιείς)

 

Γιατί δεν αλλάζεις την τοποθεσία που σώζεις το αρχείο; Υπόψιν ότι αρχείο που κατεβάζεις θα πρέπει να έχει όνομα flashtool-0.8.0.0-windows.exe. Έχεις κάτι τέτοιο κατεβασμένο στον υπολογιστή σου;

παρατήρησα πως όταν γίνεται η εγκατάσταση ο φάκελος είναι γεμάτος με άποια αρχεία και φακέλους...μόλις όμως τελειώσει ξαφνικά αδειάζει...τι στο καλό συμβαίνει;; το έχω κάνει πάρα πολλές φορές...δεν γίνεται τίποτα...παραμένει άδειος και δεν μπορώ να συνεχίσω...Δεν υπάρχει κάποια λύση επιτέλους για να γίνω root; ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω

Ο φάκελος αυτός βρίσκεται στο path που δίνεις παραπάνω; Υποπτεύομαι ότι δεν κάνεις εγκατάσταση αλλά extract των αρχείων του setup.

 

Μια ακόμα ερώτηση. Στον υπολογιστή σου μπορείς να δεις τις καταλήξεις των αρχείων; (πχ .exe, .doc)

 

@joe003

Κατέβασε το SEUS και τα υπόλοιπα θα τα βρεις εύκολα

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εδω και μερικες μερες η ενταση του ακουστικου εχει πεσει πολυ σε σημειο να δυσκολευομαι να ακουσω τον αλλον και να αναγκαζομαι να χρησιμοποιω την ανοιχτη ακροαση .Εχει τυχει σε κανεναν αλλον?Το πιθανοτερο ειναι να ειναι θεμα hardware αλλα λετε να φτιαξει με επιδιωρθωση?Ειμαι root στην 4.0.4

Επισης χρησιμοποιω αυτο :

AOSP for Xperia ICS 0.431 v1.00 by ThilinaC και δεν μου δουλευει η εναλλαγη μεταξυ 2G-3G ,ετσι ειναι σε ολους?

Edited by guru11
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την I-Scream 11 και δεν δουλεύει αυτή η εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hatcyl.android.Disable_Auto_Brightness&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5oYXRjeWwuYW5kcm9pZC5EaXNhYmxlX0F1dG9fQnJpZ2h0bmVzcyJd ....

Καμία ιδέα κανείς;

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την I-Scream 11 και δεν δουλεύει αυτή η εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hatcyl.android.Disable_Auto_Brightness&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5oYXRjeWwuYW5kcm9pZC5EaXNhYmxlX0F1dG9fQnJpZ2h0bmVzcyJd ....

Καμία ιδέα κανείς;

 

Έχω την εντύπωση πως η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι μόνο για την stock rom, δεν νομίζω πως δουλεύει σε custom.

 

Να ρωτήσω εγώ τώρα, προσπαθ'ω να εγκαταστήσω αυτη τη rom (KA21.1) κάνω μέσα από cwm wipe dalvik cache και factory reset όπως αναφέρει, στη συνέχεια insytall zip from sd card, ολοκληρώνει την εγκατάσταση, όμως στην επανεκκίνηση το νινητό "παγώνει" στο logo της SONY. Καμιά ιδέα κανείς..?

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι μόνο για την stock rom, δεν νομίζω πως δουλεύει σε custom.

 

Να ρωτήσω εγώ τώρα, προσπαθ'ω να εγκαταστήσω αυτη τη rom (KA21.1) κάνω μέσα από cwm wipe dalvik cache και factory reset όπως αναφέρει, στη συνέχεια insytall zip from sd card, ολοκληρώνει την εγκατάσταση, όμως στην επανεκκίνηση το νινητό "παγώνει" στο logo της SONY. Καμιά ιδέα κανείς..?

Γίνεται, τότε, να φτιάξω την φωτεινότητα με τον τρόπο του zxr;

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί όντως κάτι δεν κάνεις σωστά. Όταν λες "πάνω πάνω στη λίστα" εννοείς τα Downloads του Firefox; (ή τέλος πάντων όποιου browser χρησιμοποιείς)

 

Γιατί δεν αλλάζεις την τοποθεσία που σώζεις το αρχείο; Υπόψιν ότι αρχείο που κατεβάζεις θα πρέπει να έχει όνομα flashtool-0.8.0.0-windows.exe. Έχεις κάτι τέτοιο κατεβασμένο στον υπολογιστή σου;

 

Ο φάκελος αυτός βρίσκεται στο path που δίνεις παραπάνω; Υποπτεύομαι ότι δεν κάνεις εγκατάσταση αλλά extract των αρχείων του setup.

 

Μια ακόμα ερώτηση. Στον υπολογιστή σου μπορείς να δεις τις καταλήξεις των αρχείων; (πχ .exe, .doc)

 

@joe003

Κατέβασε το SEUS και τα υπόλοιπα θα τα βρεις εύκολα

1) το πρόγραμμα το είχα κατεβάσει από ένα link που είχε δώσει κάποιος σε αυτό το θέμα (συγνώμη αλλά δεν θυμαμαι ποιος)

2) ονομάζεται "Flashtool-drivers.exe" και το update του "flashtool-update-0.8.x-0.8.6.0-windows_2.exe"

3) Έχω εγκαταστήσει χιλιάδες αρχεία στη ζωή μου άρα δεν μιλάμε για κάτι που δδεν ξέρω να κάνω, για αυτό και μου έχουν σπάσει τα νεύρα...

4) Ο φάκελος που υποτίθεται γίνεται η εγκατάσταση που όταν τελειώσει αδειάζει γίνεται στο "C:\Users\F1A6~1\AppData\Local\Temp\Flashtool"

5) Αν μου πείτε πως γίνεται μπορώ να ανεβάσω τις 8 φωτογραφίες που τράβηξα με τα βήματα για να καταλάβετε τι εννοώ

6) Αν το πρόβλημα είναι το αρχείο που έχω, μπορείτε να μου πείτε να το κατεβάσω από αλλού;;;

7) Μην ξεχνάμε πως το έχω ήδη δοκιμάσει σε 2 υπολογιστές, και εχω κανει και αναζητηση αλλα τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

4.1.Β.0.431 φιλε...

Δεν έχει βγει κάτι

Καλησπερα,εδω και μερικες μερες η ενταση του ακουστικου εχει πεσει πολυ σε σημειο να δυσκολευομαι να ακουσω τον αλλον και να αναγκαζομαι να χρησιμοποιω την ανοιχτη ακροαση .Εχει τυχει σε κανεναν αλλον?Το πιθανοτερο ειναι να ειναι θεμα hardware αλλα λετε να φτιαξει με επιδιωρθωση?Ειμαι root στην 4.0.4

Επισης χρησιμοποιω αυτο :

AOSP for Xperia ICS 0.431 v1.00 by ThilinaC και δεν μου δουλευει η εναλλαγη μεταξυ 2G-3G ,ετσι ειναι σε ολους?

Δοκίμασε επιδιόρθωση με SEUS. Αλλιώς σίγουρα θέμα hardware.

Έβαλα την I-Scream 11 και δεν δουλεύει αυτή η εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hatcyl.android.Disable_Auto_Brightness&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5oYXRjeWwuYW5kcm9pZC5EaXNhYmxlX0F1dG9fQnJpZ2h0bmVzcyJd ....

Καμία ιδέα κανείς;

 

Γίνεται, τότε, να φτιάξω την φωτεινότητα με τον τρόπο του zxr;

Πιθανόν να ισχύει αυτό που λεει ο kastorakos84 αλλά η βασικότερη ερώτηση είναι αν είσαι root; Αν ναι τότε κατά 99% θα κάνεις δουλειά με τον τρόπο μου.

1) το πρόγραμμα το είχα κατεβάσει από ένα link που είχε δώσει κάποιος σε αυτό το θέμα (συγνώμη αλλά δεν θυμαμαι ποιος)

2) ονομάζεται "Flashtool-drivers.exe" και το update του "flashtool-update-0.8.x-0.8.6.0-windows_2.exe"

3) Έχω εγκαταστήσει χιλιάδες αρχεία στη ζωή μου άρα δεν μιλάμε για κάτι που δδεν ξέρω να κάνω, για αυτό και μου έχουν σπάσει τα νεύρα...

4) Ο φάκελος που υποτίθεται γίνεται η εγκατάσταση που όταν τελειώσει αδειάζει γίνεται στο "C:\Users\F1A6~1\AppData\Local\Temp\Flashtool"

5) Αν μου πείτε πως γίνεται μπορώ να ανεβάσω τις 8 φωτογραφίες που τράβηξα με τα βήματα για να καταλάβετε τι εννοώ

6) Αν το πρόβλημα είναι το αρχείο που έχω, μπορείτε να μου πείτε να το κατεβάσω από αλλού;;;

7) Μην ξεχνάμε πως το έχω ήδη δοκιμάσει σε 2 υπολογιστές, και εχω κανει και αναζητηση αλλα τιποτα...

 

Κουρτίνα νούμερο 6 smarianina. Λάθος αρχείο έχεις. Αυτό κατεβάζεις και εγκαθιστάς.

Για να δούμε αν θα δουλέψει τώρα....

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση σας εχει τυχει να ακουγετε καποιος θορυβος ειτε κανετε κληση ειτε δεχεστε συμβαινει σπανια αλλα με ενοχλει ο ηχος ειναι σαν παρασιτα το κινητο ειναι ρουταρισμενο και γενικα το εκανε και στην ics/gb ξερετε τπτ?
Link to comment
Share on other sites

 

@joe003

Κατέβασε το SEUS και τα υπόλοιπα θα τα βρεις εύκολα

 

Θενκς,

το έκανα και πάλι συνέχίζω να έχω πρόβλημα.

Τελικά το πήγα στη vodafone, ελπίζω να με καλύπτει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση σας εχει τυχει να ακουγετε καποιος θορυβος ειτε κανετε κληση ειτε δεχεστε συμβαινει σπανια αλλα με ενοχλει ο ηχος ειναι σαν παρασιτα το κινητο ειναι ρουταρισμενο και γενικα το εκανε και στην ics/gb ξερετε τπτ?

 

Τί είδους θόρυβος; Υπόψιν ότι καμία φορά οι περίεργοι θόρυβοι που ακούμε μπορεί να οφείλονται στην ποιότητα του δικτύου ακόμα και στην συσκευή του συνομιλητή μας.

Φίλος έχει το Samsung Galaxy mini. Κάθε φορά που τον καλώ με το που το σηκώνει και πρίν μιλήσει ακούγεται ένα "ναι" σαν να το λεει κάποιος με σατυρικό τρόπο. Στην αρχή νόμιζα ότι μου έκανε πλάκα και άκουγε διάφορες "φιλοφρονήσεις" :D:X αλλά τελικά διαπίστωσα ότι ήταν η συσκευή του. :blink::wacko:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ τώρα, προσπαθ'ω να εγκαταστήσω αυτη τη rom (KA21.1) κάνω μέσα από cwm wipe dalvik cache και factory reset όπως αναφέρει, στη συνέχεια insytall zip from sd card, ολοκληρώνει την εγκατάσταση, όμως στην επανεκκίνηση το νινητό "παγώνει" στο logo της SONY. Καμιά ιδέα κανείς..?

 

Βασικά το αναφέρει στο θέμα πως ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε factory reset!

Φυσικά θα πρέπει να ήσουν πριν στην 4.0.4, να έχεις περάσει τον προτεινόμενο kernel και να έχεις φυσικά ξεκλείδωτο bootloader (που υποθέτω τα έχεις κάνει όλα αυτά).

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...