Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο το στομα μου το πηρες... 2 βραδια τωρα δεν φορτιζω το κινητο και καθε πρωι που σηκωνομαι ειναι σβηστο !

Επισης συμφωνω οτι δινουν βαση σε λαθος πραγματα....Δε ρωταει κανεις αν εχει καλυτερη διαχειριση μπαταριας , αλλα αν επιασε παραπανω fps στο ταδε παιχνιδι... Ημαρτον δηλαδη , λες και δεν υπαρχει κατοχος του 4Χ που δεν παιζει ολη μερα στο κινητο παιχνιδια.

 

Στην LG ποτε δεν ελπιζαμε νομιζω και οσοι το κανετε ακομα , με το συμπαθειο , αλλα εθελοτυφλειτε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατι ρε παιδια δεν υπηρχε wakelock στο μαμα firmware JB?

Επι ICS δεν θυμαμαι να ειχα προβλημα μονο.

Μιλαω παντα για original kernel.

 

Με του wolf σε CM10 παντων ειναι ¨καλα¨τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

υπήρχε αλλά τόσο πολύ δεν είχα δει. Διάβαζα να αναφέρουν παρόμοιο πρόβλημα και πίστευα ότι φταίει κάποια εφαρμογή ή κάτι άλλο. Η cm10 δεν έχει bugs όμως; δουλεύουν όλα κανονικά; Οταν λες ότι είναι καλά τα πράγματα εννοείς μόνο για το wakelock ή γενικά ότι έχει καλή κατανάλωση;
Link to comment
Share on other sites

βγαζω 2,5-3 ωρες screen time με wifi on.

wakelock υπαρχουν απλα εχει βαλει ενα 'fix' που απλα το κρυβει.

 

αυτη τη στιγμη ειμαι στις 7 ωρες με 15 λεπτα κλησεις και 7 λεπτα screen on και ειμαι στο 95%

 

δεν σου προτεινω την cm τωρα απλα συγκτινω για να υπαρχει ενα μετρο.

Οταν εννοεις bugs ποια εννοεις που θα επηρεαζαν την καθημερινη σου χρηση για να δω αν τα συναντω.

 

(Υ.Γ τα νουμερα που αναφερω ειναι με underclock+undervolt. Σας δινω νουμερα αν ενδιαφερεστε)

Edited by leris2
Link to comment
Share on other sites

Γμτ...είπα σήμερα να δοκιμάσω τον Next 3D επειδή ακούω καλά λόγια και δυστυχώς μου προκάλεσε μεγάλο πρόβλημα στο mod της lockscreen που είχα βάλει.Με το που εγκαταστάθηκε ο Next κ πάτησα άνοιγμα, η οθόνη μαύρισε.Πατάω unlock,εμφανίζεται η εικόνα της lockscreen αλλά ήταν αδρανής.Αναγκάστηκα να ξαναφλασάρω τη jb.Αφού την έβαλα είπα να ξαναβάλω το mod.Δυστυχώς δεν πιάνει πλέον και πρέπει να κάνω factory reset για να κάτσει σωστά το mod.Κάποιο αρχείο πρέπει να έβαλε ο Next που έχει να κάνει με τη lockscreen στη μνήμη και που δεν διαγράφεται με φλασάρισμα.:(
Link to comment
Share on other sites

γύρισα ξανά σε στοκ κέρνελ από iodak, 22% drain το βράδυ με xmm_baseband 5 ώρες και κάτι έλεος. Αντί να κοιτάξουν να λύσουν αυτά τα θέματα ασχολούνται με overclocking και άλλα δευτερεύοντα, λες και το κινητό δεν πετάει ήδη σε επιδόσεις. Δυστυχώς μόνο στην LG μπορούμε να ελπίζουμε για να λύσει όλα τα προβλήματα του κινητού αλλά δεεν το βλέπω...

 

Απο το στομα μου το πηρες... 2 βραδια τωρα δεν φορτιζω το κινητο και καθε πρωι που σηκωνομαι ειναι σβηστο !

Επισης συμφωνω οτι δινουν βαση σε λαθος πραγματα....Δε ρωταει κανεις αν εχει καλυτερη διαχειριση μπαταριας , αλλα αν επιασε παραπανω fps στο ταδε παιχνιδι... Ημαρτον δηλαδη , λες και δεν υπαρχει κατοχος του 4Χ που δεν παιζει ολη μερα στο κινητο παιχνιδια.

 

Στην LG ποτε δεν ελπιζαμε νομιζω και οσοι το κανετε ακομα , με το συμπαθειο , αλλα εθελοτυφλειτε.

 

βγαζω 2,5-3 ωρες screen time με wifi on.

wakelock υπαρχουν απλα εχει βαλει ενα 'fix' που απλα το κρυβει.

 

αυτη τη στιγμη ειμαι στις 7 ωρες με 15 λεπτα κλησεις και 7 λεπτα screen on και ειμαι στο 95%

 

δεν σου προτεινω την cm τωρα απλα συγκτινω για να υπαρχει ενα μετρο.

Οταν εννοεις bugs ποια εννοεις που θα επηρεαζαν την καθημερινη σου χρηση για να δω αν τα συναντω.

 

(Υ.Γ τα νουμερα που αναφερω ειναι με underclock+undervolt. Σας δινω νουμερα αν ενδιαφερεστε)

 

πουλάκια μου, τώρα που έρχεται η σειρά σας σιγά-σιγά (όπως το είχα προβλέψει άλλωστε) και χτυπά το τέρας του baseband wakelock αρχήσατε να ενδιαφέρεστε βλέπω, όταν τα λέγαμε μερικοί κάποιοι άλλοι μόνο τρελούς δεν μας είπανε (ή μηπως είπανε;). Παρεμπιπτόντως, παρέλεβα το κινητό σήμερα από το σερβις για το συγκεκριμένο ζήτημα και το μόνο που κάνανε, γράφει το χαρτί, αναβάθμιση λογοσμικού (σιγά το πράγμα). Ουσιαστικά δεν κάνανε τίποτα ή μάλλον κάτι κάνανε, γέμισαν με γρατσουνιές την προστασία οθόνης που είχα και αναγκάστηκα να παραγγείλω άλλη. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το σερβις, το κινητό το έστειλα σένιο, τζι-τζι και ''κατάφεραν'' να γρατσουνίσουν το screen protector με βαθιές γρατσουνιές που και να θέλεις δεν γίνονται. Ευτυχώς δεν έχει αλλού γρατσουνιές από το γρήγορο κοίταγμα που έριξα. Ξανά LG με τίποτα, τελεία-STOP. Φτάνει πια η κοροϊδία και ο εμπαιγμός, ναι το κινητό είναι φτηνό, είναι για κάποιον αρχάριο ή μεσαίο, το πολύ χρήστη, άλλα ως εκεί για πιο πέρα δεν κάνει. Μηδέν υποστήριξη από την εταιρία άλλα και από την κοινότητα (ασχολούντε με άλλες συσκευές) και μηδέν ΣΕΡΒΙΣ, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση. Ουφ ξελάφρωσα............!!!!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

βγαζω 2,5-3 ωρες screen time με wifi on.

wakelock υπαρχουν απλα εχει βαλει ενα 'fix' που απλα το κρυβει.

 

αυτη τη στιγμη ειμαι στις 7 ωρες με 15 λεπτα κλησεις και 7 λεπτα screen on και ειμαι στο 95%

 

δεν σου προτεινω την cm τωρα απλα συγκτινω για να υπαρχει ενα μετρο.

Οταν εννοεις bugs ποια εννοεις που θα επηρεαζαν την καθημερινη σου χρηση για να δω αν τα συναντω.

 

(Υ.Γ τα νουμερα που αναφερω ειναι με underclock+undervolt. Σας δινω νουμερα αν ενδιαφερεστε)

Ετσι οπως τα περιγραφεις φανταζουν πολυ καλα για να ειναι αληθινα... bugs εννοω αν δουλευουν τα δεδομενα, το gps, το wifi, η δονηση, ολα αυτα... αν ειναι καταλληλη για καθημερινη χρηση δλδ. Θα μ ενδιεφεραν κ τα νούμερα γτ σκεφτομαι να το κανω το πειραμα. Ευχαριστω

 

@frastgr ελπίζω να είδες ότι δεν μιλάμε για stock kernel ούτε στοκ ρομ έχουμε. Κανείς δεν σε λέει τρελό είναι γνωστό το πρόβλημα, μην πέφτουμε σε επίπεδο ξέρεις ποιος είμαι εγώ και ο μπαμπάς μου δέρνει το δικό σου. Φόρουμ για κινητά είναι δεν λύνουμε το κυπριακό

Edited by tsakou
Link to comment
Share on other sites

πουλάκια μου, τώρα που έρχεται η σειρά σας σιγά-σιγά (όπως το είχα προβλέψει άλλωστε) και χτυπά το τέρας του baseband wakelock αρχήσατε να ενδιαφέρεστε βλέπω, όταν τα λέγαμε μερικοί κάποιοι άλλοι μόνο τρελούς δεν μας είπανε (ή μηπως είπανε;). Παρεμπιπτόντως, παρέλεβα το κινητό σήμερα από το σερβις για το συγκεκριμένο ζήτημα και το μόνο που κάνανε, γράφει το χαρτί, αναβάθμιση λογοσμικού (σιγά το πράγμα). Ουσιαστικά δεν κάνανε τίποτα ή μάλλον κάτι κάνανε, γέμισαν με γρατσουνιές την προστασία οθόνης που είχα και αναγκάστηκα να παραγγείλω άλλη. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το σερβις, το κινητό το έστειλα σένιο, τζι-τζι και ''κατάφεραν'' να γρατσουνίσουν το screen protector με βαθιές γρατσουνιές που και να θέλεις δεν γίνονται. Ευτυχώς δεν έχει αλλού γρατσουνιές από το γρήγορο κοίταγμα που έριξα. Ξανά LG με τίποτα, τελεία-STOP. Φτάνει πια η κοροϊδία και ο εμπαιγμός, ναι το κινητό είναι φτηνό, είναι για κάποιον αρχάριο ή μεσαίο, το πολύ χρήστη, άλλα ως εκεί για πιο πέρα δεν κάνει. Μηδέν υποστήριξη από την εταιρία άλλα και από την κοινότητα (ασχολούντε με άλλες συσκευές) και μηδέν ΣΕΡΒΙΣ, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση. Ουφ ξελάφρωσα............!!!!!!!

Φιλε μου νομιζω πως υπερβαλεις παντως αν θελεις μπωρεις να το δωσεις ανετα μεταχεισμενο και να παρεις με τα διπλα ενα ολοιδιο με αλλο καρτελακι..............και ασ μην κοροιδευομαστε οποιος δεν θελει bugs σε συσκευη μια ειναι η λυση NEXUS (ωχ και αυτο LG ειναι):X

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου νομιζω πως υπερβαλεις παντως αν θελεις μπωρεις να το δωσεις ανετα μεταχεισμενο και να παρεις με τα διπλα ενα ολοιδιο με αλλο καρτελακι..............και ασ μην κοροιδευομαστε οποιος δεν θελει bugs σε συσκευη μια ειναι η λυση NEXUS (ωχ και αυτο LG ειναι):X

 

το εχει και το nexus το προβλημα με τα wakelocks :P (δεν κανω πλακα)

λοιπον σε κανα 2ημερο πιστευω οτι θα εχω με πολυ αναλυτικη αποψη σχετικα με τα wakelocks...

εχω αρχισει μια σειρα δοκιμων που μαλλον θα μου δωσουν σημαντικα αποτελεσματα...

παντως προς το παρων μαντεψτε εκτος απο το viber ποια αλλη εφαρμογη δημιουργει τα περισσοτερα wakelocks....το betterbatterystats !!!!

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να το αναφερω μερες τωρα...για το batterystats ! Φυσικα ποτε δεν εχω viber περασμενο , και δεν το χρειαζομαι κσι αλλο που δεν ηθελα να εχω κατι μονιμα να μου τρωει ραμ και μπαταρια !

 

Με στοκ κερνελ και παλι (για την ωρα) και εχω θεσει στο τηλεφωνο να εστιαζει στο να εχει μονο 1 πυρηνα σε λειτουργια και ποτε πανω απο 1000mhz, στην GPU να τρεχει στα 200mhz για 3D και στα 100 για 2D . Λιωνω μονο σε παιχνιδια πλεον και το τηλ ουτε ζεστενεται και πιστευω πως εχει ανετα 3 ωρες με τετοια χρηση.Δεν εχει τυχει ακομα να το δουλεψω σε πλοηγηση, βιντεο κλπ αλλα θα γινει και αυτο. Α και για να μην διαβασω οτι υπονομευω τις δυνατοτητες του , ολα κυλανε το ιδιο καλα στα μενου και δεν με απασχολει αν κανει αντι για 1 , εναμιση δευτερολεπτο για μια λειτουργια ;)

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να το αναφερω μερες τωρα...για το batterystats ! Φυσικα ποτε δεν εχω viber περασμενο , και δεν το χρειαζομαι κσι αλλο που δεν ηθελα να εχω κατι μονιμα να μου τρωει ραμ και μπαταρια !

 

Με στοκ κερνελ και παλι (για την ωρα) και εχω θεσει στο τηλεφωνο να εστιαζει στο να εχει μονο 1 πυρηνα σε λειτουργια και ποτε πανω απο 1000mhz, στην GPU να τρεχει στα 200mhz για 3D και στα 100 για 2D . Λιωνω μονο σε παιχνιδια πλεον και το τηλ ουτε ζεστενεται και πιστευω πως εχει ανετα 3 ωρες με τετοια χρηση.Δεν εχει τυχει ακομα να το δουλεψω σε πλοηγηση, βιντεο κλπ αλλα θα γινει και αυτο. Α και για να μην διαβασω οτι υπονομευω τις δυνατοτητες του , ολα κυλανε το ιδιο καλα στα μενου και δεν με απασχολει αν κανει αντι για 1 , εναμιση δευτερολεπτο για μια λειτουργια ;)

 

ρε συ εκανες το 4χ neoV αλλα με 1gb ram?? :p :lol:

για πες την γνωμη σου για το battertstats...

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Ειρωνικός είσαι εσύ και όχι εγώ. Να προσέχεις εσύ το ύφος και τα λόγια σου, ούτε ξέρεις με ποιον μιλάς ούτε και ποια είναι η ιδιότητα του, δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά μόνος σου τσίμπησες.

 

Αλλος ένας εκατομμυριούχος που μπορεί με μια του κίνηση να καταστρέψει τη ζωή όλων μας απλά μας λυπάται μωρέ και μπαίνει εδώ να μας διαφωτίσει εμάς τα πουλάκια:lol:

Μήπως να κάνουμε και τσίου τσίου;

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να το αναφερω μερες τωρα...για το batterystats ! Φυσικα ποτε δεν εχω viber περασμενο , και δεν το χρειαζομαι κσι αλλο που δεν ηθελα να εχω κατι μονιμα να μου τρωει ραμ και μπαταρια !

 

Με στοκ κερνελ και παλι (για την ωρα) και εχω θεσει στο τηλεφωνο να εστιαζει στο να εχει μονο 1 πυρηνα σε λειτουργια και ποτε πανω απο 1000mhz, στην GPU να τρεχει στα 200mhz για 3D και στα 100 για 2D . Λιωνω μονο σε παιχνιδια πλεον και το τηλ ουτε ζεστενεται και πιστευω πως εχει ανετα 3 ωρες με τετοια χρηση.Δεν εχει τυχει ακομα να το δουλεψω σε πλοηγηση, βιντεο κλπ αλλα θα γινει και αυτο. Α και για να μην διαβασω οτι υπονομευω τις δυνατοτητες του , ολα κυλανε το ιδιο καλα στα μενου και δεν με απασχολει αν κανει αντι για 1 , εναμιση δευτερολεπτο για μια λειτουργια ;)

πως τις εκανες αυτες τις ρυθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

ρε συ εκανες το 4χ neoV αλλα με 1gb ram?? :p :lol:

για πες την γνωμη σου για το battertstats...

Aναφερομουν στο οτι για να σου πει ακριβως που παει μπαταρια , στην τρωει το ιδιο!

 

πως τις εκανες αυτες τις ρυθμισεις?
Μεσω του tegra overclock ,οταν κιολας θα το τροποποιησουν ωστε να μπορουμε να κανουμε και διαφορα προφιλ ρυθμισεων οπως τους ζητησα καιρο πριν θα ειναι και πιο γρηγορο στις αλλαγες ... ξεχασα να αναφερω πως και την ραμ την κατεβασα στα 266.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα περιγραφεις φανταζουν πολυ καλα για να ειναι αληθινα... bugs εννοω αν δουλευουν τα δεδομενα, το gps, το wifi, η δονηση, ολα αυτα...

 

Πρεπει να υποστηριζει ο kernel τετοια tweaks

Με την RC4 και wolf kernel ολα ρολοι εκτος απο gps γιατι δεν το δοκιμασα. (Απο το μεσημερι εχω γυρισει σε full stock να δω τι παιζει με τα wakelocks)

4 πυρηνες στο 1ghz και gpu στα 416. (Καθολου lag πουθενα)

Untervolt στο -50 αλλα δεν ξερω ποιο variation εχω (αν δεν καταλαβαινετε τι λεω μην το πειραξετε ετσι κ αλλιως μονο ελαχιστα χαμηλοτερη θερμοκρασια μου εδωσε)

Οι αλλαγες αυτες γινονται μεσω trickster mod δωρεαν απο το market.

 

Το οτι δουλευε καλα ετσι σε εμενα δεν σημαινει οτι θα κανει το ιδιο και σε σενα.

Δεν φερω καμμια ευθυνη για οτι προκαλεσουν οι αλλαγες στο κινητο σου και προς θεου μην τικαρεις το set on boot. Ετσι οτι και αν κανεις μετα απο restart γυρνανε στις στοκ ρυθμισεις του κερνελ.

Link to comment
Share on other sites

είχα το trickster mod στον κερνελ του Kholk και είδα πάνω-κάτω τις λειτουργίες π έχει. Για να γυρίσεις σε στοκ μετά αρκεί απλό φλασάρισμα της στοκ full wipe/ factory reset ; Τέλος υπάρχει κανένα πρόβλημα ασυμβατότητας αν κάνω restore εφαρμογώμ από titanium backup; το λέω γιατί από 4.1.2 πάμε σε 4.2.2. Τώρα κατεβάζω την cm10.1 nightly που ανέβηκε σήμερα αλλά θα το ψάξω λίγο ακόμα πριν την περάσω...
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4655372#post4655372 Στο τελος του οδηγου εχω προσθεσει το λινκ για τον στοκ κερνελ.Τον περνατε απο cwm οπως τον καστομ και ολα καλα χωρις να χρειαζεται ολη η διαδικασια .
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ροοτ αλλα στο greenify μου δειχνει μονο τις εφαρμογες που εχω βαλει και οχι αυτες του συστηματος,ειναι λογικο?
Link to comment
Share on other sites

Nαι ετσι ειναι , δεν θυμαμαι αν εχει να προσθεσεις και αλλες που θες οπως του συστηματος απο το (+) .
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4655372#post4655372 Στο τελος του οδηγου εχω προσθεσει το λινκ για τον στοκ κερνελ.Τον περνατε απο cwm οπως τον καστομ και ολα καλα χωρις να χρειαζεται ολη η διαδικασια .

 

για τη ρομ εννοώ... Κάνω ένα nandroid backup και μετά μπορώ να φλασάρω αυτή που είχα όποτε θέλω ;

Link to comment
Share on other sites

Αμα κανεις αυτο που λες , οτι και να περασεις μεσα μετα , με μια επαναφορα το μπακ απ που θα εχεις κανει , θα ναι σαν να μην αλλαξε τιποτα . Το χω κανει και το λεω.
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω κάτι με το wakelock που λέτε...μόνο με jb σας εμφανίστηκε; Με ics δεν είχατε πρόβλημα;
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω κάτι με το wakelock που λέτε...μόνο με jb σας εμφανίστηκε; Με ics δεν είχατε πρόβλημα;

 

εμενα ναι, μονο με jb

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...