Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπορω καπως να στειλω με bluetooth τα wallpaper της σονυ?

 

μπες με root explorer κ δες τη διαδρομή από τα screenshots μου

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

330 είναι η ram ή οι τελικές από το Kawasaki μου;;; :p Κάτι έχετε παρεξηγήσει.

 

Την Παρασκευή το βράδυ είχε κάνεις πρόβλημα με το σήμα της πράσινης εταιρείας ή το κινητό μου έκανε νάζια; Μια μπορούσαν να με καλέσουν μια όχι. Τα δε μηνύματα ερχόντουσαν με μισή ώρα καθυστέρηση.

 

Και κάτι ακόμα. Έχει κανείς εγκατεστημένο το handcent αναβαθμισμένο στην τελευταία έκδοση 4.6.1 και το viber; Μετά την αναβάθμιση ενώ έχω το viber κλειστό με το που μου έρχεται μήνυμα ανοίγει και το viber. To κλείνω και μόλις έρθει πάλι μήνυμα ξανά ανοίγει.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό;

 

Εννοείται μιλάω για την μνήμη RAM!!! Βέβαια όταν έκανα εγκατάσταση με το AROMA είχα διαλέξει ότι είμαι gamer όπότε μήπως έτσι δεν έβαλε κάποιες εφαρμογές και άφησε τόση ελέυθερη μνήμη RAM για να πάιζει άνετα παιχνίδια.

 

Ο ένας λέει για ram ο άλλος λέει για Rom... Θα συνεννοηθείται?

 

Όχι φίλος εσύ δεν κατάλαβες καλά...και οι δύο μας για RAM μιλάμε.Μια χαρά συννενοούμαστε...:X

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

νομιζω φιλε μου ειναι κομματακι δυσκολο να εχεις 330 ελευθερη RAM οταν συνολικα ειναι 340 !!!! θα συμφωνησω με τον firekosta οτι μαλλον αυτο που βλεπεις ειναι ρομ...
Link to comment
Share on other sites

Είχες κρατήσει το backup του παλιού;

@zxr πρόβλημα είχα κατά τη διάρκεια μιας κλήσης,έπεφτε η γραμμή έτσι ξαφνικά που λέει το άσθμα!

Τι σου παρουσιάζει το handcent;τελευταία έκδοση έχω αλλά δε παρατηρώ κάτι

To viber το έχεις εγκατεστημένο; Αυτό που γράφω παραπάνω: όταν δέχομαι μήνυμα γίνεται εκκίνηση του viber.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

To viber το έχεις εγκατεστημένο; Αυτό που γράφω παραπάνω: όταν δέχομαι μήνυμα γίνεται εκκίνηση του viber.

 

βασικα μαλλον κατι δεν παει καλα με την τελευταια εκδοση του handcent, σε μενα εκανε αλλα κολπα! μου εβγαλε ενημερωση πριν 2-3 μερες λογικα για την εκδοση που λες αλλα δεν με αφηνε να το εγκαταστησω καθως μου εβγαινε μηνυμα οτι δεν υπαρχει αρκετος χωρος διαθεσιμος... ενω βεβαια υπηρχε... δοκιμασα μετα και εγκατεστησα κανονικα το gosms και γενικα και αλλες μεγαλυτερες εφαρμογες... τωρα εβαλα την 4.5.2 και ολα καλα... εχω viber και δεν το επηρεαζει

Link to comment
Share on other sites

To viber το έχεις εγκατεστημένο; Αυτό που γράφω παραπάνω: όταν δέχομαι μήνυμα γίνεται εκκίνηση του viber.

 

Οχι δεν έχω το viber.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια.Ξαφνικά το πληκτρολόγιο άλλαξε και βγάζει αγγλικά και κινέζικα.Στις ρυθμίσεις είναι τικαρισμένα αγγλικά ελληνικά.Κάτι φαίνεται πάτησα και δεν μπορώ να το επαναφέρω.Αν κάποιος φίλος το ξέρει ας βοηθήσει.Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

εχθες το βραδυ περασα επιτελους την ultimate hd 2 και αμεσως μετα το φορτησα μεχρι 100%.στις 24.00 το εβαλα σε λειτουργια πτησης και το πρωι στις 6.30 ειχε μπαταρια 80%.μεχρι 17.30 με μονο 5 κλησεις των 2 λεπτων η μπαταρια πηγε στο 15 %,το ξαναφορτησα και μεσα σε μια ωρα εχει πεσει στο 92% χωρις χρηση.τι μπορω να κανω? εβαλα και τον advanced task killer αλλα δεν ειδα διαφορα.καποια γνωμη?
Link to comment
Share on other sites

εχθες το βραδυ περασα επιτελους την ultimate hd 2 και αμεσως μετα το φορτησα μεχρι 100%.στις 24.00 το εβαλα σε λειτουργια πτησης και το πρωι στις 6.30 ειχε μπαταρια 80%.μεχρι 17.30 με μονο 5 κλησεις των 2 λεπτων η μπαταρια πηγε στο 15 %,το ξαναφορτησα και μεσα σε μια ωρα εχει πεσει στο 92% χωρις χρηση.τι μπορω να κανω? εβαλα και τον advanced task killer αλλα δεν ειδα διαφορα.καποια γνωμη?

 

Κάτι σου έχει γίνει λάθος.. Εγώ με ανοιχτό το κινητό το βράδυ και σε gsm 2g έχασα 2% σε οχτώ ώρες.. Και με τον επεξεργαστη στο 1,4... Γενικά με ultimate ειμαι full ευχαριστημένος.αλλά έχω ξεκλείδωτο boot loader και suave kernel...

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την 6.1.1.B.1.10 global και έχω το εξής πρόβλημα. Όταν βάζω το κινητό να φορτίσει ανάβει κανονικά η κόκκινη λυχνία και στην οθόνη φαίνεται η ένδειξη στην μπαταρία ότι φορτίζει όμως το ποσοστό της μπαταρίας δεν ανεβαίνει όση ώρα και αν περάσει, μόνο όταν κλείσω και ανοίξω πάλι το κινητό τότε δείχνει πόσο έχει φορτίσει και συνεχίζει κανονικά η φόρτιση

Έτσι κάνει και σε μενα.. :( Αλλά λογικά θα διορθωθεί σε μελλοντικό update λογικά :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κάνει και σε μενα.. :( Αλλά λογικά θα διορθωθεί σε μελλοντικό update λογικά :)

 

Από ό,τι έχω καταλάβει τελικά jelly bean στο υ δεν θα έχουμε σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σου έχει γίνει λάθος.. Εγώ με ανοιχτό το κινητό το βράδυ και σε gsm 2g έχασα 2% σε οχτώ ώρες.. Και με τον επεξεργαστη στο 1,4... Γενικά με ultimate ειμαι full ευχαριστημένος.αλλά έχω ξεκλείδωτο boot loader και suave kernel...

Ούτε εγώ πάντως με την Ultimate HD, με ξεκλείδωτο bootloader και suave kernel V6, και με underclocking στα 800mhz, χωρίς αλλαγή χρήσης, δεν κατάφερα να συμπληρώσω ολόκληρη μέρα χωρίς φόρτιση. Και είναι κρίμα γιατί είναι εντυπωσιακή, ταχύτατη και ομαλή ROM.

Η ΤΥΧΗ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΑΛΛΑ Η ΑΤΥΧΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΥΠΟΜΟΝΗ
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς το V6 Superchager για ICS στο NEO V; Δοκίμασα κάτι αλλά δεν έβγαλα άκρη.....
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ πάντως με την Ultimate HD, με ξεκλείδωτο bootloader και suave kernel V6, και με underclocking στα 800mhz, χωρίς αλλαγή χρήσης, δεν κατάφερα να συμπληρώσω ολόκληρη μέρα χωρίς φόρτιση. Και είναι κρίμα γιατί είναι εντυπωσιακή, ταχύτατη και ομαλή ROM.

 

μη κολλατε στο 24ωρο αυτο καθε αυτο.μπορει να παιζω παιχνιδι και να τελειωσει η μπαταρια στο 2ωρο.με κανονικη χρηση δικια μου δλδ WiFi always on internet k Facebook αρκετο διαφορα site με δικες τους εφαρμογες καμια φωτογραφια κανα μισαωρο κλησεις και εικοσι περιπου μηνυματα ειχα τα παρακατω.με suave kernel,over clock στο 1,4 και ειχαμε και προβλημα στην σαντορινη μια μερα με την βονταφον και εχασα κοντα στο 15% απο τη μη καλυψη σηματος.

 

http://imageshack.us/a/img255/5007/screenshot2012112414180.png

 

http://imageshack.us/a/img577/606/screenshot2012112414181.png

 

4,30 ωρες οθονη ειναι πολυ καλυτερα απο οσο ειχα πριν με στοκ ρομ και η φωτεινοτητα στο 50% παντα χωρις αυτοματο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Εδω και δύο αποφορτίσεις το κινητό μου έκανε το εξής περίεργο. Όταν η μπαταρία έπεσε κάτω από περίπου 20% έδειξε ότι το κινητό είναι αποφορτισμένο και έκλεισε. Όταν το σύνδεσα στο φορτιστή και το έβαλα ξανά να φορτίσει ξεκίνησε να φορτίζει από το 20%! Ξέρει κανείς τι παίζει? Έχω την ICS με τον τελευταίο κέρνελ, ρουταρισμένο. Από εφαρμογές τίποτα το ιδιαίτερο.

Παρακαλώ βοήθεια :worry:

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου, με stock ICS .587 rooted, η μπαταρία από το 100% και μεχρί το 80% πέφτει πάρα πολύ γρήγορα, κατόπιν φαίνεται να συνέρχεται και να αποφορτίζεται με κανονικό ρυθμό. Δοκίμασα να καθαρίσω και τα batterystats αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Πάντως δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά αυτά τα περίεργα με την μπαταρία ξεκίνησαν όταν άρχισα τα "πειράγματα" με root, roll back σε 2.3, ξανά μετά πέρασμα σε 4.0.4, σβησίματα εφαρμογών κλπ.

Κάτι αντίστοιχο με την μπαταρία μου είχε συμβεί και στο προηγούμενο κινητό ένα Ideos X5, πάλι μετά από root κλπ. Βέβαια εκεί τα πράγματα ήταν πολύ πιο τραγικά, με εντελώς αλλ' αντ' άλλων ενδείξεις στην μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτή εδώ την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&feature=search_result

απ' οτι διάβασα το λειτουργικό διαβάζει ένα αρχείο .bin το οποίο αφορά την μπαταρία και κατά πάσα πιθανότητα έχουν αποθηκευθεί λάθος ρυθμίσεις. Αυτό που πρέπει να κανουμε είναι να φορτίσουμε πλήρως το τηλέφωνο να πατήσουμε το battery calibration και η εφαρμογή να σβήσει το αρχείο αυτό. Μετά να αφήσουμε το τηλέφωνο να αποφορτιστεί πλήρως και να το ξαναφορτίσουμε στο 100% χωρίς διακοπή ώστε το OS να ξαναδημιουργήσει το .bin σωστά.

Το φορτίζω τώρα. Όταν έχω νέα θα σας πω!

good luck μου!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτή εδώ την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&feature=search_result

απ' οτι διάβασα το λειτουργικό διαβάζει ένα αρχείο .bin το οποίο αφορά την μπαταρία και κατά πάσα πιθανότητα έχουν αποθηκευθεί λάθος ρυθμίσεις. Αυτό που πρέπει να κανουμε είναι να φορτίσουμε πλήρως το τηλέφωνο να πατήσουμε το battery calibration και η εφαρμογή να σβήσει το αρχείο αυτό. Μετά να αφήσουμε το τηλέφωνο να αποφορτιστεί πλήρως και να το ξαναφορτίσουμε στο 100% χωρίς διακοπή ώστε το OS να ξαναδημιουργήσει το .bin σωστά.

Το φορτίζω τώρα. Όταν έχω νέα θα σας πω!

good luck μου!

 

Με αυτή την εφαρμογή έκανα clear τα battery stats. Δεν είδα διαφορά.

Βέβαια δεν έκανα την πλήρη αποφόρτιση που λες γιατί στο Play γράφει ότι προτείνεται αλλά δεν είναι αναγκαίο να γίνει.

Περιμένουμε νεότερα μόλις το δοκιμάσεις κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν φταίει το rooting για την περίεργη συμπεριφορά της μπαταρίας.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να σας ρωτήσω κάτι. Έκανα downgrade το neo v από ics. Το έκανα με ένα οδηγό που βρήκα εδώ μέσα αλλά δε θυμάμαι που. Θέλω την ginger bread. Αμέσως μετά το downgrade μου δίνει αναβάθμιση. Θέλω να παραμείνω σε 2.3.xx:happy:. Μου δίνει την 4.0.2.A 0.62.

Θέλω να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν είναι GB. Έχω τώρα την 2.3.4

Μήπως μου δίνει την 2.3.5 ή κάποια μεγαλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτή εδώ την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&feature=search_result

απ' οτι διάβασα το λειτουργικό διαβάζει ένα αρχείο .bin το οποίο αφορά την μπαταρία και κατά πάσα πιθανότητα έχουν αποθηκευθεί λάθος ρυθμίσεις. Αυτό που πρέπει να κανουμε είναι να φορτίσουμε πλήρως το τηλέφωνο να πατήσουμε το battery calibration και η εφαρμογή να σβήσει το αρχείο αυτό. Μετά να αφήσουμε το τηλέφωνο να αποφορτιστεί πλήρως και να το ξαναφορτίσουμε στο 100% χωρίς διακοπή ώστε το OS να ξαναδημιουργήσει το .bin σωστά.

Το φορτίζω τώρα. Όταν έχω νέα θα σας πω!

good luck μου!

 

Περιμενω κ εγω με αγωνια τα νεα σου αφου απο τοτε που εβαλα Jelly Sandwich το κινητο παει σφεντοντα αλλα σφεντονα κατεβαινει κ η μπαταρια...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...