Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω ξεγράψει κάποιες κι ακόμα εμφανίζεται...ποια είναι για αυτό το θέμα πιο συγκεκριμένα;;

 

Είναι αυτό: UpdateCenter.apk (Update Center)

Ραφαήλ Μητόπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για unlocked bootloaders έχω να πω ότι η ανάπτυξη της 4.2.2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2227490 και του 3.4 kernel πηγαίνει από το καλό στο καλύτερο!!! Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερη σε χαρακτηριστικά από την CM10 (4.1.2) και οι πιο σημαντικές ελλείψεις μέχρι στιγμής είναι μόνο το ράδιο και το 720p. Την έχω 4 μέρες και είχα μόνο μία φορά επανεκκίνηση από μόνο του και γενικός είναι πολύ γρήγορη και τέλος σε όποιον δεν αρέσει το stock android υπάρχουν και θέματα ώστε να είναι σαν stock sony, samsung κτλ!!!
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας....

ήθελα να κάνω ερώτηση σχετίκα με την εφαρμογή link2sd

είμαι κάτοχος neo v, το έχω root και επίσης κλειδωμένο bootloader.

εάν κάποιες εφαρμογές συστήματος (/system/app) όπως το stock browser (internet) το μετατρέψω σε εφαρμογή χρήστη ώστε μετά να μπορέσω να το κάνω σύνδεση στην κάρτα sd (apk,dex,lib) και επίσης να μπορέσω να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή greenify, θα έχω κάποιο πρόβλημα στη συγκεκριμένη εφαρμογή κατά την εκτέλεση της???

το ρωτάω εκ των υστέρων μιας και δοκίμασα να το κάνω στο crash monitor, όπου πέτυχε σε πρώτη φαση και μπόρεσα να χρησιμοποιήσω και το greenify σε αυτήν την εφαρμογή, αλλά όταν από περιέργεια προσπάθησα να το γυρίσω μέσω link2sd σε εφαρμογή συστήματος δυστυχώς δεν πέτυχε.....

προσπαθησα με root explorer να το ξαναεγκαταστήσω το apk του crash monitor,πέτυχε αλλά οχι σαν /system/app, αλλά σαν /data/app...

οπότε η ερώτηση μου αφορά στο εάν επηρεάζονται αρνητίκα οι εφαρμογές συστήματος όταν μετατραπούν σε εφαρμογές χρήστη και κατόπιν σύνδεση στην sd (όχι μετακίνηση)

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει διαθεσιμο το official ελληνικο firmware gr-en ics 4.0.4 6.1.1.B.1.10 . Το ανεβαζω σε λιγο. Οποιος θελει το κατεβαζει και το βλασαρει με το flashtool. Αγωνιστηκα αλλα τα καταφερα να επαναφερω το κινητο στην αρχικη του θεση αντιπροσωπιας. Ψαχνω και για την ελληνικη εκδοση gb 2.3.7 αλλα δεν βρικσω.

Οσο αφορα το μπλε λεντ για τις ειδοποιησεις των αναπαντητων κλνσεων που γραφω παραπανω, δεν βρηκα λυση αλλα τελικα βολευτηκα κατεβαζοντας απο Play Store το Illumination Bar Notification που οταν υπαρχει καποια ειδοποιηση αναβει η μπαρα

Link to comment
Share on other sites

που εισαι ρε τολιος32

 

φιλτατε φαινεται καλη γρηγορη....λιγα lag...απλα ειναι σαν να δουλευει το κινητο με 2,3...αρκετα καλη :lol:

Link to comment
Share on other sites

φιλτατε φαινεται καλη γρηγορη....λιγα lag...απλα ειναι σαν να δουλευει το κινητο με 2,3...αρκετα καλη :lol:

 

μαλον θα περιμενω λιγο ακομα καθως ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο τη μιουι4

μονο που εχει ενα θεματακη με τα παιχνιδια

2,3 ενοεις ginger

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εντυπώσεις μετά από 5 μέρες με την Ultimate HD 3.0.2 - locked b/l

1. Η μπαταρία μετά βίας κρατάει 1 μέρα (και μετά από fullcharge και wipe battery stats καμία βελτίωση)

2. Στην αρχή που δεν είχα πολλές εφαρμογές πάνω, το κινητό δούλευε σφαίρα με σχεδόν μηδενικό lag, όσο όμως το φορτώνω εφαρμογές και μειώνεται η ελεύθερη RAM το κινητό ζορίζεται αρκετά όπως πριν αλλάξω ROM. Και το κακό είναι ότι πριν είχα 30-40mb ελεύθερη RAM και λογικό να λάγκαρε, αλλά τώρα με 100+ ελεύθερη RAM και να λαγκάρει, είναι ψιλοαπογοήτευση.

3. Υπάρχει θέμα με το όριο ελληνικών χαρακτήρων στα sms και η μόνη σοβαρή λύση είναι το Go SMS, μιας και το Handcent δεν υποστηρίζεται.

 

Τελικά αξίζει σαν ROM, υπάρχει μια κάποια βελτίωση σε σχέση με τη stock ICS, αλλά μέχρι εκεί.

Ίσως με μια αλλαγή και του kernel να εμφάνιζε μεγαλύτερη βελτίωση, αλλά ας όψεται o κλειδωμένος b/l :)

 

ΥΓ. Στα καλά καθούμενα το semc.video.apk, σταμάτησε να λειτουργεί και δεν παίζει βίντεο το κινητό, έχει συμβεί σε κανέναν άλλο? υπάρχει καμιά λύση? Έχει κανένας το apk να το κάνω επανεγκατάσταση?

Edited by OutLaw_264

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

http://vr-zone.com/articles/exclusiveandroid-5-0-to-come-in-late-october-will-be-well-optimized/36950.html Αυτό που λέω συνέχεια, βελτιστοποίηση του λογισμικού και όχι του υλικού...αν ισχύει βέβαια....
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εντυπώσεις μετά από 5 μέρες με την Ultimate HD 3.0.2 - locked b/l

1. Η μπαταρία μετά βίας κρατάει 1 μέρα (και μετά από fullcharge και wipe battery stats καμία βελτίωση)

2. Στην αρχή που δεν είχα πολλές εφαρμογές πάνω, το κινητό δούλευε σφαίρα με σχεδόν μηδενικό lag, όσο όμως το φορτώνω εφαρμογές και μειώνεται η ελεύθερη RAM το κινητό ζορίζεται αρκετά όπως πριν αλλάξω ROM. Και το κακό είναι ότι πριν είχα 30-40mb ελεύθερη RAM και λογικό να λάγκαρε, αλλά τώρα με 100+ ελεύθερη RAM και να λαγκάρει, είναι ψιλοαπογοήτευση.

3. Υπάρχει θέμα με το όριο ελληνικών χαρακτήρων στα sms και η μόνη σοβαρή λύση είναι το Go SMS, μιας και το Handcent δεν υποστηρίζεται.

 

Τελικά αξίζει σαν ROM, υπάρχει μια κάποια βελτίωση σε σχέση με τη stock ICS, αλλά μέχρι εκεί.

Ίσως με μια αλλαγή και του kernel να εμφάνιζε μεγαλύτερη βελτίωση, αλλά ας όψεται o κλειδωμένος b/l :)

 

ΥΓ. Στα καλά καθούμενα το semc.video.apk, σταμάτησε να λειτουργεί και δεν παίζει βίντεο το κινητό, έχει συμβεί σε κανέναν άλλο? υπάρχει καμιά λύση? Έχει κανένας το apk να το κάνω επανεγκατάσταση?

 

Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει σαν Rom αφού τις ίδιες επιδόσεις και μπορεί με μικρότερο lag, τις είχε το κινητό με stock ics και τα κόλπα του zxr.

Όσο για το βίντεο νομίζω ότι έχει θέμα η συγκεκριμένη Rom. Διάβασε λίγο το αρχικό ποστ του developer, αν θυμάμαι καλά, το γράφει

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2243496 Ακολουθώ αυτόν τον οδηγό αλλά δεν δουλεύει με τίποτα.. Ξέρει κανείς τι παίζει;
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο καιρός για ανανέωση. Λήγει το συμβόλαιο μου και σκέφτομαι για νέα συσκευή. Με το Neo V έμεινα υπερ-ευχαριστημένος. Ποιο κινητό θα προτείνατε στο ίδιο στυλ περίπου, value for money, γύρω στο 200άρι (που είχα πάρει και το Neo V);
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο καιρός για ανανέωση. Λήγει το συμβόλαιο μου και σκέφτομαι για νέα συσκευή. Με το Neo V έμεινα υπερ-ευχαριστημένος. Ποιο κινητό θα προτείνατε στο ίδιο στυλ περίπου, value for money, γύρω στο 200άρι (που είχα πάρει και το Neo V);

 

http://www.skroutz.gr/s/1975772/LG-Optimus-4X-HD-P880.html Για αυτά που προσφέρει η τιμή είναι πααααααρα πολύ χαμηλή!!!

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Έχει γεμίσει η internal memory του κινητού μίας φίλης μου και η λύση είναι το hard reset.

 

Σκέφτηκα βέβαια να της περάσω και κάποια άλλη rom, οπότε θα ήθελα να μου πείτε αν μπορείτε, αν υπάρχει κάποιος οδηγός εδώ μέσα για root και αν χρειάζεται να ξεκλειδώσω τον bootloader (διάβασα με λίγο ψάξιμο ότι αρκετοί έχετε κάνει root, αλλά έχετε κλειδωμένο bootloader) και επίσης αν και πώς μπορώ να μεγαλώσω τη χωρητικότητα της internal memory; Στο Desire και στο Galaxy 3 κάναμε ext4 partition στην sdcard και με ειδικό script που τρέχαμε μέσω terminal ανέβαινε η χωτηρικότητα τής internal memory.

 

Sorry που ρωτάω, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Sony. Eίδα και στο xda κάποιον οδηγό σχετικά με κοννέκτορες, για το ξεκλείδωμα του bootloader και είπα να ρωτήσω τους ποιο ειδικούς σχετικά με τη συσκευή, εδώ μέσα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τη γινετε με το flash στο ICS γιατι δεν μου παιζει.και επισης πολλες φορες θερμαινετε η μπαταρια σε σας?

 

το βρηκα,απο οτι διαβασα αποσυρθηκε απο play store και γινετε χειροκινητα απο την σελιδα της adobe (http://forums.adobe.com/message/4675670#4675670)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...