Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Sygic ειναι free , αυτο που εχει μεσα?

Υπάρχει trial έκδοση στο market την οποία έβαλα χθες και δοκίμασα σήμερα.

Μου φάνηκε πολύ καλή (εντός Θεσσαλονίκης), με άμεση απόκριση, χωρίς λάθη και χωρίς κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Aν δε παίζει κάνας τοπικός πάροχος:lol: για wifi τότε μόνη λύση για να μπεις είναι να χρεωθείς χρησιμοποιώντας τα data του παρόχου σου

 

αν και νομιζω δεν ειμαι στο σωστο τοπικ...θα χρεωθω 1 ευρω της ημερας απο voda η παραπανω?

εννοω αν οι χαρτες χρεωνουν περισσοτερο κλπ

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Στο handcent sms πώς ακριβώς ενεργοποιούμε την αναφορά παράδοσης;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Στο handcent sms πώς ακριβώς ενεργοποιούμε την αναφορά παράδοσης;

 

ρυθμισεις ειδοποιησης-ειδοποιηση αποστολων-ειδοποιηση κατα τη ληψη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Τι launcher χρησιμοποιείτε;

 

Φυσικα spb shell 3D,χρονια τωρα απο τα sybian:lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις ειδοποιησης-ειδοποιηση αποστολων-ειδοποιηση κατα τη ληψη

Τα βγάζει στα αγγλικά σε μένα, αν και έχω βάλει για γλώσσα της εφαρμογής τα ελληνικά. Πού κάνω το λάθος;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Τα βγάζει στα αγγλικά σε μένα, αν και έχω βάλει για γλώσσα της εφαρμογής τα ελληνικά. Πού κάνω το λάθος;

 

Πρεπει να κατεβασεις το πακετακι των ελληνικων απο μαρκετ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τι έχω εγώ!

:p:p:p

StatusBar Widget, όπως στα Samsung!

Τα εύσημα στους XDA!

ΠΡΟΣΟΧΗ: Είναι κάπως λούκι η διαδικασία, μην το δοκιμάσετε αν δεν ξέρετε τι κάνετε!

Οδηγίες

1) Κάντε root το Neo V σας!

2) Κατεβάζετε το zip αρχείο από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1392472 (ανοίχτε το με 7zip, είναι δωρεάν!)

3) Κατεβάστε και εγκαταστήστε από το Market το Root Explorer (File Manager).

4) Φτιάξτε ένα φάκελο στη sd και κάντε extract τα αρχεία από το zip που κατεβάσατε. Φτιάξτε κι ένα φάκελο BackUp και αφήστε τον κενό.

5) Ανοίξτε το Root Explorer, περιηγηθείτε στο /system/app και βρείτε το αρχείο SystemUI.apk, πατήστε πάνω του και πατήστε Copy.

6) Πατήστε πίσω, πηγαίνετε στη sd card και κάντε paste το αρχείο στο φάκελο BackUp που φτιάξατε πριν!

7) Πατήστε πίσω, και κάνετε install το QuickPanelSettings.apk. Μην το τρέξετε!

8) Στο Root Explorer, πατήστε πάνω στο SystemUI.apk που ΚΑΤΕΒΑΣΑΤΕ, και κάντε το copy.

9) Πηγαίνετε πάλι στο /system/app, πατήστε πάνω δεξιά το κουμπί "Mount R/W" και μετά κάντε paste το αρχείο στο φάκελο αυτό και overwrite.

10) ΠΡΟΣΟΧΗ! Το κινητό σας θα κολλήσει, δεν πειράζει, κάντε του restart βγάζοντας τη μπαταρία! Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

11) Όταν ανοίξει το κινητό σας ξανά, θα δείτε πως ΔΕΝ εμφανίζεται καθόλου το status bar! ΔΕΝ υπάρχει κανένα πρόβλημα, βάζετε pin και συνεχίζουμε!

12) Ξανανοίγετε το Root Explorer, πάτε ξανά στο /system/app, βρίσκετε ξανά το αρχείο SystemUI.apk (δηλαδή το "καινούργιο"). Πατάτε πάλι "Mount R/W", πατάτε πάνω στο SystemUI.apk και επιλέγετε "Permissions".

13) Επιλέγετε στο Owner τα Read, Write, Execute, πατάτε ΟΚ και πατάτε "Mount R/O".

14) Κάνετε ξανά ένα restart, κανονικό αυτή τη φορά και... να το!

:D:D:D

Τις επιλογές για το StatusBar Widget τις επιλέγετε μέσω της εφαρμογής Quick Panel Settings που εγκαταστήσαμε αρχικά!

 

Αν κάτι δεν πάει καλά, έχετε ήδη κρατήσει backup από το original SystemUI.apk, κάντε το overwrite!

 

το bluetooth γιατι δεν φαινετε η προσαρμοζετε?

Link to comment
Share on other sites

το bluetooth γιατι δεν φαινετε η προσαρμοζετε?

 

Τι εννοείς δεν προσαρμόζεται;

Το πατάς και δε σου ενεργοποιεί το bluetooth;

(Να σημειωθεί πως έδωσα τον οδηγό στα ελληνικά, μοιράστηκα το widget, για προγραμματισμό απευθυνόμαστε στο forum των XDA - όσο μπορώ όμως παιδιά θα βοηθήσω!)

 

Πως κανουμε επανεκινηση παιδιά; Στο galaxy κρατάς πατημένο τo power button για 5 δευτερόλεπτα.

 

Απευθείας επανεκκίνηση δε γίνεται, παρά μόνο αν έχεις κάνει root το κινητό σου!

Για να κάνεις επανεκκίνηση, ουσιαστικά πατάς το πλαϊνό κουμπί, επιλέγεις Απενεργοποίηση, περιμένεις λίγα δευτερόλεπτα και το ξανανοίγεις!

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

@myweca συγχαρητηρια για την προσφορα σου στο φορουμ.

 

Ερχομενος απο Nokia Belle, μου λειπει ενα widget για χρηση του ραδιοφωνου (οπως στην Belle).

 

Αληθεια ποσο δυσκολο ειναι να φτιαχτει κατι τετοιο;;

Link to comment
Share on other sites

@myweca συγχαρητηρια για την προσφορα σου στο φορουμ.

 

Ερχομενος απο Nokia Belle, μου λειπει ενα widget για χρηση του ραδιοφωνου (οπως στην Belle).

 

Αληθεια ποσο δυσκολο ειναι να φτιαχτει κατι τετοιο;;

 

Αν και δε μου αρέσουν τα συγχαρητήρια (ούτε να δίνω, ούτε να παίρνω) εγώ ευχαριστώ το myphone.gr για πάάάάρα πολλούς λόγους!

:):):)

Για Radio Widget έψαξα αλλά δε βρήκα! Ίσως είναι δύσκολο να προγραμματιστεί επειδή πρέπει να ενεργοποιήσει το tuner με την προϋπόθεση να είναι συνδεδεμένα τα ακουστικά - δεν ξέρω από προγραμματισμό πολλά, μαντεύω!

Μια "λύση" είναι να βάλεις συντόμευση για την εφαρμογή στη home screen σου!

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τι έχω εγώ!

:p:p:p

StatusBar Widget, όπως στα Samsung!

Τα εύσημα στους XDA!

ΠΡΟΣΟΧΗ: Είναι κάπως λούκι η διαδικασία, μην το δοκιμάσετε αν δεν ξέρετε τι κάνετε!

Οδηγίες

1) Κάντε root το Neo V σας!

2) Κατεβάζετε το zip αρχείο από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1392472 (ανοίχτε το με 7zip, είναι δωρεάν!)

3) Κατεβάστε και εγκαταστήστε από το Market το Root Explorer (File Manager).

4) Φτιάξτε ένα φάκελο στη sd και κάντε extract τα αρχεία από το zip που κατεβάσατε. Φτιάξτε κι ένα φάκελο BackUp και αφήστε τον κενό.

5) Ανοίξτε το Root Explorer, περιηγηθείτε στο /system/app και βρείτε το αρχείο SystemUI.apk, πατήστε πάνω του και πατήστε Copy.

6) Πατήστε πίσω, πηγαίνετε στη sd card και κάντε paste το αρχείο στο φάκελο BackUp που φτιάξατε πριν!

7) Πατήστε πίσω, και κάνετε install το QuickPanelSettings.apk. Μην το τρέξετε!

8) Στο Root Explorer, πατήστε πάνω στο SystemUI.apk που ΚΑΤΕΒΑΣΑΤΕ, και κάντε το copy.

9) Πηγαίνετε πάλι στο /system/app, πατήστε πάνω δεξιά το κουμπί "Mount R/W" και μετά κάντε paste το αρχείο στο φάκελο αυτό και overwrite.

10) ΠΡΟΣΟΧΗ! Το κινητό σας θα κολλήσει, δεν πειράζει, κάντε του restart βγάζοντας τη μπαταρία! Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

11) Όταν ανοίξει το κινητό σας ξανά, θα δείτε πως ΔΕΝ εμφανίζεται καθόλου το status bar! ΔΕΝ υπάρχει κανένα πρόβλημα, βάζετε pin και συνεχίζουμε!

12) Ξανανοίγετε το Root Explorer, πάτε ξανά στο /system/app, βρίσκετε ξανά το αρχείο SystemUI.apk (δηλαδή το "καινούργιο"). Πατάτε πάλι "Mount R/W", πατάτε πάνω στο SystemUI.apk και επιλέγετε "Permissions".

13) Επιλέγετε στο Owner τα Read, Write, Execute, πατάτε ΟΚ και πατάτε "Mount R/O".

14) Κάνετε ξανά ένα restart, κανονικό αυτή τη φορά και... να το!

:D:D:D

Τις επιλογές για το StatusBar Widget τις επιλέγετε μέσω της εφαρμογής Quick Panel Settings που εγκαταστήσαμε αρχικά!

 

Αν κάτι δεν πάει καλά, έχετε ήδη κρατήσει backup από το original SystemUI.apk, κάντε το overwrite!

 

Πως κανουμε επανεκινηση παιδιά; Στο galaxy κρατάς πατημένο τo power button για 5 δευτερόλεπτα.

 

Μέσα από το widget samsung υπάρχει επιλογή για reboot :D

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το widget samsung υπάρχει επιλογή για reboot :D

 

Είπα να μην το "μπλέξω" το παιδί!

:p:p:p

Αλλά ναι, μέσα στο widget αυτό, υπάρχει κι αυτή η επιλογή!

Λίγο πιο όμορφο να ήτανε... Και να σου έδινε την επιλογή να ρυθμίσεις εσύ τα επίπεδα φωτεινότητας!

(Εγώ χρησιμοποιώ 10% - 25% -50, με εγκατεστημένο το Disable Auto Brightness πάντα!)

Δε θα μάθω προγραμματισμό;;; Παπάδες θα κάνω!

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

αν και νομιζω δεν ειμαι στο σωστο τοπικ...θα χρεωθω 1 ευρω της ημερας απο voda η παραπανω?

εννοω αν οι χαρτες χρεωνουν περισσοτερο κλπ

Δεν είναι θέμα χάρτη το αν θα χρεωθείς περισσότερο, το συγκεκριμένο πακέτο νομίζω ότι σου δίνει με 1€ 10ΜΒ στα πλαίσια "Ορθής χρήσης", αν τα ξεπεράσεις λόγω download τότε ναι, θα χρεωθείς περισσότερο.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με ενημέρωσαν ότι στο Service δεν είδαν κανένα πρόβλημα στο κινητό και ότι δεν κάνει επανεκκινήσεις και μου το γύρισαν πίσω.

Η κοπέλα όμως από το κατάστημα έχει δρομολογήσει τη διαδικασία αντικατάστασης. Απλά προς το παρόν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

Τι να κάνω τώρα? Να πάρω το ίδιο ή να περιμένω να έρθει κάποια στιγμή το καινούργιο?

 

Και καλά λένε ότι τώρα στις αρχές του χρόνου θα βγει αναβάθμιση που θα διορθώσει αυτό το πρόβλημα.

Galaxy Note 4 SM-N910F
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το πρόβλημα είναι ότι έχω συνδέσει το κινητό με τον Η/Υ και περνάω τραγούδια στο φάκελο music (της κάρτας) δημιουργώντας φακέλους. Όταν αποσυνδέω το καλώδιο και πηγαίνω να βρώ τα αρχεία που πέρασα, δεν μου εμφανίζει όλα τα τραγούδια (μόνο μερικά) και μου βγάζει κινέζικα επειδή τα έχω στον υπολογιστή με ελληνικούς χαρακτήρες.

Βοήθεια!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με ενημέρωσαν ότι στο Service δεν είδαν κανένα πρόβλημα στο κινητό και ότι δεν κάνει επανεκκινήσεις και μου το γύρισαν πίσω.

Η κοπέλα όμως από το κατάστημα έχει δρομολογήσει τη διαδικασία αντικατάστασης. Απλά προς το παρόν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

Τι να κάνω τώρα? Να πάρω το ίδιο ή να περιμένω να έρθει κάποια στιγμή το καινούργιο?

 

Και καλά λένε ότι τώρα στις αρχές του χρόνου θα βγει αναβάθμιση που θα διορθώσει αυτό το πρόβλημα.

 

Γιατι δε δοκιμασες ενα φλασαρισμα με SEUS ?

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε δοκιμασες ενα φλασαρισμα με SEUS ?

 

Εννοείται πως το έκανα.Δοκίμασα να κάνω root.Εβγαλα μερικές εφαρμογές.Τίποτα.Οταν το ζόριζα λίγο έκανε επανεκκινήσεις.

Εκανα εγκατάσταση ξανά μέσω Seus και με το που άνοιξε παλι άρχισε τις επανεκκινήσεις.

Galaxy Note 4 SM-N910F
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά συγνώμη αλλά μπερδεύτηκα. το SEUS τι είναι? αλλο seus αλλο pc companion ? δεν ειναι το support zone απο το companion?
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως το έκανα.Δοκίμασα να κάνω root.Εβγαλα μερικές εφαρμογές.Τίποτα.Οταν το ζόριζα λίγο έκανε επανεκκινήσεις.

Εκανα εγκατάσταση ξανά μέσω Seus και με το που άνοιξε παλι άρχισε τις επανεκκινήσεις.

 

Πωπω.. προβληματικη μου φενεται η συσκευη. εγω το εχω 4 βδομαδες σχεδον και με πολυ ζορισμα και πειραγμα... ουτε 1 φορα επανακκινηση...

 

εντιτ: ειμαι ο πρωτος που εβαλα CMW , και περασα νεο Framework , απο το galaxy s ? επισης αλλαξα και τα στοκ θεματα απο τον λανσερ. χεχεχε

Edited by eu8umhc
Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με ενημέρωσαν ότι στο Service δεν είδαν κανένα πρόβλημα στο κινητό και ότι δεν κάνει επανεκκινήσεις και μου το γύρισαν πίσω.

Η κοπέλα όμως από το κατάστημα έχει δρομολογήσει τη διαδικασία αντικατάστασης. Απλά προς το παρόν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

Τι να κάνω τώρα? Να πάρω το ίδιο ή να περιμένω να έρθει κάποια στιγμή το καινούργιο?

 

Και καλά λένε ότι τώρα στις αρχές του χρόνου θα βγει αναβάθμιση που θα διορθώσει αυτό το πρόβλημα.

 

Προσωπικά θα περίμενα το καινούργιο εφόσον εχει δρομολογηθει....

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Πωπω.. προβληματικη μου φενεται η συσκευη. εγω το εχω 4 βδομαδες σχεδον και με πολυ ζορισμα και πειραγμα... ουτε 1 φορα επανακκινηση...

 

εντιτ: ειμαι ο πρωτος που εβαλα CMW , και περασα νεο Framework , απο το galaxy s ? επισης αλλαξα και τα στοκ θεματα απο τον λανσερ. χεχεχε

 

Ε γι αυτό την πήγα πίσω στις 3 μέρες πάνω.Τα αλάνια όμως στο service δεν είδαν το παραμικρό και τη γύρισαν πίσω.

Τώρα να περιμένω για καινούρια ή να πάρω την ίδια? Από τις 15 του μήνα δεν το έχω το κινητό.

Galaxy Note 4 SM-N910F
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...