Jump to content

[Επίσημο] Nokia Asha 302


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia Asha 302

(RM-813)

Elegance meets speed

 

 

http://developer.nokia.com/images/devices/nokia-asha-302/Nokia_302_main.jpg

______________________________________

 

Ημερομηνία ανακοίνωσης:

27 Φεβρουαρίου 2012

 

Περιγραφή συσκευής:

The Nokia Asha 302 is a Series 40 phone featuring support for quad-band EGSM, penta-band WCDMA, HSDPA, HSUPA and WLAN. The device features a full QWERTY keyboard for easy text input, 1 Ghz processor, 3.2 Mpix Full Focus camera, Nokia Browser with Series 40 Web Apps support, social networking integration and support for up to 32 GB memory card. Other features include Flash Lite 3.0, Bluetooth 2.1 + EDR and MIDP Java 2.1 with additional Java APIs.

______________________________________

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού:

15.09

 

Δείκτης SAR:

1,11 W/kg

 

Ελληνικό Product Code:

059L196 (GREY) / 059L3C0 (GOLDEN) / 059L2V4 (BLUE) / 059L250 (RED) / 059K7W0 (WHITE)

______________________________________

 

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Φωτογραφίες

Δελτίο τύπου

Data Sheet

Οδηγός χρήσεως

Online Οδηγός χρήσεως

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κυκλοφόρησε ήδη στην παγκόσμια αγορά, το βρίσκoυμε και στο skroutz.gr

 

Να και η ορίτζιναλ θήκη του

 

http://europe.nokia.com/MEDIA_BANK_100/R6Accessories/C/CC-1030/CC-1030_blue_overview.png

Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αν κάποιος το έχει αποκτήσει ας μας πει τις εντυπώσεις του. Το θέλω για την γυναίκα μου. Με ενδιαφέρει κυρίως η διάρκεια της μπαταρίας, η χρήση του πληκτρολογίου και η ευκολία χρήσης ιντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δεν το εχει παρει κανεις?

ουτε το εχει δει κανεις απο κοντα ν αμας πει αν το πληκτρολογιο του ειναι ευχρηστο?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ετυχε να το πετυχω και επαιξα λιγο μαζι του.

Σε μια προχειρη συγκρηση με το C3-00 που χρησιμοποιω τα κινητα ειναι παρα πολυ κοντα απο ποιοτητα κατασκευης και στοιβαροτητας.

Η αληθεια ειναι οτι το πισω καπακι της μπαταριας αν και στα 2 ειναι μεταλλικο στο C3 μου δινει αισθηση μεταλλου σε αντιθεση με του 302 που χρειαστηκε να το βγαλω για να πιστοποιησω οτι ειναι μεταλλο.

Το μενου ειναι πιο αμεσο και τα πληκτρα εχουν την ιδια αισθηση με του C3, που θεωρω κορυφαια.

Ισως θα ελεγα ειναι ο αντικαταστατης του δικου μου με μια πιο E-series εμφανιση.

Φερνει λιγο στο Ε72 το ανθρακι που ειδα, για 99 ευρω που κανει σιγουρα αξιζει.:up:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα για τη γυναίκα μου. Είναι πολύ μουράτο τηλέφωνο που προορίζεται βέβαια για απλή χρήση. Δείχνει πάντως πολύ στιβαρό. Μέχρι στιγμής κι ενώ κατάφερα να συνδεθώ με το wifi του σπιτιού, αρνείται να συνδεθεί στο facebook και στο email. Φαίνεται να ψάχνει με το ζόρι να βρεί πακέτο δεδομένων. Δεν ξέρω τι να κάνω. Αγνοεί το wifi και θέλει δεδομένα με το ζόρι.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι νέος κάτοχος του ASHA 302 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το μόνο που μου παρουσιάζει είναι ότι ενώ η ΝΟΚΙΑ λέει ακομά και στο ΝΟΚΙΑ.gr ότι το current update ειναι το 14.53 εμένα παραμένει στην προηγούμενη έκδοση και λέει ότι είναι η current έκδοση. Γνωρίζετε πώς μπορώ να του φορτώσω την τελευταία version;

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σήμερα έκανα ενημέρωση στη συσκευή και δεν μου βγάζει ελληνική γλώσσα γνωρίζει κάποιος σχετικά ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα έκανα ενημέρωση στη συσκευή και δεν μου βγάζει ελληνική γλώσσα γνωρίζει κάποιος σχετικά ευχαριστώ.

 

Λογικά το κινητό σου δεν είναι ελληνικής αντιπροσωπείας, είναι παραεισαγωγής και για αυτό το λόγο όταν έκανες αναβάθμιση, έχασες τα ελληνικά. Τώρα, ή το πας στη Νόκια και σου περνάνε τα ελληνικά με 15 ευρώ (περίπου) ή το δοκιμάζεις μόνος αναλαμβάνοντας την ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξερει κανεις αν υποστηριζει συγχρονισμο με google contacts και google calendar?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mπα,δεν το υποστηριζει το google sync... Πρεπει να δημιουργησεις χειροκινητα προφιλ. Το εκανα συμφωνα με αυτες τις οδηγιες: http://techstrick.blogspot.gr/2011/10/how-to-setup-google-synchronize-for.html ,αλλα δεν το καταφερα.
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια συγχρονιζεται με το outlook,οποτε ισως κατι να γινεται με αυτο το θεμα.

 

Το καλοκαιρι βγηκε mail for exchange για τα asha 302 & 303. Αλλα ειναι δωρο αδωρο ,γιατι δεν υποστηριζει gmail και hotmail,προς το παρον. Αν τα υποστηριζε,θα ειχαμε συγχρονισμο επαφων και ημερολογιου απο gmail.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια συγχρονιζεται με το outlook,οποτε ισως κατι να γινεται με αυτο το θεμα.

 

Το καλοκαιρι βγηκε mail for exchange για τα asha 302 & 303. Αλλα ειναι δωρο αδωρο ,γιατι δεν υποστηριζει gmail και hotmail,προς το παρον. Αν τα υποστηριζε,θα ειχαμε συγχρονισμο επαφων και ημερολογιου απο gmail.

 

Ε, τοτε τι το εβγαλαν το mail for exchange...

Βασικα το σκεφτομουν για τη γυναικα μου, αλλα χωρις συγχρονισμο gmail ειναι βασικα αχρηστο.

Με outlook δεν δουλευουμε πια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά θέλω τα φώτα σας στο εξής: έτυχε να έχω ένα κινητό Asha 302 με επιδότηση το οποίο έχει το Cosmote MyView. Τα κινητά που έχουν το MyView θεωρούνται "κλειδωμένα"; Το κινητό μου έχει το λογισμικό V 14.26-RΜ813 και θέλω να εγκαταστήσω το τελευταίο (14.78) αλλά το NOKIA SUITE αναφέρει ότι δεν υπάρχει νεώτερο. Tι άλλες επιλογές έχω (αν παραβιάζονται οι κανόνες του forum όποιος ξέρει ας μου στείλει pm). Προτίθεμαι να χρησιμοποιήσω το κινητό αποκλειστικά στο εξωτερικό (Η.Π.Α.) και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα MMS καθώς στην επιλογή message settings-multimedia messages-configuration settings-account είχε αρχικά Cosmote (το διέγραψα) και μόλις έβαλα την νέα κάρτα SIM μου βγάζει "no settings found. Contact your service provider" χωρίς δυνατότητα περαιτέρω ρυθμίσεων. Υπόψην στις άλλες ρθυμίσεις δεν μου βγάζει πρόβλημα (sms, internet κλπ). Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει στα παραπάνω. Edited by Spiros_k
Link to comment
Share on other sites

Για προσπαθησε να κανεις ενημερωση λογισμικου μεσα απο τη συσκευη,χωρις να χρησιμοποιησεις το nokia suite. Eιχα την 14.78 και μολις τσεκαρα απο περιεργεια την "ενημερωση λογισμικου" απο το τηλεφωνο,μου κατεβασε ΟΤΑ τη 14.92.

 

Aυτα που αναφερεις για τα mms μου ακουγονται πιο πολυ για θεμα που πρεπει να συζητησεις με τον παροχο κινητης τηλεφωνιας σου. Επιπλεον,σε μενα δεν εχει καν επιλογη να διαγραψω το cosmote-mms στο configuration settings.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να το κάνω χωρίς το nokia suite; Όταν πάω στο menu του τηλεφώνου για αναβάθμιση μέσω της NOKIA μου βγάζει μύνημα πως έχω την τελευταία έκδοση ήδη εγκατεστημένη. Οπότε όποια "επίσημη" οδό ακολουθήσω για αναβάθμιση (suite ή μέσω της ΝΟΚΙΑ από το menu) παραμένω στην 14.26. Μπορείς σε παρακαλώ να με βοηθήσεις ή να μου στείλεις pm;Υπάρχει άλλος τρόπος; Ευχαριστώ! Edited by Spiros_k
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος,καθως το κινητο το χρησιμοποιω ως δευτερο και δεν εχω ασχοληθει με κατι αλλο περα απο τις επισημες οδους! Δεν ειναι smartphone παντως,δε νομιζω να χρειαζεται κατι πολυπλοκο για το στησιμο του. Αυτο που θα υπεθετα ειναι πως η ενημερωση του εχει σχεση με τη χωρα προελευσης του. Το δικο μου ειναι ελληνικο,απο τα public το πηρα.Παντως,το δικο σου προβλημα το εχουν και πολλοι αλλοι: http://betalabs.nokia.com/trials/nokia-mail-for-exchange-for-asha-302-and-303/discussion/52941/software-version
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φίλε μου για να καταλάβω: αγόρασες το κινητό από τα Target με το Cosmote MyView εγκατεστημένο, όπως στο κινητό μου, και απλά πήγες στο menu, επιλογή device, πάτησες software updates και σου κατέβασε αμέσως την έκδοση 14.92 από Nokia; Αν είναι έτσι στο δικό μου γιατί δεν κάνει τίποτα και μου λέει ότι η τελευταία έκδοση είναι η 14.26 αφού έχουμε κινητά με τα ίδια χαρακτηριστικά;; Μήπως έχεις αλλάξει κάποια ρύθμιση; Επίσης το θέμα των MMS πως το έλυσες αφού αντιλαμβάνομαι ότι χρησιμοποιείς άλλο πάροχο από Cosmote; Σου επέτρεψε το MyView να αλλάξεις ρυθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

@ Spiros_k Μπορείς να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό Εισαγωγή Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευών Symbian^1 / S60 3rd. Αν νομίζεις ότι θα δυσκολευτείς τότε μπορείς να απευθυνθείς και σε επίσημο service. Έχω όμως την εντύπωση χωρίς να είμαι σίγουρος, επειδή πρόκειται για branded συσκευή, ότι για να περάσουν την τελευταία διαθέσιμη έκδοση υπάρχει χρέωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα απο τα public Συνταγματος,αλλα δεν ειναι cosmote branded το κινητο και δεν εχω το myview! Εβαλα cosmote sim καρτα και δεν εκανα απολυτως τιποτα για ρυθμισεις mms κτλ. , ολα μονο του τα βρηκε!
Link to comment
Share on other sites

@ Spiros_k Μπορείς να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό Εισαγωγή Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευών Symbian^1 / S60 3rd. Αν νομίζεις ότι θα δυσκολευτείς τότε μπορείς να απευθυνθείς και σε επίσημο service. Έχω όμως την εντύπωση χωρίς να είμαι σίγουρος, επειδή πρόκειται για branded συσκευή, ότι για να περάσουν την τελευταία διαθέσιμη έκδοση υπάρχει χρέωση.

 

Παιδιά σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας. Οπότε η διαδικασία "απενεργοποίησης" του MyView ονομάζεται "debrand", σωστά; Επίσης το thread αναφέρει για debrand Symbian 1/S60 3rd. Ισχύει η ίδια διαδικασία και για το Asha 302; Τέλος πιστεύετε πως μόλις ολοκληρωθεί το debrand θα μπορέσω να βάλω όλες τια αναβαθμίσεις χωρίς πρόβλημα και το πρόβλημά μου είναι το Myview; Υπάρχει μήπως τρόπος να τις περάσω με κάποιο πρόγραμμα την τελευταία αναβάθμιση μέσω USB χωρίς να κάνω debrand;

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που μπορείς να εφαρμόσεις είναι ότι αναφέρεται στον οδηγό, και ισχύει χωρίς πρόβλημα και στα series 40.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Για προσπαθησε να κανεις ενημερωση λογισμικου μεσα απο τη συσκευη,χωρις να χρησιμοποιησεις το nokia suite. Eιχα την 14.78 και μολις τσεκαρα απο περιεργεια την "ενημερωση λογισμικου" απο το τηλεφωνο,μου κατεβασε ΟΤΑ τη 14.92.

 

Aυτα που αναφερεις για τα mms μου ακουγονται πιο πολυ για θεμα που πρεπει να συζητησεις με τον παροχο κινητης τηλεφωνιας σου. Επιπλεον,σε μενα δεν εχει καν επιλογη να διαγραψω το cosmote-mms στο configuration settings.

 

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Κατάφερα με αλλαγή του product key να βάλω την έκδοση 14.78. Φίλε spazoklabania επειδή δεν μου βγάζει την αναβάθμιση 14.92 στο generic ελληνικό product key (059L196) έχεις την καλοσύνη να βγάλεις την μπαταρία του κινητού σου και να μου πεις ποιό product key έχει το δικό σου (στείλε μου pm αν υπάρχει πρόβλημα να το γράψεις δημόσια);

 

Άκυρο, τελικά κατάφερα να αναβαθμίσω όχι από το Nokia Suite αλλά από το μενού του κινητού. Ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια!

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν μπορείτε οι κάτοχοι να με διαφωτίσετε σε κάποιες απορίες γιατί το σκέφτομαι για δεύτερο κινητό:

-Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να περάσω όλα τα google contacts μου στο κινητό; (αν γίνεται και το ημερολόγιο θα ήταν ιδανικά)

-Είναι γενικά γρήγορο και απροβλημάτιστο το menu του χωρίς σκαλώματα και καθυστερήσεις;

-Από μπαταρία πώς πάει;

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...