Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εμεις που ειμαστε στα not unlocked δεν εχουμε ελπιδες?

 

Εσείς μάλλον υπομονή μέχρι την official release :)

Έκπτωση 20€ στο Oneplus

https://oneplus.net/gr/invite#E7HY6NQVNOFO16K

Link to comment
Share on other sites

επικοινωνησα με την LG.

To αναφερω και εδω για να γνωριζουν ολοι.

Η εγγυηση ισχυει για 2 χρονια μεσω του imei και του S/N.

To S/N δηλωνει με τα 3 πρωτα ψηφια τον μηνα κατασκευης, πχ αν ξεκιναει με 302 σημαινει οτι κατασκευαστηκε το 2013 (προφανως μιλαμε για μοντελα απο το 2010 και μετα) τον μηνα Φεβρουαρια (02).

Αν δεν υπαρχει εγγυηση υπολογιζουμε 2 χρονια μετα για εγγυηση, δηλαδη ενα κινητο με S/N που αρχιζει με 302 θα εχει εγγυηση μεχρι 502, δηλαδη φλεβαρη του 2015.

Η αποδειξη χρειαζεται μονο ως διευκολυνση ορισμενες φορες. Ο ανθρωπος που επικοινωνησα μου ειπε οτι αν δεν την εχω ως επι το πλειστον δεν υπαρχει κανενα θεμα.

Επισης αμα παθει κατι ερχεται κουριερ σπιτι μας και το παιρνει.

Γενικα η εξυπηρετηση φαινεται εξαιρετικη και μακραν ανωτερη απο κολοσσους τυπου νοκια που στην λενε και απο πανω αμα λαχει και διαφωνησεις σε κατι, λες και αυτοι πληρωσαν για να παρεις το κινητο τους.

Αυτα, ενιωσα ακομα πιο χαρουμενος με την επιλογη μου και ελπιζω να μην το ματιασω

Βy the way, καλημερα κιολας

 

Φίλε μου σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες - εγώ είχα φωτοτυπία απόδειξης στην οποία δεν φαίνεται η ημερ/νία

Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου, το 4x είναι NLD (Ολλανδία φαντάζομαι) - η εγγύηση ισχύει κανονικά και στην Ελλάδα σωστά?

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες - εγώ είχα φωτοτυπία απόδειξης στην οποία δεν φαίνεται η ημερ/νία

Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου, το 4x είναι NLD (Ολλανδία φαντάζομαι) - η εγγύηση ισχύει κανονικά και στην Ελλάδα σωστά?

 

Σωστά. Σε ολη την Ευρώπη ισχύει.

I am a traveler of both time and space
Link to comment
Share on other sites

Guys i need help!!!

Λοιπόν προσπάθησα με 3 διαφορετικούς τρόπους να αναβαθμίσω το κινητό σε έκδοση JB (unofficial) και δεν λεει να αναβαθμιστεί,

ξανα-κατέβασα τα αρχεία αλλά τίποτα...

 

Στον τρόπο της LG Hacked Suite κολλάει στο 1%

Στον τρόπο με το FW_UP κολλάει γενικώς και δεν δουλεύει ούτε με σφαίρες

Στον τρόπο με το Β2Β κολλάει πάλι στο 1%

 

Υ.Γ.: Δοκίμασα και στην λειτουργία emegercy αλλά τίποτα.

Υ.Γ.2: Είμαι Rooted στην Stock Rom (4.0.3) ICS.

Υ.Γ.3: Επίσης το κινητό είναι Ελληνικό με κωδικό στην συσκευασία GRC.

 

Κάποιος για βοήθεια ?

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα το εξης, αν κατα την φορτιση το βγαλουμε με το που φτασει 100% και μας πει να αποσυνδεσουμε τον φορτιστη, τοτε δεν ειναι οντως 100% γιατι ακομα και χωρις να κανεις τιποτα πεφτει πολυ γρηγορα στο 97 (μεσα σε μισαωρο το πολυ)..

αντιθετα, αν με το που φτασει 100% το αφησουμε κανα 10λεπτο ακομα κραταει αρκετα περισσοτερο στο 100..

συγκεκριμενα ειναι ακομα στο 100 εδω και 3 ωρες και εχω κανει μια κληση 3 λεπτα και 4 μηνυματα.

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Το Tapatalk τρέχει οκ στο δικό σας? Εμένα δεν μου βρίσκει τα ελληνικά φόρουμ, μόνο του εξωτερικού. έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σορρυ κιολας αλλα απορω γιατι βιαζεστε τοσο για την αναβαθμιση.

το κινητο και με ics παει σφαιρα χωρις κολληματα.

καποια στιγμη θα βγει και η επισημη αναβαθμιση με ολα τα καλουδια και η στιγμη αυτη ειναι κοντα.

ειμαι σιγουρος οτι διαφορα στις επιδοσεις θα δουμε μονο στα διαφορα τεστ και ουσιαστικα καθολου στην καθημερινη μας χρηση.

υπαρχει λογος για τετοιο χαμο? δεν ειναι οτι απο 2.3.5 παμε σε 4.0.1 που οντως υπηρχαν στις πιο πολλες συσκευες διαφορές (αλλου θετικες και αλλου αρνητικες).

ποσο πιο βουτυρο να παει πια? :p

λογικα οσοι ειμαστε rooted σε official ics θα παρουμε την JB OTA και θα μεινει και το root και θα ξεκλειδωσει και ο bootloader χωρις φλασαρισματα και ιστοριες.

λιγο υπομονη μονο θελει!

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώντας εδώ και καιρό το φιλόξενο αυτό thread (σε σχέση με κάποια άλλα), θα ήθελα να μοιραστώ λίγο τις σκέψεις μου σχετικά με το 4Χ (καλά καλά και όχι μόνο... :lol: ).

 

Πριν 3 μήνες περίπου ήμουν μεταξύ S3 και 4Χ. Λόγω συγκυριών τελικά απέκτησα το S3 αλλά θα μιλήσω εντελώς αντικειμενικά.

 

Μπορεί στα χαρτιά να κερδίζει το S3 (ίσως και να είναι αυτό ένα εντελώς marketινίστικο γεγονός), να είμαι ικανοποιημένος από τις επιδόσεις του, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να πω πως είμαι ενθουσιασμένος , όπως ήμουν παλαιοτέρα με το S2, το οποίο και λειτουργώ σαν δεύτερο κινητό.

 

Το θέμα σε ένα χρήστη είναι να του προσφέρει το κινητό τη λεγόμενη και πολυπόθητη "εμπειρία χρήσης".

 

Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, αλλά πιστεύω πως το 4Χ σου δίνει την εντύπωση πως αυτή τη σημαντική παράμετρο την προσφέρει το κινητό της LG.

 

Όχι δεν το έχω δουλέψει, αλλά σαν heavy user και αλλάζοντας κινητά, όπως οι γκόμενες τσάντες και παπούτσια, έχω αυτό το feeling.

 

Πολλοί χάνονται στα τεχνικά χαρακτηριστικά, στις αναβαθμίσεις και στους πυρήνες που μπορεί να έχει μία συσκευή, αλλά χάνουν την ουσία που είναι το κατά πόσο το κινητό μπορεί να τους δώσει αυτό που περιμένουν χωρίς να χάνονται.

Το S3 έχει πράγματι ένα σωρό μαντζαφλάρια αλλά ειλικρινά πιστεύω πως το 85 με 90% των χρηστών είτε δεν τα έχει βρει στο χάος που λέγεται Android, είτε τα έχει χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές.

Αυτό για μένα σημαίνει πολλά. Σημαίνει ότι δεν χρειάζονται για ένα χρήστη ο οποίος το μόνο που θέλει είναι απλά να έχει ένα τηλέφωνο, να περνάει ευχάριστα την ώρα του όταν δεν το χρησιμοποιεί για τις δουλείες του (sms, κλήσεις κτλ).

Σχετικά με τις αναβαθμίσεις, και για να τελειώνει αυτό το παραμύθι, η επανάσταση στο Android, για όσους τυχόν δεν γνωρίζουν έγινε από την 2.1 Eclair στην 2.2–2.2.3 Froyo. Τότε ήταν που είδα ένα εντελώς καινούργιο κινητό (βλ. HTC Desire). Τα υπολοιπα στο οικοσύστημα που λέγεται Android απλά πήραν την φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων.

Κάτι καινούργιο και ριζοσπαστικό θα δούμε από την έκδοση 5.0 η οποία θα τελειοποιηθεί με την 5.1, δηλαδή ζήσε Μάη μου...

 

To S2 αυτή τη στιγμή έχει την 4.0.4

Το S3 την 4.1.2. Ανάμεσα σε αυτές τις δύο εκδόσεις δεν υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά, πέραν ίσως από τα της μπαταρίας και της καλύτερης διαχείρισης των πυρήνων.

(Εννοείται πως θα βρεθούν κάποιοι να πουν "δεν ξέρεις τι λες, είσαι άσχετος κτλ κτλ." ΟΚ, ότι πουν, εγώ χατίρια δεν χαλάω).

Φυσικά δεν είναι μόνο αυτές οι διαφορές, αλλά είναι αυτό που είπα και παραπάνω σχετικά με την εμπειρία χρήσης.

 

Για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να εξηγήσω, ίσως να ήμουν τελικά πιο πλήρης αν είχα το 4Χ γιατί για κάποιο λόγο φαίνεται τιμιότερο από το S3 και ίσως τελικά να έκανα λάθος επιλογή.

Άλλωστε 10 -20 "τρελοί" (με την καλή έννοια πάντα εεεε) δεν πρέπει να κάνουν σε αυτό το thread λάθος, δηλώνοντας ενθουσιασμένοι με την συσκευή. Ούτε ποσοστά παίρνουν από την LG, ούτε δεν θα είχαν την δυνατότητα να πάρουν κάτι άλλο. (Hellooooo 2013 είναι. Αγοράζεις πλέον Porche με 12.000 από Abu Dhabi καινούργια αν ψαχτείς.)

 

Sorry αν σας κούρασα με το μακροσκελές post. Τα είπα και ξαλάφρωσα.:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και δειγμα βιντεο χτεσινο....(σπο απροσεξια ειναι σε 720ρ αντι 1080) Αν βρειτε εστω και ενα προβλημα στην εστιαση ή να φαινεται καπου θολο το βιντεο πειτε μου..(Παει και αυτη η καραμελα...)

 

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

@Pratinas σε μεγάλο βαθμό έχεις δίκιο όσα αφορά τις αναβαθμίσεις.Όπως είχα πει και παλιότερα εγώ την αναβάθμιση δεν την περίμενα για να ζήσω σε ένα νέο περιβάλλον με μεγάλες διαφορές και πρόσθετες δυνατότητες αλλά καθαρά για να λύσει το θεματάκι που είχε το κινητό με την κάμερα.Και το έλυσε.Από κει και πέρα,το ακόμα καλύτερο smoothness και κάποιες μικροαλλαγές στο UI που επέφερε η jelly bean μου άρεσαν πολύ σαν αλλαγές αλλά πρακτικά συμφωνώ ότι δεν προσέφεραν καμία σημαντική αλλαγή στην εμπειρία χρήσης.:) Όσο για το SIII, το μόνο που ζηλεύω από αυτό το κινητό είναι η οθόνη του καθαρά λόγω γούστου μου για τις amoled οθόνες ( κι ας έχει 100 λιγότερα ppi ).Aπό κει και πέρα όμως τίποτα ουσιαστικό παραπάνω.Άσε που προτιμώ 1000 φορές το design του 4X.:)

 

@Leolipop δεν σε περίμενα με μακρύ μαλλί:p

 

Έχω πρόβλημα : Σήμερα που έχω λίγο ελεύθερο χρόνο δεν βρίσκω να κάνω κάτι στο κινητό !!!:this: Όλα λειτουργούν άψογα και δεν μπορώ να παίξω μαζί του !:this: ( έχω όντως πρόβλημα :p) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πουλα το τωρα που υπαρχει ζητηση και παρε ενα nexus για να εχει 4.2.2 !! Ξερεις ποσα παραπανω πραγματα θα βρεις να ασχοληθεις εκει ;;; Μπορει και κανενα!!! χχαχχαχα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιο ειναι ποιο ομορφο το μαυρο η το ασπρο γτ σε λιγο θα χτυπισω το κεφαλι μου στον τοιχο :dash::w00t: χα χα

α! και λεο δεν την γλητωσες θα με helpαρεις με τα update απλα αργησα να το παρω γτ εδωσα αλλου τα λεφτα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω απο τα λιγα ασπρα , αν θυμαμαι καλα και ο aenaos15 , παντως οι περισσοτεροι μαυρο εχουν , αυτη την εντυπωαη εχω.Δεν το πηρα ασπρο επειδη ειχα επιλογη αλλα γιατι αυτο βρηκα σε αγγελια. Το μαυρο αν και θα εχει πιο ωραιες αντιθεσεις , οσο το βλεπω σε εικονες , δε με τρελαινει οπως παλια.
Link to comment
Share on other sites

Θετικά "μαύρου":

+ Το μαύρο χρώμα λεπταίνει τα πράγματα που περιβάλλει

+ Βοηθά στο να υπάρχει ισχυρή αντίθεση των ασημένιων πλευρικών γραμμών του κινητού.

+ Η σκόνη πάνω στη μαύρη πλάτη είναι λιγότερο έντονη από τη σκόνη πάνω σε λευκή.

 

Θετικά λευκού :

+ Κάνει το κινητό να ξεχωρίζει όταν βρίσκεται δίπλα σε άλλα ( η πλειοψηφία παραμένει μαύρου χρώματος)

+ Είναι πιο χαρούμενο

 

Διάλεξε:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω απο τα λιγα ασπρα , αν θυμαμαι καλα και ο aenaos15 , παντως οι περισσοτεροι μαυρο εχουν , αυτη την εντυπωαη εχω.Δεν το πηρα ασπρο επειδη ειχα επιλογη αλλα γιατι αυτο βρηκα σε αγγελια. Το μαυρο αν και θα εχει πιο ωραιες αντιθεσεις , οσο το βλεπω σε εικονες , δε με τρελαινει οπως παλια.

Να ξεχωριζουν καποιοι...:):):):)

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Λε λε λε καλα θα γινω ενας απο τους πολους να μην ξεφυγω και απο τα παλια μου :)

 

Ευχαριστωω :grin:

Link to comment
Share on other sites

Ποστάρω κάτι πολύ ενδιαφέρον που μου έκανε εντύπωση...

Σημείωση:Πολλά sms, λίγη ομιλία, wifi την περισότερη ώρα, browsing, λίγο RR3 και φωτεινότητα στο 50%

Edited by mctheos7
Link to comment
Share on other sites

Ποστάρω κάτι πολύ ενδιαφέρον που μου έκανε εντύπωση...

2013-03-12%2017.06.17.png?m

Σημείωση:Πολλά sms, λίγη ομιλία, wifi την περισότερη ώρα, browsing, λίγο RR3 και φωτεινότητα στο 50%

Το εικονίδιο δεν φαίνεται..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επικοινωνησα με την lg για το θεμα του σηματος που ειχα αναφερει και τις προαλλες.

Το θεμα ηταν οτι οταν καλυπτα το κινητο με την παλαμι μου στην πλατη απο την μεση και κατω και γυρω γυρω το σημα επεφτε.

οι περισσοτεροι απο εσας μ ειπατε οτι δεν εχετε τετοιο θεμα και μετα απο λιγο παρατηρησα οτι συνεβαινε μονο στο 3G.

Στην LG μου ειπαν οτι ειναι λογικο να συμβαινει οταν το κινητο ειναι σε 3g mode.

Μπορειτε σας παρακαλω να το δοκιμασετε ξανα, σε 3g ομως τωρα, και να μου πειτε αν βλεπετε πτωση σηματος εστω και μια γραμμη??

(ειπαμε, αγκαλιαζουμε το κινητο απο την μεση και κατω σφιχτα εκτος απο την οθονη)

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε σας παρακαλω να το δοκιμασετε ξανα, σε 3g ομως τωρα, και να μου πειτε αν βλεπετε πτωση σηματος εστω και μια γραμμη??(ειπαμε, αγκαλιαζουμε το κινητο απο την μεση και κατω σφιχτα εκτος απο την οθονη)

 

Δεν χρειάζεται να κάνω το test που λες γιατί ούτως ή άλλως το σήμα πέφτει σε δύναμη όταν ενεργοποιώ το 3G.Όπως είπε και ο Leolipop σε σχετική συζήτηση που είχαμε κάτι σελίδες πριν, αυτό με το 3g συμβαίνει σε όλα τα κινητά.:)

 

ΥΓ : Άσχετο: Κατόπιν αιτήματός μου στους mods δημιουργήθηκε νέα δημοσκόπηση για τον launcher που χρησιμοποιούμε στο κινητό μας:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4592883#post4592883

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...