Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κ γω στην αρχή το ίδιο θέμα είχα αλλά επέμεινα κ το κατάφερα,είναι κ λίγο θέμα συγχρονισμού

δεν ξερω ρε ****το,το ιδιο προβλημα ειχα και με το SUS εεεεεεεεεελεοσ ποια,δεν θυμαμαι πια ποσες φορες εχω προσπαθησει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια ποια ειναι η πιο σταθερη εκδοση για το κινητο;

Με ποια μπορεις να κανεις καλυτερη διαχειρηση των εφαρμογων, γιατι με 4-5 must apps για social media γεμιζει η μνημη...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οκ τα καταφερα...αλλα θελω να πω κατι....Καλο ειναι να γραφτει στο θεμα με τις οδηγιες οτι πρεπει να ΜΗΝ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΙΣΙ ΜΑΣ ΚΑΜΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ...ειτε το Pc companion ειτε το flasboot απο πισω...τιποτα ακομα και antivirus....Αυτο το ειδα στους xda ...μολις τα εκλεισα ολα πηγαν αμεσως εκει που επρεπε!!!

 

Μια ερωτηση θελω να κανω αλλα θα ηθελά μια απαντηση ορθη και οχι του στιλ.......ε ναι μωρε δεν βαριεσαι.....

 

Αν κανω μια προσπαθεια και βαλω τον κερνελ 1.5 μεσω του flashtool και δεν παιξει ας πουμε....θα μπορεσω να βαλω τον δικο του και να ξαναπαιξει???

 

Το εχει κανει κανεις ετσι ωστε να πει με βεβαιαωτητα οτι θα επανελθει???

 

Το αναφερω για το κλειδωμενο που εχω απλα θελω να κανω μια δοκιμη..Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να επανελθει το κινητο αν παθει κατι....

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

ntisco το πολυ πολυ να κολαει οταν θα bootαρει κ δεν θα ανοιγει.το τραβας μια επιδιορθωση με seus κ ΛΟΓΙΚΑ στανιαρει.εγω προσπαθουσα να περασω pureness με 2.3.4 κ δεν ανοιγε καθολου.κολουσε στο σημα της sony.με επιδιορθωση με seus ολα καλα.μη σε παρω κ στον λαιμο μου ομως ναι ;-)
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζουμε κάτι για αυτό;

δοκιμασε με αλλο dialer απο το Playstore

Παιδια ποια ειναι η πιο σταθερη εκδοση για το κινητο;

Με ποια μπορεις να κανεις καλυτερη διαχειρηση των εφαρμογων, γιατι με 4-5 must apps για social media γεμιζει η μνημη...

 

2.3.4

καλα ειναι να το ξεκλειδωσεις(root)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θελω να κανω αλλα θα ηθελά μια απαντηση ορθη και οχι του στιλ.......ε ναι μωρε δεν βαριεσαι.....

 

Αν κανω μια προσπαθεια και βαλω τον κερνελ 1.5 μεσω του flashtool και δεν παιξει ας πουμε....θα μπορεσω να βαλω τον δικο του και να ξαναπαιξει???

 

Το εχει κανει κανεις ετσι ωστε να πει με βεβαιαωτητα οτι θα επανελθει???

 

Το αναφερω για το κλειδωμενο που εχω απλα θελω να κανω μια δοκιμη..Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να επανελθει το κινητο αν παθει κατι....

 

An ;έχεις με κλειδωμένο bootloader τότε μπορείς να βάλεις μόνο official kernels.Αν έχεις ξεκλείδωτο βάζεις ότι θέλεις.Αν δοκιμάσεις custom kernel σε κινητό με κλειδωμένο bootloader δε θα σου λειτουργεί σωστά.Αν το κάνεις όμως και όντως σου κολλάει (που σίγουρα θα κολλάει) μπορείς απλά με το flashtool να ξαναπεράσεις τον official που είχες πριν και να λειτουργεί πάλι το κινητό σου.Ούτε seus ούτε επιδιορθώσεις...

 

ntisco το πολυ πολυ να κολαει οταν θα bootαρει κ δεν θα ανοιγει.το τραβας μια επιδιορθωση με seus κ ΛΟΓΙΚΑ στανιαρει.εγω προσπαθουσα να περασω pureness με 2.3.4 κ δεν ανοιγε καθολου.κολουσε στο σημα της sony.με επιδιορθωση με seus ολα καλα.μη σε παρω κ στον λαιμο μου ομως ναι ;-)

 

Αυτό που έκανες εσύ φίλε μου δεν ήταν τελείως λάθος.Απλά μετά που έβαλες την pureness έπρεπε να βάλεις και τον kernel της 4.0.4.Αν έχεις κλειδωμένο bootloader βάζεις τον official Kernel της 4.0.4. ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ BOOTLOADER ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ OFFICIAL KERNELS ΚΑΙ ΟΧΙ CUSTOM KERNELS.:rtfm:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανες εσύ φίλε μου δεν ήταν τελείως λάθος.Απλά μετά που έβαλες την pureness έπρεπε να βάλεις και τον kernel της 4.0.4.Αν έχεις κλειδωμένο bootloader βάζεις τον official Kernel της 4.0.4. ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ BOOTLOADER ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ OFFICIAL KERNELS ΚΑΙ ΟΧΙ CUSTOM KERNELS.:rtfm:

 

Μαρεσει που μνε διορθωνεις κιολας:confused:...Πλακα εχει...Κανε ενα κοπο και διαβασε τα πιο πανω post μου και θα καταλαβεις...Λες να μην το ξερω αυτο που γραφεις...?Οταν το ειχα κανει οντως δεν το ηξερα αλλα ηταν και μολις ειχε βγει η pureness δλδ 2 μηνες πριν αν θυμαμαι καλα...Και δεν επρεπε μετα την pureness να βαλω kernel 4.0.4 επρεπε πρωτα να βαλω kernel 4.0.4 και μετα να περασω pureness γιατι βασιζεται σε stock kernel της ICS ;) Ολα οκ λοιπον...

 

Υ.Γ.Εγω προτεινα ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗ με seus για να ειναι 100% σιγουρος οτι ολα πηγαν καλα....Εννοειται οτι γινεται και με flashtool απλα θεωρω την ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗ ως πιο ενδεδειγμενο τροπο ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ της συσκευης σε περιπτωση που κατι παει στραβα :protest:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια οχι εντασεις...

Σας ευχαριστω κατρχην για την βοηθεια σας..Αλλα θελω και κατι ακομα!!

 

Βρηκα αυτα τα βηματα που εχουν να κανουν με το ξεκλειδωμα του bootloader απλα και γρηγορα

 

Πρωτα κανουμε αυτο και κατεβαζουμε το αρχειο που εχει στα σχολια

 

http://www.youtube.com/watch?v=BCkmu-odbkQ

 

Και μετα κανουμε αυτο

 

http://www.youtube.com/watch?v=H9COw6Yxmv4

 

Πολυ απλα βεβαια χανουμε εγγυησεις ετσι...

 

Αληθεια πως μπαινουμε σε fastboot mode??Τι παταμε?Θα το κανω και στο αλλο κινητο neo v που εχω αλλα για τον λογο οτι την αλλη φορα δεν το εκανα εγω δεν ξερω πως μπαινουν....

 

Αυτη δεν ειναι η διαδικασια?Μετα φανατζομαι δεν εχω προβλημα με το κινητο για να βαλω κερνελς?

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Προχθές πέρασα από ΜediaM@rkt και ζήτησα καλώδιο HDMI. Η πωλήτρια, κατά τη διάρκεια της περιγραφής της εξωπραγματικής μου απαίτησης, με κοίταγε με γουρλωμένα μάτια και αφού ρώτησε και τον προϊστάμενό (;) της, μου απάντησε ότι τζάμπα κόπος το ψάξιμο γιατί το ζητάνε και άλλοι (και τους ενοχλούνε κιόλας (!) και τέτοιο πράγμα δεν έχει κυκλοφορήσει ποτέ.

Δεν ξέρω άμα μίλαγε για το δικό τους συγκεκριμένο μαγαζάκι γιατί βλέπω ότι πολλά παιδιά στο forum το έχουνε ήδη αγοράσει.

Το πιο γελoίο όμως είναι ότι φεύγοντας πέρασα και από το ισόγειο όπου ένας άλλος τύπος ήθελε να μου πουλήσει ειδικό αντάπτορα και καλώδιο με μόνο... 30 euro, αλλά καλύτερα, λέει, μην το πάρω γιατί είναι λίγο ακριβό (άμα ήμουνα το αφεντικό του και έκανα τονμεταμφιεσμένος σε πελάτη, θα είχε φύγει σούμπιτος να πλένει τζάμια στα φανάρια).

Υπάρχει καμμία λογική πρόταση από κανένα συμ-φορουμίτη;

Σας ευχαριστώ.

(Υ/Γ: το περιστατικό αναφέρθηκε ενδεικτικά για το χάλι της ελληνικής αγοράς που ζητάει και υποστήριξη από πάνω).

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια οχι εντασεις...

Σας ευχαριστω κατρχην για την βοηθεια σας..Αλλα θελω και κατι ακομα!!

 

Βρηκα αυτα τα βηματα που εχουν να κανουν με το ξεκλειδωμα του bootloader απλα και γρηγορα

 

Πρωτα κανουμε αυτο και κατεβαζουμε το αρχειο που εχει στα σχολια

 

http://www.youtube.com/watch?v=BCkmu-odbkQ

 

Και μετα κανουμε αυτο

 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=H9COw6Yxmv4

 

Πολυ απλα βεβαια χανουμε εγγυησεις ετσι...

 

Αληθεια πως μπαινουμε σε fastboot mode??Τι παταμε?Θα το κανω και στο αλλο κινητο neo v που εχω αλλα για τον λογο οτι την αλλη φορα δεν το εκανα εγω δεν ξερω πως μπαινουν....

 

Αυτη δεν ειναι η διαδικασια?Μετα φανατζομαι δεν εχω προβλημα με το κινητο για να βαλω κερνελς?

 

 

 

 

ειναι πολυ απλο κρατας πατιμενο το δεξι κουμπι απο τα 3 μπροστινα με σβιμενο κινιτο κ απλα σινδεεις το κινιτο με το usb k μολις ανιξει το μπλε λαμπακι μετα απο 2-3 δεφτερολεπτα το αφινεις κ εισαι σε fastboot ;)

 

 

κ ναι kernel βαζεις ανετα μετα εισαι free .......

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

σημερα εχω ενα προβλημα

εχω 2 sd μια 8GB και μια 16GB

δεν ειχα κανενα προβλημα με καμια, εως οτου η 16αρα μια μερα που περνουσα μια ταινια με καλουσαν και απο τοτε χαθηκαν ολα απο μεσα ομως τα επανεφερα κι ολα καλα στην 8αρα που την ειχα μεχρι σημερα που αποφασισα να βαλω παλι την 16αρα

Ομως οταν παω να εγκαταστησω το titanium να σας θυμησω ειμαι ροοτ στην 587 ενω δεν υπαρχει καμια εφαρμογη εγκατεστημενη μονο το es explorer και δειχνει μνημη μιση ελευθερη τηλεφωνου εννοω μου λεει οτι η εγκατασταση δεν μπορει να γινει γιατι χρειαζεται ελευθερος χωρος. και στις 2 καρτες μου το λεει. τι να κανω βρε παιδια μουρχεται να το σπασω και το κινητο κι ολα κουραστηκα πεσ τε τι φταιει?

212 ελευθερη μνημη εχω τωρα

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Προχθές πέρασα από ΜediaM@rkt και ζήτησα καλώδιο HDMI. Η πωλήτρια, κατά τη διάρκεια της περιγραφής της εξωπραγματικής μου απαίτησης, με κοίταγε με γουρλωμένα μάτια και αφού ρώτησε και τον προϊστάμενό (;) της, μου απάντησε ότι τζάμπα κόπος το ψάξιμο γιατί το ζητάνε και άλλοι (και τους ενοχλούνε κιόλας (!) και τέτοιο πράγμα δεν έχει κυκλοφορήσει ποτέ.

Δεν ξέρω άμα μίλαγε για το δικό τους συγκεκριμένο μαγαζάκι γιατί βλέπω ότι πολλά παιδιά στο forum το έχουνε ήδη αγοράσει.

Το πιο γελoίο όμως είναι ότι φεύγοντας πέρασα και από το ισόγειο όπου ένας άλλος τύπος ήθελε να μου πουλήσει ειδικό αντάπτορα και καλώδιο με μόνο... 30 euro, αλλά καλύτερα, λέει, μην το πάρω γιατί είναι λίγο ακριβό (άμα ήμουνα το αφεντικό του και έκανα τονμεταμφιεσμένος σε πελάτη, θα είχε φύγει σούμπιτος να πλένει τζάμια στα φανάρια).

Υπάρχει καμμία λογική πρόταση από κανένα συμ-φορουμίτη;

Σας ευχαριστώ.

(Υ/Γ: το περιστατικό αναφέρθηκε ενδεικτικά για το χάλι της ελληνικής αγοράς που ζητάει και υποστήριξη από πάνω).

 

εγω πηρα απο το ebay καλωδιο

και δουλευει αριστα..

πουλανε και αλλου καλωδια...

εσυ πως το ειπες στο καταστημα...micro hdmi πρεπει να παρεις

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

512 ραμ δεν εχει; Εμενα γιατί διχνει 300; 200 σε χρήση και 100 ελεύθερα.

Φιλος μου εχει το κινητο και σημερα εψαχνα να βρω την εφαρμογη update center.το κινητο δεν την εχει :wacko: συμβαινει και σε αλλον αυτο?? αυριο λογικα θα του περασω την ICS.(του εστειλε μαιλ η sony)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας εχω μερικες αποριες...

1.οταν μπαινω στο μενου μου εμφανιζονται 8 καρτελες. πως γινετε να μεταφερω ενα προγραμμα απο μια καρτελα σε μια αλλη?

2.επισης θα ηθελα να κατεβασω και να εχω ενα ημερολογιο σε μια απο τις 5 καρτελες που εχω στην αρχικη οθονη. ποια θα μου προτεινατε και πως μπορω να το κατεβασω?

3.πως γινετε να περασω μια εφαρμογη απο την μνημη του τηλεφωνου στη καρτα μνημης μου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχω να μπω κανένα 2μηνο και έχω 'χάσει επεισόδια'...

καλύτερα είναι να βάλω την 4.0.4 η κάποια custom rom?

thanks

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας εχω μερικες αποριες...

1.οταν μπαινω στο μενου μου εμφανιζονται 8 καρτελες. πως γινετε να μεταφερω ενα προγραμμα απο μια καρτελα σε μια αλλη?

 

Όπως είσαι στο μενού στο κάτω μέρος υπάρχουν 3 οικονιδια, πάτα το τρίτο στα δεξιά θα δεις τα οικονιδια να κουνιούνται ελαφρός, πάτα παρατεταμένα ένα εικονίδιο εφαρμογής, και έτσι μπορείς να του άλλαξεις θέση.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα απο το ebay καλωδιο

και δουλευει αριστα..

πουλανε και αλλου καλωδια...

εσυ πως το ειπες στο καταστημα...micro hdmi πρεπει να παρεις

Δεν ονόμασα καν το καλώδιο στην πωλήτρια γιατί είχα μαζί μου το τηλέφωνο και έδειξα την υποδοχή εξηγώντας ότι είναι hdmi. Θα εκτιμούσα πάντως, εάν ήταν εύκολο, να δημοσιεύσεις το link από το ebay.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ονόμασα καν το καλώδιο στην πωλήτρια γιατί είχα μαζί μου το τηλέφωνο και έδειξα την υποδοχή εξηγώντας ότι είναι hdmi. Θα εκτιμούσα πάντως, εάν ήταν εύκολο, να δημοσιεύσεις το link από το ebay.

 

Πάρε αυτό που έχω πάρει κι εγώ και κάνει σίγουρα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε υπόψην σας καμία καλή θήκη για το Neo V από ebay???

 

Εγω ειχα παρει αυτην που ειναι gel και οχι σιλικονης και ετσι δεν ξεχειλωνει και δεν κοβεται.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/BLACK-S-LINE-GEL-CASE-FOR-SONY-ERICSSON-XPERIA-NEO-/270844960027?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item3f0f9e1d1b

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας εχω μερικες αποριες...

1.οταν μπαινω στο μενου μου εμφανιζονται 8 καρτελες. πως γινετε να μεταφερω ενα προγραμμα απο μια καρτελα σε μια αλλη?

2.επισης θα ηθελα να κατεβασω και να εχω ενα ημερολογιο σε μια απο τις 5 καρτελες που εχω στην αρχικη οθονη. ποια θα μου προτεινατε και πως μπορω να το κατεβασω?

3.πως γινετε να περασω μια εφαρμογη απο την μνημη του τηλεφωνου στη καρτα μνημης μου?

 

εγω θα σου απαντησω για την 3, ερωτηση

Πας Ρυθμισεις/Εφαρμογες και βρισκεις αυτη που θες και κατω δεξια λεει Μετακινηση στη καρτα SD

αν αυτη η εντολη δεν ειναι ασπρη και ειναι γκρι σημαινει οτι δεν μπορει να στειλεις την εφαρμογη αυτη στην καρτα μνημης ή οτι

την εχεις στειλει.Πατας λοιπον επανω εκει αν ειναι η εντολη ασπρη και παει η εφαρμογη εκει

προσοχη ομως ειναι μερικες εφαρμογες που αν τις στειλεις στην καρτα δεεν λειτουργουν

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...