Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

one-click root για την .62 δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα, αναμένουμε, όσον αφορά τις custom rom, έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες από xda μεριά (CM9, MIUI), αλλά ακόμα υπάρχουν θεματάκια...

 

Στην περίπτωσή μου τι αξίζει να κάνω;

Αναβάθμιση σε 0.62 και αναμονή (με παράλληλη διατήρηση του crapware της SE) για root ή επανεγκατάσταση (δεν γνωρίζω αν γίνεται αυτό) της 0.42 και rootάρισμα-ξήλωμα εφαρμογών;

 

Πώς πάω σε 0.62 από τη στιγμή που έχω αφαιρέσει οτιδήποτε SE update related εφαρμογή/υπηρεσία από το τηλέφωνο; Χρειάζεται unroot της 0.42 πριν το update;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στην περίπτωσή μου τι αξίζει να κάνω;

Αναβάθμιση σε 0.62 και αναμονή (με παράλληλη διατήρηση του crapware της SE) για root ή επανεγκατάσταση (δεν γνωρίζω αν γίνεται αυτό) της 0.42 και rootάρισμα-ξήλωμα εφαρμογών;

 

Πώς πάω σε 0.62 από τη στιγμή που έχω αφαιρέσει οτιδήποτε SE update related εφαρμογή/υπηρεσία από το τηλέφωνο; Χρειάζεται unroot της 0.42 πριν το update;

 

Προσωπική μου άποψη είναι να παραμείνεις στην .42 ώστε να είσαι root, εξ' άλλου λογικά είναι θέμα χρόνου να βγει one-click root και για την .62

Φυσικά και γίνεται, με το flashtool, για περισσότερα δες το #3601 post του lousou76, πολύ κατατοπιστικό.

Αν τώρα θέλεις να πας σε .62, συνέδεσε το κινητό με το pc, άνοιξε το pc companion (ή το SEUS) και θα βρει την ενημέρωση (αν δε βρει πάτα το κουμπί ενημέρωση τηλεφώνου)

Edited by rioener

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι να παραμείνεις στην .42 ώστε να είσαι root, εξ' άλλου λογικά είναι θέμα χρόνου να βγει one-click root και για την .62

Φυσικά και γίνεται, με το flashtool, για περισσότερα δες το #3601 post του lousou76, πολύ κατατοπιστικό.

Αν τώρα θέλεις να πας σε .62, συνέδεσε το κινητό με το pc, άνοιξε το pc companion (ή το SEUS) και θα βρει την ενημέρωση (αν δε βρει πάτα το κουμπί ενημέρωση τηλεφώνου)

 

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω.

Από τη μία με ενοχλούν τα ανεξήγητα κρασαρίσματα, αλλά σκέφτομαι ότι αν ξαναπεράσω την .42 και ξηλώσω τα πάντα υπάρχει ενδεχόμενο να κρασάρουν πάλι οι εφαρμογές μου. Από την άλλη, με την 0.62 δε θα έχω τέτοια προβλήματα, καθώς δε θα είμαι root και άρα δε θα μπορώ να απεγκαταστήσω τις μαμά εφαρμογές.

 

SEUS δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή, μάλλον με το pc companion θα γίνει η δουλειά για 0.62. Changelog υπάρχει εύκαιρο ώστε να δω τι αλλάζει σε αυτήν την έκδοση; Να φανταστώ χάνονται τα πάντα από το κινητό κατά το update;

Link to comment
Share on other sites

Για να βγαλει καποιος την ειδοποιηση για αναβαθμιση που βγαινει πανω αριστερα τι μπορουμε να κανουμε?βγαινει με καποιον τροπο η μενει εκει?προσπαθησα να του κανω αναβαθμιση αλλα κολλαει αν την κατεβασω με wifi απο το κινητο.λετε αν το συνδεσω με υπολιστη και το κανω μεσω του προγραμματος να μην εχω προβλημα?κολλαει στο 3ο σταδιο νομιζω δεν ξερω γτ....
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3+ βδομάδες συμβίωσης δεν είχα ποτέ ούτε ένα restart(είμαι root από την πρώτη μέρα), το κινητό πάει σφαίρα.Έχω βάλεις Autostarts, Juice defender, Fast Reboot, 3G Watchdog, Autokiller Memory Optimizer, Go Launcher(κομπλέ με όλες τις λειτουργίες), Disable Auto Brightness(το χρησιμοποιώ όταν θέλω μόνο), Ex Dialer(πανέμορφο και λειτουργικό), Handsent SMS(πανέμορφο και λειτουργικό επίσης), Cpu No-frills

 

To κινητό πάει σφαίρα πάντα σε οτιδήποτε και να του βάλω να κάνει(αν και η χρήση μου είναι πολλές φορές μηδαμινή ή το σκαλίζω συνέχεια.Μου έχει βγάλει και 4,5 μέρες η μπαταρία αλλά και 1,5

Link to comment
Share on other sites

Για να βγαλει καποιος την ειδοποιηση για αναβαθμιση που βγαινει πανω αριστερα τι μπορουμε να κανουμε?βγαινει με καποιον τροπο η μενει εκει?προσπαθησα να του κανω αναβαθμιση αλλα κολλαει αν την κατεβασω με wifi απο το κινητο.λετε αν το συνδεσω με υπολιστη και το κανω μεσω του προγραμματος να μην εχω προβλημα?κολλαει στο 3ο σταδιο νομιζω δεν ξερω γτ....

 

Κάνε την αναβάθμιση μέσω SEUS,δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.. Μολις το παραγγειλα κι εγω απο Vodafon .. Βασικα εχω ακουσει οτι καθυστερει καμποσο οταν ειναι παραγγελια εκτος Αθηνας.. Εγω βρισκομαι Δυτικη Μακεδονια αντε να δουμε ποτε θα ερθει.. Πειτε μου τις γνωμες σας ρε παιδια.. Εχω ακουσει παντως οτι ειναι καλο κινητο.. Το προηγουμενο που ειχα ηταν το sony ericsson x10 mini..
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.. Μολις το παραγγειλα κι εγω απο Vodafon .. Βασικα εχω ακουσει οτι καθυστερει καμποσο οταν ειναι παραγγελια εκτος Αθηνας.. Εγω βρισκομαι Δυτικη Μακεδονια αντε να δουμε ποτε θα ερθει.. Πειτε μου τις γνωμες σας ρε παιδια.. Εχω ακουσει παντως οτι ειναι καλο κινητο.. Το προηγουμενο που ειχα ηταν το sony ericsson x10 mini..

 

μπορεις να διαβασεις αυτο το φορουμ και θα μαθεις ενδιαφεροντα πραγματα

καλοριζικο..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω ακουσει οτι καθυστερει καμποσο οταν ειναι παραγγελια εκτος Αθηνας.. Εγω βρισκομαι Δυτικη Μακεδονια αντε να δουμε ποτε θα ερθει..

Λάθος έχεις ακούσει. Το πολύ σε δύο εργάσιμες θα έρθει.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Λάθος έχεις ακούσει. Το πολύ σε δύο εργάσιμες θα έρθει.

 

Λες ε; Καλα εγω το παραγγειλα σημερα που ειναι Σαββατο.. Αν ομως ισχυει αυτο που λες , τοτε να περιμενω το πολυ μεχρι Τεταρτη να ερθει.. Θα δειξει :)

Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Κρητη Χανια εγινε η παραγγελια μεσω του site της vodafone τη δευτερα που μας περασε και τεταρτη πρωι ηταν σπιτι μου το μπλε χρωμα. πολυ γρηγοροι.
Link to comment
Share on other sites

Κρητη Χανια εγινε η παραγγελια μεσω του site της vodafone τη δευτερα που μας περασε και τεταρτη πρωι ηταν σπιτι μου το μπλε χρωμα. πολυ γρηγοροι.

 

Aν ειναι ετσι οπως τα λες, τοτε εχω βασιμες ελπιδες να ειναι το Neo V μου εδω ως την Τριτη... Ελπιζω να αξιζει αυτη την αγωνια και αναμονη που εχω :) να υποθεσω οτι πηρες σκετη τη συσκευη, χωρις συνδεση..

Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

τετάρτη παραγγελεία - παρασκευή πρωί στη πορτα μου, σκετη συσκευη χωρις συνδεση, Ηράκλειο Κρήτης....
T28s - S700 - P910i - HTC HD - P1i - xperia Neo V
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.. Μολις το παραγγειλα κι εγω απο Vodafon .. Βασικα εχω ακουσει οτι καθυστερει καμποσο οταν ειναι παραγγελια εκτος Αθηνας.. Εγω βρισκομαι Δυτικη Μακεδονια αντε να δουμε ποτε θα ερθει.. Πειτε μου τις γνωμες σας ρε παιδια.. Εχω ακουσει παντως οτι ειναι καλο κινητο.. Το προηγουμενο που ειχα ηταν το sony ericsson x10 mini..

 

Αλλο κινητο φιλε μου

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουμε την Απενεργοποίηση της αυτόματης φωτεινότητας (the hard way!!!) λέει ότι χρειαζόμαστε τον Root Explorer. Εγώ έχω τον ASTRO file manager. Κάνει την ίδια δουλειά ;

 

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουμε την Απενεργοποίηση της αυτόματης φωτεινότητας (the hard way!!!) λέει ότι χρειαζόμαστε τον Root Explorer. Εγώ έχω τον ASTRO file manager. Κάνει την ίδια δουλειά ;

 

Καμία σχέση τα 2 αυτά προγράμματα

nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουμε την Απενεργοποίηση της αυτόματης φωτεινότητας (the hard way!!!) λέει ότι χρειαζόμαστε τον Root Explorer. Εγώ έχω τον ASTRO file manager. Κάνει την ίδια δουλειά ;

 

Πρέπει να είσαι root για να χρησιμοποιήσεις τον root explorer.Οπότε δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο file manager!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, γεια σε ολους και καλως σας βρηκα.

Μολις παρελαβα το Neo V και εγω και ως πρωταρης του android εχω χασει αυγα και πασχαλια. Θα μου παρει καμποσες μερες να διαβασω τις οδηγιες προς αρχαριους που υπαρχουν και να μπορεσω να αξιοποιησω τις πολλες δυνατοτητες του.

 

Μια ερωησουλα μονο. Εχω το Motorola H300 ακουστικο bluetooth το οποιο το βλεπει και λειτουργει κανονικοτατα με το Samsung Corby που εχω. Το Neo V βλεπει το Samsung (και το αντιθετο ισχυει) αλλα δεν βλεπει το ακουστικο. Μαλιστα μου εκανε εντυπωση που το Neo V (σε αντιθεση με το Samsung) βρισκει και αλλα δυο κινητα (φανταζομαι απο διπλανα διαμερισματα).

 

Εχει συμβει σε κανενα σας?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να μου απαντησει κ μενα ενας? γιατι στις εισερχ. κλησεις ενεργοποιειται αυτοματα το μεγαφωνο? πως το απενεργοποιω?το ξαναρωτησα κ ....κανεις.....
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να μου απαντησει κ μενα ενας? γιατι στις εισερχ. κλησεις ενεργοποιειται αυτοματα το μεγαφωνο? πως το απενεργοποιω?το ξαναρωτησα κ ....κανεις.....

 

καποιο προγραμμα που εχεις εγκαταστησει φταιει...

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να μου απαντησει κ μενα ενας? γιατι στις εισερχ. κλησεις ενεργοποιειται αυτοματα το μεγαφωνο? πως το απενεργοποιω?το ξαναρωτησα κ ....κανεις.....

 

Δοκίμασε να βγάλεις μπαταρία και sim για κανένα λεπτό και να το ξανανοίξεις. Αν δεν πετύχει βάλε το auto speakerphone και κλείστο από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 (ΤΡΕΙΣ!!!) ώρες προσπαθώ να μπω στο λογαριασμό μου στο flickr και να απαντήσω σε σχόλια που έγιναν στις φωτογραφίες μου. Η διαδικασία αυτή είναι σχεδόν καθημερινή ρουτίνα στο laptop και απλούστατη. Με το neo V είναι μια άλλη εμπειρία!!! Eίτε μπω με τον built in browser είτε με τον Dolphin το αποτέλεσμα είναι ότι μου εμφανίζεται μια προφανώς android/mobile μορφή του flickr η οποία δεν μου επιτρέπει να απαντήσω(reply) στα σχόλια!!! Με τον Firefox, μετά από μία ώρα(!!!) λόγω κολλημάτων κατάφερα και μπήκα προς στιγμή στην desktop μορφή. Με το που γύριζα σε landscape, 1oν μαύριζε η οθόνη και 2ον έπεφτε το WiFi στο κινητό!!! Πάει το firefox έφυγε από την συσκευή πλέον. Βάζω Opera to mini... Μπαίνει μια χαρά και με το που γυρνάω σε landscape...μαύρη μαυρίλα πλάκωσε!!!

Τουλάχιστον δεν έπεσε το WiFi... Πατάω "HOME" και ω εκ του θαύματος!!! Πήρα το Lg και έβγαλα μια φωτο για να το θυμάμαι. Να δεις που τελικά θα βγει λεμόνι το neo V...

 

%5Burl=http%3A//imageshack.us/photo/my-images/696/p2101122138.jpg/%5D%5Bimg%5Dhttp://img696.imageshack.us/img696/7635/p2101122138.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...