Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα περάσει την Νορβηγική έκδοση ics και σήμερα πέρασα την Ελληνική.

Πίστευα οτι το θέμα με τα sms θα είχε λυθεί, που είναι οι 160 χαρακτήρες οεο?:angry:

Αν μπορεί κάποιος που πέρασε την Ελληνική ics ας γράψει την ΕΚΔΟΣΗ ΒΑΣΙΚΟΥ ΦΑΣΜΑΤΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μηπως ξέρουμε αν τα ακόλουθα MODS επικαιροποιήθηκαν για να "παίζουν¨με ICS?

 

Κάτι παρόμοιο/αντιστοιχο? (Για % στην μπαταρια και Power Menu με Reboot επιλογή μιλάω...)

 

[2 σε 1] Οδηγός για Battery Styles & Reboot Phone option στο Power Menu

H διαδικασία είναι εύκολη και παρόμοια του Power Widget. H δική μου επιλογή είναι το παρακάτω και όπως βλέπετε αποκτάμε και ποσοστιαία ένδειξη:

 

http://forum.xda-developers.com/picture.php?albumid=5007&pictureid=16334

 

Power menu είναι όταν πατάμε παρατεταμένα το power on/off button για να επιλέξουμε Flight/Silent/Power off/Take screenshot. Με τον συγκεκριμένο οδηγό θα προστεθεί και η επιλογή του Reboot. Ο οδηγός είναι μόνο για 4.0.2.A.0.42 firmware!

 

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQRqUNnwtfuAzxVSR-YR0-zQuPgQ5ignIrWLfkO2ol_NoK0yO8LJWd8gLpg

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει την Νορβηγική έκδοση ics και σήμερα πέρασα την Ελληνική.

Πίστευα οτι το θέμα με τα sms θα είχε λυθεί, που είναι οι 160 χαρακτήρες οεο?:angry:

Αν μπορεί κάποιος που πέρασε την Ελληνική ics ας γράψει την ΕΚΔΟΣΗ ΒΑΣΙΚΟΥ ΦΑΣΜΑΤΟΣ.

 

Στην ICS δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

 

Η ρύθμιση σώζεται όπως και πολλές άλλες στο /data/data/com.sonyericsson.conversations από την πρώτη φορά που θα ανοίξετε τα μυνήματα.

Σε εκείνο το φάκελο και μέσα στον υποφάκελο shared_prefs στο αρχείο preferences.xml υπάρχει κάπου η σειρά:

<boolean name="semc_pref_key_character_conversion" value="false" />

Αν το ανοίξετε αυτό με έναν Editor πχ μέσα από το root explorer και κάνετε το false, true και επανεκκίνηση τότε η ρύθμιση έχει ενεργοποιηθεί. Γι ανα την τσεκάρετε μπορείτε να στείλετε ένα μύνημα με ελληνικά μικρά γράμματα στον εαυτό σας και θα δείτε ότι έρχεται με κεφαλαία, πράγμα που σημαίνει ότι τα αλλάζει στο GSM αλφάβητο για να φτάοσυν 160.

Έχετε επίσης υπόψην ότι ενώ εσείς γράφετε μήνυμα με μικρά τονισμένα ελληνικά γράμματα στον παραλήπτη θα πάει μήνυμα με κεφαλαία. Αυτό δε το δείχνει το πρόγραμμα εκτός αν πειράξετε και τη γραμμή:

<boolean name="semc_pref_key_character_conversion_visibility" value="false" />

σε true όπου δείχνει δεύτερο μήνυμα από κάτω με το τι πραγματικά πήγε στον παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι περάσαμε την Νορβηγική έκδοση ics και κάνουμε επαναφορά μεσώ pc companion η seus αυτόματα δεν περνάει και

η Ελληνική?

Παίζει να έχω ακόμα την Νορβηγική? και αν ναι πως το βλέπουμε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

σημερα αγορασα το νεο βε απο βονταφον και πρεπει να εχει την ICS! γιατι στο κουτι του νεο βε ειναι κολλημενο ενα αυτοκολλητο που λεει: " Android 4.0. upgradeable "

 

με την σειρα μου θελω να ρωτησω κατι...

υπαρχει τροπος να περασω τις επαφες απο το παλιο μου κινητο (se c510) στο καινουργιο?

και επισης γινετε να μεταφερω συνομιλιες απο το c510 στο neo v?

Link to comment
Share on other sites

σημερα αγορασα το νεο βε απο βονταφον και πρεπει να εχει την ICS! γιατι στο κουτι του νεο βε ειναι κολλημενο ενα αυτοκολλητο που λεει: " Android 4.0. upgradeable "

 

με την σειρα μου θελω να ρωτησω κατι...

υπαρχει τροπος να περασω τις επαφες απο το παλιο μου κινητο (se c510) στο καινουργιο?

και επισης γινετε να μεταφερω συνομιλιες απο το c510 στο neo v?

 

Αυτό που σου γράφει στο αυτοκόλλητο είναι ότι, αναβαθμίζεται σε android 4.0. . . ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου γράφει στο αυτοκόλλητο είναι ότι, αναβαθμίζεται σε android 4.0. . . ;)

 

ναι οντως :lol:

αναβαθμισιμο σημαινει και οχι αναβαθμισμενο!

Link to comment
Share on other sites

Στου Ray την ics έχει κανονικά 160 χαρακτήρες :)

 

μπορεις να την ανεβασεις?μπορεις με back up μεσω root uninstaller,titanium,my back up .

Edited by tolios32
Link to comment
Share on other sites

το titanium με βγαζει προειδοποιηση η rom σας ειναι rooted αλλα το su binary δεν εχει τα καταλληλα δικαιωματα προσβασης και μπορουν να προκληθουν προβλημματα

τι σημαινει αυτο ρε παιδια ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

μολις εβαλα και εγω την ics. δεν ειμαι root και εβαλα την ελληνικη εκδοση μεσω pc companion.δεν βλεπω μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.ολα καλα. την ιδια ταχυτητα θεωρω πως εχει αλλα σιγουρα ειναι πιο ομορφη εκδοση και με το λιγο ψαξιμο ως τωρα θεωρω οτι ειναι πιο παραμετροποιησιμη απο την προηγουμενη.

εχω 2 ερωτηματα :

1. δεν εχω κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ειτε απο το κινητο, ειτε μεσω pc companion. ειναι αναγκαιο; δεν βλεπω κανενα ιδιαιτερο ζορι μεχρι τωρα.

2. με ενοχλησε πολυ που δεν εχει το widget για αγαπημενες επαφες οπως η gingerbread. οσα και να ειδα στο google play δεν μου αρεσαν καθολου. υπαρχει καποιος τροπος να βρω ακριβως το ιδιο που ειχε η προηγουμενη εκδοση;

panasonic g600 - sony ericsson t18s - nokia 3310 -panasonic gd75 - nokia 8310 - sony ericsson t68ι - sony ericsson κ750 - sony ericsson κ800 - sony ericsson κ850 - samsung i8910 hd - xperia x10 mini - xperia x8 - xperia neo v - xperia sp
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Απο χτες εχω και εγω πλεων την ICS και μου παρουσιαζει το εξησ προβλημα.Μου πεταει ενα μυνημα "η λειτουργια android τερματιστηκε" και μετα χανω το σηαμ και ζηταει ξανα κωδικο pin για να το βρει.Καμια ιδεα για το τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ την αναβάθμιση.

Είναι τουλάχιστον μια ευχάριστη ανανέωση για το κινητό.

Ευτυχώς το κινητό δε φαίνεται πιο αργό. Τώρα για θέματα σταθερότητας, αυτονομίας κτλ θα χρειαστεί λίγος καιρός για να βγάλουμε συμπεράσματα.

 

Μια ερώτηση που δεν αφορά στην αναβάθμιση:

Από τη πρώτη μέρα με το κινητό αυτό έχω κάποια προβλήματα σήματος. Όταν μιλάω, υπάρχουν περιπτώσεις όπου κόβεται η κλήση. Κοιτάω την οθόνη και βλέπω ότι όντως το κινητό έχει χάσει το σήμα του και μάλιστα για τόση διάρκεια αρκετή για να προλάβει να καλέσει και πάλι ο συνομιλητής και να έρθει ειδοποίηση σήματος.

Το φαινόμενο είναι πολύ πιο περιορισμένο όταν γίνεται χρήση bluetooth και κατά συνέπεια δεν κρατάω το κινητό.

Το δίκτυο μου είναι η Wind και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με τη προηγούμενη συσκευή. (magic)

Ήλπιζα για καμιά βελτίωση με το νέο λειτουργικό αλλά το φαινόμενο παρέμεινε. Υπάρχει άλλος με το ίδιο πρόβλημα;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το widget καιρου σε εσας βρισκει τοποθεσια?γιατι σε εμενα δεν βρισκει καμια:confused:

Αν γράψεις "Αθήναι" το βρίσκει;

Υπάρχουν tweaks για την ICS ή να δουλεύει κανένα από την GB;

Θα αρχίσουμε πάλι τα ίδια; Κάθε οχτώ ώρες θα ρωτάμε τα ίδια πράγματα; Ή μήπως θα αρχίσουμε πάλι τα παράπονα ότι το topic είναι αχανές και δεν βρίσκουμε αυτό που θέλουμε τη στιγμή που μόλις δυο σελίδες πίσω έχω απαντήσει ότι είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα παίζουν αλλά θέλω πρώτα να τα δοκιμάσω προτού το πω με σιγουριά;

Θα παρακαλέσω να μην επαναληφθεί επανάληψη ερωτήματος σε μικρό χρονικό διάστημα από κανέναν.

Και είναι η τελευταία φορά που το λέω.

Από τη πρώτη μέρα με το κινητό αυτό έχω κάποια προβλήματα σήματος. Όταν μιλάω, υπάρχουν περιπτώσεις όπου κόβεται η κλήση. Κοιτάω την οθόνη και βλέπω ότι όντως το κινητό έχει χάσει το σήμα του και μάλιστα για τόση διάρκεια αρκετή για να προλάβει να καλέσει και πάλι ο συνομιλητής και να έρθει ειδοποίηση σήματος.

Το φαινόμενο είναι πολύ πιο περιορισμένο όταν γίνεται χρήση bluetooth και κατά συνέπεια δεν κρατάω το κινητό.

Το δίκτυο μου είναι η Wind και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με τη προηγούμενη συσκευή. (magic)

Ήλπιζα για καμιά βελτίωση με το νέο λειτουργικό αλλά το φαινόμενο παρέμεινε. Υπάρχει άλλος με το ίδιο πρόβλημα;

Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Είμαι σε άλλον πάροχο βέβαια οπότε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε. Αν έχεις κάρτα άλλου παρόχου δοκίμασε την για να δεις αν θα έχεις τα ίδια ώστε να δεις αν πρόκειται για πρόβλημα hardware.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει backup την GB με το cwm και είμαι στην ics. Για να επιστρέψω στην GB αρκεί να κάνω restore και μετά flash τον kernel της .62 και είμαι οκ;
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

αν δεν τα εκανες backup με καποια εφαρμογη τα εχασες ολα και ας ειναι η καρτα μνημης γεματη...την εχω παθει και εγω...τωρα κρατα σε ενα φακελο στον υπολογιστη σου αυτα που χρειαζεσαι απο την καρτα μνημης φωτογραφιες μουσικη βιντεο και οτι αλλο σου ειναι χρησιμο κανει μια διαμορφωση στη καρτα μνημης ξαναπερνα τα μεσα ,κατεβαζεις ξανα τις εφαρμογες σου και εισαι ετοιμος...(μεσα στο μαρκετ αν πατησεις το κουμπι του μενου αν δεν κανω λαθος και πας οι εφαρμογες μου βρισκονται εκει οσες εχεις κατεβασει...)

 

 

σιγουρεψου ομως πρωτα οτι δεν τα εχεις κανει backup...

ούτε τα saves απο τα παιχνιδια δεν μπορω να κρατήσω με κάποιο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

τελικα με την ics η μπαταρια κραταει το ιδιο οπως με την gb? η μνημη ? o επεξεργαστης? γενικα τι διαφορες υπαρχουν?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχω ένα πρόβλημα.

Μετά την αναβάθμιση δε μπορώ να στείλω email από το gmail.

Τα emails περιμένουν ως εξερχόμενα και κάνει "αποστολή"...

:confused:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια χαρά έστειλα email μέσω της εφαρμογής gmail σε in.gr mail σε ICS που είμαι μέσω WI-FI. Edited by maarinos
Link to comment
Share on other sites

Αν γράψεις "Αθήναι" το βρίσκει;

 

Τελικά για να βρει πόλη θέλει να βάλεις τόνο στην πόλη που θα πληκτρολογισουμε:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...