Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η δυνατότητα να αυξήσω απο 480 σε 620 οπως διάβασα σε κάποιες σελίδες εδώ αλλά δεν κατάλαβα πως;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η δυνατότητα να αυξήσω απο 480 σε 620 οπως διάβασα σε κάποιες σελίδες εδώ αλλά δεν κατάλαβα πως;

 

εδώ είσαι http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2389395

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Κύριλλε, Νίκο, σας ευχαριστώ Πολύ!:)

 

Επειδή το επίπεδό μου όμως είναι σέ αυτό τον τομέα ...for Dummies.. θα μπορέσω να το κάνω χωρίς πολλούς πειραματισμούς; Μήπως προϋποθέτει και άλλες γνώσεις που δεν έχω; Η μονη θετική εμπειρία μου είναι απο το πέρασμα απο MF1 σε MG2 ακολουθώντας τις οδηγίες που μου υπέδειξε ο Νίκος αναλυτικά.:rolleyes::confused:. Δεν εννοώ βέβαια οτι εσείς θάχατε κάποια ευθύνη, εννοείται οτι εγώ εχω την ευθύνη, απλά θα ήθελα την γνώμη σας..

 

ΠΧ Ερωτήσεις απο τον ιστότοπο http://forum.xda-developer....php?t=2389395.

 

1) Εγώ έχω και stock Rom (Υποθέτω μιας και δεν την πείραξα με την απλή αλλαγή σε MG2) και Jelly Bean 4.1.2. Ποιό απο τους 2 τρόπους ακολουθώ;

 

Α) Ιφ YOU ALREADY HAVE JB (and with 482 MB or 550 MB RAM):...................

η Β) FLASHING STOCK ROM WITH THIS MOD ........................

 

Ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο σας- χρόνο σας,

 

Αντώνης

Edited by Anton1
Link to comment
Share on other sites

ΠΟλύ καλή σας μέρα. :)

 

Λοιπόν, έκανα την "αναβάθμιση" (μιας και ο Κύριλος δεν φάνηκε) ακολουθώντας τον 1ο τρόπο.:cry:

 

Η μνήμη τωρα δείχνει 620. Αρα ολα καλά. Ευχαριστώ και πάλι. Βεβαια τελικά δεν εχουμε καμμια θεαματική διαφορά σε ταχύτητα, αλλά τουλάχιστον ελπίζω να παίρνει τις εφαρμογές χωρίς πρόβλημα.

 

Χαιρετισμούς,

 

Αντώνης:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα Αντώνη..Είχα τη συσκευη πριν 2 χρονια,τη χαρησα στην αδερφη μου και σημερα μου την επιστρεφει.Λεω να τη κρατησω για δευτερη και να φλασαρω cyanogen 11 να παρει λιγο τα πανω του.

Εκει θα δεις διαφορες.

Τωρα που πηρες φορα καποια στιγμη πρεπει να το κανεις και'συ. :)

Link to comment
Share on other sites

To κακό με την CΜ11 είναι ότι πλέον την ψιλοπαράτησαν στην μοίρα της τόσο ο Rox όσο και οι McLaw. Η τελευταία έκδοση του Rox έχει αρκετά υψηλή κατανάλωση μπαταρίας (χρησιμοποιώ την προτελευταία), έχουν ήδη βγει δύο εκδόσεις CM sources που δεν έχουν περαστεί στην ρομ και το τελευταίο του σχόλιο στο XDA έδειξε ότι δεν έχει διάθεση να το συνεχίσει γιατί την θεωρεί Bug Free. Θα μου πεις, πάλι καλά που πήγε όσο πήγε, τι συζητάμε. Και μάλλον θα πάω για άλλα όταν μπορέσω...
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το Pixelated Youtube σε CMxx πιστεύω το ξέρετε όλοι. Εχθές ξαναέβαλα την 10.2 πάνω από official xxnb. To youtube έπαιζε τέλεια και μάλιστα είχε διαθέσιμη την επιλογή για 480p !! Επειδή πίστευα ότι κάτι δεν είχα κάνει σωστά κατά την εγκατάσταση έκανα factory reset και δυστυχώς το youtube ξαναγύρισε στην άθλια εικόνα. Ξαναδοκίμασα να περάσω official και ξανά 10.2 αλλά τίποτα η εικόνα είναι pixelated και μέχρι 360p. Ξέρεις κανείς κάτι γιαυτό ?
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα Αντώνη..Είχα τη συσκευη πριν 2 χρονια,τη χαρησα στην αδερφη μου και σημερα μου την επιστρεφει.Λεω να τη κρατησω για δευτερη και να φλασαρω cyanogen 11 να παρει λιγο τα πανω του.

Εκει θα δεις διαφορες.

Τωρα που πηρες φορα καποια στιγμη πρεπει να το κανεις και'συ. :)

 

Τώρα που πήρε φορα ο Αντωνης, εριξε άγκυρα ο ROX :P.

Αγόρασε άλλο κινητο όπως είναι φυσικο δεν θα ασχολείται πλέον με το δικό μας, δυστηχώς γιατι πήραμε ένα κινητο με GB και φτάσαμε να τρέχουμε ΚΚ (CM11) χωρίς ιδιαιτερα προβλήματα και τον ευχαριστούμε για αυτό

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η καλυτερη εφαρμογη (οχι ποιες υπαρχουν αλλα ποια δοκιμασατε και αξιζε πραγματικα) για πανοραμικες φωτογραφιες με το κινητο μας με δεδομενο οτι η στοκ εφαρμογη καμερας δεν δουλευει σε cm; Εχω cm 10.1
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η καλυτερη εφαρμογη (οχι ποιες υπαρχουν αλλα ποια δοκιμασατε και αξιζε πραγματικα) για πανοραμικες φωτογραφιες με το κινητο μας με δεδομενο οτι η στοκ εφαρμογη καμερας δεν δουλευει σε cm; Εχω cm 10.1

 

Εγω έχω CM11, και καπου στο xda βρήκα ότι είχαν κανει port την φωτογραφική μηχανή του one +1 και την έβαλα, από τότε χρησιμοποιω μόνο αυτήν και βγάζει και πολύ ωραίες πανοραμικές

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Θελω για 10.1. Οσο η 11 εχει θεμα με το live streaming για μενα ειναι αχρηστη

 

Δεν σου είπα να βάλεις την 11, αλλα μπορείς να πάρεις το ζιπ αρχειο και να μην το φλασαρεις από ρεκαβερι αλλα να το ανοιξεις και να τρεξεις το απ της καμερας και να την αγκαταστησεις σαν απλή εφαρμογη για να δεις αν σου δουλευει και αν κάνει και την δουλειά που θελεις

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Για το 8160p με το nfc ρε μαγκες υπαρχει κανας οδηγος ρουτ και καμμια ρομ ξερει κανενας?

root και rom για να δουλεύει το τηλέφωνο κανονικά αλλά χωρίς να είναι λειτουργικό το nfc ναι. Rom στην οποία να δουλεύει και το NFC δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Για το 8160p με το nfc ρε μαγκες υπαρχει κανας οδηγος ρουτ και καμμια ρομ ξερει κανενας?

 

root και rom για να δουλεύει το τηλέφωνο κανονικά αλλά χωρίς να είναι λειτουργικό το nfc ναι. Rom στην οποία να δουλεύει και το NFC δεν νομίζω...

 

Και οδηγος root υπάρχει κ αρκετές rom για το 8160p.

 

Εδώ θα βρεις ο,τι χρειάζεσαι.

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-ace/ace-2-develop

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να φυγεις λογω εγγυησης τοτε οχι. Αν θες να μεινεις επειδη σου αρεσει τοτε καντο root, διεγραψε τις αχρηστες εφαρμογες και περνα αυτον τον kernel http://d-h.st/yJY ή αυτον http://d-h.st/I8Z για σιγουρια αν εχεις s6d lcd driver

 

Μπορεις να μου δωσεις την διευθυνση για να κατεβασω το αρχειο ροοτ? Το kernel τι ειναι? Σε τι θα βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί είχα στο φορτιστή το κινητό και μετά όταν πήγα να το χρησιμοποιήσω είχε πέσει η μπαταρία στο μηδέν και ήταν απενεργοποιημένο! Η μπαταρία άρχισε να τα παίζει;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί είχα στο φορτιστή το κινητό και μετά όταν πήγα να το χρησιμοποιήσω είχε πέσει η μπαταρία στο μηδέν και ήταν απενεργοποιημένο! Η μπαταρία άρχισε να τα παίζει;

 

Μάλλον, πόσο καιρό το έχεις ;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί είχα στο φορτιστή το κινητό και μετά όταν πήγα να το χρησιμοποιήσω είχε πέσει η μπαταρία στο μηδέν και ήταν απενεργοποιημένο! Η μπαταρία άρχισε να τα παίζει;

 

Εχω 2 χρονια το κινητο κ αρχισε να μου κανει το ιδιο πραγμα.Το εβαζα να φορτιζει κι αυτο αποφορτιζοταν ενω ηταν συνδεδεμενο.Κατρβασε το battery calibration αν εισαι root κ κανε 2-3 calibration την μπαταρια.Αν δν εισαι root αποφορτισε το κινητο εντελως μεχρι να σβησει μονο του κ χωρις να το ανοιξεις φορτισε το μεχρι 100% χωρις να δικοψεις την φορτιση.καν'το 2-3 φορες.Εμενα εστρωσε η μπαταρια με αυτον τον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, πόσο καιρό το έχεις ;

2 χρόνια

Εχω 2 χρονια το κινητο κ αρχισε να μου κανει το ιδιο πραγμα.Το εβαζα να φορτιζει κι αυτο αποφορτιζοταν ενω ηταν συνδεδεμενο.Κατρβασε το battery calibration αν εισαι root κ κανε 2-3 calibration την μπαταρια.Αν δν εισαι root αποφορτισε το κινητο εντελως μεχρι να σβησει μονο του κ χωρις να το ανοιξεις φορτισε το μεχρι 100% χωρις να δικοψεις την φορτιση.καν'το 2-3 φορες.Εμενα εστρωσε η μπαταρια με αυτον τον τροπο.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια

 

λογικό είναι, αντικατάσταση μπαταρίας σίγουρο, και calibration να κάνεις μετά από λίγο καιρό θα στο ξανακάνει.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα πως βγήκε νέο Firmware για το ACE 2 με κωδικό: I8160XXNF2.

 

http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=35701

 

Αν κάποιος ξέρει που μπορούμε να βρούμε τα changelogs ας κάνει ένα post.

android: 2.3.6 GingerBread ---> 4.4.4 KitKat

firmware: XXLD8 ---> XXNB1

kernel: stock ---> A2N Kernel

launcher: TouchWiz v4.0 U ---> NovaLauncher

recovery: stock ---> CWM

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...