Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αυτόν εννοώ! Το έχω κάνει, να σου πω την αλήθεια κι εγώ κώλωνα, αλλά πραγματικά είναι πανεύκολο, και 10 λεπτά υπόθεση! Πραγματικά αξίζει, γιατί δε χάνεις τίποτα, αλλά αντίθετα κερδίζεις πολλά...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1409269

Αυτό εννοείς,ε; Το καλώδιο πως το έφτιαξες;

Αν μπορείς πες μας δυο τρία πράγματα, σίγουρα κι άλλοι χρήστες θέλουν να δοκιμάσουνε αλλά φοβούνται!

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τραβηγμένο με το neo v και αφιερωμένο στους φίλους του μηχανοκίνητου

 

εγω πιστευω οτι τραβαει καλυτερο βιντεο απο οτι φωτογραφιες παντως

Link to comment
Share on other sites

οχι, αν μπω απο wifi δεν εχω προβλημα

 

σημα 3g εχεις καλο..νομιζω το εχω παθει και εγω..δεν θυμαμαι καλα

 

Την official ICS 4.0.3 για το Neo V σου;;;

Να περιμένεις ένα μήνα!

:):):)

Τέλη Μαρτίου, αρχές Απρίλη υποτίθεται θα μας έρθει!

Έως τότε...

Δες πως θα γίνει το Neo V μας!

:D:D:D

http://www.youtube.com/watch?v=qJbDl8aikUk

 

ωραιο φαινεται αν και δεν παρατηρησα πολλες αλλαγες

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι τραβαει καλυτερο βιντεο απο οτι φωτογραφιες παντως

Λογικό αφού στο βίντεο δεν κάνει κάποια συμπίεση όπως στις φωτό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λογικό αφού στο βίντεο δεν κάνει κάποια συμπίεση όπως στις φωτό.

 

Λες να λυθεί το θέμα της συμπίεσης με την ICS;

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1409269

Αυτό εννοείς,ε; Το καλώδιο πως το έφτιαξες;

Αν μπορείς πες μας δυο τρία πράγματα, σίγουρα κι άλλοι χρήστες θέλουν να δοκιμάσουνε αλλά φοβούνται!

 

Ναι αυτό ακριβώς!

Το καλώδιο που έφτιαξα ήταν πολύ απλό, πήρα ένα καλώδιο από παλιό φορτιστή, το έκοψα σε μικρό μήκος, του ξεγύμνωσα τις 2 άκρες, και στη μία του έβαλα καρφίτσα με μονωτική ταινία, ενώ την άλλη την άφησα ξεγυμνωμένη (δε χρειάζεται να χωρίσετε το σύρμα στα δύο όπως φαίνεται το καλώδιο στις εικόνες των xda, έκανα ένα απλό κολπάκι που δούλεψε άψογα : τη ξεγυμνωμένη άκρη όταν την βάλετε στο ground του κινητού, περάστε τη ανάμεσα στις 2 άκρες του ground από το πάνω μέρος, έτσι ώστε να ακουμπάει ταυτόχρονα και στις 2. Ελπίζω να το καταλάβετε πως το εννοώ)

Εικόνα καλωδίου παρακάτω:

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=825651&stc=1&d=1324544653

 

Να σημειώσω πως χρειάζονται 2 άτομα για το επόμενο βήμα:

Ενώ ο ένας θα κρατάει συνδεδεμένο test point - ground με το καλώδιο που φτιάξαμε, ο άλλος συνδέει κινητό - υπολογιστή με το καλώδιο usb (λέω για 2 άτομα, διότι δεν πρέπει η σύνδεση test point - ground να χαθεί ή να μετακινηθεί το καλώδιο σε άλλο test point)

Τα windows θα πετάξουν ειδοποίηση ότι βρέθηκε νέα συσκευή, και τότε αμέσως αποσυνδέει το καλώδιο που φτιάξαμε από test point - ground

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=811819&stc=1&d=1323529033

 

Κατεβάζουμε το SEtool (από εδώ, εδώ ή εδώ), το αποσυμπιέζουμε, και πάμε χειροκίνητα και εγκαθιστούμε τους drivers από το φάκελο του SEtool που μόλις αποσυμπιέσαμε (δεξί κλικ στο "υπολογιστής μου"--->διαχείριση συσκευών---> δεξί κλικ στη συσκευή που αναγνωρίστηκε ---> ενημέρωση προγράμματος οδήγησης ---> ) αναζήτηση προγράμματος οδήγησης στον υπολογιστή μου ---> επιλέγουμε τον driver από το φάκελο του SEtool που μόλις αποσυμπιέσαμε)

 

Μετά κάνουμε επανεκκίνηση του υπολογιστή, τρέχουμε το SEtool και πατάμε Patch semcboot, και ακολουθώντας τις οδηγίες επί της οθόνης ολοκληρώνουμε το unlock!

 

Λίγη προσοχή θέλει στη σύνδεση του καλωδίου με test point - ground, αλλά γενικά θα δείτε ότι πρόκειται για πολύ εύκολη διαδικασία!

 

Λες να λυθεί το θέμα της συμπίεσης με την ICS;

Έχει λυθεί ναι, είμαι στην 4.0.3 mikegapinski και δε γίνεται συμπίεση (φωτό περίπου στα 4.6 mb)

Edited by rioener

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

@rioner

 

Με "έφτιαξες" και με τις δύο απαντήσεις σου!!!

:D:D:D:D:D:D:D:D

Άρα ουσιαστικά χρειάζομαι ένα καλώδιο με σχήμα Υ

Η μία άκρη του => \ /

και η άλλη => καρφίτσα

Θα το δοκιμάσω αργότερα!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα στερεοφωνικά HandsFree όλων των εταιρειών που χρησιμοποιούν βύσμα 3,5mm έχουν τέσσερις επαφές (κυλίνδρους) Δεξί και αριστερο ακουστικό, μικρόφωνο και - . Η SE έχει κάνει μία μαγκιά όπου έχει αναδιατάξει την σειρά των επαφών, με αποτέλεσμα αν βάλετε τα handsfree σε άλλη πηγή να ακούγεται χαμηλόφωνα, το κύκλωμα επανέλχεται με την πίεση του πλήκτρου κλήσης στο Hands free, (δοκιμάστε το με τα Handsfree στο pc και πατήστε το πλήκτρο κλήσης, θα δείτε πως ο ήχος επανέρχεται στα φυσιολογικά επίπεδα.

Με αυτό τον τρόπο η SE εξασφάλισε ότι δεν θα μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε handsfree άλλου κατασκευαστή.

 

Και φυσικα ουτε το ιδιο το handsfree μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αλλου. Μελανο σημειο για το κινητο.

Ακουστικα απλα παιζουν ομως; δεν εχω διαθεσιμα να δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

@rioner

 

Με "έφτιαξες" και με τις δύο απαντήσεις σου!!!

:D:D:D:D:D:D:D:D

Άρα ουσιαστικά χρειάζομαι ένα καλώδιο με σχήμα Υ

Η μία άκρη του => \ /

και η άλλη => καρφίτσα

Θα το δοκιμάσω αργότερα!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

Μπορείς να κάνεις και μία άκρη, όπως το λέω παραπάνω

(δε χρειάζεται να χωρίσετε το σύρμα στα δύο όπως φαίνεται το καλώδιο στις εικόνες των xda, έκανα ένα απλό κολπάκι που δούλεψε άψογα : τη ξεγυμνωμένη άκρη όταν την βάλετε στο ground του κινητού, περάστε τη ανάμεσα στις 2 άκρες του ground από το πάνω μέρος, έτσι ώστε να ακουμπάει ταυτόχρονα και στις 2. Ελπίζω να το καταλάβετε πως το εννοώ)

Καλά ξεκλειδώματα εύχομαι φίλε μου!

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Λες να λυθεί το θέμα της συμπίεσης με την ICS;

Δεν είναι θέμα Android η συμπίεση αλλά χαζομάρα της SE (για να μην πω τίποτα άλλο και χρειαστεί να σβήσω το post μου :p :lol: )

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα Android η συμπίεση αλλά χαζομάρα της SE (για να μην πω τίποτα άλλο και χρειαστεί να σβήσω το post μου :p :lol: )

 

Με αλλο software λυνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα Android η συμπίεση αλλά χαζομάρα της SE (για να μην πω τίποτα άλλο και χρειαστεί να σβήσω το post μου :p :lol: )

 

Δεν στέλνουμε μαζικά όλοι οι κάτοχοι κάνα mail στην Sony να το διορθώσουν στην αναβάθμιση ρε παιδιά?

Πάντως το κινητό είναι Γ@μ@το έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος:)

Link to comment
Share on other sites

και να στείλουμε δεν θα πετύχουμε τίποτα...αυτοί τώρα νοιάζονται για την νέα σειρά του 2012...

ας ελπίσουμε ότι στην αναβάθμιση θα δούμε "φως" ....καλύτερα να γράψω ποιότητα

Link to comment
Share on other sites

Με αλλο software λυνεται;

 

Δεν το έχω δοκιμάσει φίλε μου. Δεν είμαι και πολύ της φωτογραφίας.

 

Με τη stock rom είχα δοκιμάσει διάφορα προγράμματα (camera zoom FX, HDR Camera κλπ), αλλά πάλι συμπιεσμένες έβγαιναν οι φωτό, ενώ τώρα που πέρασα στο παγωτό μέσω MIUI δε συμπιέζονται... Οπότε πιστεύω πως παίζει ρόλο rom και/ή kernel....

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1489362

Εδώ έχει μια βελτίωση στο θέμα με τις φώτο!

Έχει καλύτερες libraries υποτίθεται, άρα οι φώτο δεν είναι θέμα μόνο προγράμματος.

Το έχω εγκαταστήσει.

Άλλοι λένε ότι δουλεύει, άλλοι λένε πως δε δουλεύει.

Τρελή διαφορά πάντως μην περιμένετε.

Και κάτι που έχω παρατηρήσει, είναι πως δε δουλεύουν πια οι εφαρμογές QR, μου γράφει πως η Κάμερα χρησιμοποιείται ήδη - βέβαια δεν είμαι σίγουρος πως για αυτό φταίει αυτό το tweak!

Όπως και να' χει, όποιος θέλει το δοκιμάζει!

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ακριβώς!

Το καλώδιο που έφτιαξα ήταν πολύ απλό, πήρα ένα καλώδιο από παλιό φορτιστή, το έκοψα σε μικρό μήκος, του ξεγύμνωσα τις 2 άκρες, και στη μία του έβαλα καρφίτσα με μονωτική ταινία, ενώ την άλλη την άφησα ξεγυμνωμένη (δε χρειάζεται να χωρίσετε το σύρμα στα δύο όπως φαίνεται το καλώδιο στις εικόνες των xda, έκανα ένα απλό κολπάκι που δούλεψε άψογα : τη ξεγυμνωμένη άκρη όταν την βάλετε στο ground του κινητού, περάστε τη ανάμεσα στις 2 άκρες του ground από το πάνω μέρος, έτσι ώστε να ακουμπάει ταυτόχρονα και στις 2. Ελπίζω να το καταλάβετε πως το εννοώ)

Εικόνα καλωδίου παρακάτω:

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=825651&stc=1&d=1324544653

 

Να σημειώσω πως χρειάζονται 2 άτομα για το επόμενο βήμα:

Ενώ ο ένας θα κρατάει συνδεδεμένο test point - ground με το καλώδιο που φτιάξαμε, ο άλλος συνδέει κινητό - υπολογιστή με το καλώδιο usb (λέω για 2 άτομα, διότι δεν πρέπει η σύνδεση test point - ground να χαθεί ή να μετακινηθεί το καλώδιο σε άλλο test point)

Τα windows θα πετάξουν ειδοποίηση ότι βρέθηκε νέα συσκευή, και τότε αμέσως αποσυνδέει το καλώδιο που φτιάξαμε από test point - ground

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=811819&stc=1&d=1323529033

 

Κατεβάζουμε το SEtool (από εδώ, εδώ ή εδώ), το αποσυμπιέζουμε, και πάμε χειροκίνητα και εγκαθιστούμε τους drivers από το φάκελο του SEtool που μόλις αποσυμπιέσαμε (δεξί κλικ στο "υπολογιστής μου"--->διαχείριση συσκευών---> δεξί κλικ στη συσκευή που αναγνωρίστηκε ---> ενημέρωση προγράμματος οδήγησης ---> ) αναζήτηση προγράμματος οδήγησης στον υπολογιστή μου ---> επιλέγουμε τον driver από το φάκελο του SEtool που μόλις αποσυμπιέσαμε)

 

Μετά κάνουμε επανεκκίνηση του υπολογιστή, τρέχουμε το SEtool και πατάμε Patch semcboot, και ακολουθώντας τις οδηγίες επί της οθόνης ολοκληρώνουμε το unlock!

 

Λίγη προσοχή θέλει στη σύνδεση του καλωδίου με test point - ground, αλλά γενικά θα δείτε ότι πρόκειται για πολύ εύκολη διαδικασία!

 

 

Έχει λυθεί ναι, είμαι στην 4.0.3 mikegapinski και δε γίνεται συμπίεση (φωτό περίπου στα 4.6 mb)

 

Με αυτον το τροπο ισχυει οτι χανουμε εγγυησει και αλλα τετοια? Με αυτον το τροπο κανουμε unlock, τη rom του mikegapinski πως τη περναμε?

το καλωδιο ειναι ενα απλο καλωδιο ή κατι ιδιαιτερο?

Edited by devill0
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα ουτε το ιδιο το handsfree μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αλλου. Μελανο σημειο για το κινητο.

Ακουστικα απλα παιζουν ομως; δεν εχω διαθεσιμα να δοκιμασω.

Ναι, και ναι!! :)

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος μπορει να στειλει το λινκ για την beta ics σε unlock bootloader απο τους xda που ειχαν οδηγο με τα διορθωμενα bugs κτλ γιατι δεν τον βρισκω?

Sony Ericsson Xperia Neo V black rooted/unlock bootloader via TP/CWM Recovery/4.1.c.0.7 Baseband/1.8Ghz Supercharged/16GB-C4 Kingston microSD/Link2SD @ 1GB sd-ext3

 

Πωλειται bluetooth headset Sony Ericsson MW600 λευκο αγρατσουνιστο!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτον το τροπο ισχυει οτι χανουμε εγγυησει και αλλα τετοια? Με αυτον το τροπο κανουμε unlock, τη rom του mikegapinski πως τη περναμε?

το καλωδιο ειναι ενα απλο καλωδιο ή κατι ιδιαιτερο?

 

Απλό καλώδιο είναι, για τη ρομ δες το 4ο "βήμα" από εδώ (FLASHING KERNELS/ROMS)

 

παιδια καποιος μπορει να στειλει το λινκ για την beta ics σε unlock bootloader απο τους xda που ειχαν οδηγο με τα διορθωμενα bugs κτλ γιατι δεν τον βρισκω?

 

Δε ξέρω αν εννοείς αυτό

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι ηταν ενα που ελεγε κ για τα bugs που διορθωσανε κ το βρηκα απο εδω μεσα κ ητανε και καποιος απο δω(δεν ξερω αν ησουν εσυ) που λεει οτι το εχει βαλει κ λειτουργει κανονικα..

Sony Ericsson Xperia Neo V black rooted/unlock bootloader via TP/CWM Recovery/4.1.c.0.7 Baseband/1.8Ghz Supercharged/16GB-C4 Kingston microSD/Link2SD @ 1GB sd-ext3

 

Πωλειται bluetooth headset Sony Ericsson MW600 λευκο αγρατσουνιστο!

Link to comment
Share on other sites

Απλό καλώδιο είναι, για τη ρομ δες το 4ο "βήμα" από εδώ (FLASHING KERNELS/ROMS)

 

ωραια μπορεις τωρα να μου πεις απο που θα κατεβασω τη rom και το kernel?

επισης στον οδηγο για το unlock στο σημειο που συνδεουμαι το κινητο στο pc το κινητο ειναι ανοιχτο ή κλειστο?

μπορεις να βαλεις ενα screenshot απο το κινητο ή ειναι ετσι mikegapinski-se-neo-v-android-4-0/

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα f*ck yeah! παρακαλειται ο τρομερος πανεμορφος εκπληκτικος που το εχει ηδη εγκαταστησει να μου δωσει τα φωτα του για να το κανω σωστα..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1514399

Edited by qCance4gr

Sony Ericsson Xperia Neo V black rooted/unlock bootloader via TP/CWM Recovery/4.1.c.0.7 Baseband/1.8Ghz Supercharged/16GB-C4 Kingston microSD/Link2SD @ 1GB sd-ext3

 

Πωλειται bluetooth headset Sony Ericsson MW600 λευκο αγρατσουνιστο!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...