Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω ένα θεματάκι, αρκετά συχνά κοιτάω το κινητό και εκεί που δείχνει το σήμα μου έχει ένα απαγορευτικό, το οποίο μπορεί να μείνει έτσι και συνεπώς να μην έχω σήμα για μέρες και μόνο αν κλείσω και ξανανοίξω το κινητό μου εξαφανίζεται..

Συμβαίνει και σε άλλους; Πλέον έχει αρχίσει και το κάνει 2-3 φορές την εβδομάδα και είναι πολύ σπαστικό εκεί που νομίζεις οτι έχεις σήμα και περιμένεις κλήσεις, να συνειδητοποιείς οτι τελικά είσαι μπλοκαρισμένος και να πρέπει να κάνεις restart.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω ένα θεματάκι, αρκετά συχνά κοιτάω το κινητό και εκεί που δείχνει το σήμα μου έχει ένα απαγορευτικό, το οποίο μπορεί να μείνει έτσι και συνεπώς να μην έχω σήμα για μέρες και μόνο αν κλείσω και ξανανοίξω το κινητό μου εξαφανίζεται..

Συμβαίνει και σε άλλους; Πλέον έχει αρχίσει και το κάνει 2-3 φορές την εβδομάδα και είναι πολύ σπαστικό εκεί που νομίζεις οτι έχεις σήμα και περιμένεις κλήσεις, να συνειδητοποιείς οτι τελικά είσαι μπλοκαρισμένος και να πρέπει να κάνεις restart.

Καμιά ιδέα;

Μου το έκανε κι εμένα προχθες και νόμιζα ότι ήταν κάτι τυχαίο.

Τώρα μου βάζεις ιδέες... :worry:

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε κι εμένα προχθες και νόμιζα ότι ήταν κάτι τυχαίο.

Τώρα μου βάζεις ιδέες... :worry:

 

Και εμένα μου το έκανε κάποια στιγμή και είδα ότι μου είχε κουνηθεί η sim, την έσπροξα μέσα κα δεν μου το ξαναέκανε από τοτε

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω ένα θεματάκι, αρκετά συχνά κοιτάω το κινητό και εκεί που δείχνει το σήμα μου έχει ένα απαγορευτικό, το οποίο μπορεί να μείνει έτσι και συνεπώς να μην έχω σήμα για μέρες και μόνο αν κλείσω και ξανανοίξω το κινητό μου εξαφανίζεται..

Συμβαίνει και σε άλλους; Πλέον έχει αρχίσει και το κάνει 2-3 φορές την εβδομάδα και είναι πολύ σπαστικό εκεί που νομίζεις οτι έχεις σήμα και περιμένεις κλήσεις, να συνειδητοποιείς οτι τελικά είσαι μπλοκαρισμένος και να πρέπει να κάνεις restart.

Καμιά ιδέα;

 

Το ιδιο προβλημα ειχα σε συνδυασμο με ενα τριξιμο στο ηχειο, δεν ηταν ομως απο την καρτα, χρειαστηκε να το παω στο σερβις δυο φορες, την πρωτη σου κανουν παντα αναβαθμιση την δευτερη αλλαξαν ολη την πλακετα και φυσικα διορθωθηκε.

Link to comment
Share on other sites

...είχε κουνηθεί η sim, την έσπροξα μέσα κα δεν μου το ξαναέκανε από τοτε

Σωστός..!

Ανοιξα το καπάκι και είδα ότι και η δική μου ήταν ελαφρώς έξω...

Την έβγαλα, την καθάρισα και την ξαναέβαλα. Της έβαλα μάλιστα και ένα κομματάκι σελοτέιπ από πάνω για να μην ξανακουνηθεί...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει το firmware του οποιου ο φακελος περιεχει ενα μονο αρχειο σε μορφη HOME.tar.md5.

Χρειαζονται τα

a) CODE_GT-I8160XXLK6_CL1211243_REV00_SEC_KEY_LK6-4G.tar.md5

 

b) CSC_GT-I8160-MULTI-CSC-0XELF1_SEC_KEY_4G.tar.md5

 

c) GT-I8160_EUR_XX_4G.pit

 

τα οποια οταν ξεζιπαρω δεν υπαρχουν.

 

Τι κανω;

 

καποια βοηθεια;

Link to comment
Share on other sites

ενώ έχω το κινητο 2 μήνες και όλα καλά ,τις τελευταίες ημέρες μου παρουσίασε πρόβλημα με το gps(δεν βρίσκει δορυφόρους) any suggestion????

 

Y.Γ τώρα που το έκανα wipe και factory reset πρέπει να περάσω ξανά jb με Odin ?

Edited by newsmart
Link to comment
Share on other sites

ενώ έχω το κινητο 2 μήνες και όλα καλά ,τις τελευταίες ημέρες μου παρουσίασε πρόβλημα με το gps(δεν βρίσκει δορυφόρους) any suggestion????

Υπάρχει περίπτωση να πέρασες κανένα περίεργο software?

 

Y.Γ τώρα που το έκανα wipe και factory reset πρέπει να περάσω ξανά jb με Odin ?

Το wipe data/factory reset, θα σου λύσει σίγουρα το πρόβλημα αν είναι softwear-ικό και όχι hardware-ικό.

Απλά πρέπει να ξαναστήσεις τις εφαρμογές σου από την αρχή.

ΜΟΝΟ τις εφαρμογές πρέπει να ξαναστήσεις (για να απαντήσω και στην ερώτησή σου) όχι και το firmware...

Τώρα που θα τις βάζεις μία-μία έλεγχε αν είναι κάποια εφαρμογή που σου το προκαλεί.

 

Αμα το κάνεις, πες μας αν ξαναδούλεψε τελικά το GPS...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει το firmware του οποιου ο φακελος περιεχει ενα μονο αρχειο σε μορφη HOME.tar.md5.

Χρειαζονται τα

a) CODE_GT-I8160XXLK6_CL1211243_REV00_SEC_KEY_LK6-4G.tar.md5

 

b) CSC_GT-I8160-MULTI-CSC-0XELF1_SEC_KEY_4G.tar.md5

 

c) GT-I8160_EUR_XX_4G.pit

 

τα οποια οταν ξεζιπαρω δεν υπαρχουν.

 

Τι κανω;

 

Εχει καποιος την καλοσυνη να με βοηθησει παιδια η να το πεταξω γιατι μου εχει σπασει τα νευρα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ πάω να κάνω την αναβάθμιση μέσο kies στο κινητό και κατεβάζει μια χαρά τα αρχεία και μετά όταν πάει να ξεκινήσει να τα στέλνει στο κινητό και γράφει το κινητό: "downloading do not turn off target!! " παραμένει στο 0% και μου κολλάει εκεί :s τι μπορεί να κάνω λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ πάω να κάνω την αναβάθμιση μέσο kies στο κινητό και κατεβάζει μια χαρά τα αρχεία και μετά όταν πάει να ξεκινήσει να τα στέλνει στο κινητό και γράφει το κινητό: "downloading do not turn off target!! " παραμένει στο 0% και μου κολλάει εκεί :s τι μπορεί να κάνω λάθος?

 

 

οταν ειναι ετσι το κινητο πατας το volume+?

Link to comment
Share on other sites

ok έκανα την αναβάθμισης μια χαρά μου φαίνεται ! αλλα ψάχνω πάλι για να απενεργοποιήσω τον ήχο κλείστρου τις κάμερα και δεν γίνετε :/ ακούγεται και όταν είναι στο αθόρυβο πάλι... υπάρχει κάποια λύση ?
Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει το firmware του οποιου ο φακελος περιεχει ενα μονο αρχειο σε μορφη HOME.tar.md5.

Χρειαζονται τα

a) CODE_GT-I8160XXLK6_CL1211243_REV00_SEC_KEY_LK6-4G.tar.md5

 

b) CSC_GT-I8160-MULTI-CSC-0XELF1_SEC_KEY_4G.tar.md5

 

c) GT-I8160_EUR_XX_4G.pit

 

τα οποια οταν ξεζιπαρω δεν υπαρχουν.

 

Τι κανω;

 

Να πιστεψω οτι κανεις δεν ξερει να μου απαντησει;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Να πιστεψω οτι κανεις δεν ξερει να μου απαντησει;:confused:

Δεν έχω κάνει downgrade σε GB ποτέ για να σε βοηθήσω. Αλλά πιο πριν διάβασα ότι θες να κάνεις πάλι αναβάθμιση σε JB. Γιατί δεν το κάνεις κατευθείαν; Κατέβασε την rom της χώρας που θες και πέρνα την μέσω odin. Δεν ξέρω αν έχεις κάποιο λόγο που θες να το κάνεις με συγκεκριμένη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει downgrade σε GB ποτέ για να σε βοηθήσω. Αλλά πιο πριν διάβασα ότι θες να κάνεις πάλι αναβάθμιση σε JB. Γιατί δεν το κάνεις κατευθείαν; Κατέβασε την rom της χώρας που θες και πέρνα την μέσω odin. Δεν ξέρω αν έχεις κάποιο λόγο που θες να το κάνεις με συγκεκριμένη σειρά.

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Δεν ηξερα οτι μπορει να γινει αυτο.Την εκδοση που κυκλοφορησε στη χωρα μας θελω να περασω.Εχεις ιδεα απο που μπορω να την κατεβασω;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Δεν ηξερα οτι μπορει να γινει αυτο.Την εκδοση που κυκλοφορησε στη χωρα μας θελω να περασω.Εχεις ιδεα απο που μπορω να την κατεβασω;

 

http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-I8160&pcode=EUR#firmware

http://live.samsung-updates.com/index.php?device=GT-I8160

Και στα 2 link μπορείς να βρεις όποιο firmware θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, τώρα παρατήρησα ότι πέραν του αστείου τρόπου με τον οποίο υλοποιούνται οι πανοραμικές στο κινητό, τις τραβάει αποκλειστικά στην απίθανα μεγάλη ανάλυση των 0,3megapixels. Για όνομα κυρά Samsung... Για όνομα...
Link to comment
Share on other sites

http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-I8160&pcode=EUR#firmware

http://live.samsung-updates.com/index.php?device=GT-I8160

Και στα 2 link μπορείς να βρεις όποιο firmware θέλεις.

 

το κατεβασα λοιπον και μολις το ανοιξα εχει μεσα ενα αρχειο .....HOME.tar.md5 το οποιο αν το ξεζιπαρω εχει παλι μεσα ζιπαρισμενα 5,6 αλλα αρχεια.

Ποια διαδικασια ακολουθω γιατι δε βρισκω ακρη.........

Link to comment
Share on other sites

Να μην το ξεζιπάρεις,να το βάλεις στη θέση pda στο odin και να το φλασάρεις όπως είναι.
Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα έχουμε και καινούριο Firmware με ονομασία I8160XXMH1 προς το παρόν διαθέσιμο για την Τουρκία. Αλλαγές και διορθώσεις άγνωστες για την ώρα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας. Πρόσφατα πήρα στα χέρια μου το ace 2 και την επόμενη μέρα μου έβγαλε ενημέρωση λογισμικού. Είδα με διάφορους τρόπους που λέτε εδώ πως τα αρχικά είναι XEO άρα πολωνία.? Μπορώ να κάνω την ενημέρωση λογισμικού άνετα? Δεν νομίζω να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα έτσι? Σ.σ πάτησε για την ενημέρωση και δεν άλλαξε κάτι. Ποιό λογισμικό είναι καλύτερα να βάλω για το jb, με ποιο τρόπο χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα, και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα που τα αρχικά είναι αυτα κι όχι EUR έτσι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας. Πρόσφατα πήρα στα χέρια μου το ace 2 και την επόμενη μέρα μου έβγαλε ενημέρωση λογισμικού. Είδα με διάφορους τρόπους που λέτε εδώ πως τα αρχικά είναι XEO άρα πολωνία.? Μπορώ να κάνω την ενημέρωση λογισμικού άνετα? Δεν νομίζω να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα έτσι? Σ.σ πάτησε για την ενημέρωση και δεν άλλαξε κάτι. Ποιό λογισμικό είναι καλύτερα να βάλω για το jb, με ποιο τρόπο χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα, και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα που τα αρχικά είναι αυτα κι όχι EUR έτσι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα!

 

Ναι αν τα αρχικά του firmware είναι XEO τότε είναι από Πολωνία οπότε καλύτερα να περάσεις το official της Πολωνίας για λόγους εγγύησης και σταθερότητας. Για αρχή κατέβασε και κάνε εγκατάσταση το Kies της Samsung απο εδώ http://www.samsung.com/gr/support/usefulsoftware/KIES/JSP. Μετά συνδέεις την συσκευή σου μέσω usb και μόλις αναγνωρίσει τη συσκευή και συνδεθεί θα σου βγάλει απο μόνο του οτι υπάρχει ενημέρωση για εγκατάσταση. Πριν κάνεις την εγκατάσταση φρόντισε να έχεις κάνει back up τα προγράμματα και τα αρχεία σου για να μην τα ψάχνεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

H ξεκλείδωτη έκδοση 4.1.2 για Πολωνία έχει βγει από Ιούλιο, ξεκλείδωτη εννοώ δεν είναι με λογότυπα εταιρίας κινητής.

Κατά τα λοιπά, έχει καλυφθεί το θέμα αναβάθμισης...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...