Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχει δοκιμασει κανεις τη miui 4 να μου πει αν εχει τιποτα bugs πχ HDMI κτλ?

μπαινει πανω απο ics η gb?

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Χρόνια πολλά! Έχω ένα πρόβλημα με το κινητό τις 2 τελευταίες μέρες, δεν ακούγονται οι κλησεις η μουσική κτλ απο το ηχείο...αντίθετα με τα hands free παίζουν τα πάντα απο μουσική χωρίς βεβαια να ακούω όταν με καλούν:(. Έχει κανείς να προτείνει κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!!

 

Δοκίμασα να αλλάξω τα λευκά καλύμματα (μπροστά και πίσω) που ήταν λίγο χτυπημένα, με καινούργια blue που πήρα μέσω e-bay.

Το κινητό έγινε κούκλα εμφανισιακά, αλλά κάτι χάλασε στις συνδέσεις που έκανα.

Έτσι δεν ακούγεται τίποτα από φωνή την ώρα που κάνω ή δέχομαι κλήσεις:(

Τα υπόλοιπα parts (οθόνη, επεξεργατής, μπαταρία, καλύμματα κ.λ.π) είναι jet

Δεν ξέρω αν παίρνει επισκευή, ούτε πως να την κάνω, ούτε πόσο περίπου στοιχίζει...

 

Έτσι σκέφτηκα να το πουλήσω για ανταλλακτικά...

Γίνεται;

Και αν ναι, πόσο νομίζεται ότι θα πιάσει?

 

Τι με συμβουλεύεται να κάνω;

 

ευχαριστώ εκ των προτερων...

 

καλησπέρα και χρόνια πολλά.ελπίζω να μην πέταξες τα παλιά.απο την εσωτερική μεριά του μπροστινού καλύμματος στο πανω μέρος είναι όλοι οι σενσορες. Προφανώς δεν το ξεκολλησες καλά και δεν μεταφέρθηκαν ολοι στο καινούριο. Ζέστανε με εναν αναπτηρα ενα ίσιο κατσαβίδι (λίγο όμως) για να λιωσεις την κόλλα απο το παλιό και ξανάβαλε το προσεκτικά στο νεο.το ιδιο ακριβώς Επαθα και εγώ και μετα όλα ήταν οκ.δοκίμασε και πες.

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις τη miui 4 να μου πει αν εχει τιποτα bugs πχ HDMI κτλ?

μπαινει πανω απο ics η gb?

 

Κανένα πρόβλημα λίγο βαριά απλώς θα σου αρέσει νομίζω γενικά σαν rom στο HDMI δεν το έχω δοκιμάσει εγώ έχω ακούσει όμως ότι παίζει κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρόνια πολλά.ελπίζω να μην πέταξες τα παλιά.απο την εσωτερική μεριά του μπροστινού καλύμματος στο πανω μέρος είναι όλοι οι σενσορες. Προφανώς δεν το ξεκολλησες καλά και δεν μεταφέρθηκαν ολοι στο καινούριο. Ζέστανε με εναν αναπτηρα ενα ίσιο κατσαβίδι (λίγο όμως) για να λιωσεις την κόλλα απο το παλιό και ξανάβαλε το προσεκτικά στο νεο.το ιδιο ακριβώς Επαθα και εγώ και μετα όλα ήταν οκ.δοκίμασε και πες.

σε ευχαριστώ για την απάντηση...

κόπηκε το καλωδιακι από τον ένα σένσορα...

οπότε δεν διορθώνεται

 

τι άλλες επιλογές μπορεί να έχω;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση...

κόπηκε το καλωδιακι από τον ένα σένσορα...

οπότε δεν διορθώνεται

 

τι άλλες επιλογές μπορεί να έχω;

 

Αν ηταν απο την πρόσοψη και όχι απο την μεριά του κινητού ψαξε στο eBay για front cover με digitizer. Κανει κάνα 40αρι αν θυμάμαι καλά. Ζύγισε τα και δες τι σε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

 

ρε παιδια κατεβαζω απο το λινκ αυτο τη miui και το CWM δεν τη βλεπει

ενω την ultimate τη βλεπει κανονικα γιατη??????????

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κατεβαζω απο το λινκ αυτο τη miui και το CWM δεν τη βλεπει

ενω την ultimate τη βλεπει κανονικα γιατη??????????

Αν και δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο αν είσαι με locked bootloader μάλλον είσαι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις τη miui 4 να μου πει αν εχει τιποτα bugs πχ HDMI κτλ?

μπαινει πανω απο ics η gb?

 

Εγω παρ ολο που προσπαθησα να την περασω μεσω cwn την μια φορα δεν την εβλεπε καθολου για να κανω εγκατασταση μονο την zelly εβλεπε και την αλλη φορα αφου την ειδε φορτωσε κατι εκει καμια σχεση με εγκατασταση και μετα το τηλεφ δεν ανοιγε και δεν ξανα ασχοληθηκα. Τωρα εχω γυρισει στην ICS μεσω seus και εγινα ροοτ με το προγραμματακι που βρηκε ο φιλος Κωστας (duc) Και ολα

πανε καλα, και η zelly πουτην λεμε καλη για ενα μηνα καλη ηταν μετα αρχισαν απιστευτα κολληματα οπως και η HD

 

Αν και δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο αν είσαι με locked bootloader μάλλον είσαι εδώ.

 

το ιδιο με εμενα δεν την βλεπει να την εγκαταστησω

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

η εγκατασταση για MIUI σε locked bootloader γινεται απο το backup and restore της cwm

αποσυμπιεζεις και βαζεις χυμα τον φακελο clockworkmod στην sd και μετα μπαινεις στην cwm και απο το backup and restore κανεις restore

τον φακελο με τα αρχεια της MIUI θα τον δει μεσα στο backup and restore οταν πας να κανεις restore

φυσικα πριν κανεις το restore πρεπει να κανεις την απαραιτητη προετοιμασια που λεει ο developer στις οδηγιες εγκαταστασης wipe factory reset π.χ. και ολα αυτα τα σχετικα

Edited by admen
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει 100% κάτι τέτοιο όμως μιας και εγώ σε Locked bootloader την έβαλα όπως όλες τις άλλες rom...άρα μήπως δεν κάνανε κάτι σωστά????
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει 100% κάτι τέτοιο όμως μιας και εγώ σε Locked bootloader την έβαλα όπως όλες τις άλλες rom...άρα μήπως δεν κάνανε κάτι σωστά????

 

τα εχω κανει τοσες φορες που αποκλειεται να κανω λαθος, εγω γυρισα στην ICS και ειμαι ευχαριστημενη αφου οι αλλες τρωγανε φοβερο

κολημα παταγα σημερα το εικονιδιο κινητο και φορτωνε αυριο.....εεε σιγα μην ασχοληθω περαιτερω και οταν γυρισα πισω απο καποια εφαρμογη ή γενικα μεσα στο μενου κολαγε πολυ κι ολα τα εικονιδια ηταν γκρι οσπου να φορτωσει μου εσπαγε τα νεευρα

αλλα διαβαζοντας παραπανω τον φιλο λεειι οτι την αποσυμπιεζουμε αφου την βαλοουμε στο φακελο του cwm και κανοντας restore θα την δει, περιεργο που φανεται τι restore να κανω αφου θελωω να την κανω εγκατασταση, τελος παντων δεεν ξανα ασχολουμαι μ αλλες ρομ αφου η ICS προς το παρων τουλαχιστον δεν εχει κανενα προβλημα

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει 100% κάτι τέτοιο όμως μιας και εγώ σε Locked bootloader την έβαλα όπως όλες τις άλλες rom...άρα μήπως δεν κάνανε κάτι σωστά????

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=38598450&postcount=908

 

εδω ειναι οι οδηγιες εγκαταστασης για locked bootloader και τα αρχεια που δινουν εγκαθιστανται μονο με αυτο τον τροπο γι αυτο και δεν τα βλεπει η cwm οπως τις αλλες ρομ παρα μονο στο backup and restore απ οπου και γινεται η ολη διαδικασια

εσυ προφανως εβαλες αυτη που ειναι για unlocked bootloader και φλασαρεται κανονικα οπως και οι υπολοιπες ρομ ...τωρα αν κανει η οχι για locked bootloader αυτο δεν το ξερω

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα εγγραφη στο forum και ηθελα να ρωτησω αν εχει ακουσει κανεις τιποτα για το New ICS firmware (6.1.1.B.1.89).

βρηκα σε ενα site οτι μολις βγηκε στην Ιταλία.Θα ερθει και σε εμας καποια στιγμη?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύμηνες δοκιμές με άπειρες roms από 2.3 έως και 4.2.2 έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα: πρώτο και κυριότερο, το κινητό μας τρέχει τέλεια μόνο με GB. Κακά τα ψέματα όσο καλές είναι κάποιες ICS όπως οι UltimateHD ή η Viper, με τον καιρό αρχίζουν και βγάζουν κολλήματα....Επίσης, αναφορικά με τις JB σχεδόν όλες είναι CM10 based με ότι ελλείψεις αυτό συνεπάγεται (HDMI, 720p video κτλ). Από πλευράς ταχύτητας είναι πάρα πολύ καλές, πλησιάζουν την GB και ειδικά ο 3.0.8 kernel είναι αρκετά ελπιδοφόρος! Προσωπικά προτίμησα να μείνω σε stock ICS .587 ,γιατί μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά από την GB, η οποία με root και απεγκατάσταση άχρηστων εφαρμογών την παλεύει αρκετά καλά, και πιστεύω ότι θα γίνει αρκετά καλύτερη αν και όποτε βγει 3.x kernel και για ICS! :)
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις έβαλα την ATOMIC. Τρέχει καλά αλλά δεν με αφήνει να βάλω τον λογαριασμό μου Google. Μου λέει πως δεν ταιριάζουν το username με το password. Τα ίδια μόλις έβαλα και στο pc και μου άνοιξε κανονικά απο εκεί. Καμιά λύση???Όπως επίσης δεν βρίσκει το αρχείο με το Backup των επαφών μου για να το επαναφέρω. Αν δε κάνω τα παραπάνω δε μπορώ να την τεστάρω...:O
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις έβαλα την ATOMIC. Τρέχει καλά αλλά δεν με αφήνει να βάλω τον λογαριασμό μου Google. Μου λέει πως δεν ταιριάζουν το username με το password. Τα ίδια μόλις έβαλα και στο pc και μου άνοιξε κανονικά απο εκεί. Καμιά λύση???Όπως επίσης δεν βρίσκει το αρχείο με το Backup των επαφών μου για να το επαναφέρω. Αν δε κάνω τα παραπάνω δε μπορώ να την τεστάρω...:O

 

Αν εννοείς την Atomic GB εμένα μια χαρά μπήκε στο λογαριασμό και κατέβασα κανονικά και εφαρμογές. Για το backup των επαφών δεν ξέρω να σου πω γιατί τις επανέφερα μέσω του λογαριασμού....

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την Atomic GB εμένα μια χαρά μπήκε στο λογαριασμό και κατέβασα κανονικά και εφαρμογές. Για το backup των επαφών δεν ξέρω να σου πω γιατί τις επανέφερα μέσω του λογαριασμού....

 

..........Τι στο καλό ρε ****το.....θα την ξαναπεράσω αν είναι γιατί έκανα μια εξυπνάδα....απο την viper έβαλα απ'ευθείας την ATOMIC και απλά άλλαξα τον Kernel. Θα το δοκιμάσω όπως λέει ο οδηγός αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις έβαλα την ATOMIC. Τρέχει καλά αλλά δεν με αφήνει να βάλω τον λογαριασμό μου Google. Μου λέει πως δεν ταιριάζουν το username με το password. Τα ίδια μόλις έβαλα και στο pc και μου άνοιξε κανονικά απο εκεί. Καμιά λύση???Όπως επίσης δεν βρίσκει το αρχείο με το Backup των επαφών μου για να το επαναφέρω. Αν δε κάνω τα παραπάνω δε μπορώ να την τεστάρω...:O

 

Αν και φανταζομαι το εχεις δοκιμασει κανε καμια εκκαθαριση δεδομενων και προσωρινης μνημης. Επισης δοκιμασε να συνδεθεις απο αλλη εφαρμογη π.χ youtube, αν θυμαμαι καλα ειναι ηδη εγκατεστημενο. Χθες το βραδυ την εβαλα και εγω αυτη την ρομ και για την ωρα μοιαζει να ειναι γρηγορη (οχι και τιποτα το φοβερο βεβαια) με nightelf kernel v10 στο 1.4 o/c. Παντως τετοιο προβλημα με τη συνδεση στο λογαριασμο μου δεν μου εκανε εμενα... απλα εφαγε ενα σκαλωμα μολις συνδεθηκα απο το play store, αλλα μετα που το ξανανοιξα εκανε αυτοματα αναβαθμιση και κανενα αλλο προβλημα.

Η μπαταρια με προβληματιζει γιατι αν θυμαμαι καλα γενικα κρατουσε λιγοτερο στην gb σε σχεση με την ics.

A! και επισης δεν μπορω να βρω πως να κανω fullscreen την φωτο επαφης οταν με καλουν ή καλω εγω, δεν θυμαμαι αν γενικως επαιζε κατι τετοιο στην gb!

 

..........Τι στο καλό ρε ****το.....θα την ξαναπεράσω αν είναι γιατί έκανα μια εξυπνάδα....απο την viper έβαλα απ'ευθείας την ATOMIC και απλά άλλαξα τον Kernel. Θα το δοκιμάσω όπως λέει ο οδηγός αν είναι.

Δε νομιζω να ειναι αυτο.... και γω πανω απο την hd ultimate την περασα αλλαζοντας πρωτα κερνελ, ετσι και αλλιως φανταζομαι ειχες κανει ολα τα format, factory reset klp..

Edited by xristos9298
Link to comment
Share on other sites

..........Τι στο καλό ρε ****το.....θα την ξαναπεράσω αν είναι γιατί έκανα μια εξυπνάδα....απο την viper έβαλα απ'ευθείας την ATOMIC και απλά άλλαξα τον Kernel. Θα το δοκιμάσω όπως λέει ο οδηγός αν είναι.

 

Ίσως και να είναι αυτό..γιατί και εγώ πρώτα πέρασα με flashtool την stock .62

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

A! και επισης δεν μπορω να βρω πως να κανω fullscreen την φωτο επαφης οταν με καλουν ή καλω εγω, δεν θυμαμαι αν γενικως επαιζε κατι τετοιο στην gb!

 

Όντως δεν υπήρχε κάτι τέτοιο στην Gb. Αναγκαστικά με μικρό εικονίδιο ή αν προσπαθήσεις να αλλάξεις το συγκεκριμένο αρχείο με αυτό κάποιας ics.

 

Δε νομιζω να ειναι αυτο.... και γω πανω απο την hd ultimate την περασα αλλαζοντας πρωτα κερνελ, ετσι και αλλιως φανταζομαι ειχες κανει ολα τα format, factory reset klp..

 

Ναι ρε συ εννοείται.Τώρα φλασάρω την stock 0.62 και θα δούμε αν έφταιγε αυτό.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια παιδιά.Δε ξέρω τι άλλο να κάνω όποιος έχει καμιά καλύτερη ιδέα ας πει.
Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια παιδιά.Δε ξέρω τι άλλο να κάνω όποιος έχει καμιά καλύτερη ιδέα ας πει.

μια ακομα αποψη ειναι να απεγκαταστησεις to gmail, youtube, playstore, να τα ξαναπερασεις μεσω cwm μηπως και στρωσει...

οσο για τις επαφες, αποθηκευονται στο sdcard/system/PIM τσεκαρε αν οντως υπαρχει αντιγραφο.. και τελος...

το patch για το neo v το περασες ε?

 

Όντως δεν υπήρχε κάτι τέτοιο στην Gb. Αναγκαστικά με μικρό εικονίδιο ή αν προσπαθήσεις να αλλάξεις το συγκεκριμένο αρχείο με αυτό κάποιας ics.

μηπως ξερεις ποιο αρχειο ειναι αυτο?

Edited by xristos9298
Link to comment
Share on other sites

μια ακομα αποψη ειναι να απεγκαταστησεις to gmail, youtube, playstore, να τα ξαναπερασεις μεσω cwm μηπως και στρωσει...

οσο για τις επαφες, αποθηκευονται στο sdcard/system/PIM τσεκαρε αν οντως υπαρχει αντιγραφο.. και τελος...

το patch για το neo v το περασες ε?

Ξέρω που είναι. Στην viper Που είμαι λειτουργεί κανονικά. Τι να πω απο τα περίεργα θα είναι και αυτό. Δε πειράζει το πολύ πολύ βάζω codename.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...