Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καποιος την συσκευη την εχει κανει overclock? αν ναι τοτε ας μου πει καποια πργματα για το αν αξιζει..(και μετα πως το εκανε ευχαριστω!)

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια καποιος την συσκευη την εχει κανει overclock? αν ναι τοτε ας μου πει καποια πργματα για το αν αξιζει..(και μετα πως το εκανε ευχαριστω!)

Για να κάνεις overclock χρειάζεσαι kernel που να το υποστηρίζει, και συνεπώς ξεκλείδωτο bootloader. Το αν αξίζει ή όχι είναι θέμα σχετικό. Εγώ για παράδειγμα το δικό μου το έχω χρονισμένο στα 800mhz (downclock) χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα στην απόκριση και στη χρήση (φοράω την τελευταία nightly cm-10 jellybean). Υψηλότερη συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή έχει αρνητική επίδραση στη διάρκεια της μπαταρίας. Αναλυτικές οδηγίες για όλα όσα αφορούν bootloaders, kernels και overclocking στο Neo V θα βρεις στον παρακάτω εξαιρετικό οδηγό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=329948

Η ΤΥΧΗ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΑΛΛΑ Η ΑΤΥΧΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΥΠΟΜΟΝΗ
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις overclock χρειάζεσαι kernel που να το υποστηρίζει, και συνεπώς ξεκλείδωτο bootloader. Το αν αξίζει ή όχι είναι θέμα σχετικό. Εγώ για παράδειγμα το δικό μου το έχω χρονισμένο στα 800mhz (downclock) χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα στην απόκριση και στη χρήση (φοράω την τελευταία nightly cm-10 jellybean). Υψηλότερη συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή έχει αρνητική επίδραση στη διάρκεια της μπαταρίας. Αναλυτικές οδηγίες για όλα όσα αφορούν bootloaders, kernels και overclocking στο Neo V θα βρεις στον παρακάτω εξαιρετικό οδηγό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=329948

 

Πώς σου φαίνεται η CM 10; Εγώ χτες που την έβαλα μου έβγαζε "the process.android. κάτι has stopped" σε κάποιες φάσεις αλλά δεν δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα, το κινητό λειτουργούσε κανονικά...Λογικά φταίει που είναι nightly ακόμη και ίσως δεν είναι σταθερή..Για να δούμε όταν βγει η stable...

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω win xp me service pack 3,γιατι μουλαρωνει και στο sus ενω κραταω το πληκτρο back στο κινητο και το συνδεω ,δεν γινεται τιποτα?καμια βοηθεια?
Link to comment
Share on other sites

Πώς σου φαίνεται η CM 10; Εγώ χτες που την έβαλα μου έβγαζε "the process.android. κάτι has stopped" σε κάποιες φάσεις αλλά δεν δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα, το κινητό λειτουργούσε κανονικά...Λογικά φταίει που είναι nightly ακόμη και ίσως δεν είναι σταθερή..Για να δούμε όταν βγει η stable...

Αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι δε δουλεύει το HDMI θεωρώ ότι είναι εξαιρετική. Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα (κολλήματα, επανεκκινήσεις κτλ)

Η ΤΥΧΗ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΑΛΛΑ Η ΑΤΥΧΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΥΠΟΜΟΝΗ
Link to comment
Share on other sites

Οταν βλεπουμε τα κινητα στα καταστηματα βλεπουμε να παιζει ενα βιντεο demo πανω σ'αυτα! Βλεπω πως η εφαρμογη αυτη υπαρχει αλλα δεν ξερω πως ανοιγει... Ξερει κανεις;

 

Άνοιξε έναν file explorer και θα δεις οτι αυτά τα βίντεο είναι αποθηκευμένα στο φάκελο .demovideo

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε έναν file explorer και θα δεις οτι αυτά τα βίντεο είναι αποθηκευμένα στο φάκελο .demovideo

 

τα βρηκα φιλε! σ'ευχαριστω! :)

ομως πως τα κανουν και μπαινουν τα βιντεο σαν screen saver και με το που παιρνεις το κινητο σταματαει να παιζει το βιντεο?

Link to comment
Share on other sites

για δωστε μου τα φωτα σας.

οταν η μπαταρια φτασει στο 15%, βγαινει ειδοποιηση οτι η σταθμη ειναι σε αυτο το ποσοστο. μετα το υπενθιμιζει παλι οταν φτασει στα 10%, στα 5% κλπ. ετσι γινοταν τουλαχιστον.

προχτες ομως, μολις εφτασε στο 15% και βγηκε η ειδοποιηση, το τηλεφωνο εκλεισε αμεσως. προσπαθουσα να το ενεργοποιησω αλλα τζιφος. επρεπε να το φορτισω. το φορτισα λοιπον και σημερα μου εκανε παλι το ιδιο. με το που εφτασε στο 15%, εκλεισε παλι. το συνδεω λοιπον να το φορτισω. το ανοιγω κ μου εγραφε οτι η μπαταρια ηταν στο 15%. αφου παει στο 20%, το βγαζω, ασχολουμε λιγο και μολις εφτασε παλι στο 15%, εκλεισε.

ειναι θεμα μπαταριας ή κατι ποιο σοβαρο? το τηλ το εχω απο τον απριλιο-μαιο.

 

 

επανερχομαι με το προβλημα.

κατεβασα μια εφαρμογη σχετικα με καλιμπραρισμα μπαταριες οπως μου ειχε πει καποιο μελος απο εδω. αφου το εκανα 2-3 φορες, το προβλημα δυστηχως δεν διορθωθηκε. πλεον οταν φτανει στο 25% το τηλ κλεινει. δεν ξερω τιμπορει να φταιει αλλα αρχιω να ξενερωνω. καμια αλλη ιδεα υπαρχει?

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι με το προβλημα.

κατεβασα μια εφαρμογη σχετικα με καλιμπραρισμα μπαταριες οπως μου ειχε πει καποιο μελος απο εδω. αφου το εκανα 2-3 φορες, το προβλημα δυστηχως δεν διορθωθηκε. πλεον οταν φτανει στο 25% το τηλ κλεινει. δεν ξερω τιμπορει να φταιει αλλα αρχιω να ξενερωνω. καμια αλλη ιδεα υπαρχει?

 

Υπαρχει και ειναι ευκολη αλλαξε μπαταρια.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι με το προβλημα.

κατεβασα μια εφαρμογη σχετικα με καλιμπραρισμα μπαταριες οπως μου ειχε πει καποιο μελος απο εδω. αφου το εκανα 2-3 φορες, το προβλημα δυστηχως δεν διορθωθηκε. πλεον οταν φτανει στο 25% το τηλ κλεινει. δεν ξερω τιμπορει να φταιει αλλα αρχιω να ξενερωνω. καμια αλλη ιδεα υπαρχει?

Wipe Battery stats

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1517044

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1699687

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κ να αλλάξω μπαταρία μάλλον δεν θα λυθεί. Δοκίμασα μπατάρια φίλου με ίδιο τηλ κ έκανε το ίδιο. Υπόψιν εκείνου δουλεύει σωστά.

 

Είδα το πρώτο λινκ μόνο κ γράφει για ρουτ. Να πω πως η συσκευή μου δεν έχει ρουταριστει.

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

τα βρηκα φιλε! σ'ευχαριστω! :)

ομως πως τα κανουν και μπαινουν τα βιντεο σαν screen saver και με το που παιρνεις το κινητο σταματαει να παιζει το βιντεο?

 

Έχω την εντύπωση πως στο τηλέφωνο που είναι στο ράφι για να βλέπουν οι πελάτες, έχουν βάλει το βίντεο να παίζει λούπα με τον player. Δεν είναι screensaver.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα ένα Sony xperia u για την γυναίκα μου έχει 2.3.7 να το κάνω update η και με αυτό δεν έχει κανένα πρόβλημα ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι δε δουλεύει το HDMI θεωρώ ότι είναι εξαιρετική. Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα (κολλήματα, επανεκκινήσεις κτλ)

 

Την ξαναφλάσαρα έχοντας περάσει την stock 587 πρώτα (ήμουνα με UltimateHD πριν) και τώρα είναι πολύ κομπλέ και δεν βγάζει προβληματα! Εσύ ποια έβαλες την επίσημη ή αυτή από το fxp project;

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα ένα Sony xperia u για την γυναίκα μου έχει 2.3.7 να το κάνω update η και με αυτό δεν έχει κανένα πρόβλημα ευχαριστώ

 

να κανεις αναβαθμιση επειδη βελτιωνεται αισθητα στην χρηστικοτητα.κανε ομως καθαρη εγκατασταση(σβηνεται οτι εχεις βαλει για αυτο κανε το πριν περασεις οτιδηποτε) επειδη αλλιως θα εχει κολληματα

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

το Lucky Patcher ξερετε αν δουλευει με την ROM HD 2.0.1? Γιατι συνεχεια μου λεει Your root access has error! You must have true root access to continue! Και δεν ξερω τι αλλο να κανω :/

Δεν ξερω αν φταιει το l.p αλλα απ οτι θυμαμαι και γω με την 2.0.1 ειχα θεματακια με διαφορες εφαρμογες που απαιτουν ροοτ, σαν να μην ειχαν πληρη δικαιωματα... σαν να μην αναγνωριζε οτι ηταν ροοτ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν φταιει το l.p αλλα απ οτι θυμαμαι και γω με την 2.0.1 ειχα θεματακια με διαφορες εφαρμογες που απαιτουν ροοτ, σαν να μην ειχαν πληρη δικαιωματα... σαν να μην αναγνωριζε οτι ηταν ροοτ..

 

Αν κάνεις αναβάθμιση στη 2.0.3 θα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Δεν ειμαι κάτοχος του κινητού και σε λίγο θα περάσω σε εναν φίλο μου custom rom. Απο τα λίγα που κοίταξα στο xda λέω να βάλω ultimate 2.0.3. Πιο kernel προτείνετε ? Δεν μας ενδιαφέρει o/c , παρά μόνο σταθερότητα και μπαταρία στην επιλογή του kernel. ευχαριστώ ;)
Link to comment
Share on other sites

Την ξαναφλάσαρα έχοντας περάσει την stock 587 πρώτα (ήμουνα με UltimateHD πριν) και τώρα είναι πολύ κομπλέ και δεν βγάζει προβληματα! Εσύ ποια έβαλες την επίσημη ή αυτή από το fxp project;

Την επίσημη. Η FXP rom είναι συνήθως μια έκδοση πίσω και δεν είδα και καμιά διαφορά

Η ΤΥΧΗ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΑΛΛΑ Η ΑΤΥΧΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΥΠΟΜΟΝΗ
Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλοι μου περασα την συγκεκριμενη ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1599516

βασισμενη στην gb και το κινητο πεταει!!!!

αλλα με εκεινο που εχω παθει την πλακα μου πιστεψτε με ειναι με το σημα του wifi του κινητου μας

θα μου πειτε τι μ.....ιες μας λες πως ειναι δυνατον,κι ομως

δεν ξερω τι να πω...πιανω internet σε σημεια-αποστασεις που πριν δεν εβρισκε καν το ρουτερ.

και το κυριοτερο δεν το χανει με τιποτα.

μιλαμε οτι εχουμε και γ@μω τα κινητα...ενα ψεγαδακι ειχε με την σταθεροτητα και την εμβελεια

του σηματος....εβρεθει και αυτο.

 

υ.γ καλα στην δουλεια,κατι iphoneακηδες τους εχω πεθανει στο πειραγμα!!!

να ειστε καλα...απλως ηθελα να μοιραστω τη χαρα μου!!

Link to comment
Share on other sites

Φύγε να χαθείς, μην με βάζεις σε ιδέες :D

 

Καλά είχε ηρεμήσει το κινητάκι μας :-P

 

ΥΓ. Την κατεβάζω!!!! :-P

 

φιλαρακι πες μου εντυπωσεις...

να ξερεις ομως οτι δεν εχει ραδιο η συγκεκριμενη ρομ

Link to comment
Share on other sites

Καλα το ραδιο το παιρνουμε κι απο αλλη ROM!

 

Ποιον kernel λες να βαλω; :/ τωρα εχω Suave!

 

δεν δουλευει το ραδιο απο καμια αλλη ρομ

 

οσο για κερνελ http://d-h.st/users/maxworks/?fld_id=9347&s=file_name&d=ASC

 

και συγκεκριμενα τον NEO_NE4f_boot.img

Link to comment
Share on other sites

Εεε άμα δεν έχει ράδιο τι να το κάνω;;;; Χρησιμοποιώ πολύ το ράδιο όποτε δεν...

 

Μεγάλο μείον θεωρώ!!!!!

 

Δεν πειράζει, εδώ είμαστε αν προστεθεί και το ράδιο :-)

 

εχεις τα δικια σου αδερφε...δυστηχως καμια miui rom δεν εχει ραδιο νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...