Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα. Μπαίνω απευθείας στο ψητό. Γράφω το κώδικα "echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree" ακριβώς όπως φαίνεται εδώ και έχω αφήσει ένα κενό από τη τελευταία σειρά και δεν μου κρατάει τις τιμές μετά το restart. Έχω δοκιμάσει να μην αφήσω κενό, να μη βάλω τα "" στην αρχή και στο τέλος αλλά τίποτα. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν το γνώριζα γιατί απουσίαζα για καιρό. Διάβασα το παρακάτω όμως και νόμιζα ότι ήταν εφικτό. Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Σταδιακά θα δείτε ότι η ελεύθερη μνήμη του κινητού θα αρχίσει να αυξάνεται. Δυστυχώς όμως αν κάνετε restart τότε θα διαπιστώσετε ότι οι τιμές επιστρέφουν στα αρχικά τους μεγέθη.

Για να το αποφύγουμε αυτό γράφουμε την παρακάτω γραμμή "κώδικα"

Κώδικας

"echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree"

στο τέλος του /system/etc/hw_config.sh

Με τον τρόπο αυτό ακόμα και μετά από restart οι τιμές δεν θα αλλάζουν διατηρώντας τη μνήμη μας σε υψηλά επίπεδα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, χωρις να συνδεσω το κινητο PC, μου πεταξε popup μηνυμα το pc companion πως εχει βρει ενα νεο λογισμικο για το τηλεφωνο μας! :/

 

Μπορει απλα να ειναι κολλιμα! Εγω δεν μπορω να το ελεγξω καθως εχω κανει το official unlock bootloader

 

σημερα διαβασα στο xda οτι εχει βγει μια αναβαθμιση (νομιζω σε 578 τελειωνει αν θυμαμε καλα) αλλα εμενα δεν μου εχει βγαλει κατι ακομα.καποιος αλλος δοκιμασε?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το ακριβως αντιθετο. Το κατω καπακι ειναι τελειως ακλονητο. Μια φορα μονο το εβγαλα για να βαλω το κιτρινο καλυμμα και μονο κατσαβιδι δε χρησιμοποιησα για να το βγαλω:screwy:
Link to comment
Share on other sites

Οντως μολις το ειδα και γω, δεν ξερω θα δουμε αυριο τι γινετε με αυτην την αναβαθμιση!

 

Την εχουν βαλει και εδω http://ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=20188

 

Λέτε να είναι η έκδοση που θα με κάνει να γυρίσω σε ics:confused:

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Μπαίνω απευθείας στο ψητό. Γράφω το κώδικα "echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree" ακριβώς όπως φαίνεται εδώ και έχω αφήσει ένα κενό από τη τελευταία σειρά και δεν μου κρατάει τις τιμές μετά το restart. Έχω δοκιμάσει να μην αφήσω κενό, να μη βάλω τα "" στην αρχή και στο τέλος αλλά τίποτα. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Ευχαριστώ.

 

Σωσε τις τιμες μεσω του autokiller και εισαι αρχοντας. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eκανα επιδιορθωση με το SEUS και νομιζω πως εστρωσε δεν κολαει προς το παρων

 

Επανερχομαι και παλι

Αν και εκανα επιδιορθωση για 2 μερες ηταν οκ, τωρα παλι μου ζεσταινεται οταν ειμαι ιντερνετ και κολαει και δεν μπορω

να κανω τιποτα. εκτος του να γυρισω στο android 2.3 τι αλλο μου προτεινετε

 

Καλησπερα σας

ειμαι κατοχος neo v εδω και 4 μηνες, εχω κανει update μεσω pc companion στην εκδοση 4.04.

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι εχει καθηστερηση οταν παμε να κανουμε κληση η οταν παμε στης επαφες,κατα αλλα δεν ειδα κατι αλλο που να κολλαει το τηλεφωνο και ναι εχω εγκαταστηση πολλες εφαρμογες,μεχρι που εκανα update απο το τηλεφωνο καμποσες εφαρμογες που εμφανιστηκαν μεσω google play και τωρα εχω καποια κολληματα και εχω κανει μερικα restart.Μηπως τελικα δεν φταει τοσο η 4.04 και η εφαρμογες που βαζουμε κανουν το κινητο να τα παιζει?

δεν εχω επιχειρηση ακομα ρουτ και αλλα κολπα.

Τους χαιρετησμους μου σε ολους

 

φιλε μου διαβαζοντας τι εχεις γραψει ειναι σαν να προκειται για το δικο μου τηλεφωνο

αν βρεις ακρη σε παρακαλω βοηθησε και μενα δεν ξερω τι να κανω

μ αρεσει πολυ σαν κινητο αλλα οταν μπω ιντερνετ ζεσταινεται και κολαει κι αν δεν βγαλω την μπαταρια

δεν κανει τιποτα για να επανελθει, ειμαι στα προθυρα να το πουλησω αλλα τι να παρω που μονο αυτο μ αρεσει

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

 

Θεωρείς ότι είναι εφαρμογές που μπορώ να απεγκαταστήσω ή να μην επιτρέψω να βγουν στο internet, χωρίς πρόβλημα στη λειτουργία της συσκευής;

 

Δεν αναφέρομαι στο Google Play, αλλά στο "κατεβατό" που φαίνεται στις 2 πρώτες εικόνες κ σε αυτή που ονομάζεται "πληκτρολόγιο", στη τρίτη εικόνα.

Δες στον Οδηγό αρχαρίων ποιες εφαρμογές μπορείς να απεγκαταστήσεις με ασφάλεια και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Δεν το γνώριζα γιατί απουσίαζα για καιρό. Διάβασα το παρακάτω όμως και νόμιζα ότι ήταν εφικτό. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δικιά μου παράλειψη, πρέπει να το αλλάξω στον οδηγό.

rootαρετε ρε παιδια

Το root από μόνο του προφανώς και δεν βοηθάει αλλά φαντάζομαι εννοείς να root-άρουν και να αρχίσουν να πετάνε άχρηστες εφαρμογές.

Γιατί το Neo V όντως ζεσταίνεται αν ζορίζεται πολύ αλλά σε καμιά περίπτωση δεν κολλάει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το root από μόνο του προφανώς και δεν βοηθάει αλλά φαντάζομαι εννοείς να root-άρουν και να αρχίσουν να πετάνε άχρηστες εφαρμογές.

Γιατί το Neo V όντως ζεσταίνεται αν ζορίζεται πολύ αλλά σε καμιά περίπτωση δεν κολλάει.

 

Προφανως βρε παιδι.

 

Ολα τα κινητα ζεσταινονται μετα απο εντονη χρηση αλλα και σε μενα δεν εχει τυχει να κολλησει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προφανως βρε παιδι.

 

Ολα τα κινητα ζεσταινονται μετα απο εντονη χρηση αλλα και σε μενα δεν εχει τυχει να κολλησει.

 

μετα απο 2 λεπτα να κολαει?? οχι παντα βεβαια

 

Μήπως μπαίνετε στην εφαρμογή του facebook? Εμένα κολλάει όταν μπαίνω στο fb και μετά από λίγο Που βγαίνω κολλάει!!

 

Το αφήνω λίγο να ξεκουραστεί και μετά το ξανά πιάνω στα χέρια μου!

 

ε και παλι θα μπεις fb και παλι θα ζεσταθει και θα κολησει, αυτο λεμε

 

Δες στον Οδηγό αρχαρίων ποιες εφαρμογές μπορείς να απεγκαταστήσεις με ασφάλεια και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

 

Δικιά μου παράλειψη, πρέπει να το αλλάξω στον οδηγό.

 

Το root από μόνο του προφανώς και δεν βοηθάει αλλά φαντάζομαι εννοείς να root-άρουν και να αρχίσουν να πετάνε άχρηστες εφαρμογές.

Γιατί το Neo V όντως ζεσταίνεται αν ζορίζεται πολύ αλλά σε καμιά περίπτωση δεν κολλάει.

 

εγω δεν εχω αχρηστες εφαρμογες παρα μονο αυτες που εξυπηρετουν εμενα

γιατι πριν βαλω την εκδοση 4 ολα ηταν οκ?

 

rootαρετε ρε παιδια

 

αν το κανω root θες να πεις οτι δεν θα ζεσταινεται? δεν νομιζω

μαλλον δεν σηκωνει την εκδοση 4 εγω ετσι πιστευω

αλλα μ αρεσει η ατιμη στα γραφικα της ειναι απαιχτη!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

αν το κανω root θες να πεις οτι δεν θα ζεσταινεται? δεν νομιζω

μαλλον δεν σηκωνει την εκδοση 4 εγω ετσι πιστευω

αλλα μ αρεσει η ατιμη στα γραφικα της ειναι απαιχτη!!

 

Οχι προφανως και θα ζεσταινεται.Οι υπολογιστες ζεσταινονται, τα netbooks ζεσταινονται, τα tablets ζεσταινονται.Το ιδιο και τα κινητα.

Το root το ανεφερα για τα ρισταρτς και τα κολληματα.Αν ξελαφρωσετε το κινητο ισως να σταματησουν αυτα και ισως να δειτε και μια μικρη διαφορα στην θερμοκρασια.Υποθετικα ολα αυτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οχι προφανως και θα ζεσταινεται.Οι υπολογιστες ζεσταινονται, τα netbooks ζεσταινονται, τα tablets ζεσταινονται.Το ιδιο και τα κινητα.

Το root το ανεφερα για τα ρισταρτς και τα κολληματα.Αν ξελαφρωσετε το κινητο ισως να σταματησουν αυτα και ισως να δειτε και μια μικρη διαφορα στην θερμοκρασια.Υποθετικα ολα αυτα.

 

Οι υπολογιστές τουλάχιστον έχουν κ ενα ανεμιστηρακι:p

Πάντως δε κολλάει τόσο σε μένα οταν ζεσταίνετε,εννοώ πάνω από 43βαθμούς.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

χαχαχ!εμενα τους 37 βαθμους δεν τους εχει ξεπερασει αποσο εχω δει.Αλλα παιχνιδια δεν παιζω.

Μα αυτο ελεγα και γω.Οτι και να ζεσταθει πιο πιθανον ειναι να κανει επανεκκινηση παρα να κολλησει.Για τα κολληματα φταιει η μικρη ραμ.Σβηστε πραμα με ρουτ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χαχαχ!εμενα τους 37 βαθμους δεν τους εχει ξεπερασει αποσο εχω δει.Αλλα παιχνιδια δεν παιζω.

Μα αυτο ελεγα και γω.Οτι και να ζεσταθει πιο πιθανον ειναι να κανει επανεκκινηση παρα να κολλησει.Για τα κολληματα φταιει η μικρη ραμ.Σβηστε πραμα με ρουτ.

 

ποιες ειναι οι εφαρμογες που πρεπει να σβησω?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε το 587 μηπως και διορθωθουν τα προβληματα με το παγωτο αντε να μοιραστει και μετα να το ξαναρουταρουμε
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω αχρηστες εφαρμογες παρα μονο αυτες που εξυπηρετουν εμενα

γιατι πριν βαλω την εκδοση 4 ολα ηταν οκ?!

 

ποιες ειναι οι εφαρμογες που πρεπει να σβησω?

Καταρχήν θα σε παρακαλέσω να μην κάνεις συνεχόμενα post. Αν δεν ξέρεις πως να τροποποιήσεις ένα υπάρχον ή να κάνεις πολλαπλή παράθεση πες μου να σου δώσω οδηγίες. :)

 

Από το δεύτερο post καταλαβαίνω ότι δεν έχεις βγάλει τη σαβούρα που φορτώνει η Sony το κινητό. Αν και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι το κινητό μετά θα πετάει δοκίμασέ το.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχω μια χαζη απορια...πως κανουμε φλας το κινητο και που εξυπηρετει αυτο? ειδικα εμενα που δεν εχω κανει ροοτ...?

το μονο που ξερω ειναι οτι πρεπει να μπουμε σ αυτη την σελιδα http://www.sonymobile.com/global-en/support/phones/xperia-neo-v/ :p

μετα που επιλεγω το κινητο δεν ξερω παρακατω...

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

Flash εννοείς να του περάσεις μια άλλη rom; Όλα βρίσκονται στον Οδηγό αρχαρίων

 

Εν τέλει το έλυσα το πρόβλημα με την μη αναπαραγωγή του ήχου στα ακουστικά. Έβαλα στην υποδοχή τα ακουστικά του Xperia Go και μου έβγαλε μη υποστηριζόμενο αξεσουάρ. Κατόπιν έβαλα τα δικά του ακουστικά και δουλεύανε κανονικά. Πλέον έχω ήχο στα ακουστικά!

Τελικά καλά λένε ότι οι γυναίκες και τα ηλεκτρονικά είναι τα μόνα που μπορούν να σε τρελάνουν! :lol::lol:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

εμενα προσωπικα ζεσταινεται μονο οταν το φορτιζω και το δουλευω ταυτοχρωνα αντε και με πολυ χρηση στο ιντερνετ αλλα οχι και παντα...απο κολληματα τιποτα..ελαχιστα λαγκαρισματα τα οποια λυνονται σε 1 δευτερολεπτο και αυτα μετα απο κλεισιμο εφαρμογης μετα απο πολυ ωρα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Flash εννοείς να του περάσεις μια άλλη rom; Όλα βρίσκονται στον Οδηγό αρχαρίων

 

Εν τέλει το έλυσα το πρόβλημα με την μη αναπαραγωγή του ήχου στα ακουστικά. Έβαλα στην υποδοχή τα ακουστικά του Xperia Go και μου έβγαλε μη υποστηριζόμενο αξεσουάρ. Κατόπιν έβαλα τα δικά του ακουστικά και δουλεύανε κανονικά. Πλέον έχω ήχο στα ακουστικά!

Τελικά καλά λένε ότι οι γυναίκες και τα ηλεκτρονικά είναι τα μόνα που μπορούν να σε τρελάνουν! :lol::lol:

 

ας πουμε εδω που γραφεις: 1.8 Απαρίθμηση των βημάτων για το στήσιμο του τηλεφώνου, στο νουμερο 1...πως το κανουμε το φλας και που χρησιμευει?

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ότι ζεσταίνεται, αργεί και μετά από μερικά δευτερόλεπτα κολλάει, μόνο όταν τρέχω την εφαρμογή του facebook. Αν δεν την έχω ενεργοποιήσει, σερφάρω χωρίς κανένα πρόβλημα. Γι αυτό και τον τελευταίο καιρό μπαίνω συχνά στο facebook από την σελίδα m.facebook.com παρακάμπτωντας την εφαρμογή
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ότι ζεσταίνεται, αργεί και μετά από μερικά δευτερόλεπτα κολλάει, μόνο όταν τρέχω την εφαρμογή του facebook. Αν δεν την έχω ενεργοποιήσει, σερφάρω χωρίς κανένα πρόβλημα. Γι αυτό και τον τελευταίο καιρό μπαίνω συχνά στο facebook από την σελίδα m.facebook.com παρακάμπτωντας την εφαρμογή

 

η εφαρμογη του fb ειναι βαρια...τρωει αρκετη ραμ...για αυτο και συμφερει να μπαινεις απο τον browser

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογη του fb ειναι βαρια...τρωει αρκετη ραμ...για αυτο και συμφερει να μπαινεις απο τον browser

 

Όντως, πιάνει σχεδόν 50mb!

Πλέον μπαίνω από τον dolphin κ ησυχασα!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...