Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[*]Βήμα 9

 

Εγκατάσταση link2sd και repartitioning της sdcard σε 2 τμήματα (1 FAT32 και 1 ext3 για μεταφορά οποιασδήποτε εφαρμογής στην SD.

 

Παίρνετε backup το κινητό σας με το CWM.

Μετά το backup αντιγράφετε ΟΛΑ τα περιεχομενά της κάρτας SD σε ένα φάκελο στο pc σας.

Ξεπακετάρετε το αρχείο sdext4.rar σε ένα φάκελο

Συνδέετε το κινητό αναμμένο στο Pc.

Εκτελείτε με διπλό κλίκ το sd3.bat

 

 

Το κινητό θα χωρίσει την κάρτα σε 2 τμήματα, 1 χ 512MB ext3 και 1 χ FAT32 όλη την υπόλοιπη κάρτα, θα τα φορμάρει, θα εγκαταστήσει το Link2sd και θα κάνει επανεκκίνηση.

 

Αποσυνδέετε το κινητό απ το pc και μόλις ξεκινήσει ανοίγετε την εφαρμογή Link2sd. Εάν σας ρωτήσει για δεύτερο partition και mount scripts επιλέξτε ext3. Πατήστε το Storage Info και βεβαιωθείτε ότι δεν εμφανίζει κάποιο λάθος στο SD Card 2nd Part (θα πρέπει να δείχνει 98% Free).

 

.....Συνδέετε το κινητό και αντιγράφετε πίσω όλα τα περιεχόμενα της SD που πήρατε backup στο pc.

εχω φτασει εδω και δεν μου διαβαζει την sd..

στην μπαρα λεει sd blank or unsupported format ... τι παιζει?

στο link2sd λεει

internal 80%free

sd card... nofc

sd card second part 98% free

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατά τη γνώμη μου και πιστεύω και αρκετών εδώ μέσα, είναι η καλύτερη value for money επιλογή!

 

Συμφωνώ! Αρκεί να βρω τον τρόπο να απενεργοποιήσω τη φωνητική κλήση, γιατί μου έχει κοστίσει κάτι παραπάνω :confused:

 

Τελικά ξέρει κανείς να με βοηθήσει? Το κάνει με όλα τα Bluetooth (και δεν μπορώ χωρίς αυτό, λόγω δουλειάς μου...)

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό της γυναίκας μου ξαφνικά αρνείται να ενεργοποιηθεί το ασύρματο δίκτυο!

Πατάμε το σχετικό "κουμπί" στην οθόνη, τίποτε.

Πάω από τις ρυθμίσεις, ανοίγω από εκεί το ασύρματο δίκτυο, δείχνει στιγμιαία "...σύνδεση" και αμέσως "Αποσυνδέθηκε" και μετά από δευτερόλεπτα προσπαθεί ξανά να συνδεθεί και πάλι τα ίδια.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Δεν έχει κατεβάσει καμία εφαρμογή ώστε να πω ότι μπορεί να φταίει κάτι τέτοιο...

 

κλεινεις το ρουτερ και το ξανα ανοιγεις:)

Διαγραφη αποθηκευμενων δικτυων...

εμενα ποτε δεν εχει πετυχει ετσι..:/

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εχω φτασει εδω και δεν μου διαβαζει την sd..

στην μπαρα λεει sd blank or unsupported format ... τι παιζει?

στο link2sd λεει

internal 80%free

sd card... nofc

sd card second part 98% free

 

ξανατρεχτο 3 φορες σερυ με το τηλ συνδεδεμενο το sd3.bat ( να τελειωνει τα reboot αναμεσα )

Link to comment
Share on other sites

εμενα ποτε δεν εχει πετυχει ετσι..:/

 

Εγω στο x8 μου, οποτε κανει τα ιδια με του φιλου, διαγραφω τα αποθηκευμενα και κανει σαρωση αμεσως μετα κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο x8 μου, οποτε κανει τα ιδια με του φιλου, διαγραφω τα αποθηκευμενα και κανει σαρωση αμεσως μετα κανονικα..

 

αλλο Χ8...ισως υπαρχει διαφορα..αλλα μπορει να γινεται και με αυτον τον τροπο μαλλον:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Διαγραφη αποθηκευμενων δικτυων...

 

κλεινεις το ρουτερ και το ξανα ανοιγεις:)

 

εμενα ποτε δεν εχει πετυχει ετσι..:/

Μερικές φορές κολλάει το μυαλό και δεν κάνεις το πιο απλό πράγμα...:p

Μετά την επανεκκίνηση του ρούτερ δουλεύει μια χαρά!:cool:

Σας ευχαριστώ και τους δύο!:)

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ολα καλα. Προφανως καπου δεν ειχε εφαρμοσει καλα η καρτα. Αν στο ξανακανει ομως, δοκιμασε και με καρτες αλλων δικτυων για να εισαι σιγουρος!:)

 

 

Σημερα παρατηρησα και κατι αλλο...

 

"Η μεταφορα δεδομενων απενεργοποιημενη"

 

οταν την ειχα ενεργη κανενα προβλημα με το δικτυο και σημερα μου ηρθε μνμ χρεωσης 1€ για υπηρεσια ιντερνετ χωρις να χρησιμοποησω το ιντερνετ του παροχου (cosmote) ... μολις απενεργοποιησα την μεταφορα δεδομενων ξανα αρχησαν τα προβληματα...

 

τετοια εντυπωση εχω...ιδεα μου???

 

Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το neo V. Επειδή είναι δύσκολο να διαβάσω 468! σελίδες θα μπορούσατε να μου πείτε συνοπτικά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του τηλεφώνου. Επίσης αν έχει προβλήματα. Υπάρχει κάποιο καλύτερο στα 200€.

Η χρήση που θα κάνω είναι κυρίως τηφωνήματα, internet και πλοήγηση μέσω GPS, και δευτερευόντος φωτογραφίες.

Διάβασα πιο πάνω κάτι για φωνητική κλήση. Έχει στα αλήθεια γιατι στο site της vodafone γράφει ότι δεν έχει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Μια αποψη απο εμενα που το αγορασα πριν μια εβδομαδα...

νο1 αναγκαστικα θα πρεπει να δεις αν σου αρεσει και το ideos x 5 huawei

αν και ειναι πιο παντοφλε στυλλ πιστευω ειναι ισχυρος ανταγωνιστης

.................

 

προβληματα που εχω παρατηρησει

 

δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο απλα κλασσικα η μπαταρια με την χρηση που θες να της κανεις κραταει το πολυ 1-2 μερες ....

 

.....................

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρησα και κατι αλλο...

 

"Η μεταφορα δεδομενων απενεργοποιημενη"

 

οταν την ειχα ενεργη κανενα προβλημα με το δικτυο και σημερα μου ηρθε μνμ χρεωσης 1€ για υπηρεσια ιντερνετ χωρις να χρησιμοποησω το ιντερνετ του παροχου (cosmote) ... μολις απενεργοποιησα την μεταφορα δεδομενων ξανα αρχησαν τα προβληματα...

 

τετοια εντυπωση εχω...ιδεα μου???

 

To μηνυμα με το 1 ευρω θα σου ηρθε επειδη ενεργοποιησες τη μεταφορα δεδομενων.

Εννοεις οτι μολις απενεργοποιησες την μεταφορα δεδομενων, αρχισε να κανει παλι τα ιδια;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερεται αμα οταν βαλουμε το νεο λογισμικο αν η φωτεινοτητα θα αλλαξει??δηλαδη αν δεν ειναι με τον αυτοματο αισθητηρα πλεον...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Αρκεί να βρω τον τρόπο να απενεργοποιήσω τη φωνητική κλήση, γιατί μου έχει κοστίσει κάτι παραπάνω :confused:

 

Τελικά ξέρει κανείς να με βοηθήσει? Το κάνει με όλα τα Bluetooth (και δεν μπορώ χωρίς αυτό, λόγω δουλειάς μου...)

 

 

Το ίδιο πάθαινα και εγώ. Χρησιμοποιείς το System tuner και παγώνεις την φωνητική κλήση.:)

Νομίζω όμως ότι πρέπει να είσαι ρουτ;)

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα παιδια στο neo v εχω την 42 αν περασω την 62 τι θα χασω , χρειαζεται καποιο backup

λογικα δεν εισαι root.αν περασεις την 0.62 χανονται ολα τα δεδομενα σου.κανε αποθηκευση τα τηλεφωνα σου στην καρτα sd.οταν περασεις την 0.62 θα δεις στο μενου μια εφαρμογη (δε θυμαμαι πως λεγεται) που εχει ολα τις εφαρμογες που ειχες με την 0.42 και τις ξαναπερνας απ την αρχη

Link to comment
Share on other sites

ποιο apk πρέπει να μην σβήσουμε από το list.τtxt στο βήμα 8 για να έχουμε το widget του roaming (για γρήγορη εναλλαγή σε 3g και αντίστροφα?

καθώς και τα VoipCallLogProvider.apk και widgetonoff.apk τι ακριβώς κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

λογικα δεν εισαι root.αν περασεις την 0.62 χανονται ολα τα δεδομενα σου.κανε αποθηκευση τα τηλεφωνα σου στην καρτα sd.οταν περασεις την 0.62 θα δεις στο μενου μια εφαρμογη (δε θυμαμαι πως λεγεται) που εχει ολα τις εφαρμογες που ειχες με την 0.42 και τις ξαναπερνας απ την αρχη

 

οχι δεν ειμαι root

ευχαριστω θα το επιχειρησω , την καρτα μνημης δεν χρειαζεται να την βγαλω ετσι δεν ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πάθαινα και εγώ. Χρησιμοποιείς το System tuner και παγώνεις την φωνητική κλήση.:)

Νομίζω όμως ότι πρέπει να είσαι ρουτ;)

 

Ευχαριστώ πολύ! Άρα το δίνω σε κανένα 9βολτο και μου το σουλουπώνουν...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θα ήθελα τη βοήθεια σας στην επιλογη κινητού...

samsung galaxy ace ή sony ericsson neo V ?

και επίσης ισχυει αυτο που διάβασα στην παρακάτω σελιδα; : (και αν ισχυει ποσο σημαντικο ειναι)

http://www.compare-cellphones.org/Sony-Ericsson-Xperia-neo-V-vs-Samsung-Galaxy-Ace

 

{Faster max data speeds HSDPA (7,2 mbps) vs UMTS (0,384 mbps) Higher theoretical max data transfer speeds over cell networks (around 19x faster)}

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θα ήθελα τη βοήθεια σας στην επιλογη κινητού...

samsung galaxy ace ή sony ericsson neo V ?

και επίσης ισχυει αυτο που διάβασα στην παρακάτω σελιδα; : (και αν ισχυει ποσο σημαντικο ειναι)

http://www.compare-cellphones.org/Sony-Ericsson-Xperia-neo-V-vs-Samsung-Galaxy-Ace

 

{Faster max data speeds HSDPA (7,2 mbps) vs UMTS (0,384 mbps) Higher theoretical max data transfer speeds over cell networks (around 19x faster)}

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

είχα και εγώ το ίδιο ακρβώς δίλημα.

neo V με κλειστά μάτια

Link to comment
Share on other sites

είχα και εγώ το ίδιο ακρβώς δίλημα.

neo V με κλειστά μάτια

 

και εγω αυτο ελεγα μεχρι πριν λιγο μεχρι που ειδα την παραπανω συγκριση οσον αφορα το συγκεκριμενο στοιχείο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θα ήθελα τη βοήθεια σας στην επιλογη κινητού...

samsung galaxy ace ή sony ericsson neo V ?

και επίσης ισχυει αυτο που διάβασα στην παρακάτω σελιδα; : (και αν ισχυει ποσο σημαντικο ειναι)

http://www.compare-cellphones.org/Sony-Ericsson-Xperia-neo-V-vs-Samsung-Galaxy-Ace

 

{Faster max data speeds HSDPA (7,2 mbps) vs UMTS (0,384 mbps) Higher theoretical max data transfer speeds over cell networks (around 19x faster)}

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

και εγω αυτο ελεγα μεχρι πριν λιγο μεχρι που ειδα την παραπανω συγκριση οσον αφορα το συγκεκριμενο στοιχείο...

 

Το έχω δοκιμάσει με κάρτα 3g vodafone 10 giga, και κατέβαζε αρκετά γρήγορα, και σίγουρα όχι με 0,384 mbps (38 kbps κατέβασμα).

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

To μηνυμα με το 1 ευρω θα σου ηρθε επειδη ενεργοποιησες τη μεταφορα δεδομενων.

Εννοεις οτι μολις απενεργοποιησες την μεταφορα δεδομενων, αρχισε να κανει παλι τα ιδια;

 

 

ΑΚΡΙΒΩΣ....

ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙ ΤΟ "3G"

ΩΣΤΟΣΟ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΡΕΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ "3G" ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

 

 

Ομάδα Διαχείρισης: Απαγορεύεται η γραφή με κεφαλαία!

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Μας ξεκουφάνες!! :D

 

Βάλε κάποιο apn on-off ώστε να το χρησιμοποιείς οπότε εσύ νομίζεις! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...