Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για οσους εχετε βαλει cm ή καποια παρεμφερη ρομ και δεν εχετε ραδιοφωνο, βρικα αυτο το τρικ για οποιον ενδιαφερεται

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2294008

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Έχω τη σκληρή καφέ nillkin και είναι λεπτή με πολύ ωραία υφή. Την φοβάμαι λίγο βέβαια γιατί δεν προστατεύει τις γωνίες. Πάντως το 4χ είναι αγρατζούνιστο ακόμα.... Επίσης έχω δύο silicone s curve σε μπλέ και μαύρο και ενώ αγκαλιάζουν το κινητό, με ενοχλεί ότι το παχαίνουν αρκετά και δυσκολεύουν το πάτημα του Power button. Για αυτό μέχρι να την βαρεθώ η nillkin είναι η "καθημερινή¨μου... Flip δεν είχα ποτέ γιατί με ενοχλεί το άνοιξε-κλείσε ακόμα και όταν χαζεύω το κινητό κανενός φίλου μου.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ο developer του Tegra Overclock μου έστειλε mail ότι έκανε update την εφαρμογή προσθέτοντας ένα ακόμα πεδίο για το κινητό μας στο Thermal Guard section.Μου είπε να βάλω τιμή 55 στο τελευταίο πεδίο.Την έβαλα ( έπρεπε να ξαναβάλω τιμές και για τα δύο πάνω πεδία για να πιάσει ) και θα ποστάρω αργότερα το αν έχει αποτέλεσμα στο θέμα του κόφτη φωτεινότητας.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ο developer του Tegra Overclock μου έστειλε mail ότι έκανε update την εφαρμογή προσθέτοντας ένα ακόμα πεδίο για το κινητό μας στο Thermal Guard section.Μου είπε να βάλω τιμή 55 στο τελευταίο πεδίο.Την έβαλα ( έπρεπε να ξαναβάλω τιμές και για τα δύο πάνω πεδία για να πιάσει ) και θα ποστάρω αργότερα το αν έχει αποτέλεσμα στο θέμα του κόφτη φωτεινότητας.

Ειναι ο μονος λογος που προσπαθω να κανω ροοτ.αντε να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο δικες μου μετρησης παραθετω τα αποτελεσματα.

 

1 ωρα μουσικη με ακουστηκα -3% μπαταρια stock player

1 ταινια 1ωρας και 22 λεπτα -7% μπαταρια stock player

2 ωρες web -21% mpataria stock browser

1 ωρα παιχνίδι thd -24% εδω ειναι το μεγαλο φαουλ.

 

Χρηση ως απλο κινητο (ξυπνητήρι κλίσεις) πανω απο 2 μερες.( μεγαλο συν εδω)

Γιαυτο λοιπον μην ξανακουσω για την μπαταρια του κατι, :mad: ελπιζω στο μελλον μονο να διρθωσουν την καταναλωση στα παιχνιδια....

4.1.2 χωρις root etc.......οθονη στο 52%

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο δικες μου μετρησης παραθετω τα αποτελεσματα.

 

1 ωρα μουσικη με ακουστηκα -3% μπαταρια stock player

1 ταινια 1ωρας και 22 λεπτα -7% μπαταρια stock player

2 ωρες web -21% mpataria stock browser

1 ωρα παιχνίδι thd -24% εδω ειναι το μεγαλο φαουλ.

 

Χρηση ως απλο κινητο (ξυπνητήρι κλίσεις) πανω απο 2 μερες.( μεγαλο συν εδω)

Γιαυτο λοιπον μην ξανακουσω για την μπαταρια του κατι, :mad: ελπιζω στο μελλον μονο να διρθωσουν την καταναλωση στα παιχνιδια....

4.1.2 χωρις root etc.......οθονη στο 52%

 

Σε λιγο φιλε μου θα μας πεις οτι ειναι και κορυφη στην αυτονομια...Αν θελαμε κινητο για κλησεις και ξυπνητηρι κρατουσαμε τα παλια μας νοκια που οντως κρατουσαν 2 μερες...Αν θελω να χρησιμοποιησω ομως στο μεγιστο την υπεροχη οθονη δεν θα την εχω στο 50 αλλα στο 70-80% αν με αφηνει βεβαια και αν θελω να το χρησιμοποιησω σαν αυτο που ειναι, smartphone δλδ τοτε με απογοητευει...Δεν καταλαβαινω ομως την εμμονη να υπερασπιστειτε το κινητο οσον αφορα την μπαταρια του...Το θεμα ειναι παντως οτι δεν υπηρχε αυτο το προβλημα με ics :(

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο φιλε μου θα μας πεις οτι ειναι και κορυφη στην αυτονομια...Αν θελαμε κινητο για κλησεις και ξυπνητηρι κρατουσαμε τα παλια μας νοκια που οντως κρατουσαν 2 μερες...Αν θελω να χρησιμοποιησω ομως στο μεγιστο την υπεροχη οθονη δεν θα την εχω στο 50 αλλα στο 70-80% αν με αφηνει βεβαια και αν θελω να το χρησιμοποιησω σαν αυτο που ειναι, smartphone δλδ τοτε με απογοητευει...Δεν καταλαβαινω ομως την εμμονη να υπερασπιστειτε το κινητο οσον αφορα την μπαταρια του...Το θεμα ειναι παντως οτι δεν υπηρχε αυτο το προβλημα με ics :(

Εμενα παντως φιλε μου με τζελυ μπιν απο χθες κ με ics τις προηγουμενες μερρς η μπαταρια του ειναι καλη.τι εννοω.εκει ποτ τι 4s ειχε 75 τωρα θα εχω 55 τοις εκατο.νομιζω μονο κ μονο η διαφορα στο μεγεθος της οθονης δικαιολογει την διαφορα.κ την εχω παντα στο φουλ ετσι.για αυτο το διαλεξα αυτο το κθνητο.τωρα οταν δε σε αφηνει λογο θερμοκρασιας μεγαλο φαουλ.και το μονο μειονεκτημα που του βρισκω μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερίζω για πρώτη φορά την παρέα...

Ψάχνωντας σχετικά φτηνό αντικαταστάτη για το 4s και έχοντας μια θετικότατη εμπειρία από Android (έχω ήδη το Nexus 7), κατέληξα στο 4x. Θεώρησα πως τα 215 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) που μου κόστισε, είναι μια απίθανη τιμή για τέτοια συσκευή...

Εγκατέστησα το λειτουργικό της LG σε ένα pc με win8 για να μπορέσω να το αναβαθμίσω σε 4.1, και 2 φορές κατά τη διαδικασία update και αφού είχε κατέβει το 4.1, κόλλησαν τα windows και χρειάζονταν restart.

Kαι τις 2 φορές τα χρειάστηκα γιατί νόμισα πως θα κόλλαγε η συσκευή αλλά ευτυχώς λειτουργεί κανονικά χωρίς να έχει περάσει όμως η αναβάθμιση.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο πως θα μπορέσω να περάσω την αναβάθμιση. Στο τηλέφωνο μου λέει πως δεν υπάρχει νεότερη έκδοση λειτουργικού για να μπορέσω να την κάνω από εκεί.

 

Σας ευχαριστώ πολύ,

Στέλιος

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λεπτομερή έρευνα, όσοι δεν θέλετε να έχετε τα γνωστά πλέον wakelocks που προκαλούν μείωση της αυτονομίας τότε μην κάνετε Root στη συσκευή. Έχει παρατηρηθεί, στα σχετικά τελευταίας γενιάς τηλέφωνα της LG, ότι με το root στην έκδοση λογισμικού JB (4.1.2) διάφορες εφαρμογές που δεν επηρέαζαν πριν καθόλου το τηλέφωνο μετά το επηρεάζουν και δεν είναι περιορισμένος ο αριθμός αυτών των εφαρμογών δλδ 1,2-5 ώστε να τις ξέρουμε και να μην τις χρησιμοποιούμε. Βεβαίως όπως μπορούμε να υποθέσουμε αυτό έχει να κάνει με τους kernel της εταιρίας, διότι το πρόβλημα το παρουσιάζουν όλα τα τελευταία LG. Εγώ χρησιμοποιώ, μετά από format, εδώ και 10 ημέρες το κινητό χωρίς root και με stock launcher και με Nova prime, με τις ίδιες εφαρμογές που είχα ανέκαθεν, και δεν έχω παρατηρήσει ούτε μία φορά τα wakelocks. Το κινητό έχει αυξημένη αυτονομία κατά 50% με την ίδια χρήση που έκανα και πριν όταν το είχα root. Θα μου πείτε χωρίς root τι να το κάνω το Android smartphone; ναι θα έχετε δίκιο και συμφωνώ και γω με τη σειρά μου άλλα, επειδή παρατήρησα τα ανωτέρα σχετικά με τα wakelocks γι' αυτό και τα αναφέρω. Ελπίζω η LG με κάποιο update να διορθώσει την κατάσταση.!!!!! Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο φιλε μου θα μας πεις οτι ειναι και κορυφη στην αυτονομια...Αν θελαμε κινητο για κλησεις και ξυπνητηρι κρατουσαμε τα παλια μας νοκια που οντως κρατουσαν 2 μερες...Αν θελω να χρησιμοποιησω ομως στο μεγιστο την υπεροχη οθονη δεν θα την εχω στο 50 αλλα στο 70-80% αν με αφηνει βεβαια και αν θελω να το χρησιμοποιησω σαν αυτο που ειναι, smartphone δλδ τοτε με απογοητευει...Δεν καταλαβαινω ομως την εμμονη να υπερασπιστειτε το κινητο οσον αφορα την μπαταρια του...Το θεμα ειναι παντως οτι δεν υπηρχε αυτο το προβλημα με ics :(

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω αλλο κινητο με αυτα τα χαρακτηριστηκα και αυτη την αυτονομια...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λεπτομερή έρευνα, όσοι δεν θέλετε να έχετε τα γνωστά πλέον wakelocks που προκαλούν μείωση της αυτονομίας τότε μην κάνετε Root στη συσκευή. Έχει παρατηρηθεί, στα σχετικά τελευταίας γενιάς τηλέφωνα της LG, ότι με το root στην έκδοση λογισμικού JB (4.1.2) διάφορες εφαρμογές που δεν επηρέαζαν πριν καθόλου το τηλέφωνο μετά το επηρεάζουν και δεν είναι περιορισμένος ο αριθμός αυτών των εφαρμογών δλδ 1,2-5 ώστε να τις ξέρουμε και να μην τις χρησιμοποιούμε. Βεβαίως όπως μπορούμε να υποθέσουμε αυτό έχει να κάνει με τους kernel της εταιρίας, διότι το πρόβλημα το παρουσιάζουν όλα τα τελευταία LG. Εγώ χρησιμοποιώ, μετά από format, εδώ και 10 ημέρες το κινητό χωρίς root και με stock launcher και με Nova prime, με τις ίδιες εφαρμογές που είχα ανέκαθεν, και δεν έχω παρατηρήσει ούτε μία φορά τα wakelocks. Το κινητό έχει αυξημένη αυτονομία κατά 50% με την ίδια χρήση που έκανα και πριν όταν το είχα root. Θα μου πείτε χωρίς root τι να το κάνω το Android smartphone; ναι θα έχετε δίκιο και συμφωνώ και γω με τη σειρά μου άλλα, επειδή παρατήρησα τα ανωτέρα σχετικά με τα wakelocks γι' αυτό και τα αναφέρω. Ελπίζω η LG με κάποιο update να διορθώσει την κατάσταση.!!!!!

 

Έχω κάνει root και δεν έχω wakelocks οπότε λογικά δεν έχω καμία από τις εφαρμογές που τα προκαλούν ( πιθανόν το viber και το facebook).Στην υπογραφή μου φαίνονται 11 εφαρμογές που έχω εγκατεστημένες + άλλες 9 όπως Office Suite Pro,Τeam Viewer,Firefox,GSAM Battery Monitor,My#1,Root Browser,Sygic,QuickPic,Angry birds.Με άλλο λόγια αυτές τις 20 εφαρμογές μπορεί δεδομένα κάποιος να τις έχει στο rooted κινητό του χωρίς φόβο για wakelocks :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει root και δεν έχω wakelocks οπότε λογικά δεν έχω καμία από τις εφαρμογές που τα προκαλούν ( πιθανόν το viber και το facebook).Στην υπογραφή μου φαίνονται 11 εφαρμογές που έχω εγκατεστημένες + άλλες 9 όπως Office Suite Pro,Τeam Viewer,Firefox,GSAM Battery Monitor,My#1,Root Browser,Sygic,QuickPic,Angry birds.Με άλλο λόγια αυτές τις 20 εφαρμογές μπορεί δεδομένα κάποιος να τις έχει στο rooted κινητό του χωρίς φόβο για wakelocks :)

 

να κανω μια χαζη ερωτηση , Τι ειναι τα wakelocks??????

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη ερωτηση , Τι ειναι τα wakelocks??????

 

Λοιπόν αν δεν κάνω λάθος είναι ένα μέρος της διαχείρισης ενέργειας του android.Δηλαδή ένα app μπορεί με αυτό να κρατάει το τηλέφωνο ξύπνιο π.χ.

Οι γνώστες ας βοηθήσουν παρακαλώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερίζω για πρώτη φορά την παρέα...

Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο πως θα μπορέσω να περάσω την αναβάθμιση. Στο τηλέφωνο μου λέει πως δεν υπάρχει νεότερη έκδοση λειτουργικού για να μπορέσω να την κάνω από εκεί.

 

Φίλε μου κοίτα αν θες τον οδηγό του LEO Optimus 4X : Οδηγός φλασαρίσματος Stock ROM

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. πηγα να κανω ενημερωση το τηλεφωνο μεσω lg pc suite και καθως γινοταν ενημερωση στο τηλεφωνο μου βγαζει στον υπολογιστη πως το τηλεφωνο αποσυνδεθηκε και απετυχε η ενημερωση. και απο τοτε μου βγαζει ενα

S/W Upgrade

Please wait

while upgrading...

 

ειναι για κανενα 10λεπτο ετσι και δεν ανταποκρινεται...

πειτε μου τι να κανω τα εχω παιξει ουτε μιση μερα δεν το εχω!

Link to comment
Share on other sites

κατι εκανα τωρα εδω. το βρηκε αλλα οχι το pc suite ενα αλλο της Lg και εγκαθιστα παλι το λογισμικο που ειχε αρχικα. πιστευω να γινει...

σε ευχαριστω παντως που ενδιαφερθηκες!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...