Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω πρόβλημα με το mobile internet στο i8160.

Γενικά κατά καιρούς έχω κάνει πειραματισμούς με roms κτλ

και ποτέ δε είχα πρόβλημα. Πριν μερικές μέρες σε ένα από τα κλασσικά σκαλίσματα μου

όλα πήγαν λαμπρά μέχρι την ώρα που προσπάθησα να ενεργοποιήσω το mobile internet.

Απλά δεν λειτουργούσε. Οι ρυθμίσεις από τον πάροχο είναι σωστές αλλά στην κατάσταση της

συσκευής, στον τύπο δικτύου κινητής τηλεφωνίας, μου γράφει άγνωστο.

Επίσης στην έκδοση βασικού φάσματος μου γράφει ένα ΧΧΧΧ. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι πατάτα

έκανα?

Edited by PanChar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mετα απο επαναφορα εργοστασιακων ή wipe data wipe cache με CWM αφου εγκαταστησω τις ενημερωσεις σε διαφορες εφαρμογες (Chaton Youtube κλπ) εφοσον κλεισω το κινητο και το ανοιξω μου εμφανιζει μηνυματα το ενα πισω απο το αλλο (Λυπουμαστε η διαδιακασια Twlauncher σταματησε να λειτουργει, Λυπουμαστε η διαδικασια χωρος αποθηκευσης ημερολογιου σταματησε να λειτουργει και πολλα αλλα) με αποτελεσμα να κολλαει το κινητο και να μην μπορω να μπω πουθενα.Μετα κανω παλι wipe data και παλι απο την αρχη.Τι φταιει?Τι μπορω να κανω?

Ειναι ιδιο σχεδον με αυτο το βιντεο :

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω πρόβλημα με το mobile internet στο i8160.

Γενικά κατά καιρούς έχω κάνει πειραματισμούς με roms κτλ

και ποτέ δε είχα πρόβλημα. Πριν μερικές μέρες σε ένα από τα κλασσικά σκαλίσματα μου

όλα πήγαν λαμπρά μέχρι την ώρα που προσπάθησα να ενεργοποιήσω το mobile internet.

Απλά δεν λειτουργούσε. Οι ρυθμίσεις από τον πάροχο είναι σωστές αλλά στην κατάσταση της

συσκευής, στον τύπο δικτύου κινητής τηλεφωνίας, μου γράφει άγνωστο.

Επίσης στην έκδοση βασικού φάσματος μου γράφει ένα ΧΧΧΧ. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι πατάτα

έκανα?

 

καπου εχει αναφερθει στο xda αυτό, πηγαινε στο νημα της συσξευης μας και ψαξε λιγο θα βρεις λύση

 

υπάρχει αυτό http://forum.xda-developers.com/galaxy-ace/ace-2-develop/repair-basebandxxxx-i8160p-odin-easy-t2835383

αν δεν έχεις την p version ρωτα με pm αυτον που το εγραψε αν ισχυει το ιδιο και για την απλή version

Edited by nikolas1274
Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

καπου εχει αναφερθει στο xda αυτό, πηγαινε στο νημα της συσξευης μας και ψαξε λιγο θα βρεις λύση

 

υπάρχει αυτό http://forum.xda-developers.com/galaxy-ace/ace-2-develop/repair-basebandxxxx-i8160p-odin-easy-t2835383

αν δεν έχεις την p version ρωτα με pm αυτον που το εγραψε αν ισχυει το ιδιο και για την απλή version

το zip έχει και το Ρ και το απλό μέσα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές 'λύσεις' βρήκα τη λύση και με αρκετά απλό τρόπο.

Παραθέτω το link που με βοήθησε(ελπίζω να επιτρέπεται) σε περίπτωση που κάποιος

άλλος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ.

 

http://www.android-hilfe.de/root-custom-roms-modding-fuer-samsung-galaxy-ace-2/585873-baseband-xxxx-kein-mobiles-internet-2.html#post7835468

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αναβαθμιση στο ace 2 μου και με στοκ ρομ 4.1.2 γερμανικης εκδοσεως μπορω να πω οτι τρωει αρκετα κολληματα σε σχεση με την 2.3.6 που ειχα πριν. Υπαρχουν καποια "κολπακια" που μπορω να κανω για να μην μου σκαλωνει τοσο το κιν? Να πω επισης οτι δεν θελω να φυγω απο την στοκ ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να φυγεις λογω εγγυησης τοτε οχι. Αν θες να μεινεις επειδη σου αρεσει τοτε καντο root, διεγραψε τις αχρηστες εφαρμογες και περνα αυτον τον kernel http://d-h.st/yJY ή αυτον http://d-h.st/I8Z για σιγουρια αν εχεις s6d lcd driver
Link to comment
Share on other sites

Mετα απο επαναφορα εργοστασιακων ή wipe data wipe cache με CWM αφου εγκαταστησω τις ενημερωσεις σε διαφορες εφαρμογες (Chaton Youtube κλπ) εφοσον κλεισω το κινητο και το ανοιξω μου εμφανιζει μηνυματα το ενα πισω απο το αλλο (Λυπουμαστε η διαδιακασια Twlauncher σταματησε να λειτουργει, Λυπουμαστε η διαδικασια χωρος αποθηκευσης ημερολογιου σταματησε να λειτουργει και πολλα αλλα) με αποτελεσμα να κολλαει το κινητο και να μην μπορω να μπω πουθενα.Μετα κανω παλι wipe data και παλι απο την αρχη.Τι φταιει?Τι μπορω να κανω?

Ειναι ιδιο σχεδον με αυτο το βιντεο :

 

Γνωριζει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Την εχω ξαναπερασει πολλες φορες.Χρησιμοποιω αυτην I8160XXLL2_CWM_5.0.2.6_ANT που εχει το CWM.Πριν την περασω ομως φλασαρω τη stock και μετα αυτην με το CWM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Πως κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Πήρα άλλο κινητό εδώ και 2 βδομάδες και θέλω να το δώσω αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Πως κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Πήρα άλλο κινητό εδώ και 2 βδομάδες και θέλω να το δώσω αλλου.

Ρυθμίσεις συστήματος - Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας - Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και Πάλι.

 

Θέλω να χρησιμοποιήσω το ODIN. Δεν το εχω δουλέψει ποτέ. Υπάρχει κάπου που μπορώ να μάθω την λειτουργία του; Μενού κλπ. Τι μπορώ να βάλω που κλπ.

 

Είμαι αρκετά σχετικός με Η/Υ αλλά άσχετος με διαδικασίες λογισμικών για κινητά και διαβάζω/μαθαίνω απο εδώ.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,

 

Αντώνης:)

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να κανεις ακριβως;; Ειναι επικίνδυνο το odin αν πειραζεις οτι να'ναι.Χρησιμοποιησε το χωρις να πειραξεις τιποτα για μενα,για να φλασαρεις τη μαμα ρομ και δεν χρειαζεται κατι αλλο.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω στην μνήμη του Τ/Φ την MG2 (JB 4.1.2).

 

Αλλά δεν γνωρίζω να χρησιμοποιώ το ODiN. Οπότε θαθελα μια εισαγωγή γι'αυτό. Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο.

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις και θα κατεβασεις το firmware που θελεις απο sammobile.

Μετα θα κανεις αυτα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354955

Διαβασε τα ειναι για note 2,θα σε βοηθησει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχει κανένας να συστήσει καμμιά μπαταρία της προκοπής για το ACE 2;
Link to comment
Share on other sites

Da_rudako, Νίκο

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν εχώ προλάβει ακόμα να το κάνω, αλλά θα το κάνω και θα σου πώ.

 

Νάσαι καλά.

 

Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα samsung galaxy 2 gt-i8160 και εχω προβλημα με την φορτιση του τηλεφωνου,δεν φορτιζει καθολου ουτε καν το φωτακι δεν αναβει.Μπορειτε να μου πειτε τι φταιει?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες άλλο φορτιστή, να το φορτίσεις από USB υπολογιστή ή διαφορετικό καλώδιο USB? Επίσης το φορτίζεις με το δικό του φορτιστή ή με άλλον;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, Μόλις εκανα την αναβάθμιση απο MF1 σε MG2 και δούλεψε καλά.

 

Στις οδηγίες όμως έγραφε και να κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων που δεν έκανα. Χρειάζεται; Αν ναι, πώς το κάνω; Και πάλι σε ευχαριστώ.

Φαίνεται ήδη οτι πάει γρηγορότερα..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλο παντα μετα απο μεγαλες αναβαθμισεις να κανουμε επαναφορά εργοστασιακών.

Παρ'ολα αυτα μπορεις να το αφησεις ετσι και αν εχεις διαφορα χαζοπροβληματακια να κανεις μετα ;)

Αν θελησεις να κανεις επαναφορα γινεται μεσα απο το μενου καπου (επειδη εχω αλλαξει πολλες συσκευες ομως δεν θυμαμαι που ειναι ακριβως)

Να ξερεις οτι χανεις τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Νίκο, τό εκανα. Μια χαρά. Ευτυχώς που είπες οτι θα σβηστούν όλα και τα είχα φυλάξει πρίν.

 

Ευχαριστώ. Υπάρχει τρόπος τώρα να αυξήσω την μνήμη χωρίς πολλούς πειραματισμούς;

 

Θα μου ηταν χρήσιμο, γιατί δείχνει συνέχεια 85% κατηλειμμένη..

Edited by Anton1
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις τη διαθεσιμη μνημη ραμ θα χρειαστεις root,ξυλωμα άχρηστων εφαρμογων και κατι θα γινει,οχι ομως τρομερα πραγματα.. :)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...