Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα έχω κάνει restart. Άρα όσο είναι ανοιχτό το κινητό ήμαστε καλά, Μόλις κλείσει θέλει ενεργοποίηση πάλι. Μάλλον πρέπει να αποθηκευσω τον "κωδικό" για το hidden menu γιατί συνέχεια τον γκουγκλαρω :p
When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν λίγες μέρες μέσω του hidden menu απενεργοποιησα τον κόφτη για την αργή φόρτιση. Χθες εμφανίστηκε πάλι. Τον απενεργοποιησα και σήμερα πάλι τα ίδια. Τι μπορεί να φταίει; Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο;

 

Έχω την εντύπωση πως αν κάνεις restart την συσκευή, αυτό επανέρχεται. Οπότε, μήπως έκανες restart;

 

Σίγουρα έχω κάνει restart. Άρα όσο είναι ανοιχτό το κινητό ήμαστε καλά, Μόλις κλείσει θέλει ενεργοποίηση πάλι. Μάλλον πρέπει να αποθηκευσω τον "κωδικό" για το hidden menu γιατί συνέχεια τον γκουγκλαρω :p

 

Κατέβασε την εφαρμογή που αναφέρω στο F.A.Q και η φωτεινότητα δεν θα πέσει ποτέ ( ούτε μετά από restarts ). Aν δεν θέλεις για κάποιον λόγο να το κάνεις απλά και γρήγορα μέσω της εφαρμογής τότε κάνε το μέσω της διαδικασίας που περιγράφω στο post 5146.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με την φωτεινότητα. Ας είναι καλά το tegra overclock και η φωτεινότητα είναι 100% ακόμα και να βράζει το κινητό.η αργή φόρτιση είναι το θέμα. Το πρόγραμμα που έχεις στον οδηγό σου αν θυμάμαι καλά είναι για την φωτεινότητα. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά γράφω από το κινητό και δεν μπορώ να πάω να δω.
When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει την zaiben παιδια και παει το κινητο πολυ γρηγορα κ ολα με της lg μεσα (widgets,launcher κλπ).απλα εχω να κανω μια παρατηρηση.ενω δεν περασα το brightness patcher που το ειχα βαλει για την φωτεινοτητα οταν ημουν με την στοκ οταν εβαλα την zaiben παρατηρησα οτι η φωτεινοτητα φτανει στο 100%..γιατι γινεται αυτο??υπαρχει περιπτωσει να υπαρχει παραμετροποιηση της ρομ για την φωτεινοτητα?? ή πολυ απλα κ με φλασαριμσα καποιας αλλης ρομ παραμενει μεσα στο συστημα εγκατεστημενο το brightness patch??
Link to comment
Share on other sites

@Riquelme, sorry :p Νύσταζα εκείνη την ώρα και δεν διάβασα σωστά! Ναι χάνεται με το restart η ρύθμιση για τη φόρτιση.Θα μιλήσω με τον developer του Tegra Overclock μήπως το λύσει κι αυτό το θέμα μόνιμα.( είχα ξεχάσει να του το πω ).

 

@Νickozzz το πιο πιθανό είναι o developer της Zaiben να έχει by default ξετσεκάρει όλα τα κουτάκια στο execute στο αρχείο "thermald" στο system/bin κι έτσι ο κόφτης να μην εκτελείται ( αυτό που κάνει η εφαρμογή δλδ )

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

@ipred Ευχαριστω για μια ακομη φορα φιλε!!Παντα εισαι εκει που σε χρειαζεται το thread :D

κατι ακομη θελω να ρωτησω..θελω να συχρονισω τις επαφες μου με το ημερολογιο για να μου βγαλει ποτε εχουν γεννεθλια..εχω βαλει στο λογαριασμοι κ συχρονισμος και το facebook k to google κανω συχρονισμο κ τπτ..παω στις επαφες παταω συμμετοχη να το συνδεσω με το προφιλ του facebook την καθε επαφη κ μετα κανω συχρονισμο κ παλι τπτ..δεν υπαρχει τροπος να λειτουργησει χωρις εξωτερικη εφαρμογη???στο htc Που ειχα γινοταν κατευθειαν..εδω δυστυχως δεν μπορω μεσα απο το κινητο χωρις εφαρμογη απ' οτι καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει :)

Αν ο dev του tegra overclock λύσει και αυτό το πρόβλημα τότε τι να πω, θα ξανά αγοράσω την εφαρμογή. Μου φαίνεται περίεργο που με τόσα χαρακτηριστικά την έχουν μόνο 500 άτομα.

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω πολυ οπως επικοινωνησει καποιος κατοχος του 4Χ, απο Θεσσαλονικη και μονο, προκειμενου να το δωσω, χωρις αντιτιμο, την εξης πλαστικη θηκη:

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B009CP5MSO/ref=oh_details_o01_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί κατά λάθος έπεσε το τηλ από τα χέρια και χτυπήθηκε ελαφρά πάνω αριστερά γωνία το νίκελ και λίγο το μαύρο πιο μέσα περίβλημα, ψιλό χτυπηματάκι δηλαδή και το είχα σε θήκη στυλ πουγκί αλλά δεν το κάλυπτε μέχρι πάνω ολόκληρο το τηλέφωνο με αποτέλεσμα να γίνει η ζημιά. To τηλέφωνο το πήρα πριν 2 βδομάδες και λογικό είναι να ενοχλήθηκα από όλη αυτήν την κατάσταση...

Τι προτείνετε να κάνω? Να απευθυνθώ στο κατάστημα που το πήρα με την απόδειξη, στην LG μπας και το πάρουν και το ελέγξουν και μήπως το αντικαταστήσουν με καινούργιο(2 χρόνια εγγύηση κατασκευαστή νομίζω) ή να πάω σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα με service κινητών της LG...?

Κάποια άλλη λύση?

Σας παραθέτω φωτογραφίες με το χτύπημα του τηλεφώνου καθώς και την θήκη.(Μπορεί να μην φαίνεται καθαρά το χτύπημα)

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ψαξεις ανταλακτικα,απο καποιο site εξωτερικου ebay/amazon (κ αν υπαρχουν)..και να το δωσεις σε καποιον τεχνικο για να τα αντικαταστισει..εγγυηση μην ψαχνεις..δεν ειναι θεμα ελλατωματος,ειναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ θεμα..οποτε πληρωνεις κ διορθωνεις!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Είμαι ένας νέος κάτοχος με 4χ.

Το κινητό φοράει JB. Ολα καλα στο κινητο εκτός της αστείας μπαταρίας και ότι χρησιμοποιεί μονίμως 800+ ΜΒ απο το 1GB της μνήμης.

Εσάς χρησιμοποιεί τόση πολυ μνήμη όταν ειναι σε idle κατάσταση;;

Μήπως θα ήταν καλύτερα να του εβαζα την ICS;;

Μπορει να μπει "καθαρό" android και όχι της LG;

 

Έχω διαβάσει για το "καθάρισμα" απο τις άχρηστες εφαρμογές που τρέχουν μονίμως και αν και είμαι rookie σε πειράγματα, θα το δοκιμάσω αν δεν βρω άλλη λύση και ο Θεός βοηθός...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλοριζικο καταρχας , η λυση στο προβλημα σου ειναι ιδια και για τα 2 ζητηματα , αν ξεφορτωσεις απο εφαρμογες τη συσκευη τοτε και η αυτονομια του θα βελτιωθει και φυσικα οι ποροι του συστηματος...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω να σας κάνω 3 ερωτήσεις. Πώς μπορώ να ενεργοποιήσω την ειδοποίηση για νέο email να γίνεται αυτόματα και όχι χειροκίνητα; ( όπως δηλαδή έρχεται και ένα νέο sms).

Το proximity test εμένα μου βγάζει fail και δεν πετυχαίνει πάντα. Εσάς;

Και τρίτον, έχει δοκιμάσει κανείς το sweep στο στάνταρ πληκτρολόγιο; Είναι τόσο καλό όσο και η εφαρμογή sweep από το play;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Το πρώτο μου τηλέφωνο: ΝΟΚΙΑ 3110 (αυτό το τούβλο με το φιδάκι ντε...!) :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Είμαι ένας νέος κάτοχος με 4χ.

Το κινητό φοράει JB. Ολα καλα στο κινητο εκτός της αστείας μπαταρίας και ότι χρησιμοποιεί μονίμως 800+ ΜΒ απο το 1GB της μνήμης.

Εσάς χρησιμοποιεί τόση πολυ μνήμη όταν ειναι σε idle κατάσταση;;

Μήπως θα ήταν καλύτερα να του εβαζα την ICS;;

Μπορει να μπει "καθαρό" android και όχι της LG;

 

Έχω διαβάσει για το "καθάρισμα" απο τις άχρηστες εφαρμογές που τρέχουν μονίμως και αν και είμαι rookie σε πειράγματα, θα το δοκιμάσω αν δεν βρω άλλη λύση και ο Θεός βοηθός...

 

Κι εμένα στα ίδια επίπεδα η RAM (δεν έχω πειράξει τίποτα, δεν έχω ξηλώσει τίποτα το έχω φορτώσει κιόλας με επιπλέον εφαρμογές).

Δεν υπάρχει λόγος να γυρίσεις σε ICS. Η ίδια κατάσταση θα είναι και εκεί, ίσως και χειρότερα (και εμένα με JB μου ήρθε)

Μπορεί να μπει Custom ROM, οι οποίες συνήθως δεν έχουν τις χαζομάρες που βάζουν οι εταιρίες.

Όσο για την αστεία μπαταρία, true story. Φυσικά αν έχεις μεγάλο battery drain το βράδυ, μπορεί να βελτιωθεί απλά ξηλώνοντας ή παγώνοντας τους χάρτες της google (απαιτεί root).

 

Ρε παιδιά έχω να σας κάνω 3 ερωτήσεις. Πώς μπορώ να ενεργοποιήσω την ειδοποίηση για νέο email να γίνεται αυτόματα και όχι χειροκίνητα; ( όπως δηλαδή έρχεται και ένα νέο sms).

 

Μόνο σε αυτό μπορώ να σου απαντήσω (προς το παρόν).

Ενεργοποίησε τον αυτόματο συγχρονισμό (Ρυθμίσεις -> Λογαριασμοί & συγχρονισμός -> τσέκαρε το Αυτόματος συγχρονισμός δεδομένων).

Φυσικά αυτό θα έχει και επιπτώσεις στην διάρκεια της μπαταρίας σου.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω να σας κάνω 3 ερωτήσεις. Πώς μπορώ να ενεργοποιήσω την ειδοποίηση για νέο email να γίνεται αυτόματα και όχι χειροκίνητα; ( όπως δηλαδή έρχεται και ένα νέο sms).

Το proximity test εμένα μου βγάζει fail και δεν πετυχαίνει πάντα. Εσάς;

Και τρίτον, έχει δοκιμάσει κανείς το sweep στο στάνταρ πληκτρολόγιο; Είναι τόσο καλό όσο και η εφαρμογή sweep από το play;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Για ελαχιστο χρονο ειχα δοκιμασει το swype στο πληκτρολογιο του τηλεφωνου και δεν με χαλασε μπορω να σου πω.

Ποτε δε μου ειχε αποτυχει το τεστ του σενσορα. Δοκιμασε πρωτα να κρυψεις μερικες φορες τον αισθητηρα με το δαχτυλο και ο χωρος που θα βρισκεσαι να ειναι αρκετα φωτεινος , αν και παλι σου κανει νουμερα , ενδεχεται να εχει προβλημα ο αισθητηρας μιας και εχει ξαναπρουσιαστει κατι παρομοιο νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Να σου αλλάξουν μετά από πτώση; Δεν υπάρχει περίπτωση και λογικό είναι. Το αφήνεις ως έχει.

Το γνωρίζω ότι είναι δικό μου το φταίξιμο και έλεγα μήπως το καλύψει με κάποιο τρόπο και το επισκευάσει η LG... Ευχαριστώ πάντως.

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την αστεία μπαταρία, true story. Φυσικά αν έχεις μεγάλο battery drain το βράδυ, μπορεί να βελτιωθεί απλά ξηλώνοντας ή παγώνοντας τους χάρτες της google (απαιτεί root).

Μόνο σε αυτό μπορώ να σου απαντήσω (προς το παρόν).

Ενεργοποίησε τον αυτόματο συγχρονισμό (Ρυθμίσεις -> Λογαριασμοί & συγχρονισμός -> τσέκαρε το Αυτόματος συγχρονισμός δεδομένων).

Φυσικά αυτό θα έχει και επιπτώσεις στην διάρκεια της μπαταρίας σου.

 

Οταν λες αστεια μπαταρια τι εννοεις?γιατι ενας να θελει να μπει στο thread της συσκευης και να παρακολουθει το θεμα σε περιπτωση που θελει να αγορασει το κινητο μπορει να μην θελησει να το αγορασει μετα αυτα που λες για την μπαταρια.ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ και τις προηγουμενες σελιδες κ μετα εκφερουμε γνωμη..εμενα προσωπικα μου βγαζει ανετα 2 μερες κ με την στοκ με περασμα 1-2 εφαρμογων που κανουν hibernate τις εφαρμογες στο προσκηνιο..για μενα λοιπον δεν ειναι "αστεια η μπαταρια" αλλα καλη.Εχω δει μπαταριες απο iphone,galaxy s3 και s4 και του note κ βρισκονται κ σε χειροτερο επιπεδο μην σου πω. Απλα δεν ειναι κακο απο τη στιγμη που ενας αγορασει τη συσκευη να ψαχτει λιγο κ οχι μονο για την συγκεκριμενη συσκευη για ολες τις συσκευες (smartphones). Γι' αυτο λεγονται κ smartphones και οχι featured.Ο χωρος της google για εμενα ειναι παρα πολυ μεγαλος και δινει παρα μα παρα πολλες δυνατοτητες στο χρηστη..

 

Υ.Γ: Οσο για την εφαρμογη που κανει hibernate λεγεται greenify κ βοηθαει παρα πολυ..κ δεν θελω να δημιουργησω ενταση με την απαντηση μου,απανταω με ολη την καλη διαθεση κ σε φιλικο επιπεδο!!

Link to comment
Share on other sites

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ψαξεις ανταλακτικα,απο καποιο site εξωτερικου ebay/amazon (κ αν υπαρχουν)..και να το δωσεις σε καποιον τεχνικο για να τα αντικαταστισει..εγγυηση μην ψαχνεις..δεν ειναι θεμα ελλατωματος,ειναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ θεμα..οποτε πληρωνεις κ διορθωνεις!

 

Σε ευχαριστώ θα ψάξω για ανταλλακτικά σε κάποιο site εξωτερικού...

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες οταν θέλω να σβήσω μία εφαρμογή απο το φάκελο system/app μαζί με το file *.apk πρέπει να σβήσω και το file που έχει το ίδιο όνομα με την εφαρμογή αλλά έχει extension *.odex?? λ.χ. AAT.apk, AAT.odex

 

Επίσης στο φάκελο system/apps/bootup βρηκα εφαρμογές που δεν τις θέλω, τις σβήνω κι απο εκεί;;

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αστεια μπαταρια τι εννοεις?γιατι ενας να θελει να μπει στο thread της συσκευης και να παρακολουθει το θεμα σε περιπτωση που θελει να αγορασει το κινητο μπορει να μην θελησει να το αγορασει μετα αυτα που λες για την μπαταρια.ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ και τις προηγουμενες σελιδες κ μετα εκφερουμε γνωμη..εμενα προσωπικα μου βγαζει ανετα 2 μερες κ με την στοκ με περασμα 1-2 εφαρμογων που κανουν hibernate τις εφαρμογες στο προσκηνιο..για μενα λοιπον δεν ειναι "αστεια η μπαταρια" αλλα καλη.Εχω δει μπαταριες απο iphone,galaxy s3 και s4 και του note κ βρισκονται κ σε χειροτερο επιπεδο μην σου πω. Απλα δεν ειναι κακο απο τη στιγμη που ενας αγορασει τη συσκευη να ψαχτει λιγο κ οχι μονο για την συγκεκριμενη συσκευη για ολες τις συσκευες (smartphones). Γι' αυτο λεγονται κ smartphones και οχι featured.Ο χωρος της google για εμενα ειναι παρα πολυ μεγαλος και δινει παρα μα παρα πολλες δυνατοτητες στο χρηστη..

 

Υ.Γ: Οσο για την εφαρμογη που κανει hibernate λεγεται greenify κ βοηθαει παρα πολυ..κ δεν θελω να δημιουργησω ενταση με την απαντηση μου,απανταω με ολη την καλη διαθεση κ σε φιλικο επιπεδο!!

 

Καταρχάς δεν καταλαβαίνω τον τόνο σου και την επίθεση σου (τα υστερόγραφα είναι σαν να μην υπάρχουν όταν ξεκινάς με τόσο επιθετικό ύφος ένα μήνυμα).

Όπως επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί απευθύνεσαι σε εμένα; Συμφώνησα με τα λεγόμενα του φίλου και φυσικά, έτσι είναι τα πράγματα. Φυσικά και διαβάζω, όχι μόνο τις τελευταίες σελίδες αλλά και το XDA (δεν είμαι και χθεσινός) όπως επίσης γνωρίζω και για την τραγική κατανάλωση σε smartphones. Δεν έκανα καμία σύγκριση με άλλα κινητά (αν και σε συνομιλία με φίλο, άσχετο με smartphones/πειράγματα κλπ ο οποίος έχει ένα S3, διαπίστωσα πως το S3 έχει καλύτερη αυτονομία).

Επίσης, γιατί όταν παίρνω ένα καινούργιο κινητό θα πρέπει να κάνω διάφορα «κόλπα» (είτε είναι απλά μια εγκατάσταση εφαρμογής, είτε αλλαγή kernel, είτε εγκατάσταση Custom ROM) για να έχω λίγες ώρες μεγαλύτερης αυτονομίας;

Και φυσικά, γιατί 1 και μόνο 1 μήνυμα να αποτρέψει κάποιον από το να αγοράσει την συσκευή; Και στην τελική, τι σε κόφτει εσένα αν του δημιουργηθεί αρνητική εντύπωση και δεν αγοράσει το κινητό; Από την άλλη, αφού «ψάχνει» να αγοράσει κινητό, φυσικά δεν θα διαβάσει μόνο αυτό το 1 μήνυμα, αλλά παραπάνω. Αν λάβει υπόψιν του όμως μόνο αυτό, τότε απλά είναι αφελείς.

Να σε ενημερώσω πως κι εγώ έψαχνα για περισσότερο από 2 βδομάδες νέα συσκευή. Αμφιταλαντεύτηκα ακόμη και ανάμεσα σε Windows Phone. Όταν είδα το 4X όμως είπα «εδώ είμαστε» και ας μην έχει και τόσο μεγάλη αυτονομία -όπως διάβαζα σε πολλά σχόλια-. Το πολύ-πολύ να αγοράσω 2η μπαταρία ή να το φορτίζω πιο συχνά. Σάμπως, κάτι χρήστες iPhone που έβλεπα να τα φορτίζουν κάθε φορά που βρίσκονταν κοντά σε πρίζα, καλύτεροι είναι;

Επίσης, λίγες μέρες πριν το 4X, έπεσε στα χέρια μου ένα L3 (καλά, αστεία σύγκριση από άποψη χαρακτηριστικών, αλλά και η μπαταρία του είναι μικρότερη). Στο 4X αν πω να σερφάρω κανένα μισάωρο με WiFi θα μου φάει στην καλύτερη 5% μπαταρίας. Το L3 με την ίδια χρήση, έτρωγε 0%. Άρα, το L3 δεν καταναλώνει μπαταρία ή το 4X καταναλώνει αρκετή μπαταρία;

 

Φυσικά η όποια σύγκριση με feature phone είναι τραγική.

 

Αυτά εν ολίγοις, sorry αν σε/σας κούρασα αλλά δεν δέχομαι τέτοιου είδους αστείες επιθέσεις και με τόσο αστεία επιχειρήματα του τύπου «μπορεί κάποιος να μη το αγοράσει επειδή λες για την μπαταρία» κλπ.

 

Υ.Γ. Φιλικά πάντα έτσι;

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Για ελαχιστο χρονο ειχα δοκιμασει το swype στο πληκτρολογιο του τηλεφωνου και δεν με χαλασε μπορω να σου πω.

Ποτε δε μου ειχε αποτυχει το τεστ του σενσορα. Δοκιμασε πρωτα να κρυψεις μερικες φορες τον αισθητηρα με το δαχτυλο και ο χωρος που θα βρισκεσαι να ειναι αρκετα φωτεινος , αν και παλι σου κανει νουμερα , ενδεχεται να εχει προβλημα ο αισθητηρας μιας και εχει ξαναπρουσιαστει κατι παρομοιο νομιζω.

 

Όταν πατάω calibration χωρίς να έχω τικάρει τα κουτάκια μου βγάζει "proximity call fail : 726 (η τιμή αυτή ενδέχεται να αλλάζει). Για λίγο καιρό δουλεύει καλά αλλά μετά από λίγο διάστημα φτου και από την αρχή.

Όταν πατάω default τότε βγάζει: proximity call pass : 650.

 

Το τεστ το έχω κάνει πολλές φορές και με συνθήκες δυνατού ήλιου. Σε οποιαδήποτε τιμή πάνω από το 650 βγάζει fail. παρεπιπτώντος έχω ορίσει φωτεινότητα οθόνης 55% (αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο).

 

Μόνο σε αυτό μπορώ να σου απαντήσω (προς το παρόν).

Ενεργοποίησε τον αυτόματο συγχρονισμό (Ρυθμίσεις -> Λογαριασμοί & συγχρονισμός -> τσέκαρε το Αυτόματος συγχρονισμός δεδομένων).

Φυσικά αυτό θα έχει και επιπτώσεις στην διάρκεια της μπαταρίας σου.

 

Με αυτό τον τρόπο όμως ο κάθε πάροχος email δεν μπορεί να δει όλα τα στοιχεία του τηλεφώνου; Κάτι που δεν είναι πάντα επιθυμητό. Άλλη προτεινόμενη μέθοδος υπάρχει;

Το πρώτο μου τηλέφωνο: ΝΟΚΙΑ 3110 (αυτό το τούβλο με το φιδάκι ντε...!) :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν καταλαβαίνω τον τόνο σου και την επίθεση σου (τα υστερόγραφα είναι σαν να μην υπάρχουν όταν ξεκινάς με τόσο επιθετικό ύφος ένα μήνυμα).

Όπως επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί απευθύνεσαι σε εμένα; Συμφώνησα με τα λεγόμενα του φίλου και φυσικά, έτσι είναι τα πράγματα. Φυσικά και διαβάζω, όχι μόνο τις τελευταίες σελίδες αλλά και το XDA (δεν είμαι και χθεσινός) όπως επίσης γνωρίζω και για την τραγική κατανάλωση σε smartphones. Δεν έκανα καμία σύγκριση με άλλα κινητά (αν και σε συνομιλία με φίλο, άσχετο με smartphones/πειράγματα κλπ ο οποίος έχει ένα S3, διαπίστωσα πως το S3 έχει καλύτερη αυτονομία).

Επίσης, γιατί όταν παίρνω ένα καινούργιο κινητό θα πρέπει να κάνω διάφορα «κόλπα» (είτε είναι απλά μια εγκατάσταση εφαρμογής, είτε αλλαγή kernel, είτε εγκατάσταση Custom ROM) για να έχω λίγες ώρες μεγαλύτερης αυτονομίας;

Και φυσικά, γιατί 1 και μόνο 1 μήνυμα να αποτρέψει κάποιον από το να αγοράσει την συσκευή; Και στην τελική, τι σε κόφτει εσένα αν του δημιουργηθεί αρνητική εντύπωση και δεν αγοράσει το κινητό; Από την άλλη, αφού «ψάχνει» να αγοράσει κινητό, φυσικά δεν θα διαβάσει μόνο αυτό το 1 μήνυμα, αλλά παραπάνω. Αν λάβει υπόψιν του όμως μόνο αυτό, τότε απλά είναι αφελείς.

Να σε ενημερώσω πως κι εγώ έψαχνα για περισσότερο από 2 βδομάδες νέα συσκευή. Αμφιταλαντεύτηκα ακόμη και ανάμεσα σε Windows Phone. Όταν είδα το 4X όμως είπα «εδώ είμαστε» και ας μην έχει και τόσο μεγάλη αυτονομία -όπως διάβαζα σε πολλά σχόλια-. Το πολύ-πολύ να αγοράσω 2η μπαταρία ή να το φορτίζω πιο συχνά. Σάμπως, κάτι χρήστες iPhone που έβλεπα να τα φορτίζουν κάθε φορά που βρίσκονταν κοντά σε πρίζα, καλύτεροι είναι;

Επίσης, λίγες μέρες πριν το 4X, έπεσε στα χέρια μου ένα L3 (καλά, αστεία σύγκριση από άποψη χαρακτηριστικών, αλλά και η μπαταρία του είναι μικρότερη). Στο 4X αν πω να σερφάρω κανένα μισάωρο με WiFi θα μου φάει στην καλύτερη 5% μπαταρίας. Το L3 με την ίδια χρήση, έτρωγε 0%. Άρα, το L3 δεν καταναλώνει μπαταρία ή το 4X καταναλώνει αρκετή μπαταρία;

 

Φυσικά η όποια σύγκριση με feature phone είναι τραγική.

 

Αυτά εν ολίγοις, sorry αν σε/σας κούρασα αλλά δεν δέχομαι τέτοιου είδους αστείες επιθέσεις και με τόσο αστεία επιχειρήματα του τύπου «μπορεί κάποιος να μη το αγοράσει επειδή λες για την μπαταρία» κλπ.

 

Υ.Γ. Φιλικά πάντα έτσι;

 

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα και μιας και εγώ ανέφερα την αστεία μπαταρία θα το τονίσω ακόμη περισσότερο! Την μπαταρία την θεωρώ αστεία και ανεπαρκής. Το αν φταει η μπαταρία καθεαυτή ή οι κακογραμμένες εφαρμογές που έχει βάλει η LG, ουδόλως με ενδιαφέρει. εμένα με ενδιαφέρει οτι ενώ είναι εντελώς άδειο το τηλέφωνο χωρίς έχω βάλει ούτε μία εφαρμογή απο εμένα, χωρίς να έχω πειράξει τίποτα, μέσα σε 8 ώρες που ήταν standby έχει πέσει απο το 100% στο 89% οι χαρακτηρισμοί μου είναι τουλάχιστον επιεικείς.

Τώρα αν κάποιοι θεωρούν την LG ομάδα τους, εταιρεία τους, τσιφλίκι τους και νιώθουν οτι προσβάλλονται είναι δικό τους πρόβλημα και οχι δικό μου. Εγώ είμαι καταναλωτής και δεν είμαι υποστηριχτής κανενός, πόσο μάλλον στο τσάμπα...

 

αυτά και χωρίς φιλικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί κατά λάθος έπεσε το τηλ από τα χέρια και χτυπήθηκε ελαφρά πάνω αριστερά γωνία το νίκελ και λίγο το μαύρο πιο μέσα περίβλημα, ψιλό χτυπηματάκι δηλαδή και το είχα σε θήκη στυλ πουγκί αλλά δεν το κάλυπτε μέχρι πάνω ολόκληρο το τηλέφωνο με αποτέλεσμα να γίνει η ζημιά. To τηλέφωνο το πήρα πριν 2 βδομάδες και λογικό είναι να ενοχλήθηκα από όλη αυτήν την κατάσταση...

Τι προτείνετε να κάνω? Να απευθυνθώ στο κατάστημα που το πήρα με την απόδειξη, στην LG μπας και το πάρουν και το ελέγξουν και μήπως το αντικαταστήσουν με καινούργιο(2 χρόνια εγγύηση κατασκευαστή νομίζω) ή να πάω σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα με service κινητών της LG...?

Κάποια άλλη λύση?

Σας παραθέτω φωτογραφίες με το χτύπημα του τηλεφώνου καθώς και την θήκη.(Μπορεί να μην φαίνεται καθαρά το χτύπημα)

 

νομιζω οτι κατι τετοιο ειναι αυτο που ψαχνεις:

http://www.ebay.com/itm/ORIGINAL-LG-P880-Optimus-4X-HD-Front-Cover-Ober-Schale-Schwarz-black-/161017941636?pt=DE_Handy_Organizer_Ersatzteile_Werkzeuge&hash=item257d6ace84

 

http://www.ebay.com/itm/COVER-ORIGINALE-LG-P880-OPTIMUS-4X-HD-FRONTCOVER-/400489669561?pt=Segreterie_telefoniche&hash=item5d3f0b63b9

 

και με την βοηθεια καποιου τεχνικου θα λυθει το προβλημα σου!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό τον τρόπο όμως ο κάθε πάροχος email δεν μπορεί να δει όλα τα στοιχεία του τηλεφώνου; Κάτι που δεν είναι πάντα επιθυμητό. Άλλη προτεινόμενη μέθοδος υπάρχει;

 

Δεν νομίζω να μπορεί να «δει» τα στοιχεία του τηλεφώνου σου από αυτό. Άλλωστε και να ισχύει αυτό, όταν κάνεις χειροκίνητο συγχρονισμό πάλι θα μπορεί «ο πάροχος να δει τα στοιχεία του τηλεφώνου σου»!

Άλλη μέθοδος δεν υπάρχει, μιας και αυτό που θέλεις να κάνεις αφορά τον αυτόματο συγχρονισμό (αν παρατηρήσεις και το widget καιρού που έχει μέσα η LG, για να κάνει αυτόματα update θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένος ο αυτόματος συγχρονισμός).

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...