Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και για κάποιον που θέλει να αγοράσει από Ελλάδα... http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=375_42_210&products_id=18630

 

και εδω απο ebay uk 16gb HC class 10 (πολυ καλη ) περιπου στα31 ευρω με εξοδα αποστολης http://www.ebay.co.uk/itm/Transcend-16GB-Micro-SD-SDHC-Class-10-Card-Adapter-/260837719323?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D2495894964355485220 :)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

. Εντάξει από την επόμενη φορά θα το αφήσω να αποφορτιστεί πλήρως μέχρι να κλείσει. Ελπίζω να μην έχει ήδη μειωθεί η απόδοση της μπαταρίας.:wacko:

 

Μη μπερδευεστε με τις παλιες μπαταριες νικελιου. Οι λιθιου ισα ισα, αποδιδουν καλυτερα και εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης οταν ΔΕΝ τις αφηνεις να αποφορτιστουν τελειως.

 

http://www.techatplay.com/?p=61

 

http://arstechnica.com/gadgets/news/2011/02/ask-ars-what-is-the-best-way-to-use-an-li-ion-battery.ars

 

Το ιδιο πραγμα λενε: ΜΗΝ αφηνετε τις μπαταριες να αποφορτιστουν εντελως. Στην καλυτερη περιπτωση, εφοσον π.χ ειναι βραδυ, ειστε σπιτι και η μπαταρια ειναι στο 50%, φορτιστε την και μην περιμενετε την αλλη μερα.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδευεστε με τις παλιες μπαταριες νικελιου. Οι λιθιου ισα ισα, αποδιδουν καλυτερα και εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης οταν ΔΕΝ τις αφηνεις να αποφορτιστουν τελειως.

 

http://www.techatplay.com/?p=61

 

http://arstechnica.com/gadgets/news/2011/02/ask-ars-what-is-the-best-way-to-use-an-li-ion-battery.ars

 

Το ιδιο πραγμα λενε: ΜΗΝ αφηνετε τις μπαταριες να αποφορτιστουν εντελως. Στην καλυτερη περιπτωση, εφοσον π.χ ειναι βραδυ, ειστε σπιτι και η μπαταρια ειναι στο 50%, φορτιστε την και μην περιμενετε την αλλη μερα.

 

thanks.. μεχρι στιγμης πιστευτα οτι ηταν καλυτερα αν τις αφησουμε μεχρι να χει φτασει σχεδον στο 4-5% πριν απο φορτιση :O

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Ειδα σημερα το κινητο σε ενα καταστημα Vodafone .

 

Μου κανε κατι που μου το χε κανει και το Play .

 

Στο scrolling με τον τροπο που το κανω σε οσα κινητα εχω δοκιμασει και πιανει παντα (εκτος του Play) κολλαγε και δεν αλλαζε την καρτελα , και εκανε κατι σαν μικρη μετακινηση της καρτελας , σαν να παει να την αλλαξει αλλα πολυ λιγη κινηση .

 

Ο ανθρωπος στο καταστημα μου ειπε οτι εινα η οθονη του capacιtive και για να δουλεψει πρεπει να νοιωθει δαχτυλικο αποτυπωμα . Επισης οτι η ευαισθησια στην αφη ρυθμιζεται .

 

Τι λετε ρε παιδια ? Τι ισχυει απο ολα αυτα ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Για να ενημερώσω όσους ενδιαφέρονται, τελικά το κινητό μου ξανάρχισε τα reboot και το πήγα για αντικατάσταση. Όταν τους είπα για το πρόβλημα μου το άλλαξαν αμέσως με νέο (ήταν μέσα στην περίοδο DOA) χωρίς άλλες ερωτήσεις και χωρίς να χρειαστεί καν να τους το αποδείξω.

 

Το καινούριο κινητό είναι μια χαρά και άξιος αντικαταστάτης του blade! Οπότε αν παρουσιάσει σε κάποιον το ίδιο πρόβλημα ας το πάει γι' αλλαγή αμέσως και μην κάθεται να ψάχνει στο Internet όπως είχα κάνει εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

1.Ξερετε πως κανουμε Back up στο titanium?

Πρεπει να τα επιλεξω ενα-ενα?

 

2. Μπορει καποιος να πει τι προσφρει η rom? Δηλαδη, αλλαξει εντελως το κινητο? ειναι πιο γρηγορο?

 

Πολυ διαφορετικο το android παντως...καλυτερο νομιζω απο symbian, αλλα με δυσκολευει!

Link to comment
Share on other sites

@kprse

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι αυτό που σου κάνει.

 

@sakis88888

Συνήθως μια custom rom βελτιώνει το κινητό (ανάλογα και ποιος την έχει αναπτύξει) αλλά για το συγκεκριμένο κινητό δεν έχει και μεγάλο νόημα να πας σε custom. Φοράει την τελευταία έκδοση, είναι γρήγορο, δεν κάνει restarts. Μόνο αν θες να παίξεις έχει νόημα οπότε μαζί σου!!! ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία βόλτα στα μαγαζιά της περιοχής μου. Δεν υπάρχει καθόλου σε μπλε!

Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έχω το κινητό την Δευτέρα. :)

Link to comment
Share on other sites

τρεις ερωτησεις σε οσους το εχουν...

1ο , το xperia neo v εχει facebook inside xperia??

Μπορω να δωω φωτογραφιες και τελευταια κατασταση μεσω του phonebook? Στις κλησεις βγαζει και τελευταια κατασταση στο φατσοβιβλιο;

2ον , οσοον αφορα το gps , ειστε ευχαριστημενοι απο το στιγμα;

3on Το πληκτρολογιο ειναι ανετο για τα μηνυματα;

Edited by takisss

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία βόλτα στα μαγαζιά της περιοχής μου. Δεν υπάρχει καθόλου σε μπλε!

Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έχω το κινητό την Δευτέρα. :)

 

καλησπερα , ισχυει δυστυχως.....

εχω παραγγειλει το μπλε σχεδον 2 βδομαδες, κ σημερα μου ειπαν οτι θα ερθει στην αποθηκη 9/12 οποτε απο 12 στα καταστήματα....

οποτε τι κανω παω αυριο να το παρω σε ασπρο η περιμενω ακομα 10 μερες???

Link to comment
Share on other sites

1.Ξερετε πως κανουμε Back up στο titanium?

Πρεπει να τα επιλεξω ενα-ενα?

 

2. Μπορει καποιος να πει τι προσφρει η rom? Δηλαδη, αλλαξει εντελως το κινητο? ειναι πιο γρηγορο?

 

Πολυ διαφορετικο το android παντως...καλυτερο νομιζω απο symbian, αλλα με δυσκολευει!

 

ανοιξε το titanium και επελεξε αντιγραφα ασφαλειας και επαναφορα και μετο πληκτρο μενου του τηλεφωνου κανε κλικ θα σου βγαλει υπομενου επελεξε μαζικη λειτουργια διαλεξε πια θες απο το καταλογο και πατα εκτελεση στα αριστερα .... τωρα για την rom μπορεις να την περασεις και μετα με το set qpu να ανεβασεις τον επεξεργαστη αναλογα την ρομ να δουλευει ας πουμε απο το 1GHRZ στο 1300-1400-1500 . αλλα θα σου πω για μενα μην περασεις rom που ειναι ακομα σε αρχικο σταδιο με προβληματα. αστο ετσι μια χαρα ειναι το τηλεφωνακι μην το (στραβωσεις)

Edited by viotos

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

τρεις ερωτησεις σε οσους το εχουν...

1ο , το xperia neo v εχει facebook inside xperia??

Μπορω να δωω φωτογραφιες και τελευταια κατασταση μεσω του phonebook? Στις κλησεις βγαζει και τελευταια κατασταση στο φατσοβιβλιο;

2ον , οσοον αφορα το gps , ειστε ευχαριστημενοι απο το στιγμα;

3on Το πληκτρολογιο ειναι ανετο για τα μηνυματα;

 

1.δεν ξερω αλλα στο μαρκετ το ειδα σιγουρα

2.αρκετα καλο ειναι.μικρη αποκλιση.

3.το πληκτρολογιο ειναι καλο!αλλα αν δεν σε βολευει το qwerty μπορεις να το κανεις σαν απλου κινητου.

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

1.δεν ξερω αλλα στο μαρκετ το ειδα σιγουρα

2.αρκετα καλο ειναι.μικρη αποκλιση.

3.το πληκτρολογιο ειναι καλο!αλλα αν δεν σε βολευει το qwerty μπορεις να το κανεις σαν απλου κινητου.

 

1. Έχει Facebook for Xperia.:)

Link to comment
Share on other sites

ανοιξε το titanium και επελεξε αντιγραφα ασφαλειας και επαναφορα και μετο πληκτρο μενου του τηλεφωνου κανε κλικ θα σου βγαλει υπομενου επελεξε μαζικη λειτουργια διαλεξε πια θες απο το καταλογο και πατα εκτελεση στα αριστερα .... τωρα για την rom μπορεις να την περασεις και μετα με το set qpu να ανεβασεις τον επεξεργαστη αναλογα την ρομ να δουλευει ας πουμε απο το 1GHRZ στο 1300-1400-1500 . αλλα θα σου πω για μενα μην περασεις rom που ειναι ακομα σε αρχικο σταδιο με προβληματα. αστο ετσι μια χαρα ειναι το τηλεφωνακι μην το (στραβωσεις)

 

Ευχαριστω πολυ...

Να ρωτησω και κατι ακομα....κατεβασα καποια παιχνιδια, αλλα μετα τη απλη εγκατασταση σε καποια μου ειπε να συνεχισω το κατεβασμα 1gb περιπου!!! Υποστηριζει το κινητο τετοια "βαρια" παιχνιδια....και εαν ναι με τι γραφικα? (για το συγκεκριμενο ρωταω).

 

Ειδα οτι το παιχνιδι το χωριζε σε κατηγοριες...πχ. εαν εχεις tegra2,adreno ή powerVR. Καρτες γραφικων δεν ειναι αυτες, αν δεν κανω λαθος?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ...

Να ρωτησω και κατι ακομα....κατεβασα καποια παιχνιδια, αλλα μετα τη απλη εγκατασταση σε καποια μου ειπε να συνεχισω το κατεβασμα 1gb περιπου!!! Υποστηριζει το κινητο τετοια "βαρια" παιχνιδια....και εαν ναι με τι γραφικα? (για το συγκεκριμενο ρωταω).

 

Ειδα οτι το παιχνιδι το χωριζε σε κατηγοριες...πχ. εαν εχεις tegra2,adreno ή powerVR. Καρτες γραφικων δεν ειναι αυτες, αν δεν κανω λαθος?:confused:

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις ...επειδη δεν διαβασα και καποιο σημαντικο προβλημα θεωρω οτι στο wifi δεν υπαρχει καποιο προβλημα εε; εμβελεια κανονικη μαλλον...

 

 

Προςτο φιλο πανω , ναι einai καρτες γραφικων αυτες... διαλεξε την adreno..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν λίγο μου έκανε μια επανεκκίνηση ελπίζω να μην έφταιγα το κινητό αλλά η εφαρμογή που είχα εγκαταστήσει. Αν συνεχίσει όμως έτσι θα το πάω για αντικατάσταση. Εξάλλου ο κωτσος έχει 7μερες DOA. Ας ελπίζω όμως να μην χρειαστεί. :)
Link to comment
Share on other sites

Ενα μειονεκτημα μεχρι στιγμης που βρηκα-στο κατα τα αλλα τελειο κινητο- ειναι πως η αφυπνιση δεν λειτουργει οταν ειναι κλειστο το κινητο.....υπαρχει λυση?

 

Το wifi για το φιλο που ρωτησε, συγκριτικα με το βιβαζ που ειχα, ειναι παρομοιο, αν οχι καλυτερο θα ελεγα.

Απλως θα ηθελα να μου εμφανιζεται αυτοματο το εικονιδιο οταν διατειθενται νεα σημεια προσβασης wifi.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μειονεκτημα μεχρι στιγμης που βρηκα-στο κατα τα αλλα τελειο κινητο- ειναι πως η αφυπνιση δεν λειτουργει οταν ειναι κλειστο το κινητο.....υπαρχει λυση?

 

Το wifi για το φιλο που ρωτησε, συγκριτικα με το βιβαζ που ειχα, ειναι παρομοιο, αν οχι καλυτερο θα ελεγα.

Απλως θα ηθελα να μου εμφανιζεται αυτοματο το εικονιδιο οταν διατειθενται νεα σημεια προσβασης wifi.

 

εχει στις ρυθμισεις wifi να επιλεξεις για τετοια ειδοποιηση..

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Ενα μειονεκτημα μεχρι στιγμης που βρηκα-στο κατα τα αλλα τελειο κινητο- ειναι πως η αφυπνιση δεν λειτουργει οταν ειναι κλειστο το κινητο.....υπαρχει λυση?

 

Το wifi για το φιλο που ρωτησε, συγκριτικα με το βιβαζ που ειχα, ειναι παρομοιο, αν οχι καλυτερο θα ελεγα.

Απλως θα ηθελα να μου εμφανιζεται αυτοματο το εικονιδιο οταν διατειθενται νεα σημεια προσβασης wifi.

 

αυτο ειναι θεμα γενικα του android

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι θεμα γενικα του android

 

Οκ...ισως οταν βγει το μαρτιο το νεο λογισμικο να λυθει!

 

Και κατι ακομα, θα θελα θηκη,screen protector και mini usb...εχετε να προτεινεται καποιο e-shop να τα εχει ολα αυτα...αρκεια να ειναι απο ελλαδα με αντικαταβολη!

Link to comment
Share on other sites

Απλως θα ηθελα να μου εμφανιζεται αυτοματο το εικονιδιο οταν διατειθενται νεα σημεια προσβασης wifi.

 

Μενου - Ρυθμισεις - Ασυρματο και δικτυα - Ρυθμισεις wifi - ειδοποιηση δικτυου

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

εχω ξενερωσει τη ζωη μου..

την 1η φορα το παιρνω..προβλημα η καμερα...1,5 βδομαδα αναμονη για την αντικατασταση..(εν το μεταξυ τοτε ο πωλητης/μανατζερ μου ειχε πει "παρτο να το ξαναδοκιμασεις για μια-δυο μερες, το καθαρισα το φλας και την καμερα με ενα ειδικο πανακι" :shock:...τεσπα)

 

σημερα..2η φορα..ερχεται το καινουργιο..το ανοιγω σαν μαργαριταρι...αλλη ξενερα!! στο κατω δεξια κομματι της οθονης εβγαινε λιγο φως απο το πισω της οθονης μεσα στην οθονη! . Το παω αμεσως πισω... ο ιδιος πωλητης (..) του εξηγω του δειχνω το κοιταει..λεει "εγω δεν βλεπω κατι..." τον πριζω, του το ξαναδειχνω...το βλεπει και μια αλλη κοπελια που δουλευε εκει "ε.." μου λεει "αυτο εγω το βλεπω σαν ψιλο στ'αχυρα, δεν μπορω να σου κανω καθε φορα DOA" :shock::rtfm::kill: και τρελενομαι και με βλεπει οτι τρελενομαι και τελικα το ξαναδεχεται για αντικατασταση......αλλη 1 βδομαδα στην καλυτερη για αναμονη.. ελεος

 

δεν υπαρχει περιπτωση να παρω τα λεφτα μου πισω ετσι? απλα εχω ξενερωσει..

Edited by zxr
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Απο που βλέπουμε το ακριβές ποσοστό της μπαταρίας (πχ 39%);

 

απο widgets και προγραμματακια απο το market

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...