Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ή δεν έχουν όλα τα 5050 το πρόβλημα, ή το διόρθωσαν. Έχω 5050 και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Πλακα κανεις! Εισαι ο πρωτος που συμβαινει αυτο και εχω ρωτησει προσωπικα πανω απο 30 ατομα με 5050 και ολοι ανεξαιρετως εχουν το bug. Με στοκ ρομ εισαι? Ελληνικη 1507? Και ποσο καιρο το εχεις το τηλεφωνο. Το εχεις ως βασικη συσκευη και χρησιμοποιεις καθημερινα ιντερνετ μεσω wifi?

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

5050 το imei, με lagoskon rom, εδώ και πάνω από ένα χρόνο βασική συσκευή με καθημερινή χρήση κυρίως wifi (90% wifi - 10% 3G). wa, facebook, opera κ.α. Ποτέ κανένα πρόβλημα με το δίκτυο. Δεν ξέρω τι γινόταν πιο παλιά πριν βγουν τα bug fix patches.
Link to comment
Share on other sites

5050 το imei, με lagoskon rom, εδώ και πάνω από ένα χρόνο βασική συσκευή με καθημερινή χρήση κυρίως wifi (90% wifi - 10% 3G). wa, facebook, opera κ.α. Ποτέ κανένα πρόβλημα με το δίκτυο. Δεν ξέρω τι γινόταν πιο παλιά πριν βγουν τα bug fix patches.

 

Πραγματικα δε ξερω τι να σου απαντησω περα απο το οτι χαιρομαι που δεν εχει προβλημα, γιατι εισαι κυριολεκτικα το μοναδικο ατομο με 5050 που συμβαινει αυτο. Παντως bug fix για το ιντερνετ bug δεν εχει κυκλοφορησει απο οσο γνωριζω.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Εχει κυκλοφορησει απο την ιδια τη Νοκια. 3g fix κατι λεγοταν και ειχε διαφορετικες εκδοσεις για διαφορετικες γεωγραφικες περιοχες, ΜΕΑ,US,EUROPE. Ακομα και τωρα αν το βαλεις σε Nokia Suite μετα απο φορματ τη βγαζει σαν αναβαθμιση. Απλα δεν ηταν 100% λυση αλλα 85-90%
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Εχει κυκλοφορησει απο την ιδια τη Νοκια. 3g fix κατι λεγοταν και ειχε διαφορετικες εκδοσεις για διαφορετικες γεωγραφικες περιοχες, ΜΕΑ,US,EUROPE. Ακομα και τωρα αν το βαλεις σε Nokia Suite μετα απο φορματ τη βγαζει σαν αναβαθμιση. Απλα δεν ηταν 100% λυση αλλα 85-90%

 

Νομιζω οτι αυτο ειναι για τα reboot μονο. Τελοσπαντων δε χανω τιποτα να το δοκιμασω. Το εχει κανεις?

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

δες αν είναι εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6440493#post6440493

 

 

επίσης, το πρόβλημα με το wifi λύθηκε από την nokia :up:

για καλό και για κακό έσβησα το αρχείο που είχα δημιουργήσει

Link to comment
Share on other sites

δες αν είναι εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6440493#post6440493

 

 

επίσης, το πρόβλημα με το wifi λύθηκε από την nokia :up:

για καλό και για κακό έσβησα το αρχείο που είχα δημιουργήσει

 

Δυστυχως δεν το χει μεσα. To fix ειναι μολις 3kb αλλα δε μπορω να το βρω πουθενα :(

Οταν λες το προβλημα με το wifi εννοεις την περιορισμενη συνδεσιμοτητα ετσι?

Γιατι το προβλημα με την αδυναμια να συνδεθει σε δικτυο παραμενει...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Εχει κυκλοφορησει απο την ιδια τη Νοκια. 3g fix κατι λεγοταν και ειχε διαφορετικες εκδοσεις για διαφορετικες γεωγραφικες περιοχες, ΜΕΑ,US,EUROPE. Ακομα και τωρα αν το βαλεις σε Nokia Suite μετα απο φορματ τη βγαζει σαν αναβαθμιση. Απλα δεν ηταν 100% λυση αλλα 85-90%

Lagoskon, μήπως έχεις πουθενά κάποιον οδηγό πως να ξαναβάλω το ορίτζιναλ firmware? Γιατί κάνει κολλήματα η κάμερα και πρέπει να κλείνω το κινητό και να το ξανανοίγω..

 

Πχ, μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα επαναφέρει το λογισμικό;

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε ενα pc που να δουλευει το nokia suite, συνδεσε το και μολις διαβασει τη εκδοση πες του να την ξαναπερασει. Λογικα θα βαλει τη μαμα εκτος και αν οι servers της Νοκια κοπηκαν
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνω την τελευταια επισημη Ελληνικη στοκ ρομ για 808 (και Ν8) για το αρχειο μου, την εχει κανεις? Thanks!
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε ενα pc που να δουλευει το nokia suite, συνδεσε το και μολις διαβασει τη εκδοση πες του να την ξαναπερασει. Λογικα θα βαλει τη μαμα εκτος και αν οι servers της Νοκια κοπηκαν

 

Δυστυχώς συνέβη αυτό..

 

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια :)

 

Έκανα hard reset και φαίνεται να έχει στρώσει το κινητό προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν θέλει να ξαναβάλει κάποιος το original firmware μπορεί να ακολουθήσει τον ίδιο οδηγό του lagoskon αλλά με τα αρχεία της Νοκια. Απλά με το τέλος της υποστήριξης υπάρχουν πια άχρηστες εφαρμογές και bugs... Οπότε καλύτερα κάποιο προσαρμοσμένο firmware...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλλιο αργα, παρα ποτέ...

 

Joined the club...και οι πρωτες μου σκεψεις ειναι...σαν το ανεκδοτο..."ρε, τι χαναμε τοσα χρονια!"

 

Θα γραψω τις επομενες μερες τις εντυπωσεις μου αναλυτικα, απλως σε αυτο το αρχικο μηνυμα θα ηθελα να ευχαριστησω τον lagoskon, οχι μονο διοτι ανταποκριθηκε αμεσα και μου εστειλε την επιμαχη PureSlim 4.0 ROM, αλλα κυριως διοτι με αυτην φορεμενη, το τηλεφωνο ειναι λειτουργικοτατο και δεν αισθανεσαι οτι υπολειπεται σε ταχυτητα πουθενα.

 

Να ΄σαι καλα φιλε κι ευχαριστουμε που φροντιζεις με αγαπη και μερακι αυτην την καταπληκτικη συσκευη.

 

Στο επανιδειν

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε το όσο μπορείς γιατί είναι θρυλικό τηλέφωνο. Εγώ τώρα το έχω κύριο τηλέφωνο εργασίας με ιδιαίτερο φόρτο.

 

Έχεις απενεργοποιήσει τα εφέ; (με το qeffects). Γίνεται ακόμα πιο γρήγορο

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ακομη στην μελετη.....ειχα πολυ καιρο να πιασω Symbian και χρειαζομαι διαβασμα...(δεν το εχω ψαξει αυτο που λες)

Ακομη ειμαι στο ψαξιμο πχ για τις "must have" εφαρμογες. Χθες τη νυχτα το εστησα (flashing, contacts, ρυθμισεις γενικοτερα)

Παρεμπιπτοντως, ειμαι ηδη κατενθουσιασμενος. Ασε που ειναι πανεμορφο!

 

ΥΓ. Εννοειται πως κι εγω για Βασικο τηλεφωνο το πηρα, για καθε στιγμη της ημερας.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Μια χαρά για βασικό τηλέφωνο, ακόμα και σήμερα. Για την χρήση που θέλω, μπορεί να χάνω κάτι σε σχέση με τα ρομποτάκια και τα μηλαράκια αλλά κερδίζω περισσότερα.

 

Αν θες βοήθεια για εφαρμογές, εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απενεργοποιήσει τα εφέ; (με το qeffects). Γίνεται ακόμα πιο γρήγορο

 

OK. Ειχες δικαιο. Αισθητη διαφορα. Και δε χρειαστηκε να ψαξω στις ρυθμισεις (οπως νομιζα), μπροστα μου ηταν, ενα on-off μεσα στο μενου :X

 

Εν τω μεταξυ, λιγο που το σκαλιζα πριν μου εβγαλε "Limited connectivity" στο WiFi. Μπηκα "destinations" δημιουργησα καινουριο, εριξα μεσα τις συνδεσεις, φαινεται λειτουργικο πλεον, απλως δεν συνδεεται αυτοματα με το "toggle WiFi", βρισκει το οικιακο μου δικτυο, αλλα δεν κανει auto-connect και χρειαζεται χειροκινητη συνδεση. Υπαρχει καποιο καλυτερο fix?

 

ΥΓ. επισης σχετικα με εφαρμογες, απο που τις κατεβαζουμε με ασφαλεια? εχει ενα σωρο sites, και επισης κανουμε εγκατασταση στο "Ε:Mass memory"? οποιος θελει απαντα και με πμ, να μη γεμιζουμε το thread...

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να βάλεις προεπιλεγμένο τον νέο προορισμό δικτύου.

αν και προτείνω αυτή τη λύση

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6459258#post6459258

 

για εφαρμογές δες και το applist

http://applist.schumi1331.de/

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις βάλει του lagoskon την rom, ρίχνε άφοβα εφαρμογές στην c. Πλην παιχνιδιών και ελάχιστων μεγάλων σε όγκο εφαρμογών, πχ gps χάρτες κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Προεπιλεγμενο τον εχω τον νεο προορισμο. Auto-connect δεν εχω...κατα τα λοιπα ο browser δουλευει μια χαρα

 

Το site που ανεφερες το ειχα βρει, αλλα δεν εχει rating στις εφαρμογες και δε ξερω ποια ειναι η "καλυτερη" σε καθε τομεα.

Επισης προσπαθησα να κατεβασω το CameraPro και με στελνει στο Opera site ή κατι τετοιο...

Γενικοτερα, δεν χρησιμοποιουνται αλλα sites για download applications?

 

@Moralas υπαρχει πλεονεκτημα να μπουνε στο C εναντι του Ε?

Link to comment
Share on other sites

Προεπιλεγμενο τον εχω τον νεο προορισμο. Auto-connect δεν εχω...κατα τα λοιπα ο browser δουλευει μια χαρα

 

Το site που ανεφερες το ειχα βρει, αλλα δεν εχει rating στις εφαρμογες και δε ξερω ποια ειναι η "καλυτερη" σε καθε τομεα.

Επισης προσπαθησα να κατεβασω το CameraPro και με στελνει στο Opera site ή κατι τετοιο...

Γενικοτερα, δεν χρησιμοποιουνται αλλα sites για download applications?

 

@Moralas υπαρχει πλεονεκτημα να μπουνε στο C εναντι του Ε?

Ναι, μια μικρή διαφορά στην ταχύτητα τους. Και αφού δεν υπάρχει πλέον το θέμα της χωρητικότητας γιατί να μην την κερδίσεις?

Link to comment
Share on other sites

OK. Σ 'ευχαριστω. Ελπιζω να μην επανερχομαι συχνα για αποριες...μονο...αλλα και για δημιουργικη συνεσφορα στο θεμα, οταν προκυψει εμπειρια απο μερους μου :)
Link to comment
Share on other sites

OK. Σ 'ευχαριστω. Ελπιζω να μην επανερχομαι συχνα για αποριες...μονο...αλλα και για δημιουργικη συνεσφορα στο θεμα, οταν προκυψει εμπειρια απο μερους μου :)

Να επανέρχεσαι, κανένα πρόβλημα. Όσο μπορούμε να τις λύνουμε γιαυτό είμαστε μέλη. Και εμείς κάποτε μαθαίναμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...