Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια παρακαλω ενα λινκ να κατεβασουμε την ελληνικη jb...με hotfile δεν κατεβαζει. ...

 

Μόλις τώρα το δοκίμασα και κατεβάζω κανονικά...

Μήπως έχεις κανένα popup blocker?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την MB4 μετά την XXME7 και τη rom του Κυρίλλου.

Δεν βλέπει το kies αναβάθμιση . Πρέπει να περάσω με Odin την XXLL2 και μετά να την κάνω ;

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την MB4 μετά την XXME7 και τη rom του Κυρίλλου.

Δεν βλέπει το kies αναβάθμιση . Πρέπει να περάσω με Odin την XXLL2 και μετά να την κάνω ;

 

Πρεπει λογικά έχει την xxxLL2 που είναι η επίσιμη ελληνική

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα το δοκίμασα και κατεβάζω κανονικά...

Μήπως έχεις κανένα popup blocker?

οχι ...δεν ξερω κολλαει...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω την ΜΒ4 και το Odin μου κάνει συνεχώς FAIL

Βλέπει τη συσκευή στην com5 (μπλέ κουτάκι), πατάω start και ανάβει αμέσως κόκκινο Fail πάνω αριστερά.

Τι κάνω στραβά?

Να θυμίσω ότι το κινητό μου είναι GB ΧΕΝ και προσπαθώ να βάλω την ΜΒ4 EUR

 

Βάζω τα PDA και CSC (χωρίς ΡΙΤ) που κατέβασα από εδώ : http://live.samsung-updates.com/index.php?device=GT-I8160

 

-----

Βρήκα μία άλλη EUR MB4 που έχει και ΡΙΤ. Το έβαλα και αυτό και προχώρησε...

-----

Tώρα με την ΜΒ4 το κινητό στο ΚΙΕΣ λέει KOR!! (Παρ όλο που το αρχείο ήταν EUR)

Επίσης λέει ότι δεν υποστηρίζεται αναβάθμιση μέσω ΚΙΕΣ

-----

Προχωράω σε εγκατάσταση FX1 κι ελπίζω να αλλάξει το country code

-----

Εχω την FX1 με επιτυχία, αλλά εξακολουθεί να λέει το ΚΙΕΣ KOR!!

Επίσης λέει ότι δεν υποστηρίζεται αναβάθμιση μέσω ΚΙΕΣ

Παρακαλώ τη βοήθειά σας...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τη ελληνικη JB, βλακεια της samsung που μας δωσαν την MF1 και οχι την MG2 οπου εχεις 624 ραμ αντι για 480 η οσα ειναι με την MF1. Θα προτεινα να κατεβασετε την Nordic Countries MG2 να την περασετε και μετα να περασετε την ελληνικη MF1 (μεσω odin και στις 2 περιπτωσεις, χωρις repartition). Ετσι θα εχετε την επισημη ελληνικη με 624, αν και προτεινω οσοι δεν εχετε κολλημα με το νανε επισημη ελληνικη, να μεινετε στην MG2. Σχετικα με την εγγυηση δεν θα εχετε θεμα εαν εχετε official jb οποιασδηποτε χωρας μιας και η εγγυηση ειναι πανευρωπαικη. Αλλα ακομα και αν εχετε αμφιβολια αν παθει κατι το κινητο (χτυπα ξυλο) περνατε την ελληνικη και μετα το στελνετε!

 

 

 

Kirrilos help φιλε μου,

 

πως κανω screen capture με την δικια σου rom(V8), με home + power δεν δοθλευει

 

Καλησπερα. Δουλευει μια χαρα ο συνδιασμος home+power. Πατησε τα και κρατα τα για 3-4 δευτερολεπτα.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας παρακαλώ βοήθεια...

Είμαι στη μέση της διαδικασίας και έχω κολλήσει.

 

Από XEN GB πήγα EUR ΜΒ4 και μετά EUR FX1.

Εγινε με επιτυχία (Μνήμη 624) αλλά η χώρα λέει ΚΟR και το ΚΙΕΣ δε το υποστηρίζει...

Πως μπορώ να αλλάξω το CSC? Ή τι άλλο πρέπει να κάνω?

Σας παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας παρακαλώ βοήθεια...

Είμαι στη μέση της διαδικασίας και έχω κολλήσει.

 

Από XEN GB πήγα EUR ΜΒ4 και μετά EUR FX1. Εγινε με επιτυχία αλλά η χώρα λέει ΚΟR και το ΚΙΕΣ δε το υποστηρίζει...

Πως μπορώ να αλλάξω το CSC?

 

Ο πιο ευκολος τροπος ειναι να κατεβασεις το Galaxy S/S2/S3 CSC απο το play store.

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο ευκολος τροπος ειναι να κατεβασεις το Galaxy S/S2/S3 CSC απο το play store.

Οπότε να προχωρήσω και να στήσω κανονικά το κινητό για να μπώ google store?

Μετά θα το βλέπει το ΚΙΕΣ?

Με την εγγύηση δε θα έχω πρόβλημα?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Δουλευει μια χαρα ο συνδιασμος home+power. Πατησε τα και κρατα τα για 3-4 δευτερολεπτα.

 

Φιλε Kyrillos (έγραφα και λάθος το όνομα σε προηγούμενα post) ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν δουλευει ο συνδιασμός, καμοιά άλλη πρόταση?

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Οπότε να προχωρήσω και να στήσω κανονικά το κινητό για να μπώ google store?

Μετά θα το βλέπει το ΚΙΕΣ?

Με την εγγύηση δε θα έχω πρόβλημα?

 

Οχι στησε μονο google account για να κατεβασεις τη εφαρμογη και αλλαξε το csc σε EUR, γιατι ετσι κ αλλιως θα σου διαγραφουν τα δεδομενα μετα απο την αλλαγη του CSC.

 

Σχετικα με το κιες λογικα θα στο βλεπει σαν ελληνικο αλλιως τι νοημα θα ειχε αυτο που κανουμε τωρα? Ουτε με εγγυηση θα εχεις προβλημα.

 

Φιλε Kyrillos (έγραφα και λάθος το όνομα σε προηγούμενα post) ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν δουλευει ο συνδιασμός, καμοιά άλλη πρόταση?

 

Αυτος ειναι ο συνδιασμος και δουλευει. Μην το βαζεις κατω :p

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος

 

Προς ομαδα διαχειρισης: Το ξερω απλα ημουν απο κινητο και βιαζομουν!

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι ο συνδιασμος και δουλευει. Μην το βαζεις κατω :p

 

Τελικά ειχες δικιο κατά τα 2/3, κανει capture με τον συνδιασμο home+power+"δάκτυλο στην οθόνη"

 

ευχαριστώ

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε η ρομ σου παίζει σε 8160P;

 

Την έχει δοκιμάσει κανείς; Υπάρχει κάποιο guide για να την περάσουμε, γιατί έφαγα ένα άκυρο από CWM.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τη ελληνικη JB, βλακεια της samsung που μας δωσαν την MF1 και οχι την MG2 οπου εχεις 624 ραμ αντι για 480 η οσα ειναι με την MF1. Θα προτεινα να κατεβασετε την Nordic Countries MG2 να την περασετε και μετα να περασετε την ελληνικη MF1 (μεσω odin και στις 2 περιπτωσεις, χωρις repartition). Ετσι θα εχετε την επισημη ελληνικη με 624, αν και προτεινω οσοι δεν εχετε κολλημα με το νανε επισημη ελληνικη, να μεινετε στην MG2. Σχετικα με την εγγυηση δεν θα εχετε θεμα εαν εχετε official jb οποιασδηποτε χωρας μιας και η εγγυηση ειναι πανευρωπαικη. Αλλα ακομα και αν εχετε αμφιβολια αν παθει κατι το κινητο (χτυπα ξυλο) περνατε την ελληνικη και μετα το στελνετε!

 

 

απο την ελληνικη MF1 εβαλα την MG2 αλλα η ραμ δεν αλλαξε, εμεινε στα 482....δεν εκανα κατι καλα ?:(

Link to comment
Share on other sites

απο την ελληνικη MF1 εβαλα την MG2 αλλα η ραμ δεν αλλαξε, εμεινε στα 482....δεν εκανα κατι καλα ?:(

 

Νομιζω πρέπει να το κάνεις ανανάποδα. Πρώτα τη mg2 και μετά τη mf1.

Εγώ κατεβάζω τώρα τη Nordic MG2 και περιμένω τη rom του Κυρίλλου.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μιά ερώτηση προς όσους έβαλαν την Ελληνική ρομ.

Δουλεύει σωστά; Το σήμα, η ποιότητα της κλήσης, η κάμερα, το ράδιο, το wifi,η διάρκεια της μπαταρίας, όλα αυτά είναι εξίσου καλά με την παλιά ρομ; Ανυπομονούσα και εγώ για την αναβάθμιση, αλλά το τηλέφωνο ως εργαλείο είναι σημαντικό να δουλεύει απροβλημάτιστα, ίσως πιο σημαντικό από το να είναι όσο πιο "μοντέρνο" το λειτουργικό του...

 

Επίσης, για την RAM. Τώρα, έχουμε 555ΜΒ τα οποία μετά την αναβάθμιση γίνονται 482ΜΒ; Αν είναι έτσι, όντως καλύτερα να "μπλέξει" κάποιος με το ODIN παρά να κάνει την αναβάθμιση με KIES.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πρέπει να το κάνεις ανανάποδα. Πρώτα τη mg2 και μετά τη mf1.

Εγώ κατεβάζω τώρα τη Nordic MG2 και περιμένω τη rom του Κυρίλλου.

 

 

τελικα εβαλα την mb4 και μετα την mf1 και ολα οκ...!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα κραταει το update αν γινει μεσω Kies (USB)?

προφανως αν γινει μεσω USB δεν μας ενδιαφερει ποση μπαταρια εχει μεινει ετσι; (το κινητο φορτιζεται απο το PC)

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα κραταει το update αν γινει μεσω Kies (USB)?

προφανως αν γινει μεσω USB δεν μας ενδιαφερει ποση μπαταρια εχει μεινει ετσι; (το κινητο φορτιζεται απο το PC)

 

Καλό θα είναι οταν κάνεις κάποια ενημέρωση το τηλέφωνο να εχει 50% και πάνω μπαταρία .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι οταν κάνεις κάποια ενημέρωση το τηλέφωνο να εχει 50% και πάνω μπαταρία .

 

Ευχαριστω φιλε Μιχάλη.

Αυτοι λένε στο Kies ότι πρεπει να εχω πλήρως φορτισμένη μπαταρια. Εγω εχω 57%. Να προχωρήσω? Πόση ώρα θα μου πάρει (ρωτάω γιατι είμαι στη δουλειά)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε Μιχάλη.

Αυτοι λένε στο Kies ότι πρεπει να εχω πλήρως φορτισμένη μπαταρια. Εγω εχω 57%. Να προχωρήσω? Πόση ώρα θα μου πάρει (ρωτάω γιατι είμαι στη δουλειά)

 

Άστο τότε να το κάνεις μετά την δουλειά με την ησυχία σου ,δεν ξέρω ακριβώς πόση ώρα θέλει , εξαρτάται από το μέγεθος της rom .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα την mb4 και μετα την mf1 και ολα οκ...!!!:)

 

Αν θες δώσε αναλυτικές οδηγίες.

Αν κατάλαβα είχες την GB με 555ΜΒ ram, πέρασες από kies στην mf1 με 482ΜΒ, και μετά έβαλες την mb4 με odin (έκανες πριν factory defaults και wipe cash & data?) και τέλος ξανά την mf1 με odin. Είναι έτσι?

 

Επίσης, η mb4 έχει 2 αρχεία (CODE & CSC OXA). Σε ποιες θέσεις του odin τα βάζουμε (BOOTLOADER, PDA, PHONE, CSC)?

Edited by kosab39
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, επειδη εχω χαθει λιγο με την ροη του θεματος, μπορει καποιος υπευθυνα να απαντησει σε δυο ερωτησεις?

 

1) Με την πιο τελευταια rom το τηλεφωνο ειναι αργο , σε σχεση με την 2.3.6 ?

2) Με ποια διαδικασια πρεπει να την περασουμε ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...