Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει εύκολος τρόπος να ξαναβαλουμε τις εφαρμογές που είχαμε ; εννοώ κάποια άλλη εφαρμογή που να έχει συγκεντρωμένες όσες είχαμε;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει εύκολος τρόπος να ξαναβαλουμε τις εφαρμογές που είχαμε ; εννοώ κάποια άλλη εφαρμογή που να έχει συγκεντρωμένες όσες είχαμε;

 

Ναι. Αλλά θέλει ροοτ. Και μόλις της συγκεντρώνεις, και μόλις τις ξαναπερνάς. Titanium Backup λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση παρακαλώ εάν ξέρει κανείς.

Αν με το καλό αναβαθμίσουμε από 2.3 σε 4.1 τα paths του τηλεφώνου θα παραμείνουν τα ίδια ή θα αλλάξουν?

Πχ η εξωτερική SD είναι /sdcard/external_sd αυτό θα παραμείνει ως έχει ή θα αλλάξει όνομα?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Θα παραμείνει ως external sd.

 

http://img802.imageshack.us/img802/3788/17517150.png

Edited by vaskef69
Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω το samsung galaxy ace 2 αλλα τωρα τελευταια μου εχει δημιουργησει ενα προβλημα που δε ξερω αν προερχεται απο το κινητο ή απο την εταιρια!!!το προβλημα μου ειναι πως μου στελνουν μηνυματα και δεν τα παιρνω ποτε ή μου ερχονται μετα απο κατι μερες ή ωρες. μηπως γνωριζει κανεις που μπορει να οφειλεται αυτο? εχει συμβει και σε αλλους? φταιει το κινητο? Ευχαριστω προκαταβολικα!!
Link to comment
Share on other sites

Θα παραμείνει ως external sd.

Απ ότι βλέπω όμως από την εικόνα που δείχνεις αλλάζει εντελώς το όνομα από

/sdcard/external_sd

σε

/storage/extsdcard

ή κατάλαβα λάθος?

(αν κατάλαβα καλά, τότε αυτό θα είναι πολύ κακό για 1-2 από τις εφαρμογές μου που είναι κλειδωμένες στο αρχικό path)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φταίω που σε μπέρδεψα.Κακώς έβαλα την παραπάνω φωτό,γιατί είναι από AOKP 4.2.1 Rom και όχι από 4.1.2.Έχει γίνει μετατροπή της sd γι' αυτό και είδες την αλλαγή αυτή.

Δεν θα δεις αλλαγή στην sd,όταν θα πάρει αναβάθμιση σε 4.1.2 οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φταίω που σε μπέρδεψα.Κακώς έβαλα την παραπάνω φωτό,γιατί είναι από AOKP 4.2.1 Rom και όχι από 4.1.2.Έχει γίνει μετατροπή της sd γι' αυτό και είδες την αλλαγή αυτή.

Δεν θα δεις αλλαγή στην sd,όταν θα πάρει αναβάθμιση σε 4.1.2 οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Tέλεια...!!!

Κάποια προγράμματα (αγορασμένα κι όλας) πάνε κατά την εγκατάσταση-ενεργοποίηση και κλειδώνουν σε απόλυτη διεύθυνση path.

Αμα αλλάξεις το path δεν παίζουν. Κλασικό παράδειγμα το Destinator που έχω αγοράσει ... 3 κόπιες.

(Δικό μου, της συζύγου, της κόρης) :lol:

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα τελικά προχτές. Το getitnow είχε δώσει λάθος κινητό στην μεταφορική... Το τηλέφωνο Ελληνικό, με στικεράκι τιμής των Public καλυμμένο με καμμιά 10αριά λευκά στικεράκια αποπάνω.

 

Σε μερικά σημεία μου φαίνεται λίγο πισωγύρισμα (πχ η έλλειψη αυτόματης φωτεινότητας), η οθόνη μου φαίνεται λίγο "αναίσθητη" στην αφή και χλωμή στον ήλιο, το βρίσκω κομματάκι γλιστερό, η κάμερα είναι έτσι και έτσι και τα πλαστικά του δεν πείθουν ιδιαίτερα στην όψη για την ποιότητά τους... Από την άλλη μεριά έχει πολύ καλή λήψη τόσο σε gsm όσο και σε WiFi, η μπαταρία παρ' όλο που είναι στην πρώτη φόρτιση έχει βγάλει 2η πλήρη μέρα φυσιολογικής (για τα δικά μου δεδομένα) χρήσης.

 

Εν αναμονή της 4.1.2 λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το sammobile η samsung Ουκρανίας θα δώσει την αναβάθμιση τον Απρίλιο.. βέβαια και στο s ii θα την δώσει τον Μάρτιο..

 

παρακολουθω τον τελευταιο καιρο μεγαλη αντιπαραθεση μεταξυ κατοχων του ace 2 στο xda forum για το ποτε θα ερθει η jellly bean και η αληθεια ειναι πως ειμαι απο τους απογοητευμενους που ακομα εχουμε 2 3 6....ας ελπισουμε οτι θα βγει αληθινο ενα μελος που λεει οτι μπορει να εχουμε αναβαθμιση αρχες φεβρουαριου

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πάρω μια ιδέα πως θα είναι το κινητό όταν γίνει η αναβάθμιση; Βλέπω τα βιντεακια του s3 που την έχουν πάρει. Θα έχει καμία σχέση ;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε τρόπος να κάνουμε reset to download counter!! Κοπιάστε :) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2132670

 

Μπορώ να πάρω μια ιδέα πως θα είναι το κινητό όταν γίνει η αναβάθμιση; Βλέπω τα βιντεακια του s3 που την έχουν πάρει. Θα έχει καμία σχέση ;

 

Θα είναι παρόμοια με την JB του Galaxy SII και του S Advance.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Είχα την παλιά έκδοση με root. Σημερα αποφάσισα να αλλάξω το kernel στο original και να το κάνω αναβαθμιση. Κάνω λοιπόν αναβαθμιση και όταν ανοίγει το κινητό μου έχει kernel xxlk6. Στο καπάκι κάνει και 2η και τώρα έχω xxll2 και το root να δουλεύει κανονικά... (super user, directory bind). Τι έγινε; Η xxlk6 δεν είναι η τελευταία;
Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα στην 2.3.6 από την 4.0.4 (σε άλλη συκευή). Και αναρωτιέμαι μερικές φορές, τι στο καλό με πιάνει με τις νέες εκδόσεις. ΟΚ, νταξ, πλάκα έχει, καινούρια έκδοση android, νέες δυνατότητες, μπλα μπλα. Από την άλλη, δεν μου έχει λείψει τίποτα (πλην της αυτόματης ρύθμισης φωτεινότητας αλλά γι' αυτό φταίει το τηλέφωνο όχι το λογισμικό). Και η μπαταρία τρίτη μέρα εκτός φορτιστή, στο 33% και ναι ΟΚ, δεν το χρησιμοποιώ πολύ, αλλά και πάλι... Οπότε ναι, έτσι για λόγους "ψώνιου" θα την γούσταρα την τελευταία έκδοση, την 4.2 αντί για την 4.1 που μαγειρεύουν. Πρακτικά, δεν χάνουμε και τίποτα.

 

vag μόλις το έβαλα να ψάξει, την LL2 θεωρεί τελευταία το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η LL2 είναι πιο πρόσφατη από την LK6 διότι L>K. Λογικά θα είναι η τελευταία GB.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρες!

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί εμένα η έκδοση είναι 8160XXLH3 και δεν βρίσκει άλλο update.. :worry:

Αγορασμένο από OTEshop με τις βλακείες της Cosmote μέσα..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρες!

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί εμένα η έκδοση είναι 8160XXLH3 και δεν βρίσκει άλλο update.. :worry:

Αγορασμένο από OTEshop με τις βλακείες της Cosmote μέσα..

 

Καλησπερα,

 

Αφου εχει τις βλακεις τις cosmote θα σου αργουν καπως οι αναβαθμισεις. Προτεινω να βαλεις το stock της Samsung (XXLL2). Εγγυηση και τετοια θα ισχυουν κανονικα και θα παιρνεις αναβαθμισεις πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Αφου εχει τις βλακεις τις cosmote θα σου αργουν καπως οι αναβαθμισεις. Προτεινω να βαλεις το stock της Samsung (XXLL2). Εγγυηση και τετοια θα ισχυουν κανονικα και θα παιρνεις αναβαθμισεις πιο γρηγορα.

 

Επειδή και εγώ έχω cosmote branded θα μπορούσες ίσως να μου δώσεις κάποιο link για το πως μπορώ να βάλω την rom της samsung (να έχει βέβαια και ελληνικά μέσα .. πληκτρολόγιο και μενού..)

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ έχεις τη δυνατότητα να κατεβάσεις το τελευταίο διαθέσιμο ευρωπαικό firmware, που έχει και πλήρη υποστήριξη ελληνικών: http://d-h.st/Yyn

Και εδώ έχει κάτι οδηγίες σχετικά με το πως να το περάσεις αν δεν ξέρεις (στα αγγλικά) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2118119

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα τον τελευταιο καιρό και αυτο το προβλημα παρατηρείται συνήθως (αλλα οχι παντοτε) όταν αποσυνδέω το κινητό μου από τον υπολογιστή (κάτι που το κάνω οπως πρεπει με αποσυνδεση συσκευης και απο το PC και από το κινητο).

Το πρόβλημα είναι ότι πολλες φορες μετα την αποσυνδεση του κινητου, δεν εμφανιζει όλες τις φωτογραφίες που εχω στην εξωτερικη καρτα SD στην "Συλλογη", ουτε όλους τους φακέλους μουσικής που εχω στην εξωτερικη καρτα SD η εφαρμογη "MP3 player". Ωστόσο όλα είναι στην θέση τους όταν μπαίνω από την εφαρμογη "Τα αρχεια μου".

Υποθετω ότι το πρόβλημα είναι κατα την "σαρωση πολυμεσων" που κανει το κινητο καθε που αποσυνδεεται απο το PC. Δυστυχως αναγκαζομαι να κανω restart για να βρω παλι τα αρχεια μου στις εφαρμογες και συμβαινει και μετα από restart να μην τα βρισκει.

Πιθανόν να φταίνει η καρτα SD, ωστόσο καποιοι φακελοι (παντα οι ιδιοι) από την καρτα SD δεν "χανονται". Εκανα "ανασυγκροτηση δισκου" στην καρτα SD, αλλα δεν είδα λύση και θα κανω και Format και στο τελος-τελος θα παρω αλλη καρτα SD.

Εχει κανεις καμια ιδεα?

Και για να μην κανω συνεχεια restart, εχει κανεις κανεναν τροπο να κανω "σαρωση πολυμεσων" χωρις restart?

 

Ευχαριστω και συγνωμη που σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ έχεις τη δυνατότητα να κατεβάσεις το τελευταίο διαθέσιμο ευρωπαικό firmware, που έχει και πλήρη υποστήριξη ελληνικών: http://d-h.st/Yyn

Και εδώ έχει κάτι οδηγίες σχετικά με το πως να το περάσεις αν δεν ξέρεις (στα αγγλικά) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2118119

 

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ; Με αυτό το firmware, το Kies βλέπει κανονικά το κινητό; (αναβαθμίσεις κ.λπ.; )

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία το ΚΙΕΣ μου κάνει διάφορα προβλήματα, (χάνει τους drivers του κινητού κλπ) και χρειάζεται συνέχεια να κάνω

"Αντιμετώπιση προβλημάτων σύνδεσης" όπου σβήνει-ξαναβάζει τους drivers.

 

Αντιμετωπίζει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

καλημερίζω τους συναδέλφους/χρήστες του Ace 2!!!

μια ερώτηση παιδιά:

η εφαρμογή NoLed, η οποία με έχει βολέψει αφάνταστα, λειτουργεί για το WhatsApp???

μόνο τον ήχο του εισερχόμενου ακούω, αλλά καμία ένδειξη στην οθόνη...

υπάρχει καμία ρύθμιση στο NoLed ή θα πρέπει να ελέγχω συνέχεια για τυχόν εισερχόμενο WhatsApp μήνυμα?

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...