Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι μπορουμε να κανουμε για να δυναμωσουμε την εμβελεια του δεκτη wifi?

(ειχε πει ο zxr θα το κοιταξει)

να του δωσουμε λιγο ρευματακι παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τι μπορουμε να κανουμε για να δυναμωσουμε την εμβελεια του δεκτη wifi?

(ειχε πει ο zxr θα το κοιταξει)

να του δωσουμε λιγο ρευματακι παραπανω?

 

νομιζω αυτο ειναι θεμα hardware

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μια βοηθεια θα ηθιελα διαβαζω σε πολλες σελιδες για την αναβαθμιση σε ics εγω για παραδειγμα δεν μπορω να καταλαβω ολα αυτα τα κωδικοποιημενα πραγματα που λετε γιατι ειμαι καινουργιος αυτοο που θα ηθελα αν ειναι ευκολο ειναι μια μικρη βοηθεια πως μπορω να την περασω στο κινητο μου manual με αναβαθμιση λογισμικου ή κατι αλλο πρεπει να κανω το ξερω οτι εχω κανει αναλογο post στο παρελθον αλλα χρειαζομαστε και εμεις οι ''αδαοις'' μια βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πουθενά η μπροστινή πρόσοψη του κινητού μας? μου έπεσε χθες και ψιλο γρατζουνίστηκε, και σκέφτομαι αν είναι οικονομικό να το αλλάξω (κάπως)
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πουθενά η μπροστινή πρόσοψη του κινητού μας? μου έπεσε χθες και ψιλο γρατζουνίστηκε, και σκέφτομαι αν είναι οικονομικό να το αλλάξω (κάπως)

 

Για ριξε εδώ μια ματιά, http://www.pds.com.gr/index.asp?mod=eshop_itemcats&id=130

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

παιδια περασα την ICS..

2 αποριες:

1)στα μηνυματα στα ελληνικα γιατι δεν υποστηριζει 160 χαρακτηρες αλλα 70?? αλλαζει καπως αυτο??

 

2)στο smart dial μπορω να βαλω να αναζητα και επαφες στα ελληνικα??

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

παιδια περασα την ICS..

2 αποριες:

1)στα μηνυματα στα ελληνικα γιατι δεν υποστηριζει 160 χαρακτηρες αλλα 70?? αλλαζει καπως αυτο??

 

2)στο smart dial μπορω να βαλω να αναζητα και επαφες στα ελληνικα??

 

1) η ερώτησή σου έχει απαντηθεί αρκετές φορές ήδη. Δες εδώ. Η αλήθεια είναι πως με παίδεψε λιγάκι, αλλά χάρη στην βοήθεια του myweca τελικά το έφτιαξα.

Βεβαιώσου πως είσαι root, κατέβασε κάποιον root explorer και άλλαξε και τις 2 γραμμές που αναφέρονται στο παραπάνω post.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Για ριξε εδώ μια ματιά, http://www.pds.com.gr/index.asp?mod=eshop_itemcats&id=130

 

βρήκα αυτό

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=53248

να φανταστώ κάνει και στο neo V έτσι? αν το πάρω, πόσο εύκολο είναι να το αλλάξω μόνος μου, ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

1) η ερώτησή σου έχει απαντηθεί αρκετές φορές ήδη. Δες εδώ. Η αλήθεια είναι πως με παίδεψε λιγάκι, αλλά χάρη στην βοήθεια του myweca τελικά το έφτιαξα.

Βεβαιώσου πως είσαι root, κατέβασε κάποιον root explorer και άλλαξε και τις 2 γραμμές που αναφέρονται στο παραπάνω post.

 

ευχαριστω φιλε μου, τωρα μενει μονο αυτο

 

2)στο smart dial μπορω να βαλω να αναζητα και επαφες στα ελληνικα??

 

και μετα ολα κομπλε

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα.πριν 3 μέρες έβαλα την prerooted ics μεσω recovery και γενικά είμαι ευχαριστημένος αλλα ήθελα να δοκιμάσω και μια custom.διάλεξα αυτήν εδώ :http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1567189.

κατέβασα τα αρχεία Flashtool package, the rom and Neo V patch,kernel: No Overclock Kernel και αυτές τις οδηγίες:

== Detailed installation instructions ==

- Download all the necessary files: Latest Flashtool from first post, the Flashtool package for your device, the rom and Neo V patch if you have a Neo V or Arc S patch if you have an Arc S

- Copy the rom to the sd-card on your phone

- Copy the Flashtool package into the firmware folder of Flashtool (C:/Flashtool/frimwares)

- Open up Flashtool and click the flash button (1st screenshot)

- Choose Flashmode

- In the list on the left side of the screen select MT11i.... (Neo & Neo V) or LT18i... (Arc & Arc S) or ST18i... (Ray) (2nd screenshot)

- On the right side of your screen check the "No final data verification" box (2nd screenshot)

- Click ok

- Follow instructions from screen

- Wait until Flashing is complete

- Flash the kernel you prefer

- Boot into recovery and choose "Wipe data/factory reset" and confirm

- Choose: "install zip from sdcard"

- Choose my rom: KA15_Ice_Cream_Sony_"phone model".zip

- Reboot and enjoy

το θέμα είναι οτι κερνελ πως περνάμε?το Neo V patch ποτε το περναμε και πως?

μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

αν το πάρω, πόσο εύκολο είναι να το αλλάξω μόνος μου, ξέρει κανείς?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1373702

θελει γαντια και καθαρο περιβαλλον

 

αν και τα video δειχνουν πως αφαιρειται η οθονη αφης με το μπροστινο καπακι σαν ενα σωμα

μετα πρεπει να ξεκολησει το καπακι απο την οθονη

http://www.omnistore.gr/index.php/cPath/81_99_139?osCsid=a7d4ceaa8a837c4a88fd06622e7e177a

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο mod (οχι εφαρμογη απο το καταστημα) που να βαζει στην statusbar οταν την κατεβαζουμε εικονιδια για ενεργοποιηση-απενεργοποιηση wifi κτλ??

 

//για το παγωτο παντα

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα.πριν 3 μέρες έβαλα την prerooted ics μεσω recovery και γενικά είμαι ευχαριστημένος αλλα ήθελα να δοκιμάσω και μια custom.διάλεξα αυτήν εδώ :http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1567189.

κατέβασα τα αρχεία Flashtool package, the rom and Neo V patch,kernel: No Overclock Kernel και αυτές τις οδηγίες:

== Detailed installation instructions ==

- Download all the necessary files: Latest Flashtool from first post, the Flashtool package for your device, the rom and Neo V patch if you have a Neo V or Arc S patch if you have an Arc S

- Copy the rom to the sd-card on your phone

- Copy the Flashtool package into the firmware folder of Flashtool (C:/Flashtool/frimwares)

- Open up Flashtool and click the flash button (1st screenshot)

- Choose Flashmode

- In the list on the left side of the screen select MT11i.... (Neo & Neo V) or LT18i... (Arc & Arc S) or ST18i... (Ray) (2nd screenshot)

- On the right side of your screen check the "No final data verification" box (2nd screenshot)

- Click ok

- Follow instructions from screen

- Wait until Flashing is complete

- Flash the kernel you prefer

- Boot into recovery and choose "Wipe data/factory reset" and confirm

- Choose: "install zip from sdcard"

- Choose my rom: KA15_Ice_Cream_Sony_"phone model".zip

- Reboot and enjoy

το θέμα είναι οτι κερνελ πως περνάμε?το Neo V patch ποτε το περναμε και πως?

μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Kernel περνάς με Fastboot είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνεις.

Το patch το περνάς αφού περάσεις τη Rom (είναι για την κάμερα).

Το Bootloader σου είναι ξεκλείδωτο να υποθέσω? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Kernel περνάς με Fastboot είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνεις.

Το patch το περνάς αφού περάσεις τη Rom (είναι για την κάμερα).

Το Bootloader σου είναι ξεκλείδωτο να υποθέσω? :ninja:

 

διαβαζωντας κάμποσο στο http://forum.xda-developers.com για κερνελ βρήκα και εγώ οτι :

Kernels(boot.img) are the main base for any custom rom you install , kernels are installed using FASTBOOT feature of android ADB , there is a simple logic you need to remember before you flash any kernel

Stock Rom = Stock kernel

MIUI Rom = MIUI Kernel

before you flash any custom rom make sure you've installed its related kernel (boot.img)

αλλά με πρόλαβες.

οχι δεν εχω δυστηχώς δεν έχω ξεκλείδωτο Bootloader.είναι αναγκαστικό άμα βάλω νορμαλ kernel και οχι overclocked?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Έκανα και εγω αναβάμιση σε ICS αλλά διαπίστωσα ένα πρόβλημα... Οταν κάνω ενεργοποιώ τα DATA δεν κάνει καθόλου traffic.. Όταν όμως πάω στο XPERIA> Internet Settings και πατάω το download τότε ενεργοποιείται και γίνεται κάποιο τραφφιψ και εγω συνδέομαι κανονικά. Αυτή η διαδικασία όμως δεν ολοκληρώνεται σωστά και όταν σταματάει, σταματάει και η σύνδεση... Έχω Vodafone.. Κάποια βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό χρησιμοποιώ!!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=24896639

 

Αλλά διάβασε όλο το θέμα!! Έχει την λύση σε ένα πρόβλημα που βγάζει!

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

 

Αυτά πως τα κάνουμε Flash; Έχω ICS και είμαι Rooted

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

.zip δεν είναι το αρχείο; Προφανώς μέσω recovery.

 

Δεν γνωρίζω από recovery μάλλον θα έχει να κάνει σχέση με το CWM?

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φιλε μου, άλλη φορά δεν θα ξαναρωτήσω. Μην γίνομαι τροχοπέδη στο επίπεδο του φόρουμ που προσπαθείτε να ανεβάσετε...

 

διαβαζωντας κάμποσο στο http://forum.xda-developers.com για κερνελ βρήκα και εγώ οτι :

Kernels(boot.img) are the main base for any custom rom you install , kernels are installed using FASTBOOT feature of android ADB , there is a simple logic you need to remember before you flash any kernel

Stock Rom = Stock kernel

MIUI Rom = MIUI Kernel

before you flash any custom rom make sure you've installed its related kernel (boot.img)

αλλά με πρόλαβες.

οχι δεν εχω δυστηχώς δεν έχω ξεκλείδωτο Bootloader.είναι αναγκαστικό άμα βάλω νορμαλ kernel και οχι overclocked?

 

Αλλαγή kernel γίνεται μόνο με ξεκλείδωτο bootloader, κι εσένα σου βγάζει σφάλμα διότι έχεις κλειδωμένο.

Παρόλα αυτά, μπορείς να δοκιμάσεις custom rom stock based, χωρίς αλλαγή kernel, όμως προς το παρών δεν υπάρχει έκδοση παγωτού για κλειδωμένους bootloaders.

Edited by rioener

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στην ICS δεν μου βγαζει το widget των επαφων που υπηρχε πριν. Υπαρχει κατι αλλο εξισου ωραιο και πρακτικο?

 

Μιλαω για εκεινο που εβαζες τις αγαπημενες σου επαφες

Link to comment
Share on other sites

το βρετανικο αμαζον εχει βαλει σαν ημερομηνια κυκλοφοριας 14 μαιου οπως και το xperia p

http://www.amazon.co.uk/Sony-Xperia-Sim-Free-Smartphone/dp/B007N1JTEM/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1334749734&sr=8-1

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι λιγο ασχετος με android και θα ηθελα λιγο την βοηθεια. εχω βαλει την ics και ειμαι και root και θα ηθελα να διαγραψω τις εφαρμογες της sony ποιες ειναι αυτες που μπορω να τισ σβυσω αφοβα και με ποιο προγραμμα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Titanium backup ή κατεβάζεις τον root explorer, πας στο φάκελο system/app και διαγράφεις αυτές που θες.

Δες εδώ τις εφαρμογές που μπορείς να σβήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στην ICS δεν μου βγαζει το widget των επαφων που υπηρχε πριν. Υπαρχει κατι αλλο εξισου ωραιο και πρακτικο?

 

Μιλαω για εκεινο που εβαζες τις αγαπημενες σου επαφες

 

Photo Contacts Widget

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...