Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδες!Να ρωτηξω κατι...Η καρτα μνημης που ειχε μεσα η συσκευη ειχε δεσμευμενο χωρο 1 gb περιπου...

 

 

Εγώ την έβγαλα την κάρτα και δεν είδα να λυπεί κάτι, μονο κάτι τραγούδια είχε, όχι κάποια μάμα εφαρμογή.

 

Στην κάρτα μνήμης η SE ήταν τσιγκούνα, αν είχε τουλάχιστον 4GB θα ήταν τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδες!Να ρωτηξω κατι...Η καρτα μνημης που ειχε μεσα η συσκευη ειχε δεσμευμενο χωρο 1 gb περιπου...Περασα sygic,εφαρμογες,τραβηξα και κατι video και φουλαρε!Αν την κανω μορφοποιηση μεσω υπολογιστη θα εχει προβλημα?Ρωταω γιατι το 1 gb που ειχε δεσμευμενο μου φαινεται παρα πολυ και λεω μηπως εχει μεσα τπτ αρχεια συστηματος που δεν κανει να σβηστουν!Και αν ειναι οκ σε τι format φορμαρω?Σε fat32?Ευχαριστω και sorry αν εχει απαντηθει καπου αλλα παραμεγαλωσαμε και η αναζητηση δεν εβγαλε κατι!

 

Μόνο τα pdf, με τις οδηγίες χρήσης που τα έχει σε καμιά τριανταριά γλώσσες να αφαιρέσεις, μαζί και κάτι demo video, θα γλυτώσεις πάνω από 200mb στην sd σου.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρια που λετε, εμενα δεν μου κραταει ουτε μερα, μολις το φορτισω και το παρω στα χερια μου, μεχρι να μπω φβ, να απαντησω στα σμσ μου και να παρω κανα 2 τηλ. (5 λεπτα το καθενα) και το WIFI παντα ανοιχτο, η μπαταρια πεφτει δραματικα μεχρι τις 7 το απογευμα εχει πεσει παααααααρα πολυ! Η αληθεια ειναι οτι το ξεπατωνω δεν το αφηνω απο τα χερια μου καθολου!! Ισως να ειναι θεμα της χρησης που κανω, ειναι θεμα ελλατωμτικης μπαταριας, δεν ξερω!!! Μολις φορτοσει πληρως θα το αφησω να πεσει 5% και θα παρω screenshot να δειτε και σεις να μου πειτε!

 

Με το WIFI ανοιχτό τι περιμένεις; Θα είναι θαύμα αν σου βγάλει περισσότερες από 12 ώρες.

Όπως επίσης ένας φίλος πιο πίσω που έβγαλε τον αυτόματο φωτισμό και έβαλε την οθόνη στο 100%! Αναμενόμενο είναι να μη σας αρκεί ούτε μπαταρία αυτοκινήτου.

Λίγα post πριν έδωσα ένα link με έναν οδηγό που αναλύει τα πάντα περί κατανάλωσης μπαταρίας, task killers κλπ. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ!

 

Ένας άλλος φίλος πάλι, θέλει να κάνει format την κάρτα μνήμης επειδή γέμισε! Γιατί πολύ απλά δεν κάνεις μεταφορά/μετακίνηση/αντιγραφή/αποκοπή των αρχείων που δεν χρειάζεσαι στο PC; Ποιος ο λόγος να την φορμαρεις; :-S

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειπα τιποτα, αλλωστε το ειπα οτι μπορει να ειναι και η χρηση που κανω! Απλως επειδη δεν ειχα ξανα τετοιο κινητο ειπα να το αναφερω για να μαθω και γω ;)

 

Αν μπορεις στειλε μου τον οδηγο γιατι δεν το βρησκω :/

 

Και καλά κανείς, πως αλλιώς θα μάθεις. Ορίστε και ο οδηγός http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3485667#post3485667

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το γκρι βγαίνει μόνο η θήκη αυτή?

πόσο καιρό είναι που έχει βγει? πριν μια-δύο εβδομάδες δεν την είχαν στο site!

Καμιά εβδομάδα έχει που την πήρα. Για άλλο χρώμα δεν είμαι σίγουρος, αλλά αυτό θα το έλεγα "σαμπανιζέ" όχι γκρι και ταιριάζει ωραία -κατά την γνώμη μου- με το λευκό Neo V.:)

Link to comment
Share on other sites

Καμιά εβδομάδα έχει που την πήρα. Για άλλο χρώμα δεν είμαι σίγουρος, αλλά αυτό θα το έλεγα "σαμπανιζέ" όχι γκρι και ταιριάζει ωραία -κατά την γνώμη μου- με το λευκό Neo V.:)

 

χμμ ναι όντως, με το λευτό ταιριάζει. εγώ όμως το έχω σε μπλε-μαύρο οπότε δεν πάει. εγώ έχω πάρει μια παρόμοια με αυτή σε pierre cardin.

 

από sceen protector καμιά ιδέα? έχω βρει μόνο από αυτά που τα κόβεις μόνος σου αλλά δεν το ρισκάρω

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για το κινητο και αφου δεν ειχα μεχρι τωρα ξανα αντροϊτ,θα ηθελα να ρωτήσω τους χρήστες αν είναι αρκετά τα 512mb ραμ που έχει;

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως δε χρειάζεται , γιατί η οθόνη μας είναι Scratch-ressistant. Εμένα μια φορά μου έπεσε με την οθόνη και δεν έπαθε τίποτα

 

Καλό είναι να έχουμε θήκη σε αυτά τα κινητά. Όσο scratch resistance να είναι η οθόνη o διάολος έχει πολλά πόδια!

 

Παιδιά, έχει κανένας στο κινητό bluεtoοth?

καταναλώνει πολύ μπαταρία? το έχω καμία ωρίτσα ανοιχτό, με 2-3 τηλέφωνα που έκανα έχει αρχίσει και ζεσταίνεται πίσω το κάλυμμα ( εκεί που είναι η μπαταρία του).

Όλη μέρα σχεδόν ανοιχτό το έχω και το δουλεύω με το MW600. Τις δυο μέρες τις βγάζω άνετα. Πολλές φορές και τρεις.

 

(σχεδόν)Κάθε φορά που τελειώνει η μπαταρία κάνω αναφορά στο συγκεκριμένο τόπικ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ με ποσοστά αλλα και με χρόνο της κάθε λειτουργίας, για να βλέπει ο καθένας που βρίσκεται γιατί μερικοί έχουν μιλήσει και για τελείωμα της μπαταρίας σε 1.5 μέρα.

Οπότε μη μου λες για τραγικά πράγματα κτλ. Εξάλλου ήταν η πρώτη φορά που άντεξε 3 μέρες και κάτι. Συνήθως το φορτίζω στις 2,5.

 

flight mode 1 με 3%

Μην μπαίνετε σε κυνήγι μαγισσών. Χαρείτε το κινητό για αυτά που προσφέρει κι αφήστε το αν η μπαταρία κρατάει 21 ή 21,5 ώρες.

 

Απενεργοποίηση οθόνης πόσο την έχεις ; Εγώ από όταν την έβαλα στα 30δ είδα μεγάλη διαφορά. Και η φωτεινότητα δεν νομίζω να χρειάζεται να είναι στο 100%.:D

Στα 15sec την έχω και όντως βελτιώνει αρκετά.

Ενδιαφερομαι για το κινητο και αφου δεν ειχα μεχρι τωρα ξανα αντροϊτ,θα ηθελα να ρωτήσω τους χρήστες αν είναι αρκετά τα 512mb ραμ που έχει;

Κακά τα ψέματα η μνήμη ποτέ δεν είναι αρκετή. Λίγη παραπάνω θα μπορούσε να έχει το κινητό. Πιστεύω ότι αν είχε ένα 1GB τότε θα αλλάζαμε κινητό σε καμιά πενταετία!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα η μνήμη ποτέ δεν είναι αρκετή. Λίγη παραπάνω θα μπορούσε να έχει το κινητό. Πιστεύω ότι αν είχε ένα 1GB τότε θα αλλάζαμε κινητό σε καμιά πενταετία!

 

Σε τι θα ήταν χρήσιμο λίγο παραπάνω μνήμη αφού δεν νομίζω να υπάρχει κάποια εφαρμογή που απαιτεί περισσότερη?

nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες ανοιχτές εφαρμογές ταυτόχρονα, απροβλημάτιστη αναβάθμιση σε μεταγενέστερες εκδόσεις του Android, περισσότερη ελεύθερη μνήμη για μελλοντικές εφαρμογές που μπορεί να απαιτούν παραπάνω μνήμη.

Το ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει εφαρμογή που να θέλει 512ΜB μνήμη από μόνη της δεν σημαίνει ότι τα 512ΜΒ είναι αρκετά (τα οποία δεν είναι και όλα διαθέσιμα)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, ειδικά εσείς που διαφωνείτε για τη διάρκεια της μπαταρίας, για δείτε αυτό το θέμα:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1416370

 

μήπως να τσεκάρουν αυτοί που αναφέρουν μεγάλη διάρκεια μπαταρίας ποια έκδοση έχουν;

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η μπαταρια 2 μερες τις βγαζει ανετα με μετρια χρήση,3 μερες μπορω να πω ναι τις βγαζει αν το αφησω ήσυχο(κλησεις,μνμ κ WiFi)εδω μπαινω μεσω tapatalk το οποίο τραβαει μπαταρια.

Απο μνήμη μου φτανει μιας κ ειχα συνηθίσει το x8 με τα 60 mb free ram,τωρα ειμαι στα 140mb περίπου οποτε ειμαι καλα

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια ευχομαι σε ολους τους συμφορουμιτες!

τελικα ποσο κραταει η μπαταρια του Neo V ? ψαχνω να βρω μια σωστη απαντηση. με φυσιολογικη χρηση, με bluetooth ανοιχτο και οχι ολη μερα ανοιχτο Wifi αλλα μονο οταν το χρειαζεσαι, ποσο κραταει τελικα? μπορει να μου πει καποιος?

"Music Is My Life"
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια ευχομαι σε ολους τους συμφορουμιτες!

τελικα ποσο κραταει η μπαταρια του Neo V ? ψαχνω να βρω μια σωστη απαντηση. με φυσιολογικη χρηση, με bluetooth ανοιχτο και οχι ολη μερα ανοιχτο Wifi αλλα μονο οταν το χρειαζεσαι, ποσο κραταει τελικα? μπορει να μου πει καποιος?

 

Καλησπέρα.

2,5-3 ημέρες και το βράδυ σε λειτουργία πτήσης

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να απενεργοποιήσουν την αυτόματη φωτεινότητα, βρήκα κάτι tweaks για hw_config. Μπορώ να φτιάξω ένα πακέτο zip για CWM recovery που θα το εγκαθιστάτε και θα απενεργοποιείται η αυτόματη φωτεινότητα. Επίσης θα υπάρχει και ένα backup zip σε περίπτωση που θέλετε να την ενεργοποιήσετε ξανά. Αυτό για δική σας ευκολία αφού το μόνο που χρειάζεται είναι ενα κουμπί να πατήσετε στο recovery και σε 1sec εγκαθίσταται το πακέτο. Δεν έχω neo v όμως να το δοκιμάσω. Αν θέλετε προχωράτε με δική σας ευθύνη. Ενδιαφέρεστε?
Link to comment
Share on other sites

Πως καθοριζω πόσες αρχικές οθόνες θέλω;

Βάλε το GO launcher και φτιάξε ότι θες

nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

3μέρες με αυτό και έχω δει τραγική διάφορα σε διάρκεια

 

για πες μου σε παρακαλω τι ρυθμισεις του εχεις βαλει (juice defender)???

thanks in advance

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πέρα απο πλαίσιο, κωτσόβολο και vodafone, το φέρνει κανένα άλλο κατάστημα όπως ηλεκτρονική, γερμανός γιατί θέλω να πάω σήμερα να το πάρει ένας φίλος
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...