Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χτες το εσκισα σε θεμα μπαταριας...απο τις 5 μεχρι τις 12 ολο ιντερνετ...και 3g..το ιντερνετ ελεγε μονο μιση ωρα χρησης αλλα στανταρ δεν ηταν τοση ηταν πολυ παραπανω:lol:

παλεψα να το κρατησω ανοικτο με χαμηλη φωτεινοτητα και λειτουργια πτησης αλλα το καημενο στο 1% δεν αντεξε...παντως προβλημα δεν ειχε ηταν τυχαιο αυτο που επαθε...

στο 5% τρεμουλιαζε η οθονη οταν ειμουν στον browser

δειτε φωτογραφιες

με μπαταρια αντεξε 3 μισι μερες

αμα δεν το πειραζα επιανα τις 5

 

 

 

μαλλον επειδη εισαι ρουτ δεν μπορεις να την κανεις

 

Κ γω χθες το σκισα!1 ωρα κ κάτι σερί angry birds space,3g άλλη μια ώρα γεμάτη με tapatalk,dolphin browser.μισή ωρίτσα football kicks μπόλικα sms κανά 10λεπτό σερί ομιλία,τέλος sport tracker με gps ανοιχτό κ δεδομένα κοντά μια ώρα κ αρκετό σκάλισμα κινητού.

Αποτέλεσμα:Από το 93% με όλα αυτά έφτασα στο 50%!μιλάμε το κινητό στο χέρι 3 ώρες γεμάτες.

Δε ξέρω πως σας φαίνεται αλλά σε γενικές γραμμές τα πήγε καλά με τα ΔΙΚΑ μου δεδομένα!Η μπαταρία περιέργως πάνω από 39 βαθμούς δε πήγε!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενώ θα μπορούσες απλούστατα να τις περάσεις στο Gmail σου από το PC/Laptop/Mac και να κάνεις συγχρονισμό.

 

επειδη μολις σημερα αγορασα το κινητο και ειμαι στην διαδικασια των επαφων και ειμαι ολιγον ασχετος λιγες παραπανω πληροφοριες για το πως θα γινει αυτο . Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

βγηκε σημερα η FXP 128 με 350mb μνημη,δουλευει το fm και εμφανως γρηγοροτερη απο την 127

τι ακριβώς είναι αυτες οι εκδόσεις?

εγω το έχω απλώς ρουταρει στην 0.62 και εχω πετάξει εξω την πολλή σαβούρα.

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς είναι αυτες οι εκδόσεις?

εγω το έχω απλώς ρουταρει στην 0.62 και εχω πετάξει εξω την πολλή σαβούρα.

 

custom rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1445844

Link to comment
Share on other sites

επειδη μολις σημερα αγορασα το κινητο και ειμαι στην διαδικασια των επαφων και ειμαι ολιγον ασχετος λιγες παραπανω πληροφοριες για το πως θα γινει αυτο . Ευχαριστω .

 

Δες με ποιον τρόπο μπορείς να βγάλεις τις επαφές σου από το παλιό κινητό σε vCard (.vcf) μορφή

Στη συνέχεια στείλε αυτό το αρχείο στο PC σου

Μετά μπες στο Gmail σου (αν δεν έχεις φτιάξει ήδη, επιβάλλεται να φτιάξεις) από το PC και πήγαινε επάνω αριστερά εκεί που λέει "Gmail". Κάνε κλικ και επέλεξε "Επαφές".

Μετά πας Περισσότερα -> Εισαγωγή και βρίσκεις το .vcf αρχείο που πήρες από το παλιό σου κινητό.

Στη συνέχεια συνδέεσαι με το κινητό σου στο internet και συγχρονίζεις τις επαφές σου με τον Gmail λογαριασμό σου.

 

Ή αν τα θέλεις ακόμη πιο αναλυτικά, δες εδώ.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

...Η μπαταρία περιέργως πάνω από 39 βαθμούς δε πήγε!

 

Tη θερμοκρασία της μπαταρίας Ηλία πως τη βλέπουμε; (δεν είμαι root)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράλληλα αυτό.

http://item.mobileweb.ebay.com/viewitem?itemId=390404077887&index=0&nav=SEARCH&nid=72604509039

 

Πριν 6 μήνες και μου άντεξε μέχρι τωρα. Έπρεπε να παραγγείλω κάνα δύο ακόμα...

 

Πηρα και γω τετοιο χρωματος πορτοκαλι στα 6,80€ , αν θελετε ποσταρω λινκ ...

Link to comment
Share on other sites

2ώρες από άδειο;

 

απο 0% εκανε να φορτισει κλειστο 2 ωρες και 20 λεπτα! :X

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Δες με ποιον τρόπο μπορείς να βγάλεις τις επαφές σου από το παλιό κινητό σε vCard (.vcf) μορφή

Στη συνέχεια στείλε αυτό το αρχείο στο PC σου

Μετά μπες στο Gmail σου (αν δεν έχεις φτιάξει ήδη, επιβάλλεται να φτιάξεις) από το PC και πήγαινε επάνω αριστερά εκεί που λέει "Gmail". Κάνε κλικ και επέλεξε "Επαφές".

Μετά πας Περισσότερα -> Εισαγωγή και βρίσκεις το .vcf αρχείο που πήρες από το παλιό σου κινητό.

Στη συνέχεια συνδέεσαι με το κινητό σου στο internet και συγχρονίζεις τις επαφές σου με τον Gmail λογαριασμό σου.

 

Ή αν τα θέλεις ακόμη πιο αναλυτικά, δες εδώ.

 

ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση θα το προσπαθησω και ελπιζω να τα καταφερω ειδαλως με βλεπω να τις περναω με τον παλιο χειροκινητο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσουμε Theme Chooser σε Custom ROM ή τέλος πάντων TouchWiz?
Link to comment
Share on other sites

Tη θερμοκρασία της μπαταρίας Ηλία πως τη βλέπουμε; (δεν είμαι root)

 

Τάσο δε θέλει root,κατέβασε από το play store ένα battery widget που να γράφει κ θερμοκρασία!

 

 

 

 

 

απο 0% εκανε να φορτισει κλειστο 2 ωρες και 20 λεπτα! :X

Νομίζω τόσο κάνει κ μένα!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Τάσο δε θέλει root,κατέβασε από το play store ένα battery widget που να γράφει κ θερμοκρασία!

 

Ευχαριστώ πολύ. Ποιό θα πρότεινες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλό πληκτρολόγιο ελληνικών όπως το μαμά (όχι το qwerty), με πολύ καλή πρόβλεψη κ error correction; Δοκίμασα το swift key 3 που ήταν τέλειο σε ότι ζητάω αλλά έχει μόνο qwerty!!:banghead: Edited by linaki_gr

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλό πληκτρολόγιο ελληνικών όπως το μαμά (όχι το qwerty), με πολύ καλή πρόβλεψη κ error correction; Δοκίμασα το swift key 3 που ήταν τέλειο σε ότι ζητάω αλλά έχει μόνο qwerty!!:banghead:

 

Με λίγα λόγια θέλεις την κλασσική εμφάνιση, με 3 γράμματα ανά πλήκτρο, όπως στα παλιά κινητά.

Τέτοια επιλογή έχει και το μαμά.

 

Ρυθμίσεις συστήματος -> Γλώσσα και εισαγωγή -> Πληκτρολόγιο XPERIA -> Κατακόρυφο πληκτρολόγιο και αντί του "Πλήρες πληκτρολόγιο" επιλέγεις το "Πληκτρολόγιο τηλεφώνου"

 

Αυτή είναι η διαδρομή που πρέπει να ακολουθήσεις σε ICS. Λογικά κάπως παραπλήσια θα είναι και στην GB.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. πήρα χθες το κινητό και προσπαθώ να περάσω gps όπως εκανα και σε αλλες συσκευες android. όμως συνδεω το κινητό και δεν μπορώ να βρω τον φάκελο που εχει τα αρχεια apk. αν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Ποιό θα πρότεινες;

 

battery widget

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. πήρα χθες το κινητό και προσπαθώ να περάσω gps όπως εκανα και σε αλλες συσκευες android. όμως συνδεω το κινητό και δεν μπορώ να βρω τον φάκελο που εχει τα αρχεια apk. αν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει.

 

Κατεβάζεις ένα file manager πχ es file manager και θα βρεις ό,τι θες μέσα στην καρτούλα σου.

Link to comment
Share on other sites

συνδεσα το κινητο στο pc και δεν μπορεσα να τα βρω. δεν θα επρεπε να τα βλεπω οπως σε ολα τα κινητα? θα το κανω αυτο που λες παντως και θα δω...
Link to comment
Share on other sites

Τα περιεχόμενα της κάρτας μνήμης τα βλέπεις όταν συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα περιεχόμενα της κάρτας μνήμης τα βλέπεις όταν συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή;

 

ναι τα βλεπω κανονικα.. του τηλεφωνου δεν μπορω να δω.

Link to comment
Share on other sites

ναι τα βλεπω κανονικα.. του τηλεφωνου δεν μπορω να δω.

 

θελεις ροοτ για να δεις του κινητου και μετα εναν file explorer εγω εχω τον root explorer π.χ

Link to comment
Share on other sites

θελεις ροοτ για να δεις του κινητου και μετα εναν file explorer εγω εχω τον root explorer π.χ

 

χωρίς ροοτ δεν υπαρχει περιπτωση να το περασω ε? αν κανω ροοτ χανω εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

χωρίς ροοτ δεν υπαρχει περιπτωση να το περασω ε? αν κανω ροοτ χανω εγγυηση?

 

Οχι μόνο με root,αν κάνεις τη χάνεις την εγγύηση

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια θέλεις την κλασσική εμφάνιση, με 3 γράμματα ανά πλήκτρο, όπως στα παλιά κινητά.

Τέτοια επιλογή έχει και το μαμά.

 

Ρυθμίσεις συστήματος -> Γλώσσα και εισαγωγή -> Πληκτρολόγιο XPERIA -> Κατακόρυφο πληκτρολόγιο και αντί του "Πλήρες πληκτρολόγιο" επιλέγεις το "Πληκτρολόγιο τηλεφώνου"

 

Αυτή είναι η διαδρομή που πρέπει να ακολουθήσεις σε ICS. Λογικά κάπως παραπλήσια θα είναι και στην GB.

 

Κ εγώ το μαμά ics έχω το πληκτρολόγιο τηλεφώνου αλλά έλεγα μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο με καλύτερη πρόβλεψη κ επίσης να προσθέτω λέξεις που δεν έχει

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...