Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ακριβως!

 

Στις "Υπηρεσίες που εκτελούνται" το άθροισμα βγαίνει γύρω στα 330mb. έβαλα και το android assistant που έχει system info tool και τη βγάζει περίπου 330 mb

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Στις "Υπηρεσίες που εκτελούνται" το άθροισμα βγαίνει γύρω στα 330mb. έβαλα και το android assistant που έχει system info tool και τη βγάζει περίπου 330 mb

 

Εμενα το άθροισμα ειναι 280. Αν εχω καταλάβει καλα κραταει ο σύστημα κάποια mb τα οποία δεν φαίνονται στον μετρητή.

Link to comment
Share on other sites

Στις "Υπηρεσίες που εκτελούνται" το άθροισμα βγαίνει γύρω στα 330mb. έβαλα και το android assistant που έχει system info tool και τη βγάζει περίπου 330 mb

 

Η υπόλοιπη είναι δεσμευμένη από το λειτουργικό, αν αλλάξεις kernel θα δεις διαφορετικές τιμές ελεύθερης ram...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Στις "Υπηρεσίες που εκτελούνται" το άθροισμα βγαίνει γύρω στα 330mb. έβαλα και το android assistant που έχει system info tool και τη βγάζει περίπου 330 mb

 

Εμενα το άθροισμα ειναι 280. Αν εχω καταλάβει καλα κραταει ο σύστημα κάποια mb τα οποία δεν φαίνονται στον μετρητή.

 

Αυτη τη λεπτομερια δε τη ξερω. Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει 512mb ram.

Απαντησε ο rioener ακριβως απο πανω!

Link to comment
Share on other sites

κανένα system info tool που να δείχνει ram 512 έχετε κατα νου; για του λόγου το αληθές δηλαδη...
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

κανένα system info tool που να δείχνει ram 512 έχετε κατα νου; για του λόγου το αληθές δηλαδη...

 

Για δες το sysInfo απο το μαρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Για δες το sysInfo απο το μαρκετ.

 

το sys info αναφέρει total ram: 335mb

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

το sys info αναφέρει total ram: 335mb

 

Παντως στο gsmarena αναφερει 512mb και παντου τοσο αναφερεται. Δεν παιζει να ειναι λιγοτερο. Πιστευω την απαντηση την εδωσε ο rioener λιγο πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να γίνω σπαστικός, το γνωρίζω οτι και επίσημα η sony δίνει 512mb αλλά δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να το δούμε; Όπως στους υπολογιστές.
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να γίνω σπαστικός, το γνωρίζω οτι και επίσημα η sony δίνει 512mb αλλά δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να το δούμε; Όπως στους υπολογιστές.

 

Το έχει αναφέρει στις ποιο πίσω σελίδες ο zxr,330 περιπου ελευθερα,τα υπόλοιπα τα δεσμέυει το σύστημα,Ο rioener σου απάντησε κατατοπιστικότατα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ας δεσμεύσει το σύστημα όση θέλει, η ερώτησή μου είναι με τι τρόπο μπορούμε να δούμε την total ram
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Ας δεσμεύσει το σύστημα όση θέλει, η ερώτησή μου είναι με τι τρόπο μπορούμε να δούμε την total ram

 

Με το Ram manager pro. Διαίρεσε δια 1024 και θα τη βρεις. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Με το Ram manager pro. Διαίρεσε δια 1024 και θα τη βρεις. :ninja:

 

this is it, αυτό έψαχνα thanks :)

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... επειδή έχω μπερδευτεί με όλα τα παραπάνω, υπάρχει κάποιος απλός τρόπος, να ρουτάρουμε το κινητό όταν έχει ήδη περασμένη τη .62? Αν ναι, ποιός; Και, είναι ασφαλής;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... επειδή έχω μπερδευτεί με όλα τα παραπάνω, υπάρχει κάποιος απλός τρόπος, να ρουτάρουμε το κινητό όταν έχει ήδη περασμένη τη .62? Αν ναι, ποιός; Και, είναι ασφαλής;

 

όχι δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... επειδή έχω μπερδευτεί με όλα τα παραπάνω, υπάρχει κάποιος απλός τρόπος, να ρουτάρουμε το κινητό όταν έχει ήδη περασμένη τη .62? Αν ναι, ποιός; Και, είναι ασφαλής;

 

Υπάρχει τρόπος, τώρα αν είναι απλός εξαρτάται από πολλούς παράγοντες!:blink:

 

1ος τρόπος

 

2ος τρόπος

 

Σχετικά με την ασφάλεια, ο καθένας παίρνει την ευθύνη πάνω του πάντα όταν "πειράζουμε" το κινητό, αλλά κατά 99.9% δε θα έχεις πρόβλημα αν ακολουθήσεις πιστά τα βήματα...

 

Edit: Κάπου είχα δει στο foroum post για downgrade. αλλά δε μπορώ να το βρω...

 

Edit 2: Επειδή απαιτείται unlock bootloader, μάλλον θα πρέπει να μείνουμε στην απάντηση του lousou76:rolleyes:

 

Αν παρά ταύτα θέλεις να επιχειρήσεις, δες εδώ

 

Με τη συνδρομή του zxr (μέχρι να βρω εγώ το link τρέχα γύρευε...) Κάνεις τα βήματα 1-4 που αναφέρονται στο 2ο τρόπο, είναι πολύ ευκολότερα!

Edited by rioener

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

μολις την παρελαβα σημερα φιλε και ειναι πολυ γρηγορη ! τσιμπα την!:D

 

ευχαριστώ φίλε μου!!ποσο εκανε να σου έρθει;;

Link to comment
Share on other sites

Αδιαβαστη!!! Το σκονακι το ειχα αλλα δεν βγαζω ακρη ,Η υλη ειναι μεγαλη.

Κατι καταφερα αλλα στο colornote εχασα τις σημειωσεις που ειχα.

Κατι που δεν εχω καταλαβει ειναι πως μπορω να ξερω οτι στο pc εχω drivers για το neo V .Δεν ειναι απαραιτητο αυτο να υπαρχει για root ?( αργει να γινει )

Αν δεν τους έχεις δεν μπορείς να κάνεις root. Οπότε θα το καταλάβεις.

Θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα αν πειράξουμε το Auto Memory Manager στο ROM Toolbox;

Και αν ναι, τι τιμές προτείνονται (σε ΜΒ);

Το ίδιο θα είναι. Η πρόκληση ήταν να μην έχουμε κανένα τέτοιου είδους πρόγραμμα στο κινητό μας. Εδώ και πέντε μέρες τώρα είμαι μόνιμα στα 120ΜΒ ελεύθερα με μερικές ολιγόωρες εξαιρέσεις όπου έπεσε στα 95. (προφανώς χωρίς memory killers, task managers εγκατεστημένους)

Γιατι να μην φορμαρουμε την καρτα, ολη την καρτα σε ext3 και κανουμε δυο partitions?

Αν δεν έχεις linux δεν θα την βλέπουν τα win.

Μπορει καποιος εκ των lousou76 η zxr να φτιαξει εναν οδηγο για το πως θα μεταφερουμε τις εφαρμογες στην SD καρτα; Γιατι απ οτι ειπε ο lousou πρεπει να ειναι ext3 :/

To να μεταφέρεις δεν είναι κάτι τραγικό. Προφανώς για το partitioning θέλεις οδηγό.

Παρατήρησα ότι οι κλήσεις που έρχονται μέσω προώθησης από άλλο κινητό δεν έχουν κάποια ένδειξη, όπως π.χ. το βελάκι που είχα συνηθίσει να βλέπω σε κινητά nokia s60. Επειδή χρησιμοποιώ προωθήσεις από το κινητό εργασίας στο προσωπικό κινητό θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να φαίνεται και στο neo v. Ξέρετε εάν είναι θέμα που λύνεται στην 4.0.2.Α.0.62? Μήπως κι αυτό είναι περιορισμός του android?

Χωρίς να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά μάλλον είναι θέμα dialer. Ποιον χρησιμοποιείς;

Ανοιξα το αρχειο και προσθεσα μονος μου την γραμμη. Τωρα πρεπει να παω και να βαλω τους αριθμους ΚΑΙ στο sys/module/lowmemorykiller/parameters/minree ;

Αν και απ' ότι είδα έλυσες το πρόβλημα, κανονικά όχι. Θα έπρεπε με ένα απλό restart να περαστούν αυτόματα οι τιμές. Μάλλον κάτι δεν είχες κάνει σωστά με τα permissions ώστε να αποθηκεετεί η γραμμή που πρόσθεσες.

Edit: Κάπου είχα δει στο foroum post για downgrade. αλλά δε μπορώ να το βρω...

Αυτό;

 

ευχαριστώ φίλε μου!!ποσο εκανε να σου έρθει;;

Μην συνεχίζετε αυτή τη κουβέντα σας παρακαλώ. Είναι off topic και μπορείτε πολύ εύκολα να τα πείτε με pm.

Ευχαριστώ :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Εχω το sony ericsson xperia neo v και θελω να μεταφερω τις επαφες μου απο το παλιο κινητο.Οι επαφες απο το νοκια 5800 που ειχα ειναι σε ενα αρχειο .xml . ξερει κανεις πως μπορω να τις μεταφερω στο neo v ??

 

ΥΣ.Συγγνωμη αν εκανα αναρτηση σε λαθος μερος

Link to comment
Share on other sites

Κάρτα. Λίγοτερη κατανάλωση μπαταρίας μιας και δεν χρειάζεται να τροφοδοτείς και κάτι εξωτερικό.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πως μπορουμε ν περάσουμε calendar entries απο ενα κινητό nokia 6110 (symbian s60v2) στο android?

δοκίμασα το επισημο app του Skynet εχμ, της Google για να τα περνας στο google sync και επειτα στο τηλεφωνο αλλα για το ημερολογιο δεν δουλεψε ποτε.

 

μεχρι τώρα μπορψ να έχω τα entriew σε ξεχωριστα .vcs η .ics αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως, φτιαχνεις partition οπως εναν σκληρο δισκο? Δηλαδή επιλεγεις ποσο χωρο θες και οκ? Πρεπει να ειναι κενη η μνημη ή δεν εχει σημασια? Κι αυτο ηταν? Μετα αρχηζεις την μεταφορα?

εδω υπαρχει ενας τροπος πως να κανεις partition ext3 στην sd.Επιλεγεις εσυ ποσο χωρο θελεις να εχει το ext3.Κρατα ενα backup τον αρχειων της sd πρωτα.Μετα κατεβαζεις το link2sd,αναγνωριζει το ext3 και απλα κανεις συνδεση την εφαρμογη που θες ωστε να λειτουργει και το widget.Το μονο προβλημα ειναι οτι οσες εφαρμογες γινουν συνδεση με την sd μετα στο market δεν φαινονται στις εφαρμογες ωστε να δεις αν υπαρχει καποιο update,σε εμενα τουλαχιστον αυτο εκανε.

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...