Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ιδιο άρχισε να κανει κ το δικο μου,, το έχω περίπου 2 εβδομάδες και πλεον η μπαταρια κρατάει μια μερα με το ζόρι.. τι μπορεί να φταίει??

Πολυ ωραια...σιγα σιγα αυξανομαστε, μπορει να μην ειχαμε προβληματα με επανεκινησεις, αλλα μας ηρθε απο αλλου:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν γίνεται να βλέπεις την μπαταρία όπου και να είσαι. Μπορείς να κατεβάσεις widgets όμως και να το βλέπεις στην αρχική οθόνη. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό https://market.android.com/details?id=com.geekyouup.android.widgets.battery&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5nZWVreW91dXAuYW5kcm9pZC53aWRnZXRzLmJhdHRlcnkiXQ..

 

 

 

Περίμενε κανα 2 βδομάδες ακόμα...

 

Σίγουρα είναι πολυ νωρίς να κρίνω..θα δείξει ο καιρος.2 μερες με νορμαλ χρηση της εχει.μη ξεχναμε οτι ειναι smartphone οποτε εχουμε αλλα δεδομένα

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια...σιγα σιγα αυξανομαστε, μπορει να μην ειχαμε προβληματα με επανεκινησεις, αλλα μας ηρθε απο αλλου:mad:

 

Εμένα αντίθετα μετά απο 20+ μέρες κρατάει κοντά 3.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια...σιγα σιγα αυξανομαστε, μπορει να μην ειχαμε προβληματα με επανεκινησεις, αλλα μας ηρθε απο αλλου:mad:

 

E δεν το πιστεύω. Δηλαδή σε ένα μήνα μισή μέρα θα μας βγάζει ρε παιδιά? Τι μπαταρία είναι αυτή αλλοιώνεται μέσα σε 2 βδομάδες???

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω την μεταφορα δεδομενων ανενεργη οταν περασουν οι 12 ωρες την ανοιγει μονο του ή δεν ανανεωνει και δειχνει αυτα που εχει με την τελευταια ανανεωση?Και κανενα widget για μετρηση μεταφορας δεδομενων?Ευχαριστω!!

 

Δεν θα κάνει ανανέωση. Θα κάνει όμως με την πρώτη ευκαιρία που θα βρει ενεργή σύνδεση.

3G WatchDog

 

μπορει καποιος να μου πει πως περνουμε backup (ρυθμησεις τηλεφωνικο καταλογο και εφαρμογες) me to titanium?

ευχαριστω

Ανοίγεις το Titanium πατάς το δεξί κουμπάκι που είναι πάνω στο κινητό (αυτό με τις 4 γραμμές) και επιλέγεις Μαζική Λειτουργία. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις πιστεύω.

ρε παιδιά θα τρελαθώ... βάζω ενα απλό hands free (διαφορες μάρκες) και λέει NOT SUPPORTED ACCESSORY..τι σκ@τ@ ?!! βγάλανε καλώδιο που τσεκάρει αν ειναι Ερικσον?!κανας τρόπος να το ξεπεράσουμε αυτό?

 

επίσης η φώτος δεν ειναι λιγο μικρές σε μέγεθος για 5MP κάμερα? Mono 500kb

Ασύρματο hands free ή ενσύρματο;

 

 

παιδια καλησπερα εχει περιπου μια εβδομαδα που το πηρα και εγω το τηλεφωνο :D και επισης ειναι το πρωτο μου σμαρτφονε ανδροιδ κινητο και θα ηθελα λιγο να με διαφωτισετε το ποια προγραμματα θα ηταν καλο να βαλω που θα με ειναι χρησιμα.το πρωτο πραγμα που με ειπαν να βαλω ειναι εναν task manager.εγω απο το μαρκετ βρηκα αυτο

https://market.android.com/details?id=com.estrongs.android.taskmanager&feature=search_result ... οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη...Ευχαριστω πολυ εκ των υστερων

Κάνε λίγη υπομονή και ετοιμάζω οδηγό για το πως να στήνετε το κινητό σας. ;) Έναν file manager βάλε για να κάνεις την δουλειά σου.

 

Το κινητό είναι ανοιχτό 5 ώρες. Με 15 λεπτά angry birds και λίγα μυνήματα είναι φυσιολογικό η μπαταρία να πηγαίνει στο 79%?

Τα παιχνίδια γενικά καταναλώνουν αρκετή ενέργεια.

Και εγω σε ιδια φαση ειμαι με σενα...μη πω και χειροτερα. Λιγο να ασχοληθω με το κινητο, η μπαταρια πεφτει θεαματικα. Εχω δοκιμασει πολλα, εκανα και 2 φορες επανεγκατασταση λογισμικου, αλλα τιποτα...

Μήπως έχετε εγκαταστήσει καμία εφαρμογή που τρέχει διαρκώς στο background;

Καλησπερα παιδια ,

το αγορασα και εγω πριν 2 μερες και εχω τις εξις αποριες :

 

1. για τις βασικες ρυθμισεις του κινητου περα απο το quick settings χρησιμοποιειτε καποιο αλλο αξιολογο προγραμμα ?

2. Πως μπορω να εχω % στην μπαταρια μου ?

3. Υπαρχει τροπος να βαζω ΜΟΝΟ ασυρματο ή ΜΟΝΟ ιντερνετ μεσω παροχου ?

 

Χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις !!

Κατεβάζεις το elixir και καθάρισες.

Πολυ ωραια...σιγα σιγα αυξανομαστε, μπορει να μην ειχαμε προβληματα με επανεκινησεις, αλλα μας ηρθε απο αλλου:mad:

 

Έχω το κινητό 1,5 μήνες. Η μπαταρία κρατάει 2-3 μέρες με κανονική χρήση. Για να καταλάβεις το φόρτισα χθές. Μετά από 10 λεπτά ομιλίας, 8 sms, gps για 10 λέπτα, 3G για μια ώρα, wifi για άλλη τόση ώρα (παρεπιπτόντως το κινητό κατέβαζε με 600KB/s) και αυτή τη στιγμή είμαι στο 40%. Φυσιολογικό πιστεύω.

Για την περίπτωσή σας κάτι άλλο πιστεύω συμβαίνει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

@Konstantinoslp ευχαριστω ρε φιλε να σαι καλα!Η αληθεια ειναι οτι με το autokiller δεν ειδα καμια βελτιωση οπως δεν ειδα και με το task killer!Με βλεπω να το βγαζω και αυτο αφου ειναι και εναντια στη γενικοτερη φιλοσοφια του Android.Με απεγκαταστασεις θα δω τι θα κανω...Κανα widgetακι για καιρο σε στυλ Htc εχεις να προτεινεις?Γιατι αυτο που εχει εγκατεστημενο ειναι ψιλομουφα...ΑΑ και κατι τελευταιο...Στο widget του καιρου εχω ρυθμισει να κανει ανανεωση καθε 12 ωρες...Αν εχω την μεταφορα δεδομενων ανενεργη οταν περασουν οι 12 ωρες την ανοιγει μονο του ή δεν ανανεωνει και δειχνει αυτα που εχει με την τελευταια ανανεωση?Και κανενα widget για μετρηση μεταφορας δεδομενων?Ευχαριστω!!

 

Για το κορυφαιο ρολοι με καιρο ψαχνείς στο getjar.com το beaudiful widget.τοχει δωρεαν ενωενω στο μαρκετ με χρεωση.(προφανως πληρωσε δικαιωματα)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνει ανανέωση. Θα κάνει όμως με την πρώτη ευκαιρία που θα βρει ενεργή σύνδεση.

3G WatchDog

 

 

Ανοίγεις το Titanium πατάς το δεξί κουμπάκι που είναι πάνω στο κινητό (αυτό με τις 4 γραμμές) και επιλέγεις Μαζική Λειτουργία. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις πιστεύω.

 

Ασύρματο hands free ή ενσύρματο;

 

 

 

Κάνε λίγη υπομονή και ετοιμάζω οδηγό για το πως να στήνετε το κινητό σας. ;) Έναν file manager βάλε για να κάνεις την δουλειά σου.

 

 

Τα παιχνίδια γενικά καταναλώνουν αρκετή ενέργεια.

 

Μήπως έχετε εγκαταστήσει καμία εφαρμογή που τρέχει διαρκώς στο background;

 

Κατεβάζεις το elixir και καθάρισες.

 

 

Έχω το κινητό 1,5 μήνες. Η μπαταρία κρατάει 2-3 μέρες με κανονική χρήση. Για να καταλάβεις το φόρτισα χθές. Μετά από 10 λεπτά ομιλίας, 8 sms, gps για 10 λέπτα, 3G για μια ώρα, wifi για άλλη τόση ώρα (παρεπιπτόντως το κινητό κατέβαζε με 600KB/s) και αυτή τη στιγμή είμαι στο 40%. Φυσιολογικό πιστεύω.

Για την περίπτωσή σας κάτι άλλο πιστεύω συμβαίνει.

 

σαν τι εφαρμογή δηλΑΔή? που μπορούμε να το κοιτάξουμε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Widget καιρού για παράδειγμα κι οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή που προσπαθεί να ανανεωθεί. Βάλε το Juice Defender να δούμε τί τρέχει μήπως και όντως λύσεις το πρόβλημά σου. (το ίδιο και ο sakis88888 και ο mictsan)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το πρωι λεω να περάσω το clockworkmod.να κανουμε τα backup,wipe dalvic..

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το Titanium πατάς το δεξί κουμπάκι που είναι πάνω στο κινητό (αυτό με τις 4 γραμμές) και επιλέγεις Μαζική Λειτουργία. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις πιστεύω.

.

παιδια μερικες ερωτησεις.

to backup θα αποθηκευτει στην sd?

αν βγαλω εφαρμογες και μετα μου παθει και πρεπει να το στειλω για επισκευη (μακρια απο μας)και το κανω unroot δεν θα καταλαβουν πως εχει πειραχτει το κινητο?

σημερα το εκανα ροοτ και εβαλα 3 προγραμματα που θελαν ροοτ και μου κανει συνεχεια επανακιννησεις που πριν το ροοτ δεν ειχα κανενα προβλημα. τις εφαρμογες τις ξυλωσα εκτος το titanium backup. τι πρεπει να κανω?

αυτα, ευχαριστω!

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχω κανει το κινητο μου ροοτ και ψαχνω να το κανω overclock τωρα.Καποιος που να ειναι ροοτ και να εχει κανει overclock το Neo V ας μας πει τον τροπο.Επισης ποια rom ειναι καλη για να του περασω?Ταιριαζουν οι CM7 ρομς που υπαρχουν για το Neo?
Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο τα 3 να εμπιστευομαι για τη διαθεσιμη μνημη;;;;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάω για αντικατάσταση τη Δευτέρα...... Ότι και να του έκανα αυτό πάλι εκεί να κάνει επανεκκινήσεις.....

Εκανα root,update μέσω seus, update μέσω pc companion, τίποτα αυτό.

Ας ελπίσουμε το καινούργιο να είναι οκ.

Galaxy Note 4 SM-N910F
Link to comment
Share on other sites

Widget καιρού για παράδειγμα κι οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή που προσπαθεί να ανανεωθεί. Βάλε το Juice Defender να δούμε τί τρέχει μήπως και όντως λύσεις το πρόβλημά σου. (το ίδιο και ο sakis88888 και ο mictsan)

 

Το κατέβασα. Τώρα? Πάντως έχω το widget καιρού που είχε μέσα το τηλέφωνο. Αλλά έχω απενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων οπότε δεν κάνει ανανέωση. Μέσα σε 6 λεπτά με μουσική μου έφαγε 1% μπαταρία!!!:( Δηλαδή μέσα σε 10 ώρες πάει η μπαταρία!!! Και λέει 31 στο site τους!!!

http://www.sonyericsson.com/cws/products/mobilephones/overview/xperia-neo-v?cc=gb&lc=en#view=features_specifications

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα. Τώρα? Πάντως έχω το widget καιρού που είχε μέσα το τηλέφωνο. Αλλά έχω απενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων οπότε δεν κάνει ανανέωση. Μέσα σε 6 λεπτά με μουσική μου έφαγε 1% μπαταρία!!!:( Δηλαδή μέσα σε 10 ώρες πάει η μπαταρία!!! Και λέει 31 στο site τους!!!

http://www.sonyericsson.com/cws/products/mobilephones/overview/xperia-neo-v?cc=gb&lc=en#view=features_specifications

Που να βλέπες το x8.Σε μισή ώρα είχε πάει στο 95%!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Που να βλέπες το x8.Σε μισή ώρα είχε πάει στο 95%!

 

Είσαι πολύ καλύτερα από μένα μιας και χάνεις την ίδια ακριβώς μπαταρία. Αφού εγώ χάνω σε 1 ώρα 10% σε μισή χάνω 5%. Μόνο που το δικό σου κινητό έχει 23 ώρες διάρκεια με μουσική ενώ το δικό μου 31!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη σε μαυρο το βρίσκω μονο σε αποκλειστικό συνεργάτη,να παω να το παρω απο εκει ή να παω κανονικο καταστημα voda?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάω για αντικατάσταση τη Δευτέρα...... Ότι και να του έκανα αυτό πάλι εκεί να κάνει επανεκκινήσεις.....

Εκανα root,update μέσω seus, update μέσω pc companion, τίποτα αυτό.

Ας ελπίσουμε το καινούργιο να είναι οκ.

 

Να εισαι έτοιμος να ακούσεις οτι θα στο στείλουν στο σερβις για επισκευή και οχι αντικατάσταση. Ενημέρωσε μας πάντως όπως και να εχει. Εγω (αν διάβασες πιο πανω) είμαι σε τρελή διαμάχη με την βοδαφον!

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το Juice Defender και εναν task manager...ελπιδω σε καποια βελτιωση.

 

Στο Juice Defender τι επιλεγω? Καλα εκανα και το χω στο balanced?

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το Juice Defender και εναν task manager...ελπιδω σε καποια βελτιωση.

 

Στο Juice Defender τι επιλεγω? Καλα εκανα και το χω στο balanced?

 

Και γω balanced το έχω και δεν έχω παρατηρήσει καμία αλλαγή!

 

Τo widgetroid πως το σβήνω? Κάθε φορά που πάω για απενεγκατάσταση μου λέει ότι η διαγραφή είναι αδύνατη κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Και γω balanced το έχω και δεν έχω παρατηρήσει καμία αλλαγή!

 

Τo widgetroid πως το σβήνω? Κάθε φορά που πάω για απενεγκατάσταση μου λέει ότι η διαγραφή είναι αδύνατη κάτι τέτοιο.

 

Τι ειναι αυτο? Απο το το titanium δεν μπορεις να το σβησεις?

 

Εγω παντως εξακολουθω να ενδιαφερομαι για μπαταρια, οποτε οποιος εχει να προτεινει κατι ας βοηθησει για να επιλεξω τη σωστη

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο? Απο το το titanium δεν μπορεις να το σβησεις?

 

Εγω παντως εξακολουθω να ενδιαφερομαι για μπαταρια, οποτε οποιος εχει να προτεινει κατι ας βοηθησει για να επιλεξω τη σωστη

 

Widgetsoid*. Λάθος μου. Το titanium από όσο ξέρω χρειάζεται root αλλά εγώ δεν είμαι.

 

Και εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω για την μπαταρία άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε λίγη υπομονή και ετοιμάζω οδηγό για το πως να στήνετε το κινητό σας. ;) Έναν file manager βάλε για να κάνεις την δουλειά σου.

 

 

Περιμενουμε με ανυπομονησια, θα βοηθησεις πολυ κοσμο.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

παιδια μερικες ερωτησεις.

to backup θα αποθηκευτει στην sd?

αν βγαλω εφαρμογες και μετα μου παθει και πρεπει να το στειλω για επισκευη (μακρια απο μας)και το κανω unroot δεν θα καταλαβουν πως εχει πειραχτει το κινητο?

σημερα το εκανα ροοτ και εβαλα 3 προγραμματα που θελαν ροοτ και μου κανει συνεχεια επανακιννησεις που πριν το ροοτ δεν ειχα κανενα προβλημα. τις εφαρμογες τις ξυλωσα εκτος το titanium backup. τι πρεπει να κανω?

αυτα, ευχαριστω!

 

Μπορει να απαντησει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.υπαρχει καποιος που να εχει αγορασει αυτο το κινητο και να εχεισ την υπηρεσια cosmote 2in1?οποιος το εχει ας με ενημερωσει για την κατασταση συμβατοτητας(μηπως τα android δεν την υποστηριζουν) και γενικα τιποτα αλλο που να χρηζει παρατηρησης?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...