Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το δικο μου με root,απεγκατασταση εφαρμογων κσι autostarts μαζι με autodisable brightnees,δεν το ξανααγγιζω και πηγαινει φωτια παντως

Ενταξει μπαταρια το χω ξαναπει,μια μερα χρηση αρκετη,μιαμιση με λιγο χρηση

ποσο το εδωσες και το ζητουσαν τοσοι πολλοι?

τι θα παρεις τωρα?

 

Προς το παρον αραζω με το vivaz,παλι sony-ericsson ;) ,και στην πορεια θα κοιταξω καποιο νεο τηλεφωνο με συγκεκριμενα σωθικα.....

180 το εδωσα μαζι με την θηκη......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προς το παρον αραζω με το vivaz,παλι sony-ericsson ;) ,και στην πορεια θα κοιταξω καποιο νεο τηλεφωνο με συγκεκριμενα σωθικα.....

180 το εδωσα μαζι με την θηκη......

 

εμενα παλι ποτε δεν εχει φαει χοντρο σκαλωμα..τρεχω ΟΛΗ μερα το viber,twicca με wifi ανοιχτο κανα 30'λεπτο κλησεις λιγο broswing χρηση ndrive με ανοιχτο gps κανα μισαωρο χωρις disable auto brightnes με ξηλωμενες μαμα εφαρμογες και autostarts να μην ξεκινανε εφαρμογες μονες τους..με μερικες εφαρμογες στην sd και δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα...ουτε κολληματα ουτε τιποτα.χωρις task killer..τωρα αν ανοιγες 10 εφαρμογες μαζι λογικο να σκαλωνε και να μην κρατουσε η μπαταρια...με τα παραπανω που σου ανεφερα εχω ακομα 30% μπαταρια με ανοιχτο το βραδυ αλλα σε airplane mode και ειμαι ακριβως 1η και 6 λεπτα..φυσικα σε κανα 2ωρο θα χρειαστω φορτιση αλλα φιλε ετσι ειναι η αγορα smartphones..αν δεν πειραξεις την συσκευη θα σου τελειωνει γρηγορα..ακομα και στα high class μοντελα..

οταν καταφερουν και φτιαξουν πυρηνικη ενεργεια για smartphones τοτε θα μιλαμε για διαρκεια ετων...

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος της συσκευής μια μέρα και αφού τήρησα πιστά τις οδηγίες περί πλήρης αποφορτισης κλπ, έκανα χθες με το pc companion την αναβάθμιση σε 0.62! Ασχολήθηκα και λίγο μαζί του με τα κλασσικά ψαξίματα του newbie και το άφησα όλη νύχτα ανοικτό όπως τα παλαιότερα κινητά έχοντας όμως απενεργοποιήσει τα wifi και bluetooth...αποτέλεσμα να χάσει μόλις 4% έκτοτε! Με άλλα λόγια από το 93% να πάει στο 89%! Αν λοιπόν το χρησιμοποιείς συνετά δείχνει ικανό να βγάλει άνετα 2 μέρες η μπαταρία του! Καθόλου άσχημα!

Ομολογώ ότι δεν έχω ακόμα ασχοληθεί με εφαρμογές και σκέφτομαι να μην διαγράψω τίποτα από τις εργοστασιακές μέχρι την αγορά της 16gb class 10 micro sd! Εξαίρεση αποτελεί το mcafee που θέλω να φύγει! Η ερώτηση λοιπόν είναι απλή για τους γνώστες: πως αφαιρώ την οποιαδήποτε εφαρμογή και πως συγκεκριμένα το μακαφι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος της συσκευής μια μέρα και αφού τήρησα πιστά τις οδηγίες περί πλήρης αποφορτισης κλπ, έκανα χθες με το pc companion την αναβάθμιση σε 0.62! Ασχολήθηκα και λίγο μαζί του με τα κλασσικά ψαξίματα του newbie και το άφησα όλη νύχτα ανοικτό όπως τα παλαιότερα κινητά έχοντας όμως απενεργοποιήσει τα wifi και bluetooth...αποτέλεσμα να χάσει μόλις 4% έκτοτε! Με άλλα λόγια από το 93% να πάει στο 89%! Αν λοιπόν το χρησιμοποιείς συνετά δείχνει ικανό να βγάλει άνετα 2 μέρες η μπαταρία του! Καθόλου άσχημα!

Ομολογώ ότι δεν έχω ακόμα ασχοληθεί με εφαρμογές και σκέφτομαι να μην διαγράψω τίποτα από τις εργοστασιακές μέχρι την αγορά της 16gb class 10 micro sd! Εξαίρεση αποτελεί το mcafee που θέλω να φύγει! Η ερώτηση λοιπόν είναι απλή για τους γνώστες: πως αφαιρώ την οποιαδήποτε εφαρμογή και πως συγκεκριμένα το μακαφι;;;;

 

πατησε το μεσαιο "κουμπι" στο dock να μπεις στο app drawer..στα δεξια εχει ενα εικονακι με τετραφωνα..πατας εκει πανω και σου βγαζει να επεξεργαστεις τα apps..

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε μου...το έστειλα μαζί με την εφαρμογή της uefa Edited by spyros_s
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία διαφορά το 100% brightness με το Auto Brightness Disable. Δοκίμασα και τις 2 μεθόδους το έχω το πρόγραμμα.

δεν μπορει φιλε μου, με τα ματια μου ειδα την διαφορα...

Θα χρειαστεί να αναθεωρήσω το παραπάνω μετά από επανάλληψη της δοκιμής.

Η μέγιστη φωτεινότητα έχει διαφορά και μάλιστα μεγάλη με to Disable Auto Brightness.

 

Αυτό όμως συμβαίνει όχι γιατί απενεργοποιεί το light sensor αλλά γιατί το Disable Auto Brightness πειράζει μία ακόμη ρύθμιση στο hw_config.sh ρυθμίζοντας τη μέγιστη δυνατή φωτεινότητα.

 

Για όσους λοιπόν δεν το θέλουν και δεν το έχουν περαμένο, στο προηγούμενο οδηγό για τις αλλαγές στο hw_config.sh αλλάξτε και τη σειρά

echo 1,40,255,35,35,1,100 > $dev/lcd-backlight/als/curve  # ALS curve display BL [grp],[Y0],[Y3],[K1],[K2],[X1],[X2]

σε

echo 1,255,255,255,255,255,255 > $dev/lcd-backlight/als/curve  # ALS curve display BL [grp],[Y0],[Y3],[K1],[K2],[X1],[X2]

 

Αν θέλετε να δοκιμάσετε το παραπάνω για να είστε σίγουροι για τη διαφορά, ή να δείτε αν πάει κάτι στραβά στο reboot

τρέξτε τις εντολές από ένα command prompt:

adb shell
su
echo 1,255,255,255,255,255,255 >/sys/devices/i2c-0/0-0040/leds/als/curve

 

Παρατήρησα ότι αν έχετε ήδη περασμένο το Disable Auto Brightness τότε οι αλλαγές στο hw_config.sh δε θα δουλέψουν γιατί τις πειράζει το πρόγραμμα στο startup.

 

Επίσης για το USB on the go παρείγγειλα αυτό. Δε ξέρω αν θα δουλέψει, δεν είναι ορθογώνιο αλλά λέει ότι κάνει αυτό ακριβώς.

LS

PS: zxr αν θέλεις ανανέωσε και τον οδηγό σου.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα το Xperia Neo V μου και μπόρεσα και το σύνδεσα με mouse και πληκτρολόγιο, δείτε το video.

 

 

Μπορείς να μας δώσεις link για αγορά???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχω στα χερια 4-5 μερες..Κανενα προβλημα..ουτε επανεκκινηση, ουτε τριξιμο, ουτε τιποτα..

 

Ψαχνω θηκη αλλα δεν βρισκω καμμια ωραια..Μονο αυτη:http://www.netphone.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_genx_img1.tpl&product_id=2069&category_id=36&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&ref=bestprice.gr&vmcchk=1&Itemid=6

 

εχετε ιδεα αν ειναι καλη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχω στα χερια 4-5 μερες..Κανενα προβλημα..ουτε επανεκκινηση, ουτε τριξιμο, ουτε τιποτα..

 

Ψαχνω θηκη αλλα δεν βρισκω καμμια ωραια..Μονο αυτη:http://www.netphone.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_genx_img1.tpl&product_id=2069&category_id=36&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&ref=bestprice.gr&vmcchk=1&Itemid=6

 

εχετε ιδεα αν ειναι καλη?

 

Για καλή δεν ξέρω.Πανάκριβη σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Η μέγιστη φωτεινότητα έχει διαφορά και μάλιστα μεγάλη με to Disable Auto Brightness...

 

 

+1000!!!

κ έλεγα κ εγώ, πώς είναι δυνατόν να 'ναι σκοτεινότερη η οθόνη μετά το πείραγμα???

επέστρεψα λοιπόν στις αρχικές ρυθμίσεις.

 

 

Επίσης για το USB on the go παρείγγειλα αυτό.

 

 

επειδή την έφαγα με δυο καλώδια USB που αγόρασα κ δε δουλεύουν, έχουμε αξιόπιστη πρόταση για microUSB κ microHDMI?

Edited by otakis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μετά απο κάποια χρήση, επανήλθα κι εγώ με τις απορίες μου.

 

Καταρχάς, σχετικά με το bluetooth, ενώ συνδέεται με άλλες συσκευές κανονικά, δεν μπορεί να στείλει η να λάβει αρχεία. Γιατί;

 

Επίσης, το Timescape το βγάζει μόνο στο δικό του launcher; Γιατί στο Go launcher ex που έβαλα, δε μου το εμφανίζει.

 

Και τέλος, έχω συνδέσει τις επαφές μου με τα profile τους στο facebook. Υπάρχει τρόπος, συγχρονίζοντάς τες, να μου βγάζει το τελευταίο status και εικόνα της κάθε επαφής;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια β ο η θ ε ι α !!!!

 

 

καταφερα να ξεκλειδωσω τον bootloader αλλα ειχα προβληματα με τον κερνελ που εγκατεστησα και επιδιορθωσα το τηλ με το SEUS.

 

Τωρα ομως το τηλεφωνο κανει συνεχως επανακινηση!!!

 

Τι να κανω?:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

+1000!!!

κ έλεγα κ εγώ, πώς είναι δυνατόν να 'ναι σκοτεινότερη η οθόνη μετά το πείραγμα???

επέστρεψα λοιπόν στις αρχικές ρυθμίσεις.

 

 

 

 

επειδή την έφαγα με δυο καλώδια USB που αγόρασα κ δε δουλεύουν, έχουμε αξιόπιστη πρόταση για microUSB κ microHDMI?

 

http://www.ebay.com/itm/190611072678?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

εγω πηρα αυτο και δουλευει τελεια...

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου με root,απεγκατασταση εφαρμογων κσι autostarts μαζι με autodisable brightnees,δεν το ξανααγγιζω και πηγαινει φωτια παντως

Ενταξει μπαταρια το χω ξαναπει,μια μερα χρηση αρκετη,μιαμιση με λιγο χρηση

ποσο το εδωσες και το ζητουσαν τοσοι πολλοι?

τι θα παρεις τωρα?

 

το εχουμε λιωσει το θεμα αλλά..... είναι φυσιολογικό να τελιώνει η μπαταρία σε 6 ώρες αν παιζεις με εφαρμογές συνέχεια?

Edited by mike28
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας δώσεις link για αγορά???

 

Το είχα αγοράσει μαζί με το tablet μου από το e-shop πλέον δεν το έχει για αγορά δεν ξέρω που μπορεί να το βρείς σίγουρα άμα παραγγείλεις αυτό εδώ http://www.archos.com/store/asearch.html?country=gr&lang=en&fam_id=&prod_id=archos70it (το πρώτο usb που θα δεις) θα σου κάνει αλλά λογικά θα μπορείς να βρεις και από ebay

 

Λοιπόν επιστροφή στο θέμα με λαμπρά νεά, κατάφερα να συνδέσω keyboard και mouse με usb hub χωρίς εξωτερική τροφοδοσία και να δουλεύουν παράλληλα f*ck yeah! Για να λειτουργήσει σε μένα θέλει μία συγκεκριμένη σειρά.

 

Σύνδεση USB HOST CABLE στο Neo V --> Σύνδεση Hub---> Σύνδεση 1ης συσκευής στο Hub ---> Σύνδεση 2ης συσκευής στο hub--->:D . λάθος διαδικασία το αφήνω για λόγους τροποποίησης.

UPDATE: Hub ήδη συνδεδεμένο με το καλώδιο ---> καλώδιο μαζί με usb hub --> Neo V ---> Σύνδεση 1ης συσκευής --->Σύνδεση 2ης συσκευής.

Screenshots ακολουθούν.

Σε λίγο και video.

 

Το μόνο αρνητικό στη φάση είναι που δνε θέλει με τίποτα να αναγνωρίσει και να κάνει Mount οτιδήποτε έχει σχέση με extra μνήμη :/

 

http://imgur.com/N9EjT.png

 

http://imgur.com/lyPjL.png

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

πως να μην τελειώνει η μπαταρία συνεχεια? ...σίγουρα η οθόνη τραβάει το περισσότερο.

αν πάτε ρυθμίσεις wi-fi θα δείτε ότι δεν σταματα στιγμή να ψάχνει για καινούρια δίκτυα όση ώρα είναι συνδεδεμένο με το "ρουτερακι" μου.

ξέρει κανεις πως θα το απενεργοποιήσω?

 

γνωρίζει κανεις

Link to comment
Share on other sites

πιο προγραμμα χρησιμοποιηται για να απενεργοποιησετε τα προγραμματα που ανοιγουν κατα την εκκινηση?

επεισης στη χρηση μπαταριας βλεπω τους χαρτες να μου τρωνε 8% χωρις να το εχω ανοιξει ποτε.. ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

παιδια β ο η θ ε ι α !!!!

 

 

καταφερα να ξεκλειδωσω τον bootloader αλλα ειχα προβληματα με τον κερνελ που εγκατεστησα και επιδιορθωσα το τηλ με το SEUS.

 

Τωρα ομως το τηλεφωνο κανει συνεχως επανακινηση!!!

 

Τι να κανω?:!::!::!:

 

Οταν ξεκλειδωσεις τον bootloader με τον official τροπο της S.E. δεν μπορεις να κανεις φλασ με SEUS or PC Companion. τωρα προκαλεσες brick. θα κατεβασεις το .42 Firmware απο εδω και θα το κανεις φλασ μεσω FLASHTOOL

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Οφείλεται στο ότι το δωμάτιο σου έχει πολυ φως! Η φωτεινότητα ρυθμίζεται αυτόματα.

 

και πως το καταλαβαινει το κινητο?:wacko:

 

ψαξε το update center στα αππς του κινητου

 

εγω μολις ειδα το ποστ αυτο μπηκα και εψαξα update center..δεν εβγαλε τιποτα..για ποια ενημερωση λετε?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

και πως το καταλαβαινει το κινητο?:wacko:

 

αισθητηρες φωτος...thank god it's android..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεκλειδωσεις τον bootloader με τον official τροπο της S.E. δεν μπορεις να κανεις φλασ με SEUS or PC Companion. τωρα προκαλεσες brick. θα κατεβασεις το .42 Firmware απο εδω και θα το κανεις φλασ μεσω FLASHTOOL

 

ετρεξα ξανα το SEUS και το κινητο ανοιξε...μονο που τωρα εχω την τελευταια αναβαθμιση, αρα no root και δεν ξερω αν εξακολουθω να εχω ξεκλειδωτο το bootloader.

Ευχαριστω παντως...γιατι αγχωθηκα (κακως το σκαλιζω το κινητο ολη την ωρα)

:shifty:

Link to comment
Share on other sites

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για μερικούς που λένε ότι η μπαταρία δεν κρατάει....

 

http://img849.imageshack.us/img849/5447/screenshot201201131816.png http://img254.imageshack.us/img254/7672/screenshot2012011318161.png

 

Είναι η 3η φόρτιση, με περασμα εφαρμογών, επαφών, γιατί έκανα αναβάθμιση, wifi, όλα...

Galaxy Note 4 SM-N910F
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...