Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά το αναφέρει στο θέμα πως ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε factory reset!

Φυσικά θα πρέπει να ήσουν πριν στην 4.0.4, να έχεις περάσει τον προτεινόμενο kernel και να έχεις φυσικά ξεκλείδωτο bootloader (που υποθέτω τα έχεις κάνει όλα αυτά).

Απ' ότι διάβασα δεν προτείνει κάποιον συγκεκριμένο kernel οπότε προχώρησα με τον stock. Για το factory reset αναφέρει πως δεν κάνουν οι χρήστες που αναβαθμίζουν από προηγούμενη έκδοση της ΚΑ.... για νέους χρήστες παραθέτω:

 

==Installation instructions== New users ==

Important! Only for unlocked bootloader

- Update Flashtool to latest version

- Flash any stock based 4.0.4 rom or official ftf with Flashtool Skip this step if you are already on a 4.0.4 stock based rom

- Go into recovery and do advanced => wipe dalvik cache and factory reset

- install my rom

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απ' ότι διάβασα δεν προτείνει κάποιον συγκεκριμένο kernel οπότε προχώρησα με τον stock. Για το factory reset αναφέρει πως δεν κάνουν οι χρήστες που αναβαθμίζουν από προηγούμενη έκδοση της ΚΑ.... για νέους χρήστες παραθέτω:

 

Ναι έχεις δίκιο, παρέλειψα το new users.

Είχες την 4.0.4 πριν περάσεις αυτήν;

Back up είχες πάρει; Αν ναι επανέφερε το και δοκίμασε να εγκαταστήσεις και πάλι την ΚΑ χωρίς factory reset (who know).

 

Εγώ πάντως, είχα περάσει αυτήν και στη συνέχεια (μιας και δε μου άρεσε) πήγα στην KA η οποία εγκαταστάθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα!

 

EDIT:

Ανέτρεξα λίγο στα αρχεία μου και είδα πως μέχρι και την KA 19 συνιστούσαν τον non-OC kernel (δεν έχω κάποιο link, αν δεν τον βρεις μπορώ να τον ανεβάσω).

Παρ' όλα αυτά, εδώ προτείνουν 2 kernel's!

Edited by DeJaVu
Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

...Φίλος έχει το Samsung Galaxy mini. Κάθε φορά που τον καλώ με το που το σηκώνει και πρίν μιλήσει ακούγεται ένα "ναι" σαν να το λεει κάποιος με σατυρικό τρόπο. Στην αρχή νόμιζα ότι μου έκανε πλάκα και άκουγε διάφορες "φιλοφρονήσεις" :D:X αλλά τελικά διαπίστωσα ότι ήταν η συσκευή του. :blink::wacko:

 

Ασχετο, αλλά έχω πέσει κάτω απ' το γέλιο :lol:

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

@jog

Κάνε μια επιδιόρθωση με το SEUS σε πρώτη φάση.

 

Έχω κάνει, έχω δοκιμάσει και επαναφορά, τα πάντα. Νομίζω δεν απομένει άλλη λύση. Έλεος μέσα σε 2 μήνες. Ελπίζω να μην κάνουν αιώνες να το επιστρέψουν από τα κεντρικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, παρέλειψα το new users.

Είχες την 4.0.4 πριν περάσεις αυτήν;

Back up είχες πάρει; Αν ναι επανέφερε το και δοκίμασε να εγκαταστήσεις και πάλι την ΚΑ χωρίς factory reset (who know).

 

Εγώ πάντως, είχα περάσει αυτήν και στη συνέχεια (μιας και δε μου άρεσε) πήγα στην KA η οποία εγκαταστάθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα!

 

EDIT:

Ανέτρεξα λίγο στα αρχεία μου και είδα πως μέχρι και την KA 19 συνιστούσαν τον non-OC kernel (δεν έχω κάποιο link, αν δεν τον βρεις μπορώ να τον ανεβάσω).

Παρ' όλα αυτά, εδώ προτείνουν 2 kernel's!

 

Περιττό να πω ότι έχουν σπάσει τα νευρα μου.

Κάνω εγκατάσταση kernel, με το fastboot.

Μπαίνω σε recovery και κάνω factory reset και clear dalvin cache (δοκίμασα και χωρίς κάνω wipe)

κάνω εγκατάσταση τη rom μέσα από το cwm

και το αποτέλεσμα ποιο είναι; "Παγώνει" στο logo της Sony!! Γ@μ* την τύχη μου! Τα παραταω! Αν έχει κάποιος να προτείνει κάποια άλλη εναλλακτική... δεκτή!!

Το μόνο που σκέφτηκα είναι μήπως δεν ξεκλείδωσε ο bootloader γιατί το έκανα με τον unofficial τρόπο ώστε να μη χάσω τα DRM keys και να μπορώ να το επαναφέρω, όμως στο S1tool όταν κάνω identify μου επιστρέφει "r" που σημαίνει ότι έχει ξεκλειδώσει...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Περιττό να πω ότι έχουν σπάσει τα νευρα μου.

Κάνω εγκατάσταση kernel, με το fastboot.

Μπαίνω σε recovery και κάνω factory reset και clear dalvin cache (δοκίμασα και χωρίς κάνω wipe)

κάνω εγκατάσταση τη rom μέσα από το cwm

και το αποτέλεσμα ποιο είναι; "Παγώνει" στο logo της Sony!! Γ@μ* την τύχη μου! Τα παραταω! Αν έχει κάποιος να προτείνει κάποια άλλη εναλλακτική... δεκτή!!

Το μόνο που σκέφτηκα είναι μήπως δεν ξεκλείδωσε ο bootloader γιατί το έκανα με τον unofficial τρόπο ώστε να μη χάσω τα DRM keys και να μπορώ να το επαναφέρω, όμως στο S1tool όταν κάνω identify μου επιστρέφει "r" που σημαίνει ότι έχει ξεκλειδώσει...

 

Αντιμετώπισα και εγώ τέτοια προβλήματα και άκου τι έκανα: Με flashtool την επίσημη 4.04 μετά άνοιξα το κινητό κανονικά μία φορά, μετά έβαλα τον kernel, άνοιξα πάλι το κινητό μία φορά με τον νέο kernel, επιβεβαιώνεις ότι υπάρχει από τις πληροφορίες και τέλος περνάς τη rom με τις οδηγίες που έχει στους xda. Δεν είναι και σίγουρο ότι έτσι λύθηκε το πρόβλημα, αλλά δοκιμασέ το!!!

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Τί είδους θόρυβος; Υπόψιν ότι καμία φορά οι περίεργοι θόρυβοι που ακούμε μπορεί να οφείλονται στην ποιότητα του δικτύου ακόμα και στην συσκευή του συνομιλητή μας.

Φίλος έχει το Samsung Galaxy mini. Κάθε φορά που τον καλώ με το που το σηκώνει και πρίν μιλήσει ακούγεται ένα "ναι" σαν να το λεει κάποιος με σατυρικό τρόπο. Στην αρχή νόμιζα ότι μου έκανε πλάκα και άκουγε διάφορες "φιλοφρονήσεις" :D:X αλλά τελικά διαπίστωσα ότι ήταν η συσκευή του. :blink::wacko:

 

παρασιτικο ηχος κατι σαν φαξ...θορυβος που λεμε

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει κάτι

 

Δοκίμασε επιδιόρθωση με SEUS. Αλλιώς σίγουρα θέμα hardware.

 

 

 

Πιθανόν να ισχύει αυτό που λεει ο kastorakos84 αλλά η βασικότερη ερώτηση είναι αν είσαι root; Αν ναι τότε κατά 99% θα κάνεις δουλειά με τον τρόπο μου.

 

 

Κουρτίνα νούμερο 6 smarianina. Λάθος αρχείο έχεις. Αυτό κατεβάζεις και εγκαθιστάς.

Για να δούμε αν θα δουλέψει τώρα....

ευχαριστώ για το αρχείο...αυτό δουλεύει μια χαρά...θα κάνω προσπάθεια για root τώρα και για οτιδήποτε άλλο θα σας στείλω

 

τα kernel τα κατέβασα από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1695514

 

έκανα flash το "MT11i_4.0.2.A.0.42.ftf" και έκανε format στο κινητό μου...τώρα προσπαθώ με αυτό "DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su" να κάνω root αλλά ο οδηγός κολλάει στο "waitting for device"...τι έκανα πάλι λάθος;;; το δεύτερο αρχείο που έχω (και από ότι κατάλαβα είναι αυτό που πρέπει να φλασάρω τελυταίο) είναι το "MT11i_4.0.A.2.0.62__1254-5966_.ftf"...

Μήπως να κάνω πάλι format και να αρχίσω πάλι τα βήματα;;;;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Μετα το P θα λαβει την ICS το U. Οποτε αν το P την λαβει αρχες Αυγουστου οπως αναφερουν, λογικα απο Σεπτεμβριο και μετα την περιμενουμε στο U.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Είστε ικανοποιημένοι από την ένταση του ήχου του ακουστικού του Neo V; Γενικά, ακόμα και στο τέρμα δυνατό που το έχω παντα δυσκολεύομαι να ακούσω, αν υπάρχουν θόρυβοι γύρω μου κατά τη διάρκεια της συνομιλίας (σε αντίθεση με άλλες συσκευές μου). Σε κλειστό χώρο όλα οκ. Αντιθέτως, με το hands free του κόντεψα να κουφαθώ από την ένταση και χρειάστηκε να χαμηλώσω τον ήχο μέχρι τη μέση.

Το ίδιο παρατήρησα τόσο με Gingerbread όσο και με ICS. Και στα δικά σας έτσι είναι ή να το πάω για έλεγχο;

 

Υ.Γ. Αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, συγχωρέστε με.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχει βγει τιποτα τελευταιο notification για να ξερεις οσο ελειπες αν σε πηραν τηλεφωνο ή αν ειχες sms που να φαινεται στη κλειδωμενη οθονη? Δεν μιλαω οταν ξεκλειδωσεις ή για το LED.
Link to comment
Share on other sites

έκανα flash το "MT11i_4.0.2.A.0.42.ftf" και έκανε format στο κινητό μου...τώρα προσπαθώ με αυτό "DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su" να κάνω root αλλά ο οδηγός κολλάει στο "waitting for device"...τι έκανα πάλι λάθος;;; το δεύτερο αρχείο που έχω (και από ότι κατάλαβα είναι αυτό που πρέπει να φλασάρω τελυταίο) είναι το "MT11i_4.0.A.2.0.62__1254-5966_.ftf"...

Μήπως να κάνω πάλι format και να αρχίσω πάλι τα βήματα;;;;

 

1) Έχεις περάσει kernel για την 2.3.4

2) Προσπαθείς να κάνεις root με το εργαλείο για ICS, ενώ αν είσαι στην 2.3.4 πρέπει να κάνεις με αυτό

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

1) Έχεις περάσει kernel για την 2.3.4

2) Προσπαθείς να κάνεις root με το εργαλείο για ICS, ενώ αν είσαι στην 2.3.4 πρέπει να κάνεις με αυτό

στη 2.3.4; τα kernel για τη 4 (δηλαδή για την τελευταία χωρίς easy rooting) για να κάνω root με το flashtool που είναι;;;

Θέλω να το έχω ρουταρισμένο και τελείως αναβαθμισμένο...

Μπορεί κάποιος να μου τα γράψει όλα αναλυτικά;;; Παιδεύομαι από την ημέρα που βγήκε η τελευταία αναβάθμιση...Όλο λάθος πράγματα κατεβάζω, αλλά δεν φταίω εγώ τα link τα παίρνω από το συγκεκριμένο forum

(για παράγειγμα τα kernel που ανέφερα τα πήρα από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1695514)

Link to comment
Share on other sites

στη 2.3.4; τα kernel για τη 4 (δηλαδή για την τελευταία χωρίς easy rooting) για να κάνω root με το flashtool που είναι;;;

Θέλω να το έχω ρουταρισμένο και τελείως αναβαθμισμένο...

Μπορεί κάποιος να μου τα γράψει όλα αναλυτικά;;; Παιδεύομαι από την ημέρα που βγήκε η τελευταία αναβάθμιση...Όλο λάθος πράγματα κατεβάζω, αλλά δεν φταίω εγώ τα link τα παίρνω από το συγκεκριμένο forum

(για παράγειγμα τα kernel που ανέφερα τα πήρα από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1695514)

 

Μάλλον το πρόβλημα οφείλεται στο ότι δε διαβάζεις αρκετά!

Στο link που έδωσες, τα αρχεία που κατέβασες βρίσκονται στην ενότητα DOWNGRADE!

Αν κατέβεις πιο κάτω θα βρεις την ενότητα III. Preparations to root 4.0.4 ROM και λίγο πιο κάτω τα αρχεία που χρειάζεσαι.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

στη 2.3.4; τα kernel για τη 4 (δηλαδή για την τελευταία χωρίς easy rooting) για να κάνω root με το flashtool που είναι;;;

Θέλω να το έχω ρουταρισμένο και τελείως αναβαθμισμένο...

Μπορεί κάποιος να μου τα γράψει όλα αναλυτικά;;; Παιδεύομαι από την ημέρα που βγήκε η τελευταία αναβάθμιση...Όλο λάθος πράγματα κατεβάζω, αλλά δεν φταίω εγώ τα link τα παίρνω από το συγκεκριμένο forum

(για παράγειγμα τα kernel που ανέφερα τα πήρα από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1695514)

Ένα, ένα με δομημένη σκέψη για να βγάλουμε άκρη.

Στόχος:

Εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης του Android για να έχουμε ενημερωμένο τηλέφωνο και εύκολο root.

 

Τρόπος:

1) Κατεβάζεις από δω την ICS 4.0.3 (είναι η προτελευταία αλλά δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά με την 4.0.4 και root-άρεται πανεύκολα)

2) Φλασάρεις την rom με τον γνωστό πλέον τρόπο.

3) Κάνεις root με αυτόν τον τρόπο

4) Πετάς ότι άχρηστο κάνοντας αυτό

5) Το κάνεις να πηγαίνει σφαίρα κάνοντας αυτά.

 

Είσαι έτοιμος!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα και εγώ τέτοια προβλήματα και άκου τι έκανα: Με flashtool την επίσημη 4.04 μετά άνοιξα το κινητό κανονικά μία φορά, μετά έβαλα τον kernel, άνοιξα πάλι το κινητό μία φορά με τον νέο kernel, επιβεβαιώνεις ότι υπάρχει από τις πληροφορίες και τέλος περνάς τη rom με τις οδηγίες που έχει στους xda. Δεν είναι και σίγουρο ότι έτσι λύθηκε το πρόβλημα, αλλά δοκιμασέ το!!!

Τελικά όποια rom και να δοκιμάσω το κινητό κολλάει στην φόρτωση του kernel στην αρχή, δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει... έχω δοκιμάσει και εγκατάσταση πάνω στον stock κερνελ και με custom, τίποτα...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ένα, ένα με δομημένη σκέψη για να βγάλουμε άκρη.

Στόχος:

Εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης του Android για να έχουμε ενημερωμένο τηλέφωνο και εύκολο root.

 

Τρόπος:

1) Κατεβάζεις από δω την ICS 4.0.3 (είναι η προτελευταία αλλά δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά με την 4.0.4 και root-άρεται πανεύκολα)

2) Φλασάρεις την rom με τον γνωστό πλέον τρόπο.

3) Κάνεις root με αυτόν τον τρόπο

4) Πετάς ότι άχρηστο κάνοντας αυτό

5) Το κάνεις να πηγαίνει σφαίρα κάνοντας αυτά.

 

Είσαι έτοιμος!

ωραία...για να είμαι σίγουρη...από την 4.04 που έβαλα ξανά το πρωί μέσω του pc companion, θα συνδέσω το κινητό στο pc και μέσω του flashtool θα φλασάρω αυτό που μου είπες: http://www.4shared.com/rar/PyEspZ7D/MT11i_41A0562_Nordic_1253-1755.html

Μετά όμως θα κάνω root όπως είχα ξανακάνει με το easy root στη 4.03...αλλά δεν θα ξαναγυρίσω στη 4.04 και δεν θα το ξαναπειράξω...θα το αφήσω!

Ωραία αν είναι έτσι όπως τα κατάλαβα καλώς...δεν μου φαίνεται και πολύ δύσκολο...

Έχω άλλη μια απορία: στο flashtool όταν σου λέει να πατήσεις το back και να συνδεσεις ξανά το κινητό στο pc, μέχρι πότε πρέπει να το έχεις πατημένο;

 

πραγματικα χίλια συγνώμη που σας έχω ζαλίσει, αλλά όσο καλά και αν ξέρω από υπολογιστές, αλλο τόσο δεν γνωρίζω τίποτα από android, αισθανομαι άσχημα που έχω συνέχεια απορίες, και δυστυχώς σίγουρα θα υπάρξουν και άλλες...Ευχαριστώ για την κατανόηση και για τη βοήθεια

 

EDIT:

έκανα τα βήματα που μου είπατε παραπάνω...

δυστυχώς λίγο πριν τελειώσει το φλάσινκ έβγαλε 2 ERROR: 11/036/2012 18:36:03 - ERROR - ERR_SEVERITY="MAJOR";ERR_CLASS="MEMORY_CLASS";ERR_STATIC="HASH_VER";ERR_DYNAMIC="Final data verification failed"; και από εκείνη την ώρα το κινητό είναι νεκρό...το πατάω για να ανοίξει και βγάζει το SONY αλλά μετά ένα θαυμαστικό και κλείνει...

Καταφερα μετά από αρκετή ώρα και το επανέφερα με το pc companion...έκανα την ίδια διαδικασία άλλες 2 φορές αλλά βγάζει τα ίδια σφάλματα και το ίδιο πρόβλημα...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Έχω άλλη μια απορία: στο flashtool όταν σου λέει να πατήσεις το back και να συνδεσεις ξανά το κινητό στο pc, μέχρι πότε πρέπει να το έχεις πατημένο;

Μέχρι να ξεκινήσει το flashάρισμα...

έκανα τα βήματα που μου είπατε παραπάνω...

δυστυχώς λίγο πριν τελειώσει το φλάσινκ έβγαλε 2 ERROR: 11/036/2012 18:36:03 - ERROR - ERR_SEVERITY="MAJOR";ERR_CLASS="MEMORY_CLASS";ERR_STATIC="HASH_VER";ERR_DYNAMIC="Final data verification failed"; και από εκείνη την ώρα το κινητό είναι νεκρό...το πατάω για να ανοίξει και βγάζει το SONY αλλά μετά ένα θαυμαστικό και κλείνει...

Καταφερα μετά από αρκετή ώρα και το επανέφερα με το pc companion...έκανα την ίδια διαδικασία άλλες 2 φορές αλλά βγάζει τα ίδια σφάλματα και το ίδιο πρόβλημα...

Επιβεβαίωσε 3 πράγματα. Μέσα από τις ρυθμίσεις πήγαινε:

1. Xperia --> Συνδεσιμότητα Λειτουργία Συνδ. USB --> και επίλεξε ΜΤΡ

2. Ασφάλεια --> βάλε "Τικ" στις Άγνωστες πηγές

3. Επιλογές για προγραμματιστές -->Εντοπισμός σφαλμ. USB --> και βάλε και εδώ "Τικ".

 

Στο flash tool βάλε "τικ" κάτω δεξιά στο No Final Verification.

Δοκίμασε τα και πες μας!!

 

Υ.Γ. Ακόμη, θα σε παρακαλούσα να μη κάνεις συνεχόμενα post αλλά "τροποποίηση" στο πρώτο και προσθέτεις ότι θέλεις να συμπληρώσεις... :)

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να ξεκινήσει το flashάρισμα...

 

Επιβεβαίωσε 3 πράγματα. Μέσα από τις ρυθμίσεις πήγαινε:

1. Xperia --> Συνδεσιμότητα Λειτουργία Συνδ. USB --> και επίλεξε ΜΤΡ

2. Ασφάλεια --> βάλε "Τικ" στις Άγνωστες πηγές

3. Επιλογές για προγραμματιστές -->Εντοπισμός σφαλμ. USB --> και βάλε και εδώ "Τικ".

 

Στο flash tool βάλε "τικ" κάτω δεξιά στο No Final Verification.

Δοκίμασε τα και πες μας!!

 

Υ.Γ. Ακόμη, θα σε παρακαλούσα να μη κάνεις συνεχόμενα post αλλά "τροποποίηση" στο πρώτο και προσθέτεις ότι θέλεις να συμπληρώσεις... :)

μόλις τελείωσε εβγαλε αυτά "11/032/2012 21:32:48 - INFO - Ending flash session

11/032/2012 21:32:48 - INFO - Flashing finished.

11/032/2012 21:32:48 - INFO - Please wait. Phone will reboot

11/032/2012 21:32:48 - INFO - For flashtool, Unknown Sources and Debugging must be checked in phone settings

11/032/2012 21:32:48 - INFO - Device connected in flash mode"

Περιμενα πολύ ώρα να ξεκινήσει μόνο του το κινητό αλλά τίποτα...Περίμενα γιατί μου έγραψε "Please wait. Phone will reboot"...

 

Πριν δεν είχα κάνει σωστά το βήμα 1 γιατί είχα επιλέξει την άλλη επιλογή και επίσης στο flashtool δεν είχα επιλέξει το No Final Verification

Edited by smarianina
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να ξεκινήσει το flashάρισμα...

 

Μέχρι να σταματήσει να το λέει πατάμε το κουμπί back. Την έχω κάνει άπειρες φορές βλέπεις την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

μόλις τελείωσε εβγαλε αυτά "11/032/2012 21:32:48 - INFO - Ending flash session

11/032/2012 21:32:48 - INFO - Flashing finished.

11/032/2012 21:32:48 - INFO - Please wait. Phone will reboot

11/032/2012 21:32:48 - INFO - For flashtool, Unknown Sources and Debugging must be checked in phone settings

11/032/2012 21:32:48 - INFO - Device connected in flash mode"

Περιμενα πολύ ώρα να ξεκινήσει μόνο του το κινητό αλλά τίποτα...Περίμενα γιατί μου έγραψε "Please wait. Phone will reboot"...

 

Πριν δεν είχα κάνει σωστά το βήμα 1 γιατί είχα επιλέξει την άλλη επιλογή και επίσης στο flashtool δεν είχα επιλέξει το No Final Verification

Χμμμ... Να κάτι που ξεχάσαμε να σου πούμε...! Δεν κάνει reboot, καλά έκανες και το έβγαλες...!

Μέχρι να σταματήσει να το λέει πατάμε το κουμπί back. Την έχω κάνει άπειρες φορές βλέπεις την διαδικασία.
Αυτό εννοώ και εγώ, κλείνει το παράθυρο δηλαδή ξεκινά το flashάρισμα!!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Να κάτι που ξεχάσαμε να σου πούμε...! Δεν κάνει reboot, καλά έκανες και το έβγαλες...!

Αυτό εννοώ και εγώ, κλείνει το παράθυρο δηλαδή ξεκινά το flashάρισμα!!

...Ευχαριστώ...έκανα και root θα μείνω στη 4.03...Δεν μου αναγνωρίζε την εσωτερική μνήμη μετα τη πρώτη επανεκίνηση...ενώ όλη μέρα όσα format και αναβαθμίσεις και αν του έκανα δεν μου έβγαλε τέτοιο πρόβλημα...Μόνο μετά το root...Τώρα βέβαια όλα δείχνουν οκ...Ελπίζω να μη προκύψει κάτι άλλο και αύριο που θα ξεκινήσω να εγκαθιστώ προγράμματα και να κάνω όσα προτείνεται για σωστή λειτουργία...

πως απενεργοποιώ τις ειδοποιήσεις για αυτόματες ενημερώσεις του pc companion;

Γιατί τη προγούμενη φορά έτσι τη πάτησα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρησιμοποιώ τον opera mobile αλλά κολλούσε συχνά το κινητό. Παγωνε πολλές φορές όταν ήμουν σε κάποια σελίδα και διάβαζα κάτι.. Το έκανα φορματ και τώρα σκέφτομαι μήπως όντως έφταιγε ο opera; Έχετε κάποιον άλλον browser να μου προτείνετε;
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...