Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν το πήρατε μυρωδιά, βγήκε 5.1.1 για το κινητό, τρεις διαφορετικές ρομ :)

Νεαρή ακόμα έκδοση αλλά ελπιδοφόρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν το πήρατε μυρωδιά, βγήκε 5.1.1 για το κινητό, τρεις διαφορετικές ρομ :)

Νεαρή ακόμα έκδοση αλλά ελπιδοφόρα.

 

Ναι έχει κανα δυμηνο που κυκλοφορούν, αλλα σε όλλες δεν δουλευει το video recording και σε έμενα εκτός από την omni όλες οι άλλες είχαν τρελό lag

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για ROM προτείνω την "cm-11-20141118-UNOFFICIAL-codina_ext4.zip" η οποία είναι η έκδοση του Rox που αναφέρθηκε σε προηγούμενα post με αρκετές βελτιώσεις και δεν έχει σχεδόν καθόλου bugs/κολλήματα. Την προτείνω ανεπιφύλακτα! Ειδικά για όσους έχουν ακόμα την Official έκδοση της Samsung(Gingerbread) είτε έκαναν update μέσω kies για την JellyBean θα δουν τεράστια διαφορά. ;)

 

Αδερφέ έδωσες ζωή στο πεθαμένο μου κινητό!

Είναι, πραγματικά, αγνώριστο!

Link to comment
Share on other sites

ποια χρησιμοποιείς;

 

Τη CyanogenMod 12.1. Δεν είναι όσο σταθερή είναι η KitKat, αλλά είναι σίγουρα πολύ καλύτερη από τις προηγούμενες εκδόσεις και ειδικά από την 5.0.2.

 

Να πω επίσης ότι δεν το χρησιμοποιώ πάρα πολύ, δεν είναι η κύρια συσκευή μου.

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ έδωσες ζωή στο πεθαμένο μου κινητό!

Είναι, πραγματικά, αγνώριστο!

Θεωρώ οτι η συσκευή μας με την συγκεκριμένη Rom δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο πολλά καινούργια low budget που κυκλοφορούν στην αγορά. Επίσης απο τι διάβασα ο ace2nutzer θα βγάλει σύντομα την τελική bugfree εκδοση του kernel κ λογικά αναμενετε σύντομα κ ενσωματωμένη στην Rom του. Γενικα ειναι μια εύκολη διαδικασία μιας κ τα βηματα υπαρχουν κ δίνεις στο κινητο ζωή! :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χρησιμοποιώ την rom+kernel του ace2nutzer αλλά ενώ το τηλέφωνο δουλευει απροβληματιστα, έχω πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις, όχι σε όλες τις εφαρμογές, αλλά δεν μου έρχονται ποτέ ειδοποιήσεις από tapatalk, sport24 και κάποιες άλλες, ενω τα facebook, messanger, viber υπολειτουργούν.

το έχει παρατηρήσει κανενας άλλος αυτό;

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα επειδη απενεργοποιω τις ειδοποιησεις δεν εχω τετοιο θεμα αλλα αν υπαρχει τετοιο θεμα υποθετω οτι μπορει να οφειλετε στο deep sleep. Παντως αυτο το διαβασα και απο αλλους με αυτον τον kernel και απο οτι καταλαβα λυθηκε το προβλημα. Αμα θες δοκιμασε να περασεις τον καινουργιο Kernel μπας κ διορθωθει. ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά Καλησπέρα,θα ήθελα την βοήθεια σας αν βέβαια έχει προκύψει και σε κάποιον άλλον.πήγα να περάσω μέ odin μία επίσημη jelly bean 4.1.2 και στα μισά τις εγκατάστασης μου έβγαλε το odin failed και το τηλέφωνο έσβησε και δεν ανοίγει καθόλου το μόνο που μπορώ να κάνω είναι Να το βάλω σε Download mod (Καλό αυτό) βάζω τα αρχεία στο odin πατάω start όλα οκ τελειώνει η εγκατάσταση αλλά το τηλέφωνο δεν ανοίγει??? Αν κάποιος έχει κάποια λύση οι γνώμες τού ευπρόσδεκτες Ευχαριστώ...

Κάποια στιγμή με τα πολλά μου άνοιξε και μου έβγαλε αυτό το μήνυμα....firmware upgrade encountered an issue . Please select recovery mode in kies & try again.:confused::confused:

Edited by splus

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Τι ρομ φοραγες πριν; Ξανακατεβασε μια αλλη ρομ και ξαναδοκιμασε με odin. (ισως με αλλο καλωδιο ή αλλη usb θυρα)

Επισης αν εχεις αλλο recovery μπορεις να κατεβασεις μια custom rom και αφου κανεις wipe data, factory reset, format system, format data και install zip (custom rom) να μπουταρεις κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ρομ φοραγες πριν; Ξανακατεβασε μια αλλη ρομ και ξαναδοκιμασε με odin. (ισως με αλλο καλωδιο ή αλλη usb θυρα)

Επισης αν εχεις αλλο recovery μπορεις να κατεβασεις μια custom rom και αφου κανεις wipe data, factory reset, format system, format data και install zip (custom rom) να μπουταρεις κανονικα.

 

Επίσημη jelly bean φόραγε πάλι,απλώς ήθελα να την αλλάξω για να βάλω τη ρομ του Κύριλλου. το κακό είναι ότι Δεν μπορώ να μπω σε recovery όπως έγραψα και πριν μόνο σε download mode μπαίνει, για να κάνω αυτό που μου προτείνεις....

Edited by splus

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Ξανακατεβασε απο sammobile αλλης χωρας jelly bean και ξαναδοκιμασε..Ολα καλα θα ναι.

 

Οκ φίλε θα δοκιμάσω πάλι και βλέπουμε, Ευχαριστώ για το χρόνο σου...:thumbup::thumbup:

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Android Open Source Project (AOSP) 6.0.0 Marshmallow για το ACE 2...

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-ace/ace-2-develop/rom-aosp-t3230048

android: 2.3.6 GingerBread ---> 4.4.4 KitKat

firmware: XXLD8 ---> XXNB1

kernel: stock ---> A2N Kernel

launcher: TouchWiz v4.0 U ---> NovaLauncher

recovery: stock ---> CWM

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα σε όλους! Το ace2 μου έκλεισε 2,5 χρόνια λειτουργίας. Όλα λειτουργούσαν ρολόι ούτε επανεκκινήσεις ούτε κολλήματα. Έχθες το απόγευμα και ενώ τον είχα συνδέσει στο usb του Η/Υ το κινητό κάνει reboot. Ανοίγει λέω εντάξει συνηθισμένος απο reboot παλαιότερων Firmware. Βάζω pin ανοίγει φορτώνει κανονικά. Στο 1,5 λεπτό σβήνει και κάνει reboot. Για να μην πολυλογώ αυτή η διαδικασία γίνεται ασταμάτητα. Μόνο με αφαίρεση της μπαταρίας σταματάει. Δοκίμασα όλα όσα γνωρίζω factory reset μέσω μενού και απο factory mode, φλασάρισμα ίδιου και διαφορετικού firmware μέσω odin. Το κινητό ανοίγει για 1,5 λεπτό και μετά reboot και τίποτα απο όλα αυτά δεν αλλαάζει ακόμα και μετά το factory reset το κινητό άνοιξε και είχε την ίδια εμφάνηση σαν να μην έκανα τίποτα. Γνωρίζει κάποιος τι φταίει? Δεν το έχω ρουτάρει ποτέ εχει το I8160XXNF2 από αυστρία είναι αγορασμένο απο τα public το καλοκαίρι του 2013, όλα όσα έλεγξα λειτουργούν κανονικά μνήμη RAM, αποθηκευτικός χώρος ελεύθερος υπάρχει, προγράμματα έχει τα βασικά ούτε παιχνίδια ούτε facebook κλπ. Αύριο θα καλέσω και την υποστήριξη αλλά η βοήθειά σας θα ήταν παραπάνω απο ευπρόσδεκτη. Edited by avades_vico
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω αφήσει στην άκρη εδώ και περίπου 1,5 χρόνο το ACE 2 .... πέρασα στο νήμα του Coolpad F1 .....οπότε έχω μείνει πίσω σε ρομ εδώ και επειδή θέλω να το δώσω στον γιο μου θέλω να του βάλω μια απροβληματιστη rom χωρίς κολλήματα να πηγαίνει ρολόι.... τώρα φοράει πάνω την CM 11-20140411-unofficial-codina ....υπάρχει καμία πρόταση?

Ευχαριστώ πολύ για την οποία βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

@avades_vico

Φόρτισε το σβηστό και στη συνέχεια βγάλε τη μπαταρία για 1-2 ώρες. Δοκίμασε μετά μήπως δουλέψει κι αν έχεις κάρτα μνήμης να την έχεις αφαιρέσει. Αν σου κάνει τα ίδια και τότε, δοκίμασε με το φορτιστή συνδεδεμένο κι αν δεν...μάλλον πας για πλακέτα.

Link to comment
Share on other sites

@avades_vico

Φόρτισε το σβηστό και στη συνέχεια βγάλε τη μπαταρία για 1-2 ώρες. Δοκίμασε μετά μήπως δουλέψει κι αν έχεις κάρτα μνήμης να την έχεις αφαιρέσει. Αν σου κάνει τα ίδια και τότε, δοκίμασε με το φορτιστή συνδεδεμένο κι αν δεν...μάλλον πας για πλακέτα.

 

Ακολούθησα όλα τα βήματα και πάλι το ίδιο αποτέλεσμα κάλεσα και την υποστήριξη και μου ζητήσανε 100€ για πλακέτα οπότε σοφά πάω για αγορά καινούριου. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια truckman! :up:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω αφήσει στην άκρη εδώ και περίπου 1,5 χρόνο το ACE 2 .... πέρασα στο νήμα του Coolpad F1 .....οπότε έχω μείνει πίσω σε ρομ εδώ και επειδή θέλω να το δώσω στον γιο μου θέλω να του βάλω μια απροβληματιστη rom χωρίς κολλήματα να πηγαίνει ρολόι.... τώρα φοράει πάνω την CM 11-20140411-unofficial-codina ....υπάρχει καμία πρόταση?

Ευχαριστώ πολύ για την οποία βοήθεια.

 

Εγω χρησιμοποιω την vanir 4.4.4 αλλά με ace2nutzer kernel και τα δυο τελευταία version και είναι μια χαρα, χωρίς κολλήματα ούτε reboot

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...